Vinný od narodenia

Vinný od narodenia https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/470742/bmid_vinny-od-narodenia-Lw2-470742.jpg 5 62 12

Presvedčivý, inšpiratívny a komicky vznešený príbeh dospievania v doznievajúcom apartheide a búrlivých dňoch slobody, ktoré nasledovali. Zázračná cesta Trevora Noaha z juhoafrického apartheidu k pracovnému stolu The Daily Show sa začala kriminálnym činom: jeho narodením. Trevor je potomkom bieleho Švajčiara a čiernej matky. V tom čase im za takéto spojenie hrozilo päť rokov väzenia. Bol živým dôkazom nerozvážnosti svojich rodičov, preto musel stráviť prvých päť rokov života schovaný vnútri, aby ho matka ochránila pred vládnymi úradníkmi, ktorí ho kedykoľvek mohli odviesť. Trevorove zážitky sú veselé a dramaticky pôsobivé. Či už večeria húsenice, lebo časy sú ťažké, alebo ho počas únosu vyhodia z idúceho auta, Trevor opisuje svoj zvláštny svet vtipne a pravdivo. Výsledkom je dojemný a smutno zábavný portrét chlapca, ktorého dnes vďaka televíznym obrazovkám pozná celý svet.... celý text

Humor , Literatura faktu , Biografie a memoáry

Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Born a Crime: Stories form a South African Childhood

DJDunda
DJDunda
22.12.2023 3 z 5

Kniha obsahovala veľa skvelých, múdrych myšlienok avšak veľakrát si autor protirečil. Páčil sa mi autorov prístup k chovaniu, či už vlastnému, v ktorom som videla parabolu s dnešnou mládežou a prisudzovaním ,,moderných chorôb,, ako sú poruchy osobnosti, hyperaktivita a podobne. Nie každé dieťa, ktoré je živé alebo nie vždy úplne poslušné nimi musí trpieť. Čo sa mi nepáčilo je, že autor v jednotlivých kapitolách skákal z jedného obdobia svojho života do iného a to v oboch smeroch.

exitus
exitus
22.06.2023 5 z 5

Knihu jsem četla kdysi v angličtině a dost mě překvapilo, že je přeložena do češtiny...Kniha je vtipná a děsivá zároveň, dětství v JAR rozhodně nebylo lehké a občas jsem si říkala, že je zázrak, že z něj nevyrostl psychopat, ale (alespoň se zdá) nesmírně inteligentní a slušný muž. Spoustu historek jsem znala z jeho Stand-up vystoupení, ale dohromady jako celek je to velmi silný čtenářský zážitek.
Akorát nerozumím změně obálky, originál a slovenská verze je mnohem hezčí.

Elea
Elea
25.10.2022 5 z 5

Krásná kniha, chvílemi vtipná, některé zážitky jsou dost děsivé.

TerezaKo
TerezaKo
19.09.2022 5 z 5

Skvělá knížka. Určitě doporučuji Trevorovo stand-up speciály na Netflixu.

Termaap
Termaap
05.05.2022 5 z 5

Po knize jsem sáhla v rámci čtenářské výzvy; kniha od afrického autora. A byla to teda velká paráda! Začínám stále více vyhledávat knihy, ze kterých si krom čtenářského zážitku odnáším i nové informace, fakta a zajímavosti. Zde konkrétně o životě v Jihoafrické republice.

Trevora, přiznám se, jsem před čtením knihy neznala, ale po přečtení už na něj nezapomenu. Ani na jeho úžasnou maminku. Některé kapitoly mě šokovaly a svým způsobem nazlobily, jiné dojaly, většina vyvolala úsměv na tváři.

Snad poprvé mě v souvislosti s literaturou mrzí, že nerozumím anglicky natolik dobře, abych si knihu pustila v audioverzi namluvenou samotným autorem. Předpokládám, že by se kladný dojem z knihy ještě umocnil.

HankaHail
HankaHail
25.03.2022 5 z 5

Úžasný životní příběh mého oblíbené moderátora a komika. Knihu jsem si pořídila v anglické audioverzi a musím ji doporučit. Trevorův úžasný hlas dodává knize nový rozměr.

ErikaKej
ErikaKej
04.01.2022 4 z 5

Čakala som autobiografiu a hoci naozaj ten príbeh, ak by bol inak napísaný, by bol smutný, autor to napisal práve naopak- snažil sa mnohé šokujúce situácie vykresliť humorne. Som rada, že som sa prostredníctvom knihy dozvedela viac o skutočnom živote ľudi v čase apartheidu a vykorisťovaní, rasizme a násilí a ako sa obyvatelia s tým vysporiadali- zdalo sa že to brali ako každodennú súčasť života , museli si zvyknúť.

Dani25
Dani25
26.07.2021 5 z 5

Autor spojil svoj príbeh so spoločensko-politickou situáciou. Je to pohľad na život jedného chlapca, neskôr muža v JAR. A teda sa dočítame ako sa tam vyvíjal život pre ľudí rôznych farieb pleti. Téma je vážna, ale podaná tak, že často sa človek pousmeje. Obdivujem jeho matku.

