Dydy7 Online Dydy7 komentáře u knih

Panovník Panovník C.J. Sansom (p)

Po "Zániku" a "Temnom ohni" je Panovník už treťou časťou zo série historických detektívok od autora C.J. Sansoma. Musím povedať, že táto bola ešte prepracovanejšia a ešte lepšia než tie predchádzajúce. Autor naozaj vierohodne popísal prostredie, atmosféru a úplne som všetko prežívala ako keby som tam bola.

Vyšetrovateľ, právnik Matthew Shardlake sa opäť pripletie do pomerne komplikovaného prípadu. Veľa vecí je proti nemu, kniha je opäť plná intríg. Zo začiatku má trochu pomalší rozbeh, ale to vôbec nevadí, zoznamujeme sa s Yorkom, ktorý je ako som spomínala skvele vykreslený.

Kniha je zase pomerne hrubá, ale naozaj nenudí a deje sa tam toho veľa, preto neprestane baviť.

Určite by som ju zaradila medzi tie najlepšie historické detektívky aké som čítala a odporúčam všetkým fanúšikom tohto žánru.

Temný oheň Temný oheň Christopher John Sansom

Temný oheň je druhá časť z detektívnej série, kde zločiny vyšetruje právnik Matthew Shardlake. Prvá kniha "Zánik" bola výborná a môžem povedať, že táto sa jej minimálne vyrovnala. Dej sa oproti Zániku odohráva o tri roky neskôr v roku 1540. Opäť vidno ako má autor perfektne naštudovanú históriu Anglicka a skvelo opísal celé prostredie, v ktorom sa kniha odohráva.

Matthew Shardlake sa tu venuje dvom prípadom, najskôr vyšetruje prípad dievčiny, ktorá je možno nespravodlivo obvinená z vraždy a potom bude opäť musieť pracovať pre Thomasa Cromwella a zistiť, čo sa stalo s nebezpečným, temným gréckym ohňom, ktorý je najhoršou zbraňou aká kedy existovala.

Sansom napísal naozaj pútavý príbeh z historického Londýna, dej Vás vtiahne a aj napriek tomu, že je to celkom hrubá kniha, číta sa veľmi ľahko.

Je plná intríg, zvratov a koniec bol naozaj vyšperkovaný a prekvapivý...

Zánik Zánik Christopher John Sansom

Zánik je prvá časť zo série historických detektívok, v ktorých má vyšetrovanie na starosti Matthew Shardlake. Páči sa mi, ako je dej zasadený do skutočnosti v roku 1537 a vystupujú v ňom aj reálne osobnosti tej doby. Anglické dejiny sú plné zaujímavých postáv a udalostí.

Sansom naozaj podrobne a verne opisuje prostredie, ľudí a ich život. Väčšina deja sa odohráva v kláštore, kde došlo k vražde.

Hlavný vyšetrovateľ, zhrbený právnik Matthew Shardlake je sympatická postava a veľmi ma zaujalo akým spôsobom sa vtedy vyšetrovalo, keďže si nemohol pomôcť žiadnou modernou metódou.

Celý prípad je veľmi tajomný, zaujímavý a napínavý. Koniec som vôbec netipovala. Sansom je naozaj výborný rozprávač a doslova Vás vtiahne do príbehu. Tento prvý diel sa naozaj vydaril a navnadil na ďalšie pokračovania. Odporúčam každému kto má v obľube detektívky, najmä tie historické.

24.04.2024 5 z 5

Kde si sa vydala, tam si mlieko pýtaj Kde si sa vydala, tam si mlieko pýtaj Júlia Marcinová

Na túto knihu s naozaj zaujímavým názvom od slovenskej autorky Júlie Marcinovej som sa veľmi tešila. Počula a čítala som na ňu veľa kladných reakcií a tak som bola zvedavá, či sú oprávnené. A naozaj môžem povedať, že bola skvelá.

Kniha je napísaná na základe skutočných udalostí a sledujeme príbeh jednej rodiny, ktorá si toho naprieč generáciam prežila naozaj veľa. Nechcem moc prezrádzať, ale dej sa odohráva v ťažkej dobe, kniha je plná emócií, verne je opísané ako sa vtedy žilo.

