Dydy7 Dydy7 komentáře u knih

Netvor Netvor Chris Carter

Netvor je šiesty diel detektívnej krimi série s vyšetrovateľom Robertom Hunterom. V tejto časti si moc neužijeme jeho kolegu Carlosa Garciu. Robert bude totižto spolupracovať s agentkou z FBI, pretože práve oni budú potrebovať jeho pomoc s aktuálnym prípadom. Z plánovanej dovolenky teda nič nebude.

Robert Hunter je výborne napísaná postava, je to geniálny detektív, ktorý toho veľa vie, lebo veľa číta. Chris Carter proti nemu tentokrát, ale postaví aj geniálneho zločinca, ktorý je naozaj vyrovnaným protivníkom. A nikdy to nebolo tak osobné ako práve v tomto prípade.

Celé je to brutálne, mrazivé, krvavé a drsné. Nie je to čítanie pre slabšie povahy. Kniha je plná zvratov a nedá nikomu čas na vydýchnutie. Má krátke kapitoly a každá jedna končí tak, že jednoducho musíte čítať ďalej.

Chris Carter, napísal jeden z najlepších krimi trilerov aké som kedy čítala a teším sa na ďalšie jeho knihy.

03.03.2024 5 z 5

Ja som smrť Ja som smrť Chris Carter

Ja som smrť je siedma časť s Robertom Hunterom a bola to opäť neskutočná jazda. Hunter vyšetruje ďalší brutálny prípad aj spolu so svojím kolegom Carlosom Garciom a Chris Carter nám nedá vydýchnuť.

Niekedy rozmýšľam, kam na všetky tieto vraždy chodí a ako ich vymýšľa. Vidno, že študoval psychológiu, zločincov a vrahov.

Aj tentoraz sú to krátke kapitoly končiace tak, že sa kniha proste nedá odložiť. Prečítala som ju naozaj rýchlo.

Proti Hunterovi a Garciovi stojí ďalší ťažký súper, je to strhujúce, krvavé a miestami naozaj drsné čítanie plné zvratov. A koniec ma odrovnal, to som naozaj nečakala.

09.03.2024 5 z 5

O dracích a lidech O dracích a lidech Tereza Kadečková

Súrodenci Mac a Jaina, sú draci (bestie) a práve preto, sa musia skrývať, pred zlým Rádom, pretože ktorýkoľvek drak, sa im dostane do rúk, neskončí dobre!
Každý z nich, sa skrýva pred zlom niekde inde, keďže Mac má svoju rodinu, s ktorou Jaina nie je stotožnená, avšak keď príde kňaz Roderick, budú musieť spojiť sily, aby mohli žiť slobodne a nemuseli sa skrývať.

"Nepriateľ, môjho nepriateľa, je môj priateľ"

Jedinú otázku, ktorú som mala stále v hlave bola, či sa dá Roderickovi veriť, keďže bol v službách Řádu a či nakoniec nezdradí a nevtiahne Jainu do pasce - chcela som sa v ňom nemýliť...

Autorka, pre nás vytvorila skvelý fantasy svet, plný akcie, dobrodružstva, napätia, neľahkého rozhodnutia, bojov a plno ďalšieho, takže sa určite nudiť nebudete - ja som hneď v úvode, dúfala, že ma kniha nesklame a som rada, že som sa nemýlila

A záver knihy, bol pre mňa dosť nečakaný, takže sa máte na čo tešiť a navyše knihu dopĺňajú nádherné ilustrácie tie ja v knihách milujem!

Knihu vám môžem len odporúčať a som rada, že vyšla u môjho obľúbeného vydavateľstva :-)

08.04.2024 5 z 5

Jiný kraj Jiný kraj * antologie

V knihe, vás čaká MIX poviedok - fantasy, sci-fi, horor :-)

Každá jedna poviedka, bola svojim spôsobom niečím výnimočná - určite ma nenudila ani jedna...

Avšak keby si za mňa, mám vybrať jednu úplne TOP poviedku, tak by to bola Sloňa, aj keď ťažko vybrať jednu, keď všetky mali niečo do seba !

Napríklad poviedka Křídla, mi svojim príbehom trochu pripomínala jeden film - aj keď v tejto poviedke sa jednalo o fantasy poviedku...

