E.T.007 E.T.007 komentáře u knih

Hovor! - Si si istá, že tebe sa to nestane? Hovor! - Si si istá, že tebe sa to nestane? Laurie Halse Anderson

Krásna obálka, skvelá nosná téma, ktorú je dôležité mladým predostrieť, ale samotný príbeh, respektíve jeho spracovanie je dosť nudné.

26.01.2023 2 z 5

Láska nie je lotéria Láska nie je lotéria Kasie West

Klasická westovka - príjemná oddychovka.

23.01.2023 4 z 5

Hlas tvojho srdca Hlas tvojho srdca Kasie West

Milé, príjemné, pohodové čítanie. Autorka má na také príbehy proste talent.

20.01.2023 4 z 5

Dôvod dýchať Dôvod dýchať Rebecca Donovan

Výber témy skvelý - je dôležité o takých vážnych veciach, ako je domáce násilie a týranie detí, hovoriť -, spracovanie je však katastrofálne.

Dej je taký rozťahaný a neraz taký nezáživný, až je to miestami na smrť nudné, a ak sa aj konečne začne niečo diať, tak je to tak pritiahnuté za vlasy, až to bolí. Emma je asi úplne sprostá, keď to všetko toleruje a ešte sa to snaží tajiť pred okolím - jej motívy mi prišli padnuté na hlavu, celkom absurdné.

Čakala by som, že keď si autorka zvolila takú ťaživú tému, tak ponúkne mladým, ktorí sa náhodou ocitli v podobne zúfalej situácii, aj nejaké normálne riešenie. Lenže na to, aby zrejme mohla napísať ďalšie dve rozťahané a nezmyselné časti tejto trilógie, tak deckám odovzdáva tento odkaz:

"Pokojne sa nechaj týrať, si veľmi odvážny/a, keď to dokážeš znášať. Určite sa aj v tvojom živote objaví nejaký Evan, ktorý ti dá dôvod dýchať, aj keď sa ťa teta/ujo/mama/otec/babka... snaží utýrať takmer na smrť. Neboj sa, raz sa to určite skončí - ak nie tvojou smrťou, tak azda nejakým vykúpením, najskôr asi v podobe plnoletosti, keď si budeš môcť zbaliť kufor a odísť od toho odporného tyrana."

To akože fakt, pani Donovanová?!

Tak sa dajte vypchať aj so svojou trilógiou!

15.01.2023 odpad!

Nebezpečné klamstvá Nebezpečné klamstvá Becca Fitzpatrick

Príjemná oddychovka so zaujímavou zápletkou a miernou dávkou napätia. Stojí za prečítanie.

13.01.2023 4 z 5

Hostitel Hostitel Stephenie Meyer

Zaujímavá myšlienka, dobre spracovaný dej. Nechýba napätie, akcia a ani romantická linka. Bavilo ma to.

08.01.2023 5 z 5

Šepot dúhy Šepot dúhy Simona Kutišová

Nebolo to zlé, ale nezaujalo ma to tak ako iné knihy od tejto autorky. Niečo mi tam akoby chýbalo. Niečo, čo by ma viac vtiahlo do deja. Niečo, čo by vo mne vznietilo väčší záujem. Ale na odreagovanie môže byť.

04.01.2023 3 z 5

Kamoši, frajeri a srdce na plátne Kamoši, frajeri a srdce na plátne Kasie West

Podľa mňa - zatiaľ - najslabšia westovka.
Príbeh nie je zlý, niektoré pasáže boli veľmi pekné, iné ma však ktovieako nebavili. Každopádne je to nepresladená romantická oddychovka, na aké sme u tejto autorky zvyknutí.

