džej džej komentáře u knih

Zrádná nahodilost – O skryté roli náhody na trzích a v životě Zrádná nahodilost – O skryté roli náhody na trzích a v životě Nassim Nicholas Taleb

Zpočátku jsem byla nadšená novými poznatky, ale později mi začaly vadit někdy příliš jednostranné soudy, opakování a podrobené pitvání jevů, o kterých se autor zmínil už dříve podle mě víc než dostatečně, také používání pojmů z ekonomické branže bez vysvětlení (případně s objasněním až po několikerém užití).
Zakončení knihy bylo už zase čtivé, ale stejně se nemůžu zbavit dojmu, že Taleb dává v celé knize hodně najevo, že on má "patent na rozum" :-)
Závěr: místy snobsky intelektuální, místy proložené zdařilými moudry, většinou však zahlcené informačním šumem (abych použila autorovu terminologii).

13.08.2013 3 z 5

Srpnové světlo Srpnové světlo William Faulkner

Vyostřené napětí mezi černým a bílým pohledem na svět táhnoucí se celým příběhem je místy prokládáno odbočkami a detailním popisem vedlejších postav. Román je čtivý a budí dojem autentičnosti - možná právě množstvím detailů doplňujících vyprávění.
Líbilo se mi vykreslení charakterů i psychologické pozadí činů jednotlivých postav - bravurní styl.
Zatím můj první kousek od Faulknera a ráda sáhnu po dalších :-)

05.08.2013 4 z 5

Pták Štěstí Pták Štěstí Viktoria Tokareva

Zvláštní styl, který si mě podmanil, že jsem knihu přečetla takřka jedním dechem. Snad to byla výstižná úspornost, svižnost příběhu, přesnost v pojmenování určitých životních pravd nebo užívání slov, která do sebe zapadala, nevím. Život Naďky vyvolává a nechává doznívat spoustu otázek, i závěrečná část je uvěřitelná, vývoj postavy tomu odpovídá. Jsem ráda za náhodu, díky které jsem knihu objevila :-)

27.07.2013 4 z 5

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

Rozhodně velmi osobitý styl, bohatá slovní zásoba a schopnost popsat příběh v měnících se prostředích. Velmi oceňuji skvělou kvalitu prvotiny, na níž se nepochybně podepsala i léta studia autorky na UK. Velká škoda, že nestihla napsat víc knih.

14.07.2013 4 z 5

Dřevěný nůž Dřevěný nůž Jiří Hájíček

Hájíček má (podobně jako Balabán) talent vyjadřovat věci prostě a zároveň přidat takovou drobnokresbu lidských pocitů a postojů, že jeho povídky zcela vtáhnou do atmosféry venkovského života . Po přečtení jeho textů jsem měla podobné pocity jako po zhlédnutí českého filmu Divoké včely. Hájíčkovy povídky nutí k zamyšlení, osudy postav z mysli hned tak nezmizí. Nejvíce jsem na příbězích asi ocenila autorovu snahu zachytit a porozumět lidským charakterům, touhám a ideálům (možná spíš iluzím o světě).

05.07.2013 4 z 5

Hrad v Pyrenejích Hrad v Pyrenejích Jostein Gaarder

Jsem po přečtení dost rozpačitá - na jedné straně příběh a rozuzlení, na druhé způsob zpracování. Právě ten mi místy hodně vadil. Rádoby filozofické sentence s vágními fyzikálními "pravdami" jsou možná typické pro klimatology, ale v mailové korespondenci dvou spřízněných duší působí víc než krkolomně. Připadala jsem si jako na smíšené přednášce okultistů a stoupenců globálního oteplování. Neodsuzuji, jen patrně nejsem členem cílové skupiny. O tom, co je život, co je vědomí a jakou roli hraje přítomnost člověka, byly podle mého názoru napsány lepší texty... tady jsem se nemohla zbavit pocitu manipulace se čtenářem.