Knižku jednoznačne odporúčam !

Poviedky sú krátke, takže si viete každý deň prečítať jednu - alebo ako ja, celú knihu za deň

04.10.2023 5 z 5

Poločas rozpadu Poločas rozpadu Leoš Kyša

Poločas rozpadu je druhé pokračovanie postapokalyptickej série "Spad", odohrávajúce sa vo svete po jadrovej vojne, v ktorom hŕstka ľudí, ktorí odolali tejto skaze bojuje o svoje prežitie aj naďalej.

Plukovník Michálek a jeho oddaní kolegovia sa usídlili v Brne, kde sa snažia udržiavať poriadok a aspoň čiastočne si tam vytvorili svet ako kedysi. Všetko sa zmení, keď narazia na kult "Meniteľov", ktorí majú za cieľ dokončiť apokalypsu a jadrovými zbraňami zničiť aj ten posledný kúsok čo zostal z civilizovaného sveta. Naši hrdinovia sa teda vydávajú na samovražednú misiu, ktorá je plná nebezpečenstiev.

V knihe sa neustále presúvame z miesta na miesto, akcia strieda akciu a nechýbajú ani humorné hlášky. Hlavné postavy sú sympatické a človek im musí iba fandiť. Dej ubieha rýchlo a nemá žiadne hluché miesta.

Koniec bol poriadne napínavý a som veľmi zvedavá ako to bude pokračovať ďalej. Myslím si, že tento druhý diel je ešte lepší ako prvý.

03.04.2024 5 z 5

Městečko Městečko Łukasz Radecki

Celkovo za mňa by som chcela povedať toľko, že určite by som knihu nečítala za tmy :-D

Má naozaj hororovú atmosféru a práve pre milovníkov hororov, bude určite dokonalá !
Napínavý príbeh, kde miestami nebudete dýchať a koniec skvelý - páčilo sa mi, že to nemalo také rýchle a zbrklé ukončenie, ako to býva pri viacerých knihách...
Dokonca ma prekvapilo, že napriek tej hororovej atmosfére, tam bolo dosť erotiky, čo dávalo príbehu ešte väčší plus !

A obálka dokonalá - tá sa naozaj vydarila ...

--> keby mi pri čítaní knihy, niekto zazvonil, tak asi sa pototo :-D

Knižku samozrejme budem len odporúčať !

02.10.2023 4 z 5

Přání! Přání! Leandra Sold (p)

(SPOILER) Karin, po autonehode, príde o otca, jej mama, bude na tom zdravotne veľmi zle a preto sa bude musieť postarať o malú sestričku.
Musí nechať školu a ísť zarábať peniaze - Karin má len 18 rokov.

V jeden večer, sa v obchode, kde pracuje, zjaví starý pán a nechá jej mincu...
Po ceste domov, môže mincu zameniť, za peniaze, alebo akékoľvek želanie.

A mne bolo hneď jasné, že si bude želať, aby jej mama, bola opäť zdravá a vrátila sa domov.

Veď to by si želal snáď každý - avšak má to jeden háčik...

"Člověk by měl být opatrný na to, co si přeje, mohlo by se to splnit".

Za mňa, musím povedať, že kniha bola skvelá, úžasne napísaná, všetko bolo krásne a do detailu vysvetlené a aj na otázky, bolo zodpovedané!

Jednoducho, mala svoje čaro!

Kým bola Karin, vo svete živých, tak som nevedela, komu môžem veriť - jediné, čo som vedela, bolo to, že ak chce zachrániť svoju mamu, musí sa obetovať a do roka odísť, s pánom Mrazu, inak sa všetko vráti a mamu už nikdy nebude vedieť zachrániť.

Aj keď vybrať si medzi vlastnou sestrou a Khlodom - synom, pána Mrazu, muselo byť pre Karin veľmi ťažké, keďže Khlod bol najväčšie zlatíčko a úplne najviac, som si ho obľúbila!!!

Ak ste knižku ešte nečítali, tak neváhajte, pretože vás celým príbehom pohltí a nebudete chcieť od nej odtrhnúť oči, až kým ju nedočítate!
A ak sa bojíte, nejakej presladenej romantiky, tak sa vôbec nemusíte.