Pri čítaní zažijete veľa pocitov, miestami je kniha drsnejšia a smutná. Som rada, že takéto knihy vznikajú a chválim autorku ako nám dokázala predostrieť taký silný príbeh. Kniha, vás chytí za srdce, takže vám ju odporúčam všetkými desiatimi :-)

22.04.2024 5 z 5

Lilly Lilly Hana Repová

Súkromné problémy súrodencov pokračujú...

Denis sa vôbec nezmenil, práveže mi išiel viac na nervy, ako v prvej časti, Adam s Tinou, sa pokúšajú zachrániť manželstvo, Sebastian odišiel hľadať svoju skutočnú rodinu a Lilly?

Tento príbeh patrí Lilly, ktorá po smrti rodičov, nie je na tom psychicky dobre a jej stav sa zhorší ešte viac, keď odíde Sebastian...

Lilly robí letušku a práve tam jej padol do oka Matteo, ktorý je utiahnutý do seba a navyše má jedno tajomstvo, kvôli ktorému si chce držať Lilly od seba, aby ju chránil a nikto jej, kvôli nemu neublížil.
Má aj brata Jonasa, ktorý má Downov syndróm - Jonas bol zlatíčko a hlavne, čo na srdci, to na jazyku, síce nemal v knihe, až tak veľa priestoru, ale veľmi som si ho obľúbila

Ani jeden z nich, nedokáže odolať tomu druhému, takže bola len otázka času, kedy strávia spolu noc, ktorá bude mať následky...

Ako sa príbeh Lilly a Mattea skončí, si už prečítajte, pretože za mňa, to bol skvelý koniec, ktorý som až tak úplne nečakala a o to viac, som mala radosť.

21.04.2024 5 z 5

Tina Tina Hana Repová

Po smrti rodičov, sa súrodenci stretnú, aby sa rozhodli, čo bude s domom.

Sebastian, ako najstarší navrhne, aby sa dom predal, keďže na prerábku, by potrebovali veľa peňazí - avšak všetky plány sa menia, keď Tina vystúpi z taxíka, s kufrom...

Podviedla svojho manžela Adama a prečo?

Lebo zabudli na komunikáciu - Tina má samozrejme väčší podiel viny, pretože vymenila svoje manželstvo, za jednu jedinú noc!
Keď sa to Adam dozvie, chce rozvod a to napriek tomu, ako veľmi Tinu miluje.

Ale príbeh sa netočí len okolo Tiny a Adama - každý súrodenec, má svoje vlastné problémy.
Napríklad Sebastian sa až po smrti rodičov, dozvedel, že je adoptovaný.
A na Denisa, som chytala nervy, vôbec sa nesprával, ako dospelý chlap!

Ako celý príbeh dopadne a či Adam s Tinou, dokážu zachrániť svoje manželstvo si prečítajte.
Bolo tam aj zopár zvratov, ktoré som nečakala ;-)

Kniha je veľmi ľahká na čítanie, takže ak hľadáte nejakú oddychovku, určite odporúčam ...

21.04.2024 5 z 5

Štrkáč Callahan Štrkáč Callahan Juraj Červenák

Juraj Červenák nám prináša knihu z divokého západu plnú indiánov, krvi a nadprirodzena. Skladá sa z troch westernových poviedok a toto prostredie plné prachu a špiny mu naozaj sedí.

Hlavnou postavou je Štrkáč Callahan, ktorý nie je úplne hrdina v pravom slova zmysle, ale je to celkom sympaťák. Živí sa ako lovec ľudí, no tu ho budú čakať aj oveľa horší protivníci.

Páčili sa mi všetky tri poviedky, ale najviac ma oslovila "Daždivá noc v Boot Hille". Je to taký zombie western, Callahan sa tu naozaj nudiť nebude. Poviedka je rýchla a má výborné tempo.

Kniha je dobrodružná, akčná, miestami hororová, ale aj vtipná. Veľmi ma zabavili narážky na Vinnetoua s Old Shatterhandom. Vidno, že Červenák má všetko čo sa týka westernu dobre naštudované. Prečítala som ju naozaj za chvíľu, čítala sa ľahko a dúfam, že sa niekedy v budúcnosti dočkáme aj ďalších príbehov štrkáča.