Veľmi sa mi páčil Zoznam srdca a to, ako Abby pri jeho plnení odhodlane opúšťala svoju komfortnú zónu, aby v sebe objavila niečo nové. Myslím, že taký zoznam by si mal vytvoriť asi každý. Mňa osobne to oslovilo natoľko, že som nad takým zoznamom začala reálne uvažovať. :)

01.01.2023 3 z 5

Keď je to naozaj Keď je to naozaj Erin Watt

Romantická oddychovka, ktorá neurazí, ale ani nenadchne. Číta sa to ľahko, to musím uznať, aj keď tam bolo zopár zdĺhavejších - až nudných - pasáži. Bohužiaľ, chýbala mi tam taká tá iskra, ktorá by vo mne vznietila aspoň o čosi väčší záujem. Pre mňa to bolo dosť vlažné. Necítila som medzi hlavnými hrdinami žiadnu chémiu a neuverila som im ani tú ich zamilovanosť, o ktorej nás autorky chceli presvedčiť asi od polovice knihy. Prišlo to tak zhurta, žiadne premostenie. Lezieš mi na nervy aj celý tento poondiaty plán a... zrazu ma hrozne priťahuješ a odrazu som do teba šialene zamilovaný/á. Keby boli a navždy aj ostali LEN priateľmi, možno by to celé pre mňa malo väčšiu hodnotu. Takto len tri hviezdy. :(

28.12.2022 3 z 5

Ako sa zamilovať do blázna Ako sa zamilovať do blázna Rebekah Crane

No... tie hlúpe očakávania!
Slová "blázon" a "spriaznená duša" rovno na obálke, ktorá je, mimochodom, fakt krásna, a "program pre problémových tínedžerov" v anotácii, nasadili latku mojich očakávaní dosť vysoko. Na základe nich som čakala od príbehu niečo mimoriadne dobré.
Bohužiaľ, nedostala som ani polovicu z toho, v čo som dúfala. Prečítať sa to dalo, jasné, ale žeby ma to nejak ohúrilo... to ani náhodou. Nijaké WOW sa nekonalo. Dokonca ani spokojnosť som necítila.

25.12.2022 3 z 5

Začať znova Začať znova Mona Kasten

Také množstvo klišé je v tejto knihe, že to snáď ani nie je možné...

Allie sa chce vyslobodiť zo zlatej klietky, a preto utečie ďaleko od domova. Och, ako ľahko sa uteká z domu a rebeluje, keď máte kopu prachov na účte, lebo ste si mali z čoho šetriť, a v prípade núdze máte dokonca aj rezervu na sporiacom účte, na ktorom sú prachy vašich rodičov...
To by bolo, keby nemala ani dolár a musela by si na všetko - bývanie, štúdium, stravu, handry - zarábať ako väčšina ľudí. Ale to by asi nebolo ono, že?

Utečie a je taká sprostá, že nenechá starý mobil doma a nekúpi si nový mobil s novým číslom (čo je zvláštne, keďže má toľko prachov), aby ju jej otrasná matka neotravovala a hlavne, aby ju nemohla vystopovať...

Samozrejme, že sa ubytuje u fešáka, ktorý sa správa ako kretén a nastolí jasné pravidlá, aby ich hneď na druhý deň po Allinom nasťahovaní sa sám dobrovoľne porušil, lebo sa rozhodne vziať ju na túru...
Och, a potom ich poruší ešte aspoň stokrát, lebo jeho babské výlevy nezaujímajú, tak nech ho s nimi nezaťažuje, no potom sa furt vypytuje, čo jej je a chce od Allie, aby sa mu zdôverila. Tak toto je už fakt poriadne divné a hlavne úplne na hlavu.

Jasné, že tu nesmie chýbať znásilnenie a sexuálne obťažovanie... Ako by mohlo chýbať?! To by bol škandál!
A dokonca je súčasťou minulosti oboch hlavných hrdinov...

Proste samé klišé. Ani neviem zrátať, koľkokrát som počas čítania tejto vysoko hodnotenej knihy gúľala očami, hoci som sa na ňu práve kvôli jej vysokému hodnoteniu tešila.
A pritom Allie odsudzuje filmy so superhrdinami, lebo každý jeden je natočený podľa tej istej schémy - vychádzam teda z toho, že autorka jej do úst vložila svoje vlastné myšlienky. A dosť ma preto zaráža, že napriek tomu odsudzovaniu schematickosti sama napísala príbeh podľa vzorca, podľa ktorého bolo napísané už také množstvo príbehov, že tento jej tým pádom vôbec nie je originálny.

Bohužiaľ, nie je na ňom originálne vôbec nič...