A musím priznať, že na konci, som skoro ani nedýchala - mala som strach, ako to dopadne...

29.04.2024 5 z 5

Zánik Zánik Christopher John Sansom

Zánik je prvá časť zo série historických detektívok, v ktorých má vyšetrovanie na starosti Matthew Shardlake. Páči sa mi, ako je dej zasadený do skutočnosti v roku 1537 a vystupujú v ňom aj reálne osobnosti tej doby. Anglické dejiny sú plné zaujímavých postáv a udalostí.

Sansom naozaj podrobne a verne opisuje prostredie, ľudí a ich život. Väčšina deja sa odohráva v kláštore, kde došlo k vražde.

Hlavný vyšetrovateľ, zhrbený právnik Matthew Shardlake je sympatická postava a veľmi ma zaujalo akým spôsobom sa vtedy vyšetrovalo, keďže si nemohol pomôcť žiadnou modernou metódou.

Celý prípad je veľmi tajomný, zaujímavý a napínavý. Koniec som vôbec netipovala. Sansom je naozaj výborný rozprávač a doslova Vás vtiahne do príbehu. Tento prvý diel sa naozaj vydaril a navnadil na ďalšie pokračovania. Odporúčam každému kto má v obľube detektívky, najmä tie historické.

24.04.2024 5 z 5

Štrkáč Callahan Štrkáč Callahan Juraj Červenák

Juraj Červenák nám prináša knihu z divokého západu plnú indiánov, krvi a nadprirodzena. Skladá sa z troch westernových poviedok a toto prostredie plné prachu a špiny mu naozaj sedí.

Hlavnou postavou je Štrkáč Callahan, ktorý nie je úplne hrdina v pravom slova zmysle, ale je to celkom sympaťák. Živí sa ako lovec ľudí, no tu ho budú čakať aj oveľa horší protivníci.

Páčili sa mi všetky tri poviedky, ale najviac ma oslovila "Daždivá noc v Boot Hille". Je to taký zombie western, Callahan sa tu naozaj nudiť nebude. Poviedka je rýchla a má výborné tempo.

Kniha je dobrodružná, akčná, miestami hororová, ale aj vtipná. Veľmi ma zabavili narážky na Vinnetoua s Old Shatterhandom. Vidno, že Červenák má všetko čo sa týka westernu dobre naštudované. Prečítala som ju naozaj za chvíľu, čítala sa ľahko a dúfam, že sa niekedy v budúcnosti dočkáme aj ďalších príbehov štrkáča.

Určite vám knižku odporúčam, Juraj Červenák , píše naozaj výborne

10.04.2024 5 z 5

Fakt hustej nářez Fakt hustej nářez František Kotleta (p)

Fakt hustej nářez je pokračovanie knihy "Hustej nářez" a je naozaj ešte hustejšie, akčnejšie a vtipnejšie. Hŕstka upírov, ktorá zostala na svete tu bojuje proti žltým mimozemšťanom kartánom, ktorí si podrobili ľudí a ovládli svet. Hlavným vodcom upírov je Jan Bezzemek a kartáni si na neho a jeho klan tentoraz pripravili zopár nebezpečných prekvapení. Hlavne jeden veľký, silný a ťažko premožiteľný zaporák mu poriadne podkúri.

Autor nás hneď na začiatku vrhne do akcie, strelivom sa nešetrí počas celej knihy a humoru je taktiež dostatok. Hlavne podpichovanie sa medzi Janom a jeho nemeckým kolegom Gerhardom nemá chybu. Práve Gerhard je zatiaľ v tejto sérii mojou najobľúbenejšou postavou, má skvelé hlášky a dozvedeli sme sa aj čo to o jeho minulosti.

Neustále sa presúvame z miesta na miesto, dej ubieha veľmi rýchlo a nie je čas na výdych. Kniha končí tak, že človek hneď chce vedieť čo bude ďalej, tak som veľmi zvedavá na pokračovanie.

29.03.2024 5 z 5

Sapiens: Stručná história ľudstva Sapiens: Stručná história ľudstva Yuval Noah Harari

Kniha Sapiens je veľmi pútavé čítanie o našej histórii. Autor sa od samotného vzniku ľudstva dostáva až do súčasnosti a zamýšľa sa aj nad našou budúcnosťou. Každá kapitola je niečím zaujímavá a myslím si, že práve takto by sa mali písať učebnice do školy.

