Nesamozřejmé Československo 1918-1992

Nesamozřejmé Československo 1918-1992 https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379808/mid_nesamozrejme-ceskoslovensko-1918-19-MYm-379808.jpg 3 4 2

Kniha populární formou provádí historií Československa od jeho vzniku až po jeho zánik, respektive vytvoření samostatných států Čechů a Slováků. Důraz je položen především na rozhodující momenty v dějinách republiky: anabáze čs. legií v Rusku, podpis Mnichovské dohody v září 1938, okupace okleštěného Československa v březnu 1939, atentát na zastupujícího říšského protektora R. Heydricha v květnu 1942 jako nejvýznamnější akce československého odboje, Slovenské národní povstání v srpnu 1944, Pražské povstání a osvobození Československa v květnu 1945, komunistický puč v únoru 1948 a následující politické procesy, pražské jaro v roce 1968 a okupace Československa armádami pěti zemí Varšavské smlouvy v srpnu 1968, pád reálného socialismu v listopadu 1989 a konečně sametový rozpad Československa v roce 1992. Čtenáři jistě ocení i dobové anekdoty a stranou nezůstávají ani bulvární aféry a okolnosti, které tuto zemi proslavily – např. vzestup Baťova obuvnického impéria, úspěchy E. Zátopka a později V. Čáslavské, čs. pavilon na Expo 58 v Bruselu a další. Knihu uzavírá životopisný přehled nejvýznamnějších osobností v dějinách Československa, seznam prezidentů a premiérů a chronologický přehled důležitých událostí od roku 1918 po rok 1992.... celý text

bigbabe
05.01.2023 4 z 5

Chápu předchozí hodnocení, ale pro mě jako laika byla tato kniha přínosná. Naopak kdyby byla více rozsáhlá, tak by to už nikdo nechtěl číst, takto pro člověka, co to před ním ve škole zatajovali je to vše hezky stručně a jasně popsáno na relativně málo stránkách.

Džena
11.08.2018 2 z 5

Očákavala som prehľad dejín...dostala sa ku mne kniha s okliešteným pohľadom na naše dejiny. Ako študentke histórie a Slovenke zároveň mi v knihe chýbali mnohé udalosti odohrávajúce sa na Slovensku (teda neviem či autor zámerne vynechal napríklad udalosti na jeseň 1947 na Slovensku, ktoré označujeme ako generálku komunistického puču v 1948). Celkovo je kniha zameraná viac na Čechy, než na Československo, a teda ako smerodajnú by som ju nebrala. Veľa udalostí a súvislostí je málo rozpracovaných a niekedy chýba kontext. Pre mňa sklamanie.