džej

Zlato z Caxamalky a jiné povídkyZlato z Caxamalky a jiné povídkyJakob Wassermann

Poslední povídka se mi líbila nejvíc - je skvostnou sondou do psychologie rodiny na venkově v dřívější době.

20.11.2020

Na dotekNa dotekPatrick Marber

Nejprve jsem hru Na dotek viděla ve filmové režii M. Nicholse, takže nyní zjišťuju, že původní Marberova divadelní hra má jiný, tragičtější závěr. Obě zpracování jsou bravurní, velmi přesně popisují kotrmelce vztahových pocitů, zvraty a návraty, které podnikáme, aniž bychom tušili, jestli mají smysl. Původní Marberův konec je mi sice bližší, nicméně jak film tak tuto hru doporučuji ke zhlédnutí i přečtení.

28.07.2020

Skrytá zuřivost srdceSkrytá zuřivost srdceJohn Boyne

Mrzí mě, že jsem dala na zdejší vysoké hodnocení a knihu koupila. Mistrovské dílo? Pro mě ani náhodou. Autor velmi zkušeně využívá populární téma k tomu, aby se rozepsal o životě gaye, ve kterém náhoda střídá další. Patrně čeká, že čtenář si mezitím neuvědomí nesmyslné a hlavně neuvěřitelné situace - například chlapa, o kterém se neustále mluví jako o neskutečném obrovi - a ejhle jeho bezvládné, mrtvé tělo dokážou do auta donést a naložit padesátiletá žena a chromý, o holi se belhající muž. Nebo autor koncem knihy zapomene, čím byl onen obr zabit, a tak píše o "zbrani", kterou v textu předtím nechal rozlomit, a obra zabil něčím jiným. Aby toho nebylo málo, odvádí od jinak čtivého textu (protože jediný souhlas = román se čte velmi lehce) obrovské množství překlepů, hrubých chyb a špatně přeložených slov.
Takže... pokud vám toto všechno nevadí a chcete si užít sáhodlouhé vyprávění o příkoří vůči gayům a bigotní zlovůli v poválečném Irsku, jděte do toho. Posledních sto stran jsem už nemohla, předvídatelný závěr se konal a dávám chatrných 70%.

10.05.2020

Loupení jehňátekLoupení jehňátekMargaret Atwood

Nelíbilo se mi... nevěrohodné, překombinované, zbytečně pitvající dříve rozpitvané problémy - ani jeden příběh té povedené čtveřice žen jsem autorce nevěřila. Vršení negativních emocí... stálo mě velké úsilí to vůbec dočíst.

04.04.2020

Muž a dvě ženyMuž a dvě ženyDoris Lessing

Mé první seznámení s autorkou. Většina povídek se týkala mezilidských vztahů, nicméně postrádala jsem v textu emoce. Popis situací hýřil detaily a chladným odstupem, na mě tam té chladné kalkulace bylo moc a i bych dala přednost méně feministicky zaměřeným tvrzením... 75%

28.03.2020

SamotaSamotaV. Català (pseudonym)

V. Catala jde v téhle útlé knize na dřeň pocitů ženy, která během necelého roku života na samotě kdesi v Pyrenejích poznává tři rozdílné mužské charaktery. Překrásné líčení okolní přírody a životní moudrost jednoho z horalů způsobí, že se od knihy stěží odtrhnete. Strhující čtení!

08.03.2020

Následuj mneNásleduj mneKamil Pešťák

Napínavý a komplikovaný příběh, který vám nedá vydechnout, dokud nedorazíte na konec!

16.01.2020

Dějiny láskyDějiny láskyNicole Krauss

Možná kvůli anotaci, která superlativy nešetří, jsem částečně zklamaná... přišlo mi to překombinované, přehnané (hlavně v případě dětských pasáží) - ostatně celá střední část je špatně čitelná, nejen kvůli obtížné orientaci v postavách. Doporučuji raději jinou autorčinu knihu - Velký dům.

15.01.2020

Fyzika smutkuFyzika smutkuGeorgi Gospodinov

Ke konci kniha vskutku graduje, alespoň pro mě nejlepší VI.-IX. kapitola.
str.269:
Ta opakovatelnost života... Ta lepkavá, unavující, zničující, odporná, ale nevyhnutelná a čas od času i překrásná opakovatelnost života.

10.01.2020

Jediný příběhJediný příběhJulian Barnes

Na rozdíl od jiných bych vyzdvihla právě druhou a třetí třetinu, nabitou silnými psychologicky i filozoficky laděnými úvahami, o tom co je život. Barnes umí - nejen zajímavé odlišení první, druhé a třetí osoby u jednotlivých částí knihy, ale hlavně postupné hledání a nabízení odpovědí na otázky, které jsou tu od nepaměti...

29.12.2019

Ledové střepyLedové střepyLenka Chalupová

Nepřišlo mi to zas až tak napínavé, jak většina komentářů uvádí, hodně mi vadila vedlejší linka příběhu = autorčiny neustálé vsuvky (jakoby za každou cenu) - v tomto případě bych řekla, že být jich méně a pročistit text od balastu, byl by z toho dobrý román, takhle jen 3 hvězdy

01.08.2019

Léčba SchopenhaueremLéčba SchopenhaueremIrvin David Yalom

Tahle Yalomova kniha se těžko odkládá. Velmi jsem ocenila vhled do života a myšlení AS, jen v některých momentech mi popisy skupinové terapie připadaly ploché, ale nikdy jsem na žádné nebyla, takže těžko soudit.
Philip byl pro mě nejzajímavější osobou, jeho léčba filozofií AS vyznívala tak pravdivě.
Jedna citace na závěr:

Život se dá přirovnat ke kousku vyšívané látky, z níž každý v první polovině svého času vidí lícovou stranu, avšak v druhé polovině stranu rubovou. Ta druhá není tak krásná, je ale poučnější, protože dává možnost vidět, jak jsou nítě vzájemně propojeny. (AS, Parerga and Paralipomena)

03.03.2019

Bílá a černá magieBílá a černá magieAlexandra David-Néel

Příběh vášnivého vztahu muže a ženy sledovaný po úsecích, které na sebe ne vždy navazují. Dobrodružný i mystický ráz vyprávění doplňují popisy praktik černé magie (mágů v odlehlých klášterech), které pro mě představovaly čirou hrůzu. K tomuhle se nechci vracet.

19.01.2019

Mystikové a mágové TibetuMystikové a mágové TibetuAlexandra David-Néel

Zajímavé, někdy až příliš podrobné líčení mystických zvyků Tibeťanů. Autorka popisuje také vlastní prožitky během cest po tibetské náhorní plošině, své setkání s dalajlámou i tibetskými mágy. Poučné, ale pro mě daleko méně poutavé než Mipam.

19.01.2019

Komturova smrtKomturova smrtHaruki Murakami

Souhlasím s předchozím komentářem (Kutcho), že tentokrát je zdlouhavost vyprávění na škodu, trochu jsem se pozastavila i nad občasnou neadekvátní reakcí třináctileté dívky (= její moudra pronášená k malíři)…
Dočetla jsem a na jedné straně cítím jisté zklamání z "rozuzlení", které se vlastně ani nedostavilo a vplynulo do jakéhosi otevřeného konce, a na druhé straně obdiv k autorovi, který si tak umí pohrávat se čtenářem svými výlety do světů idejí a metafor.

