Nezabíjajte vtáčika

Ako zabiť vtáčika je jediným románom americkej autorky Harper Leeovej. Za 51 rokov od jeho vydania zožal priam nevídané úspechy. V roku 1961 bol ocenený Pulitzerovou cenou a o rok neskôr bol sfilmovaný Robertom Mulliganom. Čiernobiela klasika s Gregory Peckom v hlavnej úlohe sprístupnila príbeh o zásadovom právnikovi masám. Film ocenený tromi cenami Akadémie výrazne pomohol románu preraziť vo svete. Od vydania knihy sa jej dotlač nikdy nezastavila a každoročne sa z nej predá približne milión kópií. Príbeh sa odohráva v 30. rokoch minulého storočia v mestečku Maycomb, štát Alabama. Právnik Atticus Finch, vdovec a otec dvoch detí, obhajuje na miestnom súde afroameričana Toma Robinsona. Ten je obvinený zo znásilnenia mladej dievčiny. O jeho vine nepochybuje nik z obce, okrem Atticusa. Hlavný hrdina je v neľahkej situácii. Malomestské prostredie nasiaknuté rasizmom dáva rodine právnika jasne najavo, že sa im nepáči obhajoba černocha - človeka druhej kategórie. Atticus Finch si však nekladie otázku, či sa vzdať prípadu a zastaviť tak tvrdé pokriky a posmešky zo strany miestnych. Nie, hrdina chce byť v prvom rade dobrým otcom – správnym príkladom pre svoje deti. Chce im ukázať a dokázať, že neľahká púť proti väčšine má opodstatnenie, ak bojujeme za pravdu a spravodlivosť....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/75_/75589/big_nezabijajte-vtacika-klO-75589.jpg 4.52762

Jako zabít ptáčka 1.

Vydáno: , Mladé letá

To Kill a Mockingbird, 1960

Kniha Nezabíjajte vtáčika

Vlak0078

Knihu jsem přelouskala, už několikrát jsem ji odložila a mnoho odstavců jsem přeskočila,protože byli nezáživné. Příběh popisuje svět očima dívky přezdívané Čipera, který však není do soudu o znásilnění nijak zvláštní a poutavé to je od půlky,spíše ke konci.
Za mě je kniha přeceňována a zklamala mě.

los

no jo, je to prý bestseller, ale pro mne tedy čtenářské utrpení, knihu jsem odložil snad desetkrát - prostřední část s popisem soudního přelíčení mě však udržela a pak už mi bylo líto to nedorazit

jak tu už poznamenalo několik čtenářů, tak i já měl na počátku divný pocit, že čtu americký hybrid děl Astrid Lindgrenové a Charlese Dickense s pomrkáváním ke Twainovi; román působí, jako by byl napsán v šedesátých letech, ale ne 20., nýbrž 19. století, nesedlo mi didaktické tlačení na pilu (výchovný ráz příběhů mě spíš navádí provést něco hrozně ošklivého), rovněž dětský vypravěč (alter ego autorky?) působí nepřirozeně: takto se přece nechová, nemluví ani nemyslí osmileté dítě!

Looka2

75% Definitivní závěr to hodně vylepšuje. Jinak je to takový nudnější Sawyer.

Metuje

Jediná zajímavá část bylo soudní líčení, jinak je to taková babička 2.

hurikan123

slice of life ve 30. letech v americe, spousta zajímavých myšlenek a konfliktů z pohledu osmileté holky. ať to zní jakkoliv, nemůžu než doporučit

Martule44

Nevím jak přesněji okomentovat tento příběh, který tu ve všech příspěvcích zanechal tolik rozdílných názorů a dojmů :-) Prostě jsem se zaposlouchala do příjemně načtené audioknihy a nechala se vyprávěním unášet, až do konce...

Arwen777
27.12.2022

Těžko napíšu něco sofistikovaného po tolika krásných komentářích, tak jen dojmy.
Nádherná kniha, krásný jazyk, poutavé vyprávění naivníma a nezkaženýma očima malého dítěte. Bezstarostné dětské hrátky, výjimečnost dětské fantazie, formování osobnosti dítěte při střetu s realitou. Láskyplné vedení rodiče, podporování morálky, pochopení jedinečnosti osobností, odvaha se odlišovat a bojovat i přes marnost tohoto počínání. Poutavě vykreslená historie, rasové problémy v Americe, život na malém městě, vztahy mezi lidmi. Společenský tlak, úsudky bez přemýšlení, davové chování. A mnoho dalšího...
Některé věci bych do života dnešních dětí ráda vrátila - bezstarostnost dětství, venkovní hrátky, kreativní fantazii. Jiné by nutně potřebovaly - morální vedení, kladné vzory, pevné, ale láskyplné vedení, prožití důsledků svých chyb. Možná by pak tolik nechyběla pokora a respekt.
Toto je nádherný román, právem patří mezi skvosty literatury. Doporučuji.
Audiokniha

sabina5156
26.12.2022

Jedna z nejpůsobivějších knih, která se mi kdy dostala do ruky. Příběh vyprávěn malou dívenkou, která svět vnímá optikou vyzrálého indigového dítěte, což je samozřejmě znatelně na pováženou. Ale pointa knihy leží v postojích, které jednotlivé postavy zastávají. Jedná se také o unikátní vhled do společenského života v tehdejší době. Co ale víc, je důkazním materiálem přezíravosti a krátkozrakosti. Nebyla to lehká doba a byla, jak to říct, černobílá. Kniha je ale krásná i tím, že ne všichni trpěli nemocí z předsudků a krátkých soudů.
Konkrétně k příběhu je nutné uvést několik faktů, odehrává se ve 30. letech minulého století v Alabamě, což je jeden ze států bývalé konfederace, v němž lze do dnes cítit pachuť z občanské války. Tato válka totiž pro velké množství Američanů znamená pomyslný milník k určité celistvosti. Apartheid tehdejší doby byl znatelný na každém rohu a vlivem toho si na to velké množství černochů i zvyklo, což neulehčovalo situaci nikomu - kromě těch, kteří apartheid prosazovali ještě ve větší míře. Přesně v tomto prostředí relativně dobře situovaný běloch bude obhajovat černocha. Obrovské a zakořeněné předsudky vedly k velkému nebezpečí po celém jihu. Příběh je o to naléhavější a důležitější. Zároveň ale vyprávěný s obrovskou empatií a něhou. Kniha je krásná i proto, že má velkou přidanou hodnotu pro budoucí zástup spisovatelů, kteří se této tématice budou věnovat i v budoucnu.
Mimochodem, jen pro zajímavost. Rasová segregace byla v jednom z jižanských států oficiálně a právně zrušena až v 90. letech minulého století.