DJDunda DJDunda komentáře u knih

Svetlo v úkryte Svetlo v úkryte Sharon Cameron

(SPOILER) Veľmi pekný príbeh, avšak bolo tam pár vecí, ktoré mi nie úplne sadli. Hlavne sa mi zdá zvláštne, že o tom takmer všetci vedeli, dokonca ju párkrát aj pristihli a aj tak ju nechali ísť.
Oveľa viac ako postava Stefanie sa mi páčila postava Maxa. Celá záchrana sa mi zdala taká prirodzená, keďže Max bol pre ňu blízky človek. Prvá láska s Iziom, bola taká sladká aj napriek zlým časom, v niektorých chvíľach mi prišla priam osudová. Zaujímalo by ma, s kým by Stefania skončila keby prežil aj on.
Oceňujem, že autorka v závere knihy opísala život jednotlivých postáv po vojne. Človek by čakal, že po tom čo sa spolu zachránili ich spojí isté puto a aspoň ostanú v kontakte.
Detail, ktorý som si všimla, je pri venovaní. Kniha je venovaná Iziovi, jeho rodičom a sestre, ale nespomína sa tam najstarší z bratov Chaim.

12.04.2024 4 z 5

Darček Darček Diana Špacírová

(SPOILER) Fuha tak toto bolo pre mna prilis. Co sa tyka techniky pisania a podobne, kniha bola fajn, opisy krasne, ale ten pribeh nebol nic pre mna. Niektore casti mi dokonca prisli akoby ,,nasilu,, vsunute. Otvoreny koniec ma celkom potesit, a teda osobne keby som si mala vybrat Elena by skoncila s Erikom, aj ked naznaky smerovali skor k Adamovi.

29.03.2024 3 z 5

Hanino tajomstvo Hanino tajomstvo Eva Dedinská

(SPOILER) Kniha sa mi veľmi páčila, ani sa neviem rozhodnúť, ktorý z príbehov viac.
Úplne chápem, ako svet videla Hana, avšak nepáčil sa mi jej postoj k Andrejovi. Ako sama napísala, ,,mala ho rada ale milovala skutočne iba Ludwiga,,. Andrej tým musel neskutočne trpieť a aj tak s ňou celý život zostal. Chápem síce, že k láske sa nedá nikoho prinútiť ani samého seba, ale jej postoj k nemu nebol fér. Čo sa Andreja týka, chýbala mi trichu v príbehu informácia, či jeho rodičia skutočne boli mŕtvi alebo sa len k nemu ich listy nedostali. Škoda tiež, že sa Ludwig z vojny nevrátil a Hana sa nikdy nedozvedela, či ju skutočne miloval, myslím však, že odpoveď musela sama cítiť.
Donedávna som verila, že na život s niekým stačí láska, ale už tomu neverím. Niekedy sa proste niečo pokazí alebo sú len ,,zvyšné maličkosti,, nazbierané na takú kopu, že tú lásku prevalcujú. Alica a Matúš mali teda veľké šťastie.

23.03.2024 4 z 5

Bolo raz jedno zlomené srdce Bolo raz jedno zlomené srdce Stephanie Garber

(SPOILER) Začiatok sa mi páčil, príbeh veľkej lásky alwbo skôr viera v lásku. Neskôr sa vyskytli zaujímavé myšlienky o tom, či subjektívny pocit lásky spôsobila len predstava o láske alebo naozaj samotná osoba, ktorá je jej objektom.
Na druhú stranu, čo sa mi nepáčilo, bolo neustále spochybňovanie existencie pravej lásky alebo jej zosmiešňovanie, akoby keď jedna pravá láska nevyjde za rohom čakala ďalšia. Pravá láska predsa nemusí vždy skončiť ,,žili sťastne až naveky,, ale neznamená to, že ňou nebola, ani že ju možno nahradiť.
Inak bol celý príbeh taký príjemne rozprávkový a teším sa na vydanie ooslednej časti, keďže ma zaujíma ako to skončí.

17.03.2024 4 z 5

Azitun Azitun Ada Fey

Milý príbeh, v ktorom sa ukrývajú dôležité hodnoty. Knižku som čítala aj našim deťom, v škôlke práve tiež preberajú vesmír, takže sa im páčila, ale myslím, že sú ešte malé aby ju pochopili.

09.03.2024

Kráľ z ulice Kráľ z ulice Ivica Ďuricová

Najskôr som si myslela, že knihu prečítam za jeden deň, keďže je som presne na takéto ,,lovestory,, , nejako som sa ale nevedela začítať do prvej polovice, s druhou to už išlo rýchlo. Eszter mi niekedy prišla mimo realitu a dosť nelogicky sa správala, ale ostatné postavy boli skvelé. Za mňa by to chcelo nejaké konkrétnejšie dokončenie príbehu.

24.02.2024 4 z 5

Legenda o Mulan Legenda o Mulan Walt Disney

Klasická Disney rozprávka o Mulan. Bonusom je postavička, ktorá príbeh číta.

30.12.2023

Vinný od narodenia Vinný od narodenia Trevor Noah

Kniha obsahovala veľa skvelých, múdrych myšlienok avšak veľakrát si autor protirečil. Páčil sa mi autorov prístup k chovaniu, či už vlastnému, v ktorom som videla parabolu s dnešnou mládežou a prisudzovaním ,,moderných chorôb,, ako sú poruchy osobnosti, hyperaktivita a podobne. Nie každé dieťa, ktoré je živé alebo nie vždy úplne poslušné nimi musí trpieť. Čo sa mi nepáčilo je, že autor v jednotlivých kapitolách skákal z jedného obdobia svojho života do iného a to v oboch smeroch.

22.12.2023 3 z 5

Fantóm z internetu Fantóm z internetu Simona Kutišová

Z knihy som sa dozvedela technické veci, o ktorých som nevedela, že sú možné. Avšak, čo sa týka literárnej stránky, nebola zlá, ale ani ničím výnimočná. V mladšom veku by ma určite zaujala viac.

22.12.2023 4 z 5

Tokio Hotel - Druhá kniha Tokio Hotel - Druhá kniha neznámý - neuveden

Kniha neprináša žiadne ,,vlastné informácie,,. Jedná sa len o preklad rôznych cudzích článkov. Úsmevným oživením je list od autora.

25.11.2023 4 z 5

Kým sme boli vaši Kým sme boli vaši Lisa Wingate

(SPOILER) Kniha bola velmi smutna. Mne osobne sa viac pacili kapitoly Rill. Pri niektorych castiach som rozmyslala ci by nebol jej zivot lepsi keby sa postavila za to co chcela a dosiahla to. Napriklad ked bola prvykrat zalubena do Silasa, ked odisla od Gabbyho atd. Trochu mi v pribehu chybalo popisane aky zivot mala Lark a ako ju nasli. Romanticky doplnok v podobe Avery a Tranta bol pre mna prijemnym pozitivom pribehu. Obrovsku lasua Brinyho ku Kralovnicke a jeho smutok respektive az zrutenie po jej smrti bolo opisane tak autenticky ako malo kedy na druhu stranu asi aj malo kedy niekto az taku lasku zazije.

13.11.2023 4 z 5

Flirt Flirt Lia Velikanič

(SPOILER) Kniha bola iná, záver pre mňa veľmi veľmi prekvapivý, vlastne asi prvýkrát sa mi stalo, že sa hlavné postavy do seba nezamilovali.
Oceňujem, že Roman bol k nej celý čas úprimný, netváril sa, že sa s ňou chystá stráviť zvyšok života. Týmto, mi to veľmi pripomenulo reálny život, čo napriek mojim pôvodným očakávaniam vôbec nebolo zlé. Kristína mi prišla príliš ,,vulgárna,, a stále riešila sex. V jej veku by som čakala skôr lásku a veľke zamilovanie nie využívanie jedného, druhého aj tretieho ,,chlapa jej života,,.
Nebyť tak veľkého vekového rozdielu, obzvlášť keď Kristína bola ešte stále dieťa, nemala by som knihe čo vytknúť. V tomto prípade mi to však prišlo až úchylné.

19.10.2023 4 z 5

Zůstávám tu pro tebe Zůstávám tu pro tebe Zuzana Holčíková

Najskôr mi v príbehu niečo chýbalo, viac mi páčil príbeh Filipka ako vzťah Paula a Terezy ale ten koniec bol úplen wau, za mňa to celé vylepšil.
Trochu mi v knižke vadili anglické výrazy, ktoré boli vsunuté aj mimo rozhovor s cudzincom.

15.10.2023 4 z 5

Mister Mister E. L. James (p)

Kniha vôbec nespadá do môjho vkusu a sama by som si ju cielene asi nevybrala. Po prvých stranách som mala obavu, že ju budem čítať veľmi dlho, no postupne sa to zlepšilo. Oceňujem romantickú linku príbehu, i keď osobne by som ju oveľa viac rozvynula. Samozrejme pri tejto autorke som to ani nečakala na mňa bola kniha až príliš vulgárna a to, čo sa týka sexu aj Maximovho vyjadrovania. Postava Alessie mi bola nesympatická a jej správanie mi prišlo neprirodzené, rovnako postava Caroline mi bola nesympatická ale u jej správanie bola aspoň ucelené.
Knihu by som pokojne ukončila, po ich návrate do Londýna. ,,Posledná časť,, už na mňa pôsobila dosť silene.
Oceňujem, že časti Maxima a Alessie na seba plynule nadvezovali a neboli medzi nimi skoky.

23.08.2023 3 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Kniha bola plná emócie, trefných a pritom nie zbytočne zdĺhavých opisov. Postavy sa mi páčili aj napriek tomu, že neboli skrývané ich negatívne vlastnosti, avšak pôsobili prirodzene. Príbeh bol veľmi zaujímavý i keď to nie je môj žáner. Trochu ma ale mätie, že príbeh je uvádzaný ako inšpirovaný skutočnými zážitkami ale autor v úvode udáva, že sa jedná o román, ktorý je produktom jeho fantázie a ak pripomína skutočnosť, je to náhoda. Žeby beletrizovaný román s prvkami historických faktov?

04.08.2023 4 z 5

Velkolepá svatba / Za láskou do Austrálie Velkolepá svatba / Za láskou do Austrálie Nina Harrington

Veľkolepá svadba je klasický sladký príbeh, v ktorom od začiatku viete ako to skončí. Také ja zbožňujem.
Za láskou do Austrálie už také jednoznačné nebolo a priznám sa, že viac by ma potešil iný koniec.

11.07.2023 4 z 5

Naposledy plačem Naposledy plačem Zdenka Wenzlová Švábeková

(SPOILER) Kniha obsahovala veľa vážnych a smutných tém, avšak autorka podľa mňa nevyužila ich potenciál a kniha vo mne nevyvolávala žiadna pocity, respektíve jediné, čo ma mňa citovo zapôsobilo boli poslexné strany s pohrebom.
Čo sa týka deja, príbeh je prezentovaný ako skutočná udalosť ale je evidentne subjektívny. Naozaj by mohli vychovať s láskou 4 deti a ani jedno by ich nemalo rado? Aj vzťah s Erikom bol taký skvelý, keď 3 mesiace po jeho smrti už mala iného? Dve také veľké skutočné lásky za život? Žiadna sebakritika?
K postavám by som povedala iba toľko, že mi Jana nebola sympatická, z jej pohľadu sme sa ale nedozvedeli, prečo sa ostatné postavy správali tak, ako sa správali ani aké v skutočnosti boli.

07.07.2023 2 z 5

Anjelský prach Anjelský prach Barbora Jankovičová

(SPOILER) Pôvodne som si myslela, že táto kniha je presne môj štýl ale vôbec ma nezaujala. Ani jedna postava sa mi nezdala kladná. Jasné, že každý ma aj negatívne vlastnosti a tu ich bolo príliš a žiadne pozitívne. Kate sa chovala ako štetka, Nick mal v pláne ju využiť, Ava bola na všetkých drzá a David si až príliš dovoloval k zadanej žene. Možno ešte Lilly bola v pohode. Najviac emotívne na mňa zapôsobil asi odud ozajstného Rona, takže ani hlavná romantická zápletka za mňa nebola dobre napísaná.

01.07.2023 3 z 5

Keď sme verili na morské panny Keď sme verili na morské panny Barbara O'Neal (p)

(SPOILER) Viac sa mi páčili časti ,,Kit'', časti ,,Mari'' ma veľmi nezaujali, možno preto, lebo mám rada presladenú romantiku a nie napínavé thrilery. Záver by som si však, napriek tomu, vedela predstaviť skôr tak, že Mari manžel neodpustil. V celom príbehu som viac vnímala nie to, čo sa jej stalo ale skôr to, že sa ona stala všetkým naokolo, vrátane Dylana. Koniec koncov ona sama Kit povedala, že to ona ho opila a prinútila, aby s ňou mal sex, nie naopak. Postava Dylana ma veĺmi zaujala, určite by som sa toho o ňom chcela dozvefieť viac. Tiež nemal ľahké detstvo, rovnako ako Mari, možno ešte horšie, a síce tiež začal brať drogy ale neubližoval iným narozdiel od Mari. Možno aj preto sa tak zahrával so svojim životom. Vždy som chcela mať staršieho brata, ktorý by sa o mňa staral a pomáhal mi, tak ako to opisovala Kit. Če sa týka Javiera, dokonalé zobrazoval zvťah lásky ku Kit, krátky priestor, ktorý mu autorka poskytla mi však nedovolil zamerať sa na túto linku.

08.06.2023 4 z 5

Toy Story 3 Toy Story 3 Walt Disney

(SPOILER) Ďalšie pokračovanie Disneyho Príbehu hračiek. Kniha je ozvláštnená rýmovaním.

08.05.2023