20.11.2018

Odsouzen k útěkuOdsouzen k útěkuWilliam Somerset Maugham

Zpočátku zvolna se rozbíhající příběh starého doktora a jeho spolucestujících na malé lodi. V druhé polovině však již útlou knížku stěží odložíte, tak se vývoj příběhu proměňuje. Vynikající psychologická prokreslenost postav, zkoumání jejich motivace a důsledků "náhod". Závěr umocňuje autorova moudrost a lidskost. Jsem ráda, že jsem na tenhle nenápadný klenot narazila :-)

25.10.2018

Ztracený profilZtracený profilFrançoise Sagan

Nuda - celou dobu jsem čekala v nějaké nečekané rozuzlení jinak plochého vyprávění, tak nezáživného a zbaveného emocí, že nutí přeskakovat stránky a pátrat po smyslu, proč se takové knihy znovu překládají a vydávají.

23.08.2018

PoutaPoutaDelphine de Vigan

Jedním dechem! Úsporná novela, která ale nenechá na pochybách, že de Vigan opravdu umí. Čtyři postavy se míhají příběhem, intenzivně sdělují pocity, ty starší z nich (Hélene a Cécile) občas komentují životní "pravdy". Ve srovnání třeba s Radkou Denemarkovou jde de Vigan stručněji a tvrději k podstatě, nabízí pohled, kam může zajít lidská lhostejnost, jaké meze má v manželství oddanost a hlavně, jak nesmyslná je střídavá péče o dítě v případě, kdy se rodiče na sebe nemohou ani podívat. Skutečně silný, na dřeň jdoucí příběh.

18.08.2018

Poslední stop: AfrikaPoslední stop: AfrikaTomáš Poláček

Skvěle napsané, čte se jedním dechem, protože absolutně vtáhne do děje = cesty, jediné co bych vytkla, že u každé kapitoly mohly být mapky detailnější, takhle jsem stále otevírala Google Maps :-)

12.08.2018

Tichá ženaTichá ženaSusan Angela Ann Harrison

Souhlasím, že příběh je čtivý a zároveň tuctový, ale vnímám určitý paradox - kdyby se všechny nevěry řešily vraždou, tak by měli kriminalisté dost práce. Prostě mi k vykreslené povaze Jodi objednání vraždy nesedí a krkolomné uzavření příběhu snížilo konečné hodnocení.

10.08.2018

Na dno dušeNa dno dušeBen Dolnick

Na mě kniha působí, jako by její jednotlivé části psali různí autoři. První část je velmi čtivá, ostatní - řekla bych - poplatné trendu, že jedině v Indii lze najít cestu k sobě. Hodně neuvěřitelně mi zní záchranná operace, nevím, tady bych řekla, že to sklouzává k absurdnu. Jinak jsem se občas zasmála i nahlas :-)

04.08.2018

Čerň a stříbroČerň a stříbroPaolo Giordano

Přestože je v knize nemoc hospodyně přítomná téměř na každé stránce, nezastře, že se v textu jedná o pocity odcizení obou mladých manželů, kteří jako by stále hledali čím naplnit svůj život. Stylisticky vytříbené! Zachycené tápání dvou dospělých ve mně ale také vzbudilo pocit, že se v současné době - nejen ve společnosti, ale i ve vztazích - řeší více pseudoproblémů.

06.07.2018

Chceme to, co máte vyChceme to, co máte vyJohn Lanchester

Zajímavé příběhy lidí z jedné londýnské ulice, ráda jsem se k nim vracela a navíc skvělé postřehy o životě obyvatel tohoto města. Jen doslov je podle mě nepatřičný, tak málo se týká obsahu knihy a tak moc chce poučovat :-(

21.02.2018

Cesty EvropouCesty EvropouKarel Čapek

Nádherná kniha... žasla jsem, jak lze popsat a nakreslit krajinu, přestože jsem řadu míst, kde KČ pobýval, nenavštívila, jako bych tam s ním tehdy byla. Jeho zážitky a líčení zajímavostí severských zemí mě naprosto uchvátily!

