Džena Džena komentáře u knih

Dze bulo, tam bulo Dze bulo, tam bulo Ján Lazorík

Dze bulo vracia rodákov zo Šariša k svojim predkom. Obsahuje mnoho neznámych nárečových slov aj pre používateľov šarištiny, na čo slúži slovník vzadu, kde je význam jednotlivých slov vysvetlený. Skvelý prínos pre budúce generácie. Oceňujem editorku, ktorá sa rozhodla zozbierané rozprávky vydať.

04.01.2020 5 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Dan má vždy šialene opantá príbehom, takže namiesto normálneho života, čítam len jeho knihu. Má to cca 600 strán a vždy sa to zhltne za 3 dní. Milujem, že popri napínavom príbehu dostanem vždy aj obrovské množstvo informácií a vždy sa tak trochu vzdelávam jeho knihou. Dan je magický spisovateľ (až niekedy rozmýšľam, či to tak trochu nie je novodobý Umberto Eco).

05.07.2019 4 z 5

Nezabíjajte vtáčika Nezabíjajte vtáčika Harper Lee

Kniha má mnoho rozmerov, stačí si len vybrať. Nájdeme tu rozprávanie o detskej bezprostrednosti, detskom svete z optiky dieťaťa, snahu pochopiť svet a zmýšľanie dospelákov, americké pomery pred druhou svetovou vojnou, život na americkom predmestí, rasovú segregáciu a mnoho iného. Pre stredoeurópskeho čitateľa je pohľad na černochov Amerike autentickým rozprávaním. Kniha ma úplne vtiahla do deja, tiež som sedela v pojednávacej miestnosti a cítila horkosť v ústach z toho, ako to na svete chodí. Nielen vtedy, ale aj dnes. Že spravodlivosť vie byť prispôsobovaná podľa potrieb a že ľudia si nie sú rovní ani vtedy, ani teraz.

05.07.2019 5 z 5

Planéta Kaukaz Planéta Kaukaz Wojciech Górecki

Keďže sa o tomto regióne dozvedám hlbšie až z tejto knihy, pôsobila na mňa dosť chaoticky. Zo zatiaľ prečítaných absyntoviek je táto pre mňa témou veľmi lákavá, ale spracovaním nepresná. Je však pravdou, že tento región je vynechávaný v školskej praxi, a preto som sa ako čitateľka dosť strácala. Avšak kniha mi dala veľa nových informácií a ostávam naďalej presvedčená, že reportážna literatúra by mala byť povinným čítaním v škole.

05.07.2019 3 z 5

V zajatí geografie V zajatí geografie Tim Marshall

Ak by existoval predmet v škole s názvom Všeobecný prehľad, toto by bola jeho učebnica pre žiakov. Súvislosti, ktoré tu ponúka autor, neprednášajú profesori ani vysokých školách (vlastná skúsenosť), takže knihu hodnotím veľmi pozitívne. Poprepájaná geografia s históriu, ako čo ovplyvnilo a bude ovplyvňovať. Zaujímavé čítanie, dalo mi veľa. Určite siahnem aj po ďalších knihách od autora a vrelo odporúčam.

21.06.2019 5 z 5

Vlastnou hlavou Vlastnou hlavou Marek Vagovič

Kto si prečíta, ihneď si kupuje jednosmernú letenku zo Slovenska alebo bude túto možnosť zvažovať v dlhých úvahách. Špina, hnus a pravda zhrnutá v jednej knihe, kde sa neraz čitateľ stráca v súvislostiach, menách a prepojeniach. Klobúk dole pred novinárom.

31.08.2018 5 z 5

Nesamozřejmé Československo 1918-1992 Nesamozřejmé Československo 1918-1992 Jan Bauer

Očákavala som prehľad dejín...dostala sa ku mne kniha s okliešteným pohľadom na naše dejiny. Ako študentke histórie a Slovenke zároveň mi v knihe chýbali mnohé udalosti odohrávajúce sa na Slovensku (teda neviem či autor zámerne vynechal napríklad udalosti na jeseň 1947 na Slovensku, ktoré označujeme ako generálku komunistického puču v 1948). Celkovo je kniha zameraná viac na Čechy, než na Československo, a teda ako smerodajnú by som ju nebrala. Veľa udalostí a súvislostí je málo rozpracovaných a niekedy chýba kontext. Pre mňa sklamanie.

11.08.2018 2 z 5

Žert Žert Milan Kundera

Prvá polovica išla veľmi rýchlo, druhá veeľmi pomaly. Obraz o vtedajšej dobe pekne vystavaný, relevantný.