No... možno len to, že Allie nebola panna a Kaden teda nebol jej prvý. Ale aj tak nič podobné ako s ním dovtedy nezažila. Ach, no...

Posledná štvrtina knihy ma nebavila už vôbec. Dajú sa dokopy, aby sa to medzi nimi vzápätí náhle skončilo... Aby Allie mohla mať zlomené srdce a aby si ju Kaden až prehnane romantickými gestami mohol získavať späť. Lebo je do nej nenormálne zaľúbený...

Bla, bla, bla...

20.12.2022 2 z 5

Poučka o podstate predvídateľnosti Katherín Poučka o podstate predvídateľnosti Katherín John Green

Tak toto bolo dosť o ničom. Strata času. Jednoznačne najslabšia kniha od Greena.

15.12.2022 1 z 5

Prvé rany Prvé rany Dušan Damián

Celkom som sa na túto knihu tešila, no ani zďaleka nesplnila moje očakávania. Až na pár svetlých miest, ktoré ma ako-tak bavili, je to v podstate dosť o ničom. Prečítala som ju síce celú, ale viackrát som mala chuť seknúť s tým. Jediným dôvodom, prečo som tak neurobila, bolo, že vonku bolo odporne a začala som ju čítať popoludní a už sa mi nechcelo púšťať do inej. Navyše... vraj to malo na blogu veľký úspech. Tak som si vravela, že azda sa to zlepší. No nezlepšilo sa to.

Je to príbeh o bande chalanov (ešte sopliakov), ktorí sa hrajú na veľkých frajerov a chcú, aby ich považovali za grázlov, lebo veria, že tak si u iných získajú rešpekt. Lenže strach a rešpekt sú dve rozdielne veci. To, že z vás niekto má strach, neznamená, že vás rešpektuje a už vôbec nie, že si vás váži. Ono sa síce môže zdať, že áno - lebo keď sa niekto niekoho bojí, tak bude len tupo prikyvovať, sklopí uši, stiahne chvost a podobne -, no nemá to s rešpektom nič spoločné.

Knihe podľa mňa vôbec nepomohlo, že bola časovo tak rozhádzaná. Možno by príbeh vyznel o čosi lepšie, keby dej postupoval chronologicky. Niekedy som sa v tom strácala a musela som premýšľať, s ktorým Dušanom mám tú česť - či s trinásťročným, štrnásťročným alebo takmer šestnásťročným. Áno, pri každej kapitole je uvedený rok, no to to mám zakaždým prepočítavať a premýšľať, kedy mal koľko rokov?

Tak či tak to bolo za mňa dosť slabé.

11.12.2022 1 z 5

Bez teba Bez teba Simona Kutišová

Táto časť bola podľa mňa o trošku slabšia než prvá, napriek tomu dávam päť hviezdičiek, lebo vo mne vyvolala emócie - aj keď dosť nepríjemné. Keď som čítala o všetkých tých odpornostiach, ktorými Sára strpčovala život Nike, až mi zvieralo žalúdok. Veľmi dobre to totiž poznám - keď vám niekto podráža nohy, no vy sa nedokážete dovolať pravdy, pretože pravda nikoho nezaujíma a spravodlivosť dostáva poriadne na frak. Mala som chuť Sáre vyšklbať všetky tie jej blond vlasy a vyškriabať oči. A o tom idiotovi Šimonovi ani nehovorím.

A tá zápletka s Adelou mi tiež nepríjemne rozochvievala žalúdok. Vravela som si: Kriste, to snáď ani nie je pravda... a súcitila som s Nikou.

Dominik ma zo začiatku dosť rozčuľoval. Hlavne to, ako si furt namýšľal, že Nika sa okolo neho motá len kvôli peniazom. Ak toto riešia všetci boháči, tak som rada, že nie som bohatá. Musí to byť poriadna otrava.

Záver je, samozrejme, taký, v aký všetci dúfame a Nike zo srdca prajeme. Aj keď sa plnohodnotnej spravodlivosti aj tak nedočkala. :(

10.12.2022 5 z 5

Iba s tebou Iba s tebou Simona Kutišová

Tak toto bolo fakt skvelé!

