Eicherik Eicherik komentáře u knih

Bestie Bestie Dominik Dán

Bestie je krimi, ve které od začátku známe pachatele. Je to také krimi, která ukazuje začlenění DNA do policejních metod. A je to také krimi, která je prošpikována drsným chlapským humorem, někdy ovšem velmi primitivním.

12.07.2020 5 z 5

Moucha Moucha Dominik Dán

Divoká devadesátá léta se rozjíždí a naše mordparta řeší vraždu mladého děvčete. Série Naše Mesto se mi líbí čím dál víc. Název dílu napovídá, že se ke slovu dostane i entomologie. Konec byl tak napínavý, že jsem knihu odložil až po dočtení.

16.05.2020 5 z 5

Myši Natálie Mooshabrové Myši Natálie Mooshabrové Ladislav Fuks

Myši Natálie Mooshabrové jsou takovou bizarní smutnou groteskou. Líbily se mi ty donekonečna se opakující motivy. Konec mohl být trochu jiný. Tohle je jedna z knih, po kterých zbude smutek na duši.

05.04.2020 4 z 5

Něžná fata morgána Něžná fata morgána Dominik Dán

Třetí chronologický díl. Tenhle se mi asi zatím zdá nejlepší. Naše mordparta řeší vraždy mladých žen a do toho zasahuje kvas sametové revoluce. Je zajímavé sledovat tuhle historickou událost nezvyklou optikou. Nádherný příběh. Byla to opravdu něžná fata morgána.

22.06.2019 5 z 5

Básník Básník Dominik Dán

Druhý "chronologický" díl. Doba je těžká, píše se rok 1988 a Richard Krauz má velké problémy. Naštěstí trio Burger, Hanzel a Krauz jsou parťáci do nepohody a v nelehkém prostředí se pohybují jako ryba ve vodě s nějakým tím ‰ alkoholu v krvi.

09.06.2019 5 z 5

Dáma se zeleným slonem Dáma se zeleným slonem Jaroslav Velinský

V tomto díle nás bezděčný detektiv, teď nikoliv soustružník, nýbrž brigádník Ota Fink, zavedl do prostředí kulturních pracovníků mimo naše hlavní město. Sedmý případ je opět čtivý detektivní příběh se spoustou zajímavých postav a brilantních dialogů. Zbývá jen otázka, zdali Ota rozluští záhadu zeleného slona.

01.05.2019 5 z 5

Čekal jsem rozhodně víc. Příběh se mi líbil do okamžiku, kdy Alan Karlsson nastoupil s ukradeným kufrem do autobusu, potom se děj stal naprosto nesmyslným. Více mě bavily kapitoly, které se odehrávaly v minulosti, ale i ty byly na můj vkus notně přehnané. Celkový nápad knihy nebyl špatný, ale samotné zpracování se dle mého soudu moc nepovedlo. Nicméně jsem knihu dočetl.

28.01.2018 3 z 5

Svatojánské ořechy Svatojánské ořechy Lenka Chalupová

Zhoubné důsledky války, klučičí parta zvaná Dluhonická pětka, svatojánské ořechy, nešťastná láska, rodinné tajemství, dusná padesátá léta, touha po obyčejném lidském štěstí, prokletí svatojánského domu a lidská zášť, to jsou jen některé ingredience tohoto napínavého románu. Postavy byly velmi zajímavé, bylo jich hodně, ale nepletly se. Příběh se mi velmi líbil a dočkal jsem se i epilogu z roku 1990, který jsem toužebně očekával. Jestli se jedná o závěr volné trilogie, tak se opravdu povedl. Ale pokud by se objevilo ještě nějaké pokračování nebyl bych proti, protože rostlinných plodů je ještě hodně a lidských příběhů nepočítaně. Knihu doporučuji.
Citace: To samé Řehoř - od dětství chtěl být četníkem, dnes je hrdým slouhou režimu, který z příslušníků SNB udělal spíš práskače nežli spravedlivé hlídače pořádku. Nedávno se v hospodě chvástal, jak odhalil v Přerovských strojírnách záškodníka, který na plakát k RVHP, který měl být oslavou Rady vzájemné hospodářské pomoci, připsal: Radujme se, veselme se, hovno máme, podělme se. A těšil se, že za hloupý protirežimní vtípek půjde jakýsi chudák frézař k soudu.

31.03.2024 5 z 5

Potichu Potichu Jaroslav Rudiš

Tohle mě bavilo a klidně to mohlo bejt i delší. Příběhy několika různých lidí, kdy se některé začnou navzájem protínat. Většina postav mi byla nesympatická, snad až na tramvajáka Petra. To ale vůbec nevadilo. V románu se vyskytuje i pár zvířat. Rybí samec Nestor, bezejmenný hlubinný platýz a fenka Malmö. Na závěr nesmím zapomenout ani na Letnou, která si tu zahrála svoji statickou roli. Je fajn, že Jaroslav Rudiš toho napsal víc, než jen Aloise Nebela a Národní třídu.
Citace: "Přes den nemůžeš město vůbec slyšet. Jediná chvíle, kdy slyšíš, jaký město doopravdy je, přijde nad ránem. Nikdy jindy není úplně potichu jako právě teď."
Město bylo neskutečně tiché. Slyšet byl jen vítr, který od Severního moře přinášel podzim.