Napriek tomu, že kniha je pomerne hrubá, čítala sa mi veľmi ľahko. Je plná myšlienok a dozvedela som sa z nej aj veľa nových informácií.

Knihu si určite ešte niekedy v budúcnosti prečítam znova a naozaj ju odporúčam každému, kto má rád históriu, ale najmä tým ľuďom, ktorí sa o nej chcú jednoducho a prehľadne dozvedieť čo najviac...

16.03.2024 5 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

"Vítejte v roce 2050 v nejponuřejším románu Františka Kotlety".

Tak som sa dostala k tejto prvej časti zo štvordielnej postapokalyptickej série od Františka Kotlety a musím povedať, že ma veľmi zaujala a bavila. Je to taká kniha, pri ktorej vypnete mozog a len sa ponoríte do čítania.

Odohráva sa v roku 2050 po nukleárnej vojne, kedy je väčšina planéty zničená a zdevastovaná. Aj ľudí prežilo veľmi málo.

Prostredie je opísané veľmi vierohodne a príbeh nás zavedie do Prahy a Brna. Kotleta nám na začiatku každej kapitoly aj v skratke opisuje ako sa ľudstvo dostalo do tohto štádia.

Hlavný hrdina plukovník Michálek mi veľmi sadol a musíte mu jednoznačne fandiť. S kolegami, bývalými vojakmi, sa vydáva na nebezpečnú misiu plnú špiny, krvi a akcie.

Knihu môžem jedine odporučiť a som veľmi zvedavá ako sa bude príbeh vyvíjať ďalej....

03.03.2024 5 z 5

Temné radosti predátorů Temné radosti predátorů Viktorín Šulc

Temné radosti predátorů je názov piatej knihy zo série "Panoptikum sexuálních vražd". Sú tam opísané skutočné prípady, ktoré sa stali na uzemí Českej republiky. Je to prvá kniha, ktorú som z tejto pentalógie čítala.

Autor podrobne popisuje jednotlivé vraždy, ide poriadne do hĺbky a ponúka nám aj svoj pohľad na veci. Kniha je smutná, drsná, tragická a je až neuveriteľné, čo všetko sú ľudia schopní urobiť.

Nachádza sa v nej aj obrázková príloha plná fotiek z vyšetrovania a z niektorých naozaj mrazí!

Knihu odporúčam každému koho zaujímajú skutočne zločiny a vyšetrovanie...

04.02.2024 5 z 5

Nikdy se nepřestala usmívat Nikdy se nepřestala usmívat Martin Štefko

"Na svém kontě má 168 zabití."

Tak je za mnou moja tretia kniha od Martina Štefka a dovolím si tvrdiť, že je minimálne tak dobrá ako tie predchádzajúce. Mám na mysli knihy Mrtvé ženy a Farma zrúd. Odohráva sa v tom istom svete a je v nej viacero prepojení na tieto dve knihy, najmä vďaka terapeutovi Robertovi Jenkinsovi.
Spomenutý je ale aj tajomný "Fotograf".

Martin Štefko je vynikajúci rozprávač a zaujme hneď v prológu, ktorý začne naozaj zhurta. Sledujeme osud Alexandry, ktorá by bola úplne obyčajnou ženou, až na to, že sa priznala k 168 vraždám.

V knihe sa prelínajú kapitoly, ktoré sú venované obetiam Alexandry a kapitoly, ktoré sa sústreďujú na jej terapeutické sedenia s Robertom.

Práve tieto "vražedné časti" sú opísané veľmi realisticky a niektoré sú poriadne drsné, ale na to som si už u autora zvykla. Niečo opäť nie je pre slabé žalúdky. Naopak "terapeutické časti" nám odkrývajú Alexandrinu minulosť a sú výborne psychologicky vystavané.

Spolu s Robertom som sa snažila prísť na to, či sa pod maskou hlavnej hrdinky skrýva niečo viac alebo je to naozaj to monštrum, za ktoré ju všetci majú. Celú knihu mi na tom niečo nesedelo (podobne ako Robertovi) a záver bol naozaj skvelý a nepredvídateľný.