Bavilo ma to od prvej po poslednú stranu. Super zápletka, dej krásne plynie. Je tu síce veľa otáznikov - rozmýšľame, čo sa deje okolo Damiána, rozmýšľame, čo sa stalo Nikinej sestre -, ale autorky nám postupne všetko odhaľujú, takže ma to držalo v napätí a zároveň som bola spokojná, lebo klbko sa pekne rozmotávalo. Hoci zakaždým pribudli ďalšie otázniky ohľadom iných vecí, ako sa príbeh ďalej vyvíjal...

Takže... nie je vôbec nič, čo by som tejto knihe vytkla. Je výborná. A už sa teším na pokračovanie. Našťastie ho už mám doma. :)

07.12.2022 5 z 5

Bez dychu Bez dychu Jennifer Niven

Pekný príbeh, no niekedy som z neho mala zmiešané pocity, ktoré súviseli s pasážami, ktoré mi prišli dosť divné (kto už len tak podrobne rieši panenstvo a toľko filozofuje nad prvým sexom?), preto dávam len štyri hviezdičky. Claudine mi asi aj z toho dôvodu miestami prišla minimálne trošku psychicky narušená. No niektoré jej hlášky a myšlienkové pochody som si zas náramne užila. Bola svojská, to sa musí uznať.

Prostredie ostrova a všetka tá atmosféra... boli skrátka úžasné (a ja som tam túžila byť s nimi, dofrasa!) Keby aspoň Jennifer v závere spomenula, o aký konkrétny ostrov pri Georgii ide, nech mám predstavu, kam sa mám pobrať, ak budem mať dosť peňazí na taký výlet.

A Miah... to je kapitola sama osebe. Kto by nechcel aspoň raz v živote stretnúť takého chalana? A zažiť s ním všetky tie dobrodružstvá? Aj keď len na mesiac?
Hoci ten záver... neviem, prišlo mi to z jeho strany ako taká zrada.
Ale možno si Claudine jedného dňa naozaj nájde... Veď sa postačí povypytovať jej tety, nie?

Táto kniha rozhodne stojí za prečítanie, nakoľko príbeh je zaujímavý a obsahuje aj pár veľmi pekných myšlienok. Mňa oslovila predovšetkým táto:

"Človek musí cítiť. Musí cítiť, a to i vtedy, keď sa mu zdá, že ho pocity zabijú." (str.319)

To povedal Jeremiah. A myslím, že som práve v tomto čase takú vetu potrebovala či už počuť alebo si ju prečítať. Takže vďaka, Jennifer.

05.12.2022 4 z 5

Čierny ľad Čierny ľad Becca Fitzpatrick

Príjemná oddychovka so zaujímavou zápletkou - aj keď možno miestami trošku pritiahnutou za vlasy, ale... je to predsa príbeh, tak nech. Podstatné je, že ma to bavilo čítať. Nájdeme tu romantiku, dobrodružstvo a nechýba ani mierna dávka napätia. Užila som si to.

02.12.2022 5 z 5

V pasci V pasci Michael Northrop

Bavilo ma to. Zaujímavý námet, dobré spracovanie, hlavne vykreslenie tej atmosféry bolo super. Myslím, že stojí za prečítanie.

29.11.2022 4 z 5

Čekání na zázrak Čekání na zázrak Stacey Kade

Skvelé zakončenie tejto trojdielnej série. Opäť super zápletka, nechýbala akcia a sledovať vzťah Alony a Willa ma bavilo. Až mi je ľúto, že je koniec. Podľa mňa je to veľmi vydarená duchársko-romantická YA séria a určite stojí za prečítanie.

25.11.2022 5 z 5

Zamilované duše Zamilované duše Stacey Kade

Super pokračovanie so zaujímavou zápletkou. Trošku mi tam chýbalo viac spoločných chvíľ Willa a Alony, ale kvôli vývoju deja to tak asi muselo byť. Musím priznať, že prvý diel sa mi páčil o kúštiček viac, ale aj tak dávam päť hviezdičiek, lebo to bolo napínavé a bavilo ma to.

23.11.2022 5 z 5