22.07.2018 3 z 5

Rady skúseného diabla Rady skúseného diabla C. S. Lewis (p)

koľkokrát som sa v tej knihe našla...až hrôza. Celkom fajn sebareflexia miestami

22.07.2018 4 z 5

Lovec králikov Lovec králikov Lars Kepler

Na rozdiel od Hypnotizéra ma to už nedostáva do kolien. Čítam to už len kvôli Joonovi, no jeho postava sa akoby nevyvíjala vnútorne..

11.07.2018 2 z 5

Jeden z nás: Príbeh o Nórsku Jeden z nás: Príbeh o Nórsku Åsne Seierstad

Myslím si, že z veľkej časti ukazuje kniha to, že už pocit bezpečnosti na svete viac-menej nie je. Veľmi desivé opisy detstva, a ešte desivejšia myšlienka je to, že takéto detstvo prežilo mnoho ľudí, Breivik nebol výnimkou. Po takmer 90 stranovej kapitole o útokoch na Utoyi som mala nočné mory - kniha pôsobí na čitateľa od začiatku do konca. Klobúk dole pred spisovateľkou, spracovať túto tému bolo určite hrozné.

23.05.2018 4 z 5

Anna Kareninová II Anna Kareninová II Lev Nikolajevič Tolstoj

Čítala sa mi lepšie ako prvá časť..ale zjavne to nie je moja šálka kávy. Chápem, že kniha podáva obraz o vtedajšom živote ruskej aristokracie, no je to pre mňa nepochopiteľné aj kvôli tomu, že taký život mi (a asi väčšine dnes) je už úplne cudzí , a teda aj neprirodzený. Zaujali ma filozofické pasáže skrz postavu Levina, ženskú žiarlivosť a večnú nespokojnosť nás žien autor skvelo vystihol. No bol to pre mňa tvrdý oriešok a som rada, že už je za mnou.

02.05.2018 2 z 5

Konvália Konvália Denisa Fulmeková

Kniha, ktorá mi dala viac ako prednášky o literatúre z tohto obdobia.Miestami faktografická literatúra, miestami básne, fotky a úradné listiny. Kniha s veľkým K na začiatku! Veľakrát som tvrdila, že chcem vedieť o ľuďoch 20. storočia ako sa cítili, ako prežívali oné udalosti (čo pri štúdiu histórie nenachádzam) a táto kniha to splnila do bodky. R. Dilong sa v knihe stáva človekom-milión, nielen menom z kníh. Som veľmi vďačná za túto knihu.

19.04.2018 5 z 5

Anna Kareninová I Anna Kareninová I Lev Nikolajevič Tolstoj

Po dlhej dobe sa mi stalo, že tú knihu som chcela čím skôr prečítať. Ale nie preto, že bola dobrá, podľa mňa bola otrasná. Čítať celý čas o tom, ako šľachta nevie čo skôr od nudy, tak sa králičkujú medzi sebou...nie ďakujem, už nikdy viac.

06.08.2017 1 z 5

Cez noc Cez noc Stig Sæterbakken

Na jednej strane zaujímavá kniha, na druhej strane veľmi divná. Oceňujem iný štýl písania, ako som zvyknutá; no neviem či mi sadol. V závere som bola sklamaná, pretože autor neodpovedal podľa mňa príbeh.

25.06.2016 2 z 5

Svedkyňa ohňa Svedkyňa ohňa Lars Kepler

zase skvelé dielo od tejto manželskej dvojice.

25.05.2016 5 z 5

Dom hluchého Dom hluchého Peter Krištúfek

Toto by som navrhla ako povinné čítanie. Perfektne štylisticky spracovaná, skvelo vykreslené dejiny v pozadí, skvelý jazyk autor používa. Moja najobľúbenejšia kniha od slovenského spisovateľa.

17.04.2016 5 z 5

Rauš Rauš Egor Indiani

nič z toho popisu tam nie je, toto vlastne ani dielo nie je, o žiadnej paródii sa tu hovoriť nedá ani psychedelickom výlete...

08.04.2016 odpad!

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

Veľmi dobrá kniha, dobre sa čítala, prekvapivý koniec.

07.04.2016 4 z 5

Chlapec na drevenej debničke Chlapec na drevenej debničke Leon Leyson

Asi som v tom hľadala márne viac umeleckosti, ale pri takom príbehu sa to asi ani nedá...zanechá stopu, smutné

03.04.2016 2 z 5