17.01.2018

DceryDceryKateřina Dubská

Poslední část knihy pro mě byla hůř čitelná (ale i předvídatelnější) než předchozí části a je pravda, že udržet v hlavě tolik postav a nemuset se vracet je obtížné. To, co mi vadilo víc, bylo ale třeba opakování slov, např. "palčivě, -ý" se (jakmile se vyprávění začalo týkat Katky) objevovalo téměř na každé straně, někdy i dvakrát třikrát. Zároveň pro mě bylo těžce uvěřitelné, že každý muž (až na posledního Juru), který ve vyprávění o rozvětvené rodině vystupoval, měl deviantní sklony. Také se musím přidat k názoru, že Člověk Gabriel je jiná liga. Řekla bych, že v případě této ságy, by méně znamenalo více... ač jsem dala 4 hvězdy, tak bych hodnocení viděla tak 70-75%.

02.06.2017

Císařovy děti nemají šatyCísařovy děti nemají šatyClaire Messud

Divím se, jaké komentáře kniha vyvolává, nesouhlasím s nimi. Claire M. má skvělý styl, daří se jí propracovaná psychologická kresba postav, nesoudí jejich jednání, nemoralizuje. Naopak dává nahlédnout, jak namyšleně a povrchně může působit liberálnost euroamerické kultury...
Děj má spád, kolikrát jsem se od čtení nemohla odtrhnout a byla jsem ráda, že má kniha skoro pět set stran :-)

15.03.2017

Podle skutečného příběhuPodle skutečného příběhuDelphine de Vigan

Ačkoli mě kniha hodně zasáhla (hlavně závěrem), s hodnocením jsem váhala - spíš 90 než 100%. Přitom je skvěle vymyšlená a předkládá řadu otázek. Z minulých knih, které jsem od DV četla, jsem si o autorce vytvořila názor a najednou - pokud bych se měla ztotožnit s jednou verzí pohledu či výkladu příběhu - by se její obraz výrazně proměnil. To mi vadilo, stejně jako příliš depresivní tón valné části knihy. Nicméně je na každém, čemu (= jakému vysvětlení) v závěru knihy dá přednost... právě tahle nejednoznačnost je podle mě mistrovský tah, a tak jsem nakonec ťukla i na pátou hvězdu :-)

24.07.2016

MatkyMatkyTeodora Dimova

Naprosto úžasný styl, jsem zasažená všemi sedmi příběhy náctiletých protagonistů, tak věrohodně líčené, s hlubokými pravdami. Autorka mě strhla svým umem citlivě pojmenovat a uchopit problémy, které z dětského světa vyženou lásku. Směr, do kterého se vyvine epilog, je z úryvků intermezz čím dál zřejmější, což ale nevadí - stále je o čem uvažovat. Skutečně mistrně napsané!

07.05.2016

Duši, tělo opatrujDuši, tělo opatrujEda Kriseová

Rozhodně poučná kniha, tak jak jsem čekala... Moudra východní filozofie se prolínají s vlastními postoji a názory. Jen mi trochu vadily rozvláčnost a (trochu víc) odmítání čehokoli, co se neshoduje s autorčiným přesvědčením. Nějak mi to připomnělo netoleranci mladých biokonzumentů. Na mě text občas působil jako kázání o "dobrání se podstaty", kterým zároveň probleskuje nepochopení či dokonce odsuzování "nedokonalých".

17.01.2016

Pod vodouPod vodouJuli Zeh

Pro mě tahle nová kniha od Juli Zeh nebyla žádným zklamáním! Naopak! Od začátku mě vtáhla, musela jsem dočíst během jednoho dne. Myslím, že pro čtenáře, který už má za sebou nějakou životní zkušenost, bude text jistě smysluplný, protože vykreslení charakterů je pravdivé, bez laciných vycpávek, prostě živé. V příběhu lze najít současnou deziluzi z dění kolem nás, ale i hledání sebe sama. Juli Zeh patří k mým oblíbeným autorům, četla jsem od ní vše, co vyšlo česky, a i tuto knihu rozhodně doporučuji :-)

17.05.2015