02.07.2013 2 z 5

Homer a Langley Homer a Langley E. L. Doctorow

Homerův mužský pohled na svět, přestože trochu jiný kvůli stylu života, který vede se svým bratrem. Dům jejich zámožné rodiny se zvolna stává jakýmsi doupětem a testovacím místem přežití. Zajímavé postřehy o životě, o ženách i o lidské nahraditelnosti...

30.06.2013 3 z 5

Chantal - Život na laně Chantal - Život na laně Michaela Zindelová

Knihu jsem si koupila na knižním veletrhu, kde jsem se zúčastnila i jejího uvedení oběma autorkami. Paní ChP působila velmi upřímně. Přesně taková je i její kniha. Vzhledem ke svým životním zkušenostem s ní v řadě postřehů i komentářů souhlasím. Tím pro mě z její knihy vzniká záznam pocitů, které jsou mi blízké, záznam mouder, která bych lépe neřekla (a to umím česky :-)). Mám jednoduše radost, že jsem se nespletla a že se k Životu na laně určitě ještě někdy vrátím = už jenom pro ty milé pocity spřízněnosti, ženské vnímavosti a pochopení.

04.06.2013 4 z 5

Děti chovatelů slonů Děti chovatelů slonů Peter Høeg

Nenaplněná očekávání bývají ošidná. Právě u tohoto příběhu se mi to potvrdilo = zpočátku mě kniha navnadila zajímavými úvahami, vtipnými glosami a "moudry" poskládanými jen tak ledabyle do fantaskního děje. Později (někde za půlkou) mi ale přišlo, že vtip i moudrost se ztrácejí úměrně přebujelosti příběhu. Škoda.
Ačkoli teď si vzpomínám, že i u knihy Cit slečny Smilly... se závěr trochu vymykal celému pojetí, možná tenhle postup k Hoegově tvorbě patří.

01.06.2013 3 z 5

Žít ještě jednou Žít ještě jednou Edvard Valenta

Jaroslav Kaval je violoncellista, který několik let pracuje jako lokální redaktor v redakci Hlasu. Pro tyto noviny také píše o trojnásobné vraždě v Kostelci. Přitom vypráví o svých životních názorech a postojích a dostává se až k rozhodnutí získat nevěrou šanci "žít ještě jednou". Psychologicky velmi prokreslené, niterné pocity stárnoucího muže, související možná s krizí středního věku, ale také s hloubavou povahou intelektuála. Ráda se knize vracím, moc se mi líbí Valentův styl.

06.01.2013 5 z 5

Trýzeň Trýzeň Cat Clarke

Tíha viny, která se prolíná celou knihou, je bravurně zaobalená jazykem náctiletých, rozhodně nelze příběhu upřít napětí až do poslední stránky a uvěřitelné rozuzlení. Pro mě zatím daleko zajímavější než autorčin předchozí román Jako v pavučině.

06.01.2013 4 z 5

Nádhera života Nádhera života Michael Kumpfmüller

Úžasně vyprávěný příběh dvou souznících lidí, Franze a Dory, líčení nejniternějších prožitků bez patosu. Kniha mě naprosto strhla - nejen proto, že jsem nedávno četla Kafkovy dopisy F., a tak jsem si mohla řadu jeho pocitů z doby před smrtí dát do souvislosti s předchozími texty. Oceňuji (pro mě) výjimečně krásný styl a autentičnost knihy.

28.12.2012 5 z 5

Bezpečný přístav Bezpečný přístav Nicholas Sparks

Kniha mi byla doporučena známou, autora jsem do té doby neznala. Přestože jsem ji přečetla za jediné odpoledne, nejsem z ní nijak nadšená. Povrchní, líbivé, typicky americké - v tom horším slova smyslu. Bez emocí, psané se spádem, ale všechno jen na efekt. Možná i špatně přeložené - sloveso "zazubil(a) se" se opakuje ve větší než snesitelné míře.
Celkový dojem: Sparks mě odradil - jeho styl nemusím.

23.12.2012 2 z 5

Český román Český román Olga Scheinpflugová

Jedna z mála knih, ke které utíkám, když je mi nejhůř. Silná, niterná výpověď o lásce ke Karlu Čapkovi.

20.08.2011 5 z 5