14.12.2022 5 z 5

Vykladačka smrti Vykladačka smrti Ariana Franklin (p)

Parádní středověká detektivka plná povedeného humoru a zajímavých postav, včetně sympatické hlavní hrdinky a smradlavého psa Hlídače. Knihu si dávám do doporučených a těším se na druhý díl.
Citace: Pacienti mužského pohlaví se do ní často rovnou zamilovali a otec převor by nevyšel z úžasu, kdyby se dozvěděl, že Adélie již měla nabídek k sňatku víc než kterákoli bohatá salernská kráska. Jenže ona je odmítala jednu po druhé. Na univerzitě se vtipkovalo, že Adélie začne o chlapa jevit zájem, až když je mrtvý.

23.01.2022 5 z 5

Rituál Rituál Adam Nevill

(SPOILER) Kniha má dvě části. Trochu mi to připomíná některá blackmetalová alba, která mají obě strany ještě zvlášť pojmenované. Strana A, pardon část I je pojmenována Pod ostatky. V ní se skupinka čtyř Anglánů prodírá prastarým švédským pralesem. Dva už sotva lezou, docházejí jim potraviny, prakticky v jednom kuse prší a aby toho nebylo málo, něco po nich jde. Tahle část je podle mě lepší. Ke čtení bych doporučil album Geliebte des Regens od Němců Nargaroth. Poté následuje část II Na jih od ráje. Tady vystupuje na pódium řádně potrhlá blackmetalová partička Blood Frenzly. Už v úvodním Poděkování bylo něco naznačeno, ale stejně mě nečekané setkání s mým oblíbeným žánrem překvapilo. Jak jsem už napsal, první část byla lepší, ale jako blackmetalistu mě druhá část neurazila a konec nic nezkazil. Knihu doporučuji hlavně blackmetalistům.
Citace: Hejno ptáků se zvedlo k obloze a nabíralo rychlost směrem k jihu. Horečnatě se snažilo dostat co nejdál od těch zvuků vyluzovaných neznámou bytostí, která ještě chodila po tváři země, i když její čas měl už dávno minout.

16.01.2022 5 z 5

Němá dívka Němá dívka Hans Rosenfeldt (p)

Čtvrtý díl téhle série, v kterém hraje důležitou roli desetiletá dívenka je opět povedený a určitě se pustím i do toho pátého. Každému, kdo se pustí do téhle série doporučuji, aby ji četl postupně od prvního dílu. Jediné, co mi vadilo, byl incident, který se stal v závěru knihy. Hodně mě rozladil, ale chápu, že se takové věci mohou stát a že se k tomu nenápadně schylovalo. Proto hodnocení nesnižuji a jsem zvědavý, co se z toho vyvine.

11.12.2019 5 z 5

Dopis ze záhrobí Dopis ze záhrobí Dominik Dán

Klasická Dánovka. Tentokrát do života nám známé mordparty zasáhne změna režimu a rozsáhlá amnestie. Doba je to složitá a kriminalisté musí dokázat, že i v nových pořádcích budou potřeba. Vše se jim nakonec podaří, i přes drobné ztráty ve vlastních řadách.

24.11.2019 5 z 5

Popol všetkých zarovná Popol všetkých zarovná Dominik Dán

Vydal jsem se na dlouhou cestu, kterou je knižní série Naše Mesto, jež má v tuto chvíli 27 zastávek. Jelikož mám rád pořádek a řád, tak postupuju pěkně od začátku a nepřeskakuji jednotlivé díly. Úvodní díl nastavil laťku hodně vysoko. Je poznat, že autor kriminalistické a kriminální prostředí dobře zná a líbí se mi, jak čtenáři vysvětluje různé kriminalistické postupy. Kniha je to velmi čtivá, jazyk srozumitelný a prostředí takřka domácké. Už se těším na druhý díl, který mám již připravený na poličce.

08.12.2018

Poslední pád mistra Materny Poslední pád mistra Materny Václav Erben

Třicet sedm let stará exnerovka, vydaná v lehce kultovní edici Smaragd, s pověstnými zelenými stránkami. Jelikož se jedná o jeden z posledních dílů, měl jsem trochu obavu o jeho kvalitu, naštěstí se ukázala zcela lichou. Vyšetřování případu se příjemně posouvá kupředu a na světlo vychází zprvu utajovaná a neznámá fakta. Jedinou výtku bych měl, k dle mého názoru, zbytečně rozvětvenému a složitě vystavěném motivu. Zjednodušení by příběhu prospělo. Čtenářům starých českých detektivek mohu tuto knihu doporučit.
Citace: Mám rád čerty, Mistře Třešňáku! Jsou to zřetelní duchové záporu a zatraceně někdy zakolísají směrem k dobru. Je to lepší než andělé, ti duchové kladu. Ti když zakolísají ke zlu, tak to páchne sladkými úsměvy a... a..." kapitán Exner kupodivu - snad únavou - nenalézal slov.