Určite vám knižku odporúčam, Juraj Červenák , píše naozaj výborne

10.04.2024 5 z 5

O dracích a lidech O dracích a lidech Tereza Kadečková

Súrodenci Mac a Jaina, sú draci (bestie) a práve preto, sa musia skrývať, pred zlým Rádom, pretože ktorýkoľvek drak, sa im dostane do rúk, neskončí dobre!
Každý z nich, sa skrýva pred zlom niekde inde, keďže Mac má svoju rodinu, s ktorou Jaina nie je stotožnená, avšak keď príde kňaz Roderick, budú musieť spojiť sily, aby mohli žiť slobodne a nemuseli sa skrývať.

"Nepriateľ, môjho nepriateľa, je môj priateľ"

Jedinú otázku, ktorú som mala stále v hlave bola, či sa dá Roderickovi veriť, keďže bol v službách Řádu a či nakoniec nezdradí a nevtiahne Jainu do pasce - chcela som sa v ňom nemýliť...

Autorka, pre nás vytvorila skvelý fantasy svet, plný akcie, dobrodružstva, napätia, neľahkého rozhodnutia, bojov a plno ďalšieho, takže sa určite nudiť nebudete - ja som hneď v úvode, dúfala, že ma kniha nesklame a som rada, že som sa nemýlila

A záver knihy, bol pre mňa dosť nečakaný, takže sa máte na čo tešiť a navyše knihu dopĺňajú nádherné ilustrácie tie ja v knihách milujem!

Knihu vám môžem len odporúčať a som rada, že vyšla u môjho obľúbeného vydavateľstva :-)

08.04.2024 5 z 5

Poločas rozpadu Poločas rozpadu Leoš Kyša

Poločas rozpadu je druhé pokračovanie postapokalyptickej série "Spad", odohrávajúce sa vo svete po jadrovej vojne, v ktorom hŕstka ľudí, ktorí odolali tejto skaze bojuje o svoje prežitie aj naďalej.

Plukovník Michálek a jeho oddaní kolegovia sa usídlili v Brne, kde sa snažia udržiavať poriadok a aspoň čiastočne si tam vytvorili svet ako kedysi. Všetko sa zmení, keď narazia na kult "Meniteľov", ktorí majú za cieľ dokončiť apokalypsu a jadrovými zbraňami zničiť aj ten posledný kúsok čo zostal z civilizovaného sveta. Naši hrdinovia sa teda vydávajú na samovražednú misiu, ktorá je plná nebezpečenstiev.

V knihe sa neustále presúvame z miesta na miesto, akcia strieda akciu a nechýbajú ani humorné hlášky. Hlavné postavy sú sympatické a človek im musí iba fandiť. Dej ubieha rýchlo a nemá žiadne hluché miesta.

Koniec bol poriadne napínavý a som veľmi zvedavá ako to bude pokračovať ďalej. Myslím si, že tento druhý diel je ešte lepší ako prvý.

03.04.2024 5 z 5

Fakt hustej nářez Fakt hustej nářez František Kotleta (p)

Fakt hustej nářez je pokračovanie knihy "Hustej nářez" a je naozaj ešte hustejšie, akčnejšie a vtipnejšie. Hŕstka upírov, ktorá zostala na svete tu bojuje proti žltým mimozemšťanom kartánom, ktorí si podrobili ľudí a ovládli svet. Hlavným vodcom upírov je Jan Bezzemek a kartáni si na neho a jeho klan tentoraz pripravili zopár nebezpečných prekvapení. Hlavne jeden veľký, silný a ťažko premožiteľný zaporák mu poriadne podkúri.

Autor nás hneď na začiatku vrhne do akcie, strelivom sa nešetrí počas celej knihy a humoru je taktiež dostatok. Hlavne podpichovanie sa medzi Janom a jeho nemeckým kolegom Gerhardom nemá chybu. Práve Gerhard je zatiaľ v tejto sérii mojou najobľúbenejšou postavou, má skvelé hlášky a dozvedeli sme sa aj čo to o jeho minulosti.

Neustále sa presúvame z miesta na miesto, dej ubieha veľmi rýchlo a nie je čas na výdych. Kniha končí tak, že človek hneď chce vedieť čo bude ďalej, tak som veľmi zvedavá na pokračovanie.

