Nezabíjajte vtáčika

Ako zabiť vtáčika je jediným románom americkej autorky Harper Leeovej. Za 51 rokov od jeho vydania zožal priam nevídané úspechy. V roku 1961 bol ocenený Pulitzerovou cenou a o rok neskôr bol sfilmovaný Robertom Mulliganom. Čiernobiela klasika s Gregory Peckom v hlavnej úlohe sprístupnila príbeh o zásadovom právnikovi masám. Film ocenený tromi cenami Akadémie výrazne pomohol románu preraziť vo svete. Od vydania knihy sa jej dotlač nikdy nezastavila a každoročne sa z nej predá približne milión kópií. Príbeh sa odohráva v 30. rokoch minulého storočia v mestečku Maycomb, štát Alabama. Právnik Atticus Finch, vdovec a otec dvoch detí, obhajuje na miestnom súde afroameričana Toma Robinsona. Ten je obvinený zo znásilnenia mladej dievčiny. O jeho vine nepochybuje nik z obce, okrem Atticusa. Hlavný hrdina je v neľahkej situácii. Malomestské prostredie nasiaknuté rasizmom dáva rodine právnika jasne najavo, že sa im nepáči obhajoba černocha - človeka druhej kategórie. Atticus Finch si však nekladie otázku, či sa vzdať prípadu a zastaviť tak tvrdé pokriky a posmešky zo strany miestnych. Nie, hrdina chce byť v prvom rade dobrým otcom – správnym príkladom pre svoje deti. Chce im ukázať a dokázať, že neľahká púť proti väčšine má opodstatnenie, ak bojujeme za pravdu a spravodlivosť....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/75_/75589/big_nezabijajte-vtacika-klO-75589.jpg 4.52548

Jako zabít ptáčka 1.

Vydáno: , Mladé letá

To Kill a Mockingbird, 1960

Kniha Nezabíjajte vtáčika

oskli
předevčírem

Tohle mě tedy naprosto nadchlo! Knihu jsem poslouchala v audioverzi, což bylo fantastické, ale už teď vím, že ji sama sobě nadělím pod stromeček. Kniha mě okouzlila. Amerika ze začátku 20. století, rasová diskriminace, předsudky, dětská potřeba spravedlnosti, vnímání bezpráví, vřelé mezilidské vztahy, dětské hry a fantazie... tak úžasná a silná směs v jedné knize! Vyprávění z pohledu malé dívky má opravdovou sílu, až jsem přemýšlela, že bych knihu zkusila vzít pro večerní čtení, které pořád se synem (10 let) udržujeme. Jsem přesvědčená, že by ho kniha velmi oslovila i teď, že to není nutně kniha pro dospělé.

Caa

Krásné a velmi smutné. Někdy mám pocit, že se od té doby mnoho nezměnilo a většině z nás stále vládnou předsudky.

Charmedka

První část knihy mě poměrně nudila, ano, patřím k těm čtenářům, co se museli vyprávěním ztěžka prokousat, ovšem soudní proces mě zasáhl. Tom, který se skoro ani nebrání, protože černochovi nikdo neuvěří, i když je to naivní dobrák, který by neublížil mouše. Kniha plná rasismu, předsudků, morální zkaženosti, ale i dobroty a dětského pohledu na svět.

KaMal

Dlouho jsem o knize slýchala, k přečtení jsem se dostala diky Čtenářské výzvě a jsem za to moc ráda. Zdánlivě pohodový příběh, v němž se střetává dětský pohled na svět s dospěláckými problémy, mě občas přiměje k zamyšlení i dlouho po přečtení...

levac

Skvělá kniha, kterou řadím mezi to nejlepší, co jsem kdy četla. Nádherně a poutavě napsané, s nadhledem a milým humorem. V první části není moc z avizovaného děje, tím se ale nenechte odradit a užívejte si atmosféru té doby, později do sebe všechno zapadne.

lištička123

Skvělá, čtivá kniha,která má co předat.

Hugoline

Nádherná kniha, která vás nutí přemýšlet. Ukazuje nám jih Spojených států amerických ve 30. letech 20. století naivně krásným pohledem osmileté holčičky.

harena

Krásně napsaná kniha, které jsem se dlouho vyhýbala ze strachu, že to bude zase jenom o rasismu. Ale je to překrásný příběh z Alabamy z 30. let 20. století vyprávěný osmiletým děvčátkem Čiperou. Zpočátku se seznamujeme s její rodinou a okolím, školou a hrátkami dětí venku - třeba schoulit se v pneumatice a nechat se kutálet je jistě skvělé.
Když je odsouzen nevinný černoch, jsou už děti vtaženy do problémů a života dospělých. Někdy jsem se i vracela stránku nebo víc, abych si znovu přečetla, co mě oslovovalo a věděla jsem, že to jsou okamžiky, pro které na knihu nezapomenu. Patří k tomu m. j. když osmiletá holčička bezelstně oslovuje bandu ne dobře naladěných mužů a úplně vidím jejich úžasem otevřená ústa. A nezapomenutelný je i závěr, kdy otec diskutuje se šerifem a bojuje sám se sebou a chce vědět, jestli mu Čiperka rozumí a ona je nakonec moudřejší než on.
Pulitzerovu cenu za krásně napsaný příběh si určitě zaslouží.