03.03.2024 4 z 5

Hlava světa Hlava světa Rebecca Gablé

Autorka si nastudovala historické údaje a fakta, zapojila svou fantazii a stvořila úžasně čtivý historický román. Jak to ale tenkrát bylo doopravdy to ví jen Bohové a tehdejší účastníci, protože ani tehdejším kronikám nelze úplně věřit. Hlavní postava, kníže Tugumír, je zajímavá také tím, že je vzhledem podobná našemu Václavu I. (svatému Václavovi), protože je to jeho bratranec. Náš Václav I. se v románu také párkrát mihne pod jménem Václav Český. Jedinou výhradu mám k některým dialogům a jednáním, která jsou až moc současná. Srovnání Rebeccy Gablé s Kenem Folletem není vůbec od věci. Román doporučuji všem zájemcům o historii střední Evropy, protože většina děje se odehrává na západním břehu Labe na dohled od pohoří Harz.
Citace: Sevřel její zápěstí a přitáhl si ji ještě trochu blíž, stále s pohledem na řeku. "Jestlipak tady stál Irminsul, tady, co právě stojíme, co myslíš?"
Zvedla hlavu z jeho ramene. "Jestli co?"
Nevrle mlaskl. "Ubohé, nic netušící dítě. Irminsul. Ten sloup, který nesl oblohu. Největší svatyně našich pohanských předků, kterou zbořil císař Karel Veliký, když dobyl Sasko a přinesl nám pravou víru." Otův velký vzor, pomyslel si.
"To jsem nikdy neslyšela," přiznala dívka. "Ale nemohl nést oblohu, protože jinak by se asi zřítila, ne?"
"To souhlasí."
"Jak vypadal?"
"Nevím," musel přiznat. "Možná jako ohromný strom, rovný jako svíce a hodně vysoký."

26.11.2023 5 z 5

Kdo seje vítr Kdo seje vítr Hans Rosenfeldt (p)

Co vím o Švédech? Asi by se toho našlo víc, ale to nejdůležitější je, že během třicetileté války obléhali Prahu, hrají neskutečně působivý black metal a píšou fantastické detektivky. Knihy z téhle série patří mezi moje nejoblíbenější a vždycky si u nich odpočinu. Těším se na další případ a tenhle přečtený doporučuji.

04.06.2023 5 z 5

Doktoři Doktoři Erich Segal

Velmi emocionální cesta do hlubin lékařovi duše. Od dětského hraní si na doktory, přes obtíže studií až po lékařskou praxi a budování si kariéry. Román je velmi rozsáhlý a obsahuje hodně témat. Z těch vážnějších zmíním třeba eutanazii, nebo přisvojování si výsledků vědecké práce vedoucími pracovníky. Z těch humorných mě pobavila třeba epidemie hypochondrie, vypuknuvší mezi studenty, z které jsem vybral i níže uvedenou citaci. Kniha nás provede částí americké historie a je napínavá až do samotného konce. Doporučuji.
Citace: "Podívej, Grete, hned ráno bys měla zajít k doktorovi. Jestli chceš, půjdu s tebou."
"Já nemůžu," odpověděla. "Já mám fakt hrozně důležitý cvičení v laborce."
"Důležitější než maligní nádor?"
"Sama říkáš, že může být jen benigní. Možná bych měla chvíli počkat, abych viděla, jestli to poroste."
Laura zuřila. To si ta kozatá čubka jedna sobecká neuvědomuje, že mluví s někým, kdo má sám vážné problémy s vaječníky?

13.05.2023 5 z 5

Smyčka Medúzy a jiné příběhy Smyčka Medúzy a jiné příběhy Howard Phillips Lovecraft

Tahle kniha je druhým svazkem povídek, které jsou zajímavou kolaborací H. P. Lovecrafta s jinými autory. Jak jsem se dočetl, tak Lovecraft často nezištně pomáhal jiným spisovatelům. Z této makabrózní sbírky mě nejvíce zaujala medicínská povídka Vyzvednutí z hrobu a povídka Ve zdech Eryxu, která se odehrává na planetě Venuši. Stejně jako první svazek, nedosahuje ani tento kvality samostatných prací tohoto kultovního autora, ale fanouškům lovecraftovského hororu ji doporučuji.

12.12.2021 4 z 5

Dlouhé stíny Dlouhé stíny Barbora Hrůzová

Eva je sympatická, čtyřicetiletá, bezdětná, rozvedená veterinářka, která žije v Roztokách v domě po babičce se svou fenkou Bony. Její život je poklidný, ale staré hříchy mají dlouhé stíny. Eva dostane podivný e-mail a její život se začíná zamotávat. Román pro ženy se postupně stává skoro detektivkou. Příběh se mi líbil, hlavní hrdince jsem fandil a městečko Roztoky mám rád.
Citace: Květa mi občas psala e-maily, ale raději mi posílala barevné načinčané pohlednice, které mi měly ukázat, o kolik je Německo hezčí, čistší a vůbec celkově lepší než Česko. Možná je na tom něco pravdy, ale já bych jinde než tady stejně žít nemohla.

21.11.2021 5 z 5