29.03.2024 5 z 5

Posedlý ctitel Posedlý ctitel Martina Nováková

Písali ste si niekedy s niekým, s kým ste sa potom následne stretli a nedopadlo to, podľa vašich predstáv?

Hlavná hrdinka Andrea, zavolá pánu Danielovi Robynzemu , aby s ním dohodla nejaké pracovné záležitosti, avšak hneď ako Robynze prehovorí, Andrea stratí reč, pretože jeho hlas, jej príde vzrušujúci a priťahuje ju...

Začnú si spolu písať, volať a Andrea sa chce stretnúť, pretože už jej nestačí len nejaké písanie - chce viac!
Stále dookola píše Robynzemu, aby sa stretli, on síce váha, ale nakoniec pristúpi, na osobné stretnutie, avšak po svojom - rozohrá svoju hru, podľa jeho pravidiel!
Postupne, začína byť čoraz viac závislý, posadnutý a to neveští nič dobré.

Andrea si uvedomí, že sa Daniela začína báť a nie len tak trochu, ale dosť!

Či sa nakoniec nechá zlákať, na jeho praktiky, si už prečítajte, ale upozorňujem, že kniha nie je vhodná, pre mladších čitateľov a taktiež ani pre slabé povahy, keďže ide o BDSM praktiky, so všetkým, čo k tomu patrí, plus sa pridáva aj znásilnenie...

Čo sa týka môjho hodnotenia, klobúk dole, pred autorkou - hlavne kvôli tomu, pretože dokázala napísať tak ťažkú knihu, na psychiku, napriek tomu, že je žena!
Ja sama, som si musela dávať prestávky, v čítaní.
Ale mám aj nejaké tie výhrady, hlavne mne osobne teda prekážalo, ako chlap chlapa....
No, veď nemusíme rozoberať všetko do detailu

A veľkým plusom, bolo písanie, z pohľadu oboch postáv - biele stránky patrili Andrei a čierne zase Danielovi (neviem, či to bol zámer autorky, že tým chcela ukázať, ktorá postava je zvrátená, alebo to chcela len odlíšiť, pre lepšie čítanie)

Knihu určite odporúčam silnejším povahám a tým, čo sa neboja skúsiť niečo, mimo ich komfort

27.03.2024 4 z 5

Strach Strach Olívia Sweet

Príbeh, ktorý keď začnete čítať, nebudete chcieť prestať, pretože sa vám dostane pod kožu!

Hneď v úvode, ma príbeh zaujal a to hlavne preto, lebo som potrebovala rozlúštiť, prečo Roman nechcel Annie nikam púšťať!

Všetko sa začína, keď do domu Mylesových príde Harry a Neil, aby získali od Romana dokumenty, ktoré tvrdí, že nemá a práve preto, unesú Annie - naozaj nechcem písať veľa, pretože každý detail, by mohol prezradiť pokračovanie príbehu!

Annie, mi bolo úprimne ľúto, pretože zažívala strach, len kvôli Romanovi a pritom si to vôbec nezaslúžila!

Čo sa týka ďalších postáv, obľúbila som si aj Harryho a Neila - on bol taký pohoďák a hlavne vtipný
A veľmi sa mi páčilo, že v knihe boli pohľady nie len zo strany Annie a Harryho, ale aj Neila a Jaslyn - najlepšej kamarátky Annie.

Bez zaváhania, vám knihu jednoznačne odporúčam a môžem povedať, že sa zaradila, medzi moje TOP knihy, od slovenských autorov a navyše, je to prvotina autorky, za čo jej patrí naozaj veľká pochvala, pretože napísať hneď prvú knihu takto skvelo, napínavo, dychberúco a hlavne dokonalo, to teda klobúk dole!

23.03.2024 5 z 5

Dvě slunce Dvě slunce Iva Majerová

Ten, kto má rád western, si určite knižku užije a príde si na svoje...
Ja musím teda povedať, že zo začiatku, ma kniha nejako neoslovila, prvé stránky, sa mi čítali ťažšie, ale dala som jej šancu, čítala som ďalej a musím povedať, že príbeh sa dobre rozbehol a ja som si celkom užila divoký západ a hlavne kone.

