Eeli Eeli komentáře u knih

Hodinářova dcera Hodinářova dcera Kate Morton

Většina knihy působí zmateně a snadno se v ní lze ztratit, protože takové množství střídajících se časových rovin, tím pádem dějových linek spolu s velkým množstvím postav a jmen je zkrátka dost překombinované. Je těžké udržet pozornost a vést vše v patrnosti. Teprve ke konci si vše začíná sedat a dávat smysl, takže se z toho nakonec vyklubal pěkný příběh, který měla autorka sice perfektně promyšlený, ale neobratně zprostředkovaný. Také samotný závěr byl trochu utnutý, i když dost podněcující k vědomí toho, jak to zřejmě dopadne.

Čas mezi šitím Čas mezi šitím María Dueñas

Příběh o ženě, kterou její prostota a naivita dovedla někam, kde by se zřejmě nenadála, že se nekdy octne. Příběh, který je výjimečný nikoli dobou, v níž se odehrává, ale spíše místem, protože 2. sv. válka ve Španělsku a v Africe se příliš často v knihách neobjevuje. Právě doba však nakonec vytváří podmínky pro napínavý děj, v němž se mísí politika, napětí, akce a trocha romantiky. Příběh, jehož téma je originální, zpracování úžasné a celkově vyvolává pocity nostalgie a působí velmi kultivovaně.

01.02.2020 5 z 5

Barevný závoj Barevný závoj William Somerset Maugham

Příběh je to velmi líbivý, a to i přes závažnost okolností, za kterých se odehrává. Ze stejného důvodu však mohl být zpracován mnohem hlouběji (prostředí mohlo působit exotičtěji, téma epidemie cholery závažněji apod.) nikoli zaměřen pouze na vztahové problémy postav a osobnostní rozvoj hlavní hrdinky. U málokteré knihy si troufám říci, že by jí prospělo více "omáčky".

Mléko a med Mléko a med Rupi Kaur

Věřím, že pro některé ženy může mít kniha velký význam, mohou se s ní ztotožnit, najít v ní pochopení, útěchu, sílu. Někteří ji však mohou vnímat jako snůšku cizích myšlenek, které jim nejsou nijak blízké a nemají pro ně žádnou hodnotu.

01.02.2020 2 z 5

Mlčenlivé ženy Mlčenlivé ženy Kerry Fisher

Do strhujícího a mrazivě skutečného emocionálního thrilleru má tato kniha rozhodně daleko. Rodinné drama, problematika mezilidských vztahů - budiž, ale thriller opravdu ne. Ta trocha závažnosti byla nakonec absolutně pohřbena závěrem.

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Kniha úžasně ukazuje touhu zoufalého člověka uniknout realitě, vymluvit si strach ze smrti tím, že nás čeká ještě stovka dalších po těch, které jsme už prožili (kdo ví...). Proto se s hlavním hrdinou, který je spravedlivě uvězněn, avšak nespravedlivě je s ním zacházeno, čtenář může toulat po hvězdách jeho minulých životů a nahlédnout z jiného úhlu na historii, naučit se, že tělo je pouze schránka pro duši, která neumírá.
Také je ale možné, že kniha měla ukázat, jak zoufalému a týranému člověku může, s prominutím, "hrábnout".

01.02.2020 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Ikonický Velký bratr v ikonické literární antiutopii. Je známo, že autor vycházel z kritiky jemu známých totalitních režimů a rozhodl se proti nim varovat (kdo ví, zda úspěšně), proto je kniha hodně nadčasová a její poselství by mělo být stále vedeno v patrnosti. Některé věci jsou dosti děsivě skutečné, např. manipulace s člověkem či jeho "vymývání" je vylíčeno bravurně. Nicméně co se týče věrohodnosti, pravdivosti nebo přesvědčivosti Orwellovy společnosti, mně osobně přišel např. Atwoodové Gileád uvěřitelnější.

Panství Edenbrooke Panství Edenbrooke Julianne Donaldson

Opravdu pravá romance. Nic hlubokého, pouze hodně sladkého.

Vánoce mám rád Vánoce mám rád František Nepil

Úsměvné fejetony spojené s obdobím Vánoc jsou svým způsobem velmi milé, nicméně si myslím, že pro mladší a mladší generace se bude jejich nostalgické kouzlo postupně vytrácet.

Korzár Korzár George Gordon Byron

Dominantním prvkem poemy je samozřejmě lyrická část než epická, což v tomto případě dodalo ději, typickému pro toto období i pro autora samého, správnou atmosféru.

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Geraltova dobrodružství v tomto dílu jsou samozřejmě fajn - malebný fantasy svět, napětí, akce, odkazy na lidovou slovesnost, zřejmě už takový "nadstandard". Co mě ale opravdu baví, je autorův humor.

