Planéta Kaukaz

Planéta Kaukaz https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342766/bmid_planeta-kaukaz-VPX-342766.jpg 5 26 5

Vlajka Sovietskeho zväzu sa tu v dvadsiatom storočí roztrhala na desiatky drobných kúskov. Čečensko, Ingušsko, Abcházsko, Osetsko a mnohé ďalšie uznané i neuznané krajiny a krajinky. Vitajte na Kaukaze – neznámej planéte na mape sveta. Územie medzi Čiernym a Kaspickým morom obývajú po stáročia desiatky rôznych národov s vlastnými jazykmi, dejinami i kultúrou. Každá krajina a každý človek, ktorý tu žije, je jednou planétou neznámej kaukazskej galaxie, ktorá sa stala pre poľského reportéra Wojciecha Góreckého celoživotnou vášňou. So zmyslom pre dobrodružstvo, s citlivým senzorom na zaujímavých ľudí a s hlbokými vedomosťami o tejto oblasti sa vydáva na cesty naprieč celým Kaukazom, aby ho videl, spoznal a pochopil. A toto obrovské bohatstvo teraz ponúka aj nám všetkým.... celý text

Literatura faktu Cestopisy a místopisy
Vydáno: , Absynt

Planeta Kaukaz , 2002

Džena
05.07.2019 3 z 5

Keďže sa o tomto regióne dozvedám hlbšie až z tejto knihy, pôsobila na mňa dosť chaoticky. Zo zatiaľ prečítaných absyntoviek je táto pre mňa témou veľmi lákavá, ale spracovaním nepresná. Je však pravdou, že tento región je vynechávaný v školskej praxi, a preto som sa ako čitateľka dosť strácala. Avšak kniha mi dala veľa nových informácií a ostávam naďalej presvedčená, že reportážna literatúra by mala byť povinným čítaním v škole.

ljubo1473
27.03.2018 5 z 5

O histórii a národoch kaukazu veľa kníh nenájdete a pritom je to jeden z najzaujímavejších regiónov, kam smerujú kroky i mnohých slovákov a čechov. Preto je táto malá/veľká kniha cenným svedectvom a zdrojom informácií. Nehovoriac že je napísaná aj pútavo a vtipne.

dracik
02.02.2018 5 z 5

Zaujímavé reportážne dielo - mňa veľmi potešilo. Samozrejme čitateľ by mal vedieť čo to o dejinách Ruska, Čečenska, Abcházska... a iných ostatných priľahlých častiach, územiach či krajinách a národoch, aby ho táto neveľká knižka fascinovala a uvádzala do deja.

Silmarien
20.08.2017 5 z 5

Mám rada poľskú reportážnu školu. Górecki to opäť len potvrdil. Moja dievčenská slabosť pre romantický Kaukaz Čárskej s hrdinmi a hrdinkami sa tu mohla pretaviť do drsnej reality Kaukazu posledného storočia, kde autor píše o vlastných skúsenostiach a zážitkoch umne ich prekladajúc historickými vsuvkami, ktoré pripravujú pôdu pre rozprávanie z dnešných dní.

Vzájomná nevraživosť medzi národmi, nespravodlivosť, rozdelenie, xenofóbia, "politika", ale aj kultúrne jedinečnosti, pohostinnosť a priateľstvo, to všetko tam je.

"Na Kaukaze muž nesmie nevedieť, nedokázať, nevládať! Je to nielen otázka hrdosti a cti, ale aj pýchy a namyslenosti."

"Na Kaukaze som nikdy nebol odkázaný sám na seba. Vždy, keď som potreboval pomoc, dostal som ju."

"Lezgíni sa preslávili svojou bojovnosťou, odvahou a neskutočným odhodlaním. Svetu dali lezgink, rýchly tanec, ktorý tancuje buď muž sám, alebo v páre so ženou.
V Belidži už lezginku nevie tancovať nikto."

"Keď zasvietil blesk, chlapec sa v okamihu schúlil a zaclonil si rukami hlavu: blesk - strieľajú - treba sa ratovať! Podal som Saídovi foťák, vysvetlil som mu, ako funguje blesk. Mama mu všetko ešte raz vysvetlila po ingušsky. Prikývol. Pochopil. Skúsil som to ešte raz. Saíd si rukami zakryl hlavu."

"2. júla 2009
Odišiel Šurik - Alexandr Borisovič Dzadzijev. Oset. Jeden z mojich kaukazských učiteľov. Môj nenahraditeľný sprievodca svetom klanov, adatov a zamotanou kaukazskou politikou.

Ty si to prehnal, Šura. Dohodli sme sa, že tam pri Gizeldone budeme oslavovať tvoju storočnicu. Že kúpime za vagón vodky a osetských pirohov. Že zavoláme orchester.
Chýbalo ti ešte štyridsať rokov."

"Čerkesi teraz neprotestujú. Len chcú, aby sa v symbolike olympiády ocitol aj odkaz na ich kultúru. Aby sa do otváracej ceremónie zaradil miestny folklór, tak ako to urobili napríklad Kanaďania na olympiáde vo Vancouveri.
Nerobia si veľké nádeje. Asker Socht z Medzinárodnej čerkeskej asociácie hovorí, že z tých 400 umelcov z Ruska, ktorí pomáhali niesť olympijský oheň z Vancouveru do Soči reprezentoval miestne obyvateľstvo... kozácky zbor."

""Nechcem žiadne peniaze zo súcitu," hovorí Ľudmila. "Aj sami by sme si evdeli zarobi. Mohli by sme vyrábať bábky - suveníry alebo molokánske obrusy. Potrebujeme len malú pôžičku. Banky nás odmietajú, lebo sme príliš blízko Čečenska. Ministerstvo kultúry nepomôže, lebo tiež nemá peniaze. Vlani som na oba súbory, reštaurovanie a renováciu miestností dostala dvadsať dolárov.
Nechcem, aby ľudia stratili pamäť, aby zabudli na vlastnú minulosť. Ako vidno, nášmu štátu je to úprimne jedno.""

"Strážnik ma nechcel pustiť dovnútra, vybavil to až ataman:
"Nebuď taký formalista! Však sa pochváľme kozáčatami!"
Keď o chvíľu neskôr pozorujeme výcvik, nakloní sa ku mne a hovorí:
"Nehnevaj sa Poliak, ale budem k tebe úprimný. Ak bude treba, celé to tvoje Poľsko za týždeň obsadíme a žiadne NATO nám v tom nezabráni!""

"Počas prestávky niekto rozpráva, ako šiel z letiska taxíkom. Vodič sa mu pokúšal vysvetliť, akým sú Arméni starým národom, akou bohatou kultúrou sa môžu pochváliť a akým obrovským štátom bolo staré Arménsko: "Rozprestieralo sa od mora k moru!" "Od ktorého ku ktorému?" vyzvedal ten, kto nám príhodu rozpráva. Vodič sa zamračil a vyprskol: "A záleží na tom?"
Uvedomujem si, že vodič mal pravdu. Naozaj, záleží na tom, či to bolo more Čierne, Červené alebo Biele? Dôležité je, že krajina bola veľká a mocná. A čo viac symbolizuje nedohľadno ako veľká voda? Keď počúvame, že kráľovstvo leží za siedmimi moriami, nikto sa predsa nepýta, ako sa tie moria volajú."

bondula
12.06.2017 5 z 5

Krajina, kde je národným športom šach? Alebo miliónový národ, ktorý sa ubráni veľkému Rusku? Že sú z inej planéty je možno trochu prisilné prirovnanie, no svet, do ktorého Wojciech Górecki berie svojho čitateľa, je skutočne svojský. Planéta Kaukaz je formou reportáží písaná cesta od brehov Kaspiku až po Čierne more, prevažne severne od hlavného hrebeňa Kaukazu. Svojský región, kde sa miešajú tradície horalov, kočovníkov zo stepí a ruských kozákov. Kde pravoslávna viera, islam ani roky sovietskeho ateizmu dodnes nevzali všetku silu pôvodným Bohom. Ale všetky tieto ingrediencie tu cítiť. Je vhodné nazvať Kaukaz mozaikov národov? No... guľáš národov je výstižnejšie pomenovanie. A poriadne štipľavý až výbušný...
Górecki ukazuje Kaukaz akoby pod mikroskopom, díva sa na jednotlivých ľudí, svojich spolupútnikov, známych či náhodných okoloidúcich. A cez ich osobné príbehy približuje čitateľovi aj ten veľký príbeh, príbeh Kaukazu.

Kavkaz

Wojciech Górecki