V príbehu, sa stretávame, s viacerými postavami - Jacka, som si obľúbila, potom som na neho zase nadávala, potom mi ho bolo ľúto a tak dookola
Tým, že po smrti otca, sa stáva dedičom a hlavou rodiny, začínajú samozrejme aj intrigy, klamstvá a tiež zažijete veľa napätia, ale aj lásky a priateľstva - taký klasický divoký západ, kde príde samozrejme aj zrada.

No, ale čo sa týka celkového hodnotenia, je to asi prvá kniha, nad ktorou som premýšľala, aké hodnotenie dám, pretože keby knižku zavriem, po 50 stranách, ani by som sa nečudovala, keďže začiatok mi prišiel dosť nudný.
A čo mi ako ďalšie vadilo, boli trojbodky, za vetami - ja ich tiež používam, ale v knihe ich bolo naozaj až moc a ako sa povie - všetkého veľa škodí a navyše si myslím, že do knihy sa nehodia.

23.03.2024 4 z 5

Sapiens: Stručná história ľudstva Sapiens: Stručná história ľudstva Yuval Noah Harari

Kniha Sapiens je veľmi pútavé čítanie o našej histórii. Autor sa od samotného vzniku ľudstva dostáva až do súčasnosti a zamýšľa sa aj nad našou budúcnosťou. Každá kapitola je niečím zaujímavá a myslím si, že práve takto by sa mali písať učebnice do školy.

Napriek tomu, že kniha je pomerne hrubá, čítala sa mi veľmi ľahko. Je plná myšlienok a dozvedela som sa z nej aj veľa nových informácií.

Knihu si určite ešte niekedy v budúcnosti prečítam znova a naozaj ju odporúčam každému, kto má rád históriu, ale najmä tým ľuďom, ktorí sa o nej chcú jednoducho a prehľadne dozvedieť čo najviac...

16.03.2024 5 z 5

Mutácia z planéty Zem Mutácia z planéty Zem Katarína Čavojová

Nie je žiadnym tajomstvom, že knihy od autorky Katarína Soyka, som si veľmi obľúbila - a tak ani táto kniha, nebola pre mňa sklamaním, práveže mohla byť vkľude aj dlhšia, toto bola pre mňa, taká príjemná jednohubka, ktorá by mala mať určite pokračovanie.

Chile, je zásobovačka a kradne z iných plavidiel zásoby, ale ako to už býva, vždy sa musí niečo pokaziť... Hlavnú hrdinku, som si veľmi obľúbila a hlavne, som jej fandila

Myslíte, že je možné, aby sa dve najnenávidenejšie osoby, dokázali spojiť, ak by na tom závisel ich život?

Zažijete plno akcie, napätia a na samotný záver, sa budete tešiť! V knižke nájdete aj pár ilustrácií - to je asi jediné, čoho mohlo byť v knihe viac

Ak máte radi sci-fi a fantasy, tak je kniha ako stvorená, pre vás!

"S tebou zvládnem úplne všetko. A ak mi tam nejaký had ponúkne jablko, určite si ho nezoberiem. Z tohto raja nás nik nevyženie."

09.03.2024 5 z 5

Ja som smrť Ja som smrť Chris Carter

Ja som smrť je siedma časť s Robertom Hunterom a bola to opäť neskutočná jazda. Hunter vyšetruje ďalší brutálny prípad aj spolu so svojím kolegom Carlosom Garciom a Chris Carter nám nedá vydýchnuť.

Niekedy rozmýšľam, kam na všetky tieto vraždy chodí a ako ich vymýšľa. Vidno, že študoval psychológiu, zločincov a vrahov.

Aj tentoraz sú to krátke kapitoly končiace tak, že sa kniha proste nedá odložiť. Prečítala som ju naozaj rýchlo.

Proti Hunterovi a Garciovi stojí ďalší ťažký súper, je to strhujúce, krvavé a miestami naozaj drsné čítanie plné zvratov. A koniec ma odrovnal, to som naozaj nečakala.

09.03.2024 5 z 5

Netvor Netvor Chris Carter

Netvor je šiesty diel detektívnej krimi série s vyšetrovateľom Robertom Hunterom. V tejto časti si moc neužijeme jeho kolegu Carlosa Garciu. Robert bude totižto spolupracovať s agentkou z FBI, pretože práve oni budú potrebovať jeho pomoc s aktuálnym prípadom. Z plánovanej dovolenky teda nič nebude.

Robert Hunter je výborne napísaná postava, je to geniálny detektív, ktorý toho veľa vie, lebo veľa číta. Chris Carter proti nemu tentokrát, ale postaví aj geniálneho zločinca, ktorý je naozaj vyrovnaným protivníkom. A nikdy to nebolo tak osobné ako práve v tomto prípade.

Celé je to brutálne, mrazivé, krvavé a drsné. Nie je to čítanie pre slabšie povahy. Kniha je plná zvratov a nedá nikomu čas na vydýchnutie. Má krátke kapitoly a každá jedna končí tak, že jednoducho musíte čítať ďalej.

Chris Carter, napísal jeden z najlepších krimi trilerov aké som kedy čítala a teším sa na ďalšie jeho knihy.

03.03.2024 5 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

"Vítejte v roce 2050 v nejponuřejším románu Františka Kotlety".

Tak som sa dostala k tejto prvej časti zo štvordielnej postapokalyptickej série od Františka Kotlety a musím povedať, že ma veľmi zaujala a bavila. Je to taká kniha, pri ktorej vypnete mozog a len sa ponoríte do čítania.

Odohráva sa v roku 2050 po nukleárnej vojne, kedy je väčšina planéty zničená a zdevastovaná. Aj ľudí prežilo veľmi málo.

Prostredie je opísané veľmi vierohodne a príbeh nás zavedie do Prahy a Brna. Kotleta nám na začiatku každej kapitoly aj v skratke opisuje ako sa ľudstvo dostalo do tohto štádia.

Hlavný hrdina plukovník Michálek mi veľmi sadol a musíte mu jednoznačne fandiť. S kolegami, bývalými vojakmi, sa vydáva na nebezpečnú misiu plnú špiny, krvi a akcie.

Knihu môžem jedine odporučiť a som veľmi zvedavá ako sa bude príbeh vyvíjať ďalej....

03.03.2024 5 z 5

Než zjistíš pravdu Než zjistíš pravdu Elena Minářová

Každé tajemství, vyjde jednoho dne najevo!
Nie všetko je také, ako sa na prvý pohľad môže zdať - Amanda a Iris, sú dlhoročné najlepšie kamarátky, všetko sa však zmení, keď sa na ich ulicu nasťahuje Maddie !

Mne sa od začiatku Maddie nepozdávala, len som najskôr netušila prečo - potom som ju na jednej strane chápala, ale s niektorými "praktikami", čo robila, som nesúhlasila ...

Amanda mi zase prišla dosť naivná a aj hlúpučká - pretože neviem si predstaviť, že by som verila viac cudzej osobe, ako vlastnému manželovi a najlepšej kamoške a to nehovorím o ďalších veciach, ktoré postupne vyplávajú na povrch ...

Z akého dôvodu sa Maddie nasťahovala tam, kde býva Amanda a jej manžel Will, si už musíte prečítať, pretože nechcem viac prezrádzať ...

Príbeh sa dá celkom predvídať, avšak na to, že je to prvotina autorky, tak jej vyšla!
Ja som síce čakala trochu iný záver, ale aspoň prekvapil.

26.02.2024 4 z 5

Obvinená Obvinená Lucia Sasková

Je to moja prvá kniha, od autorky a popravde, som moc nevedela, do čoho idem, ale chcela som to skúsiť - a musím povedať, že táto kniha, sa veľmi ťažko hodnotí, ale nie preto, že by bola zlá, ale preto lebo, bola dosť náročná, keďže sa odohráva na psychiatrickej klinike - hlavnej hrdinky, mi bolo ľúto, práve preto, ako sa ku nej správali, celý čas, som jej verila a zastávala som si ju, neverila som tomu, že by dokázala zavraždiť Dalibora...

Z Alexa, som bola miestami tiež zmätená, ale už od začiatku, som bola na strane hlavnej hrdinky, aj keď mi dala tiež dosť zabrať!

A keďže neprezradím viac, môžem povedať len to, že poslednej vete v knihe, som nedokázala uveriť ...

Keď budete knihu čítať, bude sa vo vás striedať zlosť, hnev, beznádej, nespravodlivosť, smútok, nádej a budete mať plno otázok - hlavne jedna ma celkom zaujíma úplne najviac : Čo sa stalo s Martinom?

25.02.2024 4 z 5