Autor napísal perfektný psychologický triler, ktorý nenudí ani chvíľu a tých 220 strán budete mať prečítaných veľmi rýchlo. Môžem iba odporúčať a teším sa na ďalšie Martinove knihy.

30.01.2024 5 z 5

Farma zrůd Farma zrůd Martin Štefko

Farma zrúd je druhý diel zo série s detektívom Hankom Giorgiom a za prvou časťou v ničom nezaostáva. Hank opäť všetko rieši totálne bez emócií, ale snaží sa viac zapájať svoj humor, ktorý nie vždy všetci pochopia. Nemá to chybu.

Kniha začína presne tam, kde skončila prvá časť "Mrtvé ženy", preto odporúčam prečítať najskôr tú, inak by to nebol plnohodnotný zážitok.

Dozvedáme sa viac z Hankovho súkromia a aj zo súkromia jeho kolegov. Hlavný prípad je oveľa viac osobnejší ako minule. Záporák ešte nechutnejší. Prostredná časť príbehu sa odohráva v minulosti, kde sa dozvieme ako to celé začalo a prečo sa všetko deje. Opäť je to drsné, brutálne a nie pre slabé žalúdky. Hlavne, keď objavia farmu...

Dej sa síce rozbieha pomalšie, ale postupne všetko vygraduje vo výbornom finále. Na konci nám vznikne aj jedno zaujímavé spojenie, ale nechcem veľa prezrádzať.

Taktiež som veľmi zvedavá na to, kto je ten záhadný "Fotograf". Snáď sa odpovede na túto otázku dozvieme v nasledujúcej knihe. Dúfam, že si ju už čoskoro budeme môcť prečítať. V doslove autor Martin Štefko prezrádza, že už pracuje na treťom pokračovaní a ja sa ho už nemôžem dočkať.

Kniha je veľmi pútavo písaná a opäť môžem len a len odporúčať.

08.01.2024

Mrtvé ženy Mrtvé ženy Martin Štefko

Hlavnou postavou je detektív Hank Giorgio, ktorý je chlap ako hora a dedukčné schopnosti využíva snáď lepšie ako Sherlock Holmes. Je totálne bez emócií, čo zistíme hneď na začiatku knihy, kde vyšetruje prípad, ktorý sa ho veľmi osobne dotýka a je to šok hneď na úvod.

Najskôr to vyzeralo, že pôjde o poviedky, ale potom sa dej veľmi dobre rozbehol a bola to skvelá jazda. Nešetrí sa brutalitou, kniha je drsná a miestami nie je pre slabé povahy. Odohráva sa najmä v USA a prostredie je dokonale opísané. Hankovi skvelo sekunduje aj jeho nadriadená Larisa, ktorá je ďalšiou výborne napísanou postavou. Koniec je veľmi dobre vystavaný a miestami z neho mrazí.

Niekoľko veci zostalo nedoriešených, tak dúfam, že sa k nim autor vráti v jeho druhej knihe Farma zrúd. Je tu naznačené akým smerom sa asi bude uberať a už som celá nedočkavá ako to bude pokračovať.

Martin Štefko napísal výbornú detektívku, ktorá má podľa mňa svetové kvality. Môžem len odporučiť!!!

05.01.2024 5 z 5

Slovenský nářez: Antologie nejlepších autorů slovenské fantastiky Slovenský nářez: Antologie nejlepších autorů slovenské fantastiky * antologie

Ide o veľkolepé predstavenie najlepších súčasných, slovenských autorov, v češtine .

V knihe nájdete autorov, ako Juraj Červenák , Michal Hvorecký, Katarína Soyka, Alexandra Pavelková, Anton Stiffel a mnoho ďalších - ja som vymenovala týchto piatich autorov, pretože ich príbehy, boli úplne najlepšie - teda za mňa boli najlepšie ...

Aj keď samozrejme v knihe nie je žiadny slabý príbeh, úplne najviac ma prekvapila Katarína Soyka - príbehy o upíroch milujem, takže znova u mňa zabodovala !
Jej knihy proste "žeriem" :-)

Za Hronem Temný Les od Juraja Červenáka, bol skvelý, tam neni o čom, autora poznajú určite všetci!
Síce mohol byť príbeh aj dlhší, vôbec by som sa nehnevala ;-)

Knihu vám ODPORÚČAM a verím , že aj vy si v nej nájdete vaše obľúbené poviedky !

