ditul ditul komentáře u knih

Wendy mezi Zemí a Nezemí Wendy mezi Zemí a Nezemí Melissa Jane Osborne

Příběh se mi líbil, jen některé pasáže by chtěly více rozepsat. Možná se mýlím, protože jsem zvyklá číst obsáhlejší knihy a grafický román jsem četla poprvé.

26.04.2022 5 z 5

Krize jako šance Krize jako šance Kurt Tepperwein

Člověk musí "dozrát" do stavu, kdy začne brát krizi jako výzvu a pak sám rozhodne, zda ji přijme a vezme si z ní nějaké ponaučení anebo se začne více utápět ve své lítosti..
*Všechno utrpení vzniká proto, že nesouhlasím s tím, co se děje, že tomu říkám NE, a tak se a životem střetávám.
Jestliže se stavím proti životu, můžu skončit jedině druhý. Zatímco když se bez jakýchkoliv podmínek svěřuji proudu života a všechno přijímám s vděkem, najednou cítím, že mě život nese, že jsem obklopený bezpečím bytí. Potom prožívám svůj život jako zcela individuální cestu zasvěcení a učím se přitom číst stále lépe v knize stvoření. Jsem pořád skromnější, neboť kdo skutečně ví, ten je také skromný.

26.04.2022 5 z 5

Nekonečný příběh Nekonečný příběh Michael Ende

Úžasný příběh o vnitřním nastavení srdce (duše) Bastiána, který je pohlcen svým "egem", ale pomalu najde cestu zpět sám k sobě.. Film je spíše (krásná) pohádka, která pojednává zcela o něčem jiném..
*Lidské vášně jsou záhadná věc, a jakmile jde o ně, tak dětem se nevede o mnoho jinak než dospělým. Když se někoho taková vášeň zmocní, neumí ji vysvětlit druhým, a kdo nic podobného nikdy nezažil, ji zas nedokáže pochopit. Najdou se lidé, kteří riskují život, aby zlezli vrchol nějaké hory. Nikdo, ani oni sami neumějí doopravdy vysvětlit proč. Jiní promrhají všechny peníze, jen aby získali srdce určité osoby, která o nich nechce ani slyšet. A zase jiní se zničí, protože nedokážou odolat potěšení z dobrých jídel - nebo pokušení lahve. Mnoho lidí vsadí veškerý majetek, jen aby vyhráli v hazardních hrách, nebo ověřují všechno nějaké utkvělé myšlence, která se nemůže nikdy uskutečnit. Někteří lidé věří, že by byli šťastní, jen kdyby byli někde jinde, než právě jsou, a celý život cestují po světě. A pár lidí nedojde klidu, dokud se nedostanou k moci. Zkrátka a dobře existuje tolik různých vášní, kolik je různých lidí..

30.03.2022 5 z 5

Omezující mateřská láska Omezující mateřská láska Anatolij Někrasov

Když jsem začala knihu číst, tak jsem si říkala, že ji psal "zamindrákovaný" chlap, který píše, že děti nemají být na prvním místě a že za všechno může matka.. Dala jsem knize ještě jednu šanci a udělala jsem dobře. V dalších stránkách už toto téma rozebírá více do hloubky a nemohu jinak, než s ním souhlasit.
*Velmi často se stane, že dítěti nepřinese radost ani zrození, ani první měsíce života, a sladký život nenastane ani potom. Následují neustále zákazy, tvrdá výchova a zlom vnitřního světa dítěte, doprovázený neustálým vměšováním do jeho osobního života. Mnohem víc radosti mají z narození dítěte rodiče. Chtějí mít doma poslušnou hračku, která bude bez námitek bezpodmínečně plnit jejich přání a zrealizuje jejich vlastní neuskutečněné sny. A když si se svou hračkou pohrají, začnou vůči ní vznášet požadavky. Čím je dítě starší, tím víc je po něm požadováno a tím silněji v něm rodiče chtějí vyvolat pocit povinnosti.

26.03.2022 5 z 5

Nebe Nebo Nebe Nebo Petr Neckář

Tak tohle byl můj šálek "kávy". Úžasný příběh.
*Když si uvědomíš, že to, co považuješ za svoji lidskou osobnost, jsou převážně automatické emoční reakce, naučené chování a nevědomé zvyky, jež byly naprogramovány interakcí s prostředím, poskytne ti to dost dobrou příležitost k poznání, že jsi tvárnější, než se domníváš. Chápu, že je to zřejmě nepříjemné, nemoci se ztotožnit s osobností, kterou ses díky svým zkušenostem během času stal, ale stále jsi tady, na první pohled z masa a kostí, ve skutečnosti však něčím mnohem víc, a čím dříve pochopíš, že tvůrcem své reality jsi ty sám, tím dříve poznáš, že všechno lze změnit.

20.03.2022 5 z 5

Všechno o vašem dítěti Všechno o vašem dítěti Andrea Homolová

Skvělá kniha plná rad, která si našla místo v mojí knihovně.
*Učte své děti nemít nepřátele, a odpouštět všem, kteří je nějak zklamou nebo i poškodí. Pokud se potkají se zkušeností, kdy jim někdo natolik ublíží, že by v dítěti mohly vzniknout popsané emoce, vysvětlete mu, jak takové emoce působí. Že je to jako když člověk vyšle bumerang, kterým chce někoho trefit. Ale bumerang se vrátí a zasáhne jeho samotného ještě větší silou.
Dítě by mělo vědět, že s člověkem, který ho nějak zásadně zradil, by mělo být nadále už obezřetné, ale v žádném případě by v sobě nemělo pěstovat zášť. Jakmile totiž člověk nenávidí nebo zazