Konvália

Príbeh židovského dievčaťa Vali Reiszovej, ktorá sa počas holokaustu stala matkou dieťaťa františkánskeho mnícha a exponovaného slovenského básnika Rudolfa Dilonga. Ich vzťah sa začal ešte v medzivojnových Malackách a Valéria sa neskôr vyhla deportácii najmä zásluhou svojho milenca. Po skončení vojny Dilong tajne emigroval do zámoria a šokovaná Valéria ostala s dieťaťom sama. Navyše čelila perzekúciám štátnej moci zato ako bývalá družka prominentného básnika Slovenského štátu. V šesťdesiatych rokoch sa medzi Valériou a Dilongom obnovila korešpondencia a v júli 1969 sa po rokoch stretli vo Viedni. Ich vzťah možno nazvať vzťahom osudovým, i keď určite nie naplneným. Zároveň je to aj rodinný príbeh autorky Denisy Fulmekovej, keďže dcérou oboch protagonistov bola jej mama. V knihe sú publikované úryvky z osobnej korešpondencie Rudolfa Dilonga i jeho doposiaľ nezverejnená báseň, ktorú poslal Valérii z amerického Pittsburghu na jej päťdesiatku....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/319241/big_konvalia-CGG-319241.jpeg 4.220

Kniha Konvália

Solette
15.01.2020

Už dávno som pri čítaní neplakala ako pri tejto knihe. Výborné! Forma i obsah.

Džena
19.04.2018

Kniha, ktorá mi dala viac ako prednášky o literatúre z tohto obdobia.Miestami faktografická literatúra, miestami básne, fotky a úradné listiny. Kniha s veľkým K na začiatku! Veľakrát som tvrdila, že chcem vedieť o ľuďoch 20. storočia ako sa cítili, ako prežívali oné udalosti (čo pri štúdiu histórie nenachádzam) a táto kniha to splnila do bodky. R. Dilong sa v knihe stáva človekom-milión, nielen menom z kníh. Som veľmi vďačná za túto knihu.

adorjas
03.01.2018

Pani autorka píše iný typ kníh (ezoterika, romány pre ženy), ale pri tejto sa mi trafila do vkusu- priam reportážna výpoveď o osude slovenského básnika, o ktorom pravda vychádza až teraz po niekoľkých desiatkach rokov...

Vierka_kikanika
26.12.2017

Nádherná kniha. Zrazu vnímam básnikov katolíckej moderny, špeciálne R. Dilonga úplne inak. Za každou básňou vidím živého človeka. Počas VŠ sme memorovali roky narodenia, roky vydania zbierok, ... oveľa viac by nám dala diskusia o pozadí tvorby, o východiskách pre básne plné lásky, vášne či bolesti, ale aj pre tie bojovné, útočné, odhodlané. Otázne je, do akej miery sa vtedy verejne vedelo to, s čím prišla D. Fulmerová v Konválii. Tým, že kniha obsahuje autentické listy, fotografie, dokumenty či úradne záznamy, o to viac je silnejšia. Prečítala som ju za jeden deň a po celý čas ma pri nej mrazilo. Odporúčam.

lusila
03.08.2017

Bolo to zaujímavé čítanie, páčilo sa mi, že tam boli pasáže z autentických listov a dokumentov a samozrejme fotografie.

MonikaJanka
29.03.2017

Malá knižočka, ktorú tvorí 163 krátkych kapitol a 70 strán fotografií a dokumentov.