Je to moja druhá kniha, kde sa takto striedajú autori a ich poviedky - a za mňa naozaj úžasná , každý príbeh, vás zavedie do iného sveta a to všetko nájdete v jednej knihe!

Verím, že bude aj viac takýchto knižiek, kde sa zase vystriedajú slovenskí , alebo českí autori, pretože čím ďalej, tým viac sa mi páči ich tvorba !

21.10.2023 5 z 5

Příběh slunečnice Příběh slunečnice Miriam Blahová

Natália, po autonehode skončí v nemocnici, kde sa zoznámi s "babi" Hedvikou - tá Natálií prerozpráva príbeh jej staršej sestry Evy, ktorá slúžila za protektorátu, ako opatrovateľka detí s dvoma ženami...

Obrovským plusom v knihe je to, že sa tam STRIEDA minulosť s prítomnosťou - takže nie je to len tak, že "babi" začala rozprávať a celý príbeh sa tiahol až dokonca... Navyše kniha vo vás zanechá veľa rôznych emócií a bol tam aj zvrat, ktorý som nečakala...

Príbeh Evy je veľmi silný a ako dopadne, si MUSÍTE prečítať!!!
A dozviete sa aj to, či celý príbeh dokázal zmeniť Natáliu ????

Čo sa týka knihy - nie je to môj žáner, avšak musím povedať, že som bola nadmieru spokojná a ešte po tom, čo som sa dozvedela, že je to prvá kniha autorky a za to jej patrí poklona !

17.08.2023 5 z 5

Temné blues v New Orleans Temné blues v New Orleans František Kotleta (p)

Tak a je za mnou posledná (štvrtá) kniha zo série, kde je hlavnou postavou paranormálny detektív Tomáš Kosek. Kniha sa kvalitou vyrovná predchádzajúcim. Obsahuje päť príbehov plus jedno lúčenie sa s Tomášom.
Kosek bude spolupracovať so CIA, tak sa dej odohráva po celom svete. Navštívime USA, Vatikán, Francúzsko, Dubaj a nebude chýbať ani domáce Česko. Napriek tomu, že je kniha písaná poviedkovým štýlom, opäť na seba nadväzujú a v tej (pred)poslednej sa dokonca posunieme v deji dopredu a Kosek rieši prípad so svojou už dospelou dcérou.

Ak by som si mala vybrať dve, ktoré sa mi najviac páčili, tak je to práve táto spomínaná a potom tá, kde zisťuje kto vraždí vo Vatikáne.

Inak, ale nechýba mágia, humor, akcia a priestor dostanú napríklad aj nejaké tie zombie a baba jaga.

Tomášov príbeh bol veľmi dobre ukončený a je to posledná kniha s ním. Sám autor sa na konci k tomu vyjadruje. Na jednu stranu je to škoda, ale na druhú, treba končiť v tom najlepšom.

Knihu, vlastne komplet celú sériu, môžem iba odporučiť.

07.05.2024 5 z 5

Temný oheň Temný oheň Christopher John Sansom

Temný oheň je druhá časť z detektívnej série, kde zločiny vyšetruje právnik Matthew Shardlake. Prvá kniha "Zánik" bola výborná a môžem povedať, že táto sa jej minimálne vyrovnala. Dej sa oproti Zániku odohráva o tri roky neskôr v roku 1540. Opäť vidno ako má autor perfektne naštudovanú históriu Anglicka a skvelo opísal celé prostredie, v ktorom sa kniha odohráva.

Matthew Shardlake sa tu venuje dvom prípadom, najskôr vyšetruje prípad dievčiny, ktorá je možno nespravodlivo obvinená z vraždy a potom bude opäť musieť pracovať pre Thomasa Cromwella a zistiť, čo sa stalo s nebezpečným, temným gréckym ohňom, ktorý je najhoršou zbraňou aká kedy existovala.

Sansom napísal naozaj pútavý príbeh z historického Londýna, dej Vás vtiahne a aj napriek tomu, že je to celkom hrubá kniha, číta sa veľmi ľahko.

Je plná intríg, zvratov a koniec bol naozaj vyšperkovaný a prekvapivý...

24.04.2024 5 z 5