14.11.2019 5 z 5

Muž s podivnou minulostí Muž s podivnou minulostí Ken Follett

Příjemný román odehrávající se bezprostředně před 1. sv. válkou, kdy se řeší spojenectví mezi zeměmi v případě válečného stavu. Autor se nebál ukázat, jak funguje rozhodování o podstatných věcech bez vědomí a možnosti volby "pěšáků", stejně tak se nebál popsat radikální smýšlení bez přesahu k jeho následkům. Na jedné straně společnosti zde tedy stojí aristokracie, stěžující si na lenost chudých a vychovávající potomky v povrchnosti a nevědomosti, na straně druhé pak anarchisté (z řad nejnižších), kteří se snaží bojovat za lepší místo pro život svůj i ostatních. Do politického boje jednoho z hlavnich hrdinů však vstoupí minulost a s ní vstoupí do společenského románu i lehce romantická linka. Lze ocenit, že i přes osobnostní chyby a špatná rozhodnutí zde není vysloveně záporných postav a že si dal autor práci s jejich věrohodností.

14.11.2019 4 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Druhý díl série je sice více zaměřen na detektivní linku, zpočátku to však s sebou přineslo i jistou nepřehlednost. Nicméně nelze říct, že by autor neměl zápletku propracovanou, a vyřešení druhého případu HH tak nakonec jasně sedne. Celkově mi ale v tomto příběhu chyběla atmosféra - jako by to bylo tělo bez duše.

01.11.2019 3 z 5

Adelheid Adelheid Vladimír Körner

Krátký příběh odehrávající se těsně po skončení války, kdy nenávist Čechů vůči Němcům ještě ovládá lidské jednání. Proto je společensky nepřijatelný vzájemný vztah mezi Čechem a Němkou, který je vzhledem k zakořeněným zkušenostem a citům spíše jakýmsi nevztahem. Z pohledů postav se jedná o ztracenost duše a neschopnost cítit klid. Kniha je útlá, ale vypovídá hodně o tom, jak pošramocený může člověk být, žije-li v nešťastné době, jak ho tragédie může poznamenat. Atmosféra plně odráží dobu a místo, v níž se děj odehrává,vystavěn je však především na lidech.

20.10.2019 4 z 5

Žena v bílém Žena v bílém Wilkie Collins

Kvalitní kniha, do jejíhož děje je čtenář zasvěcován prostřednictvím deníkových zápisů, popř. dopisů. Postupně je tak odhalována ona záhada ženy v bílém, sama zápletka knihy i její rozuzlení. Romantický příběh (přesto s minimem popisované romantiky) vystavěný na tajemství, teskné atmosféře, rozličných charakterech postav a "neakční akci".

13.10.2019 4 z 5

3333 km k Jakubovi 3333 km k Jakubovi Petra Braunová

Jako dospělou mě knížka velmi zaujala, ale nejsem si jistá, jestli by měla cílová skupina stejný dojem (i když svým žákům se ji snažím vnutit :)). Jinak se mi ale líbila Mirkova bezprostřednost, upřímnost a odvaha. Cesta na "konec světa" s cizím mužem (ač vlastním otcem) není totiž vyprávěním o náročnosti zdolání takové dálky na kole, ale spíš o zdolání sebe sama. A nenásilně vpravené poučování o historii všeho možného je jistě přínosné, ale ... Nicméně klobouk dolů před Miekem Korbelem, jeho odvahou vše absolvovat, odvahou oslovit paní autorku a odvahou zveřejnit tak svůj (nejen cestovní) deník.

04.10.2019 4 z 5

Mě nedostaneš Mě nedostaneš Julie James

Další knížka pro ženské čtenářky, potřebují-li vypnout, odreagovat se a nechat se přesvědčovat, jak skvělí muži existují. :)

04.10.2019 4 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Kniha sestávající z povídek vyprávějících o příhodách Geralta z Rivie je mile překvapující. Připomíná pohádkový (samozřejmě v dobrodružném a akčním hávu) svět, který nám může být o to víc sympatický, protože se zde setkáváme i s nám známou slovanskou mytologií. Kromě toho jsou příběhy zpestřeny takovým sarkastickým vtipem, že si užíváte každé slovo.

Takže i když tento žánr obvykle nevyhledávám a hru absolutně neznám, nechala jsem se tímto fenoménem zlákat (stejně jako u Písně ledu a ohně) a jsem za to velmi ráda (stejně jako u Písně ledu a ohně) :).

02.10.2019 4 z 5

Máme rádi sloh Máme rádi sloh Markéta Krůželová

Skvělé nápady do hodin slohové a komunikační výchovy. Jsou zde náměty na mluvní cvičení, rozvoj slovní zásoby i na slohové práce. Vše je řazeno přehledně a vhodně k danému slohovému útvaru.

18.09.2019 5 z 5

Žena dvou mužů Žena dvou mužů Jožo Nižnánsky

Žádné zklamání, je to stále autorův styl i podobný duch, ve kterém byla napsána Čachtická paní, zlo je zlo a kladní hrdinové si poradí bez škobrtnutí. Na druhou stranu však ani žádné velké óóó, prostě milý průměrný příběh.

06.09.2019 3 z 5