Karcoolka2210
Karcoolka2210
11.07.2021 5 z 5

VYNIKAJÚCA KNIHA!!! Trevor Noah aj ako spisovateľ dokázal, že vie ako sa niečo robí dobre. Poznala som ho z Daily Show, vedela som, že je z Juhoafrickej republiky, ale to bolo asi tak všetko. Knihu spracoval skvele, napriek tomu, že tématika tejto knihy nie je ani náhodou ľahká. Veľký obdiv pre jeho mamu, je to naozaj úžasná žena. Skvelé čítanie, môžem len a len odporúčať!!!

michal6873
michal6873
11.06.2021 5 z 5

Četl jsem v originále a nikdy nezapomenu. Nádherná, chvílemi vtipná a chvílemi děsivá kniha o životě v Jihoafrické Republice za dob apartheidu. Doporučuji

booklovertina
booklovertina
01.06.2021 5 z 5

Zbožňujem biografie, vďaka ktorým sa dozviem viac ako len suchopádne fakty o niečích úspechoch či pádoch, také, ktoré zároveň vykresľujú ťaživé spoločenské podmienky v rôznych krajinách. Trevor Noah v knihe Vinný od narodenia približuje život v Juhoafrickej republike za čias apartheidu - spomína na rasovú segregáciu a život v nútených štvrtiach, na neľahké časy, keď boli vzťahy medzi belochmi a černochmi nežiadané, dokonca ilegálne a byť miešancom sa rovnalo trestnému činu. Bez prikrášľovania hovorí o svete čiernych, bielych či farebných a o problémoch s vlastným "zaradením sa", čitateľom ponúka náhľad na kolonializmus a inštitucionalizovaný rasizmus, na skúsenosti so šikanou, policajným systémom i pobytom vo väzení, no zároveň predstavuje i vlastný čudesný vzťah s rodičmi, ktorý vznikol v dôsledku rasistických zákonov. Spomína na detstvo, počas ktorého sa nemohol beztrestne prechádzať po ulici držiac mamu za ruku, na obdobie, keď zvolanie "oci" namierené na bieleho muža spôsobovalo, že sa otáčali všetky hlavy a bez ohľadu na farbu pleti súdili. Pri vykresľovaní svojho príbehu sa nezameriava len na zobrazenie bezútešnej reality, bludného kruhu, z ktorého mnohí nemali možnosť uniknúť, ale zároveň približuje i prekrásne puto, ktoré si počas života vytvoril s matkou. Ospevuje jej silu a odhodlanie, obetavosť, nezlomnú povahu, elán a búrlivú energiu či neochotu podriadiť sa a nekonečnú lásku, ktorá síce občas nadobúdala podobu výchovného výprasku, no vždy pramenila z túžby a viery v synovu lepšiu budúcnosť. Dotýka sa otázok viery, domáceho násilia, alkoholizmu i snahy okliešťovať slobodu jednotlivca nie len v rámci spoločenského roztriedenia, ale i na "domácej pôde", v rámci rás či v rodinných kruhoch. Humorom jemu vlastným vytvára kontrast medzi brutalitou, drsnosťou a násilím na jednej strane a akousi bezstarostnosťou a mládežníckym vyčíňaním na stranej druhej. Autor je rodený rozprávač a udržať si pozornosť publika či vyvolať v ňom tú najširšiu paletu emócií mu nerobí absolútne žiadny problém - Vinný od narodenia predstavuje perfektnú kombináciu drsného i humorného, násilného a pohodového. Výborné čítanie! Vtipné i kruté, úsmevné i bolestné, ale hlavne autentické

Rilian
Rilian
23.05.2021 4 z 5

Politika apartheidu mě velice zajímá a proto jsem jsi knihu objednal v angličtině. Samotná kniha mě nezklamala, ačkoliv jsem původně čekal hlubší pojednání o této kapitole jihoafrických dějin. Nicméně i samotný autorův životní příběh je zajímavý. V podstatě by se mohlo jednat o klasické dospívání, pokud by se neodehrávalo v závěrečném období apartheidu a následného období usmiřování.
autor poznamenává, že politika apartheidu nedávala nikdy příliš smysl. Zatímco Číňané byli klasifikováni jako Indové, ale Japonci jako běloši, protože jihoafrická vláda chtěla udržet dobré kontakty s Japonskem. Na několika místech autor uvádí řadu vtipných postřehů. Britský rasismus vycházel z teze, že pokud opice umí chodit a mluvit jako člověk, tak asi bude člověkem. Afrikánský rasismus nastoloval naopak otázku, proč vůbec dávat opici knihu.
Ačkoliv jsem měl poměrně slušný přehled o podstatě politiky apartheidu, soustředil jsem se vždy spíše na postavení černého obyvatelstva, nikoliv na situaci barevných. Autor byl sice původem barevný, ale když jeho matka zatajila původ otce, dostal se do skupiny černých. Sám tvrdí, že barevní to měli z hlediska vlastní identity horší. Černí alespoň věděli, kdo jsou. Barevní to přesně nevěděli - černí nebo bílí? V podstatě tvořili druhou kategorii po běloších (amperbaas - skoro šéf). Politika apartheidu nicméně dokázala barevné přesvědčit, že je černí (respektive jejich geny) drží v jejich nerovném postavení.
Dlouhodobě sleduji autorův pořad a ne vždy s ním souhlasím, ale kupříkladu jeho vztah k jazykům mi byl vždy blízký. V knize cituje výrok Nelsona Mandely, že pokud mluvíte s člověkem jazykem, kterému rozumí, mluvíte do jeho hlavy, pokud ho oslovíte v jeho vlastním jazyce, mluvíte mu přímo do srdce.
Knihu určitě doporučuji, ale neočekávejte odbornou studii o politice apartheidu. S menšími změnami by mohla kniha být velice zajímavým filmem. Autor se nám v knize prezentuje jako jeden z mnoha příkladů, kteří poukázali svoji samotnou existencí na chatrnou logiku režimu. Rasy se mohou mísit a v mnoha případech se mísit dokonce chtějí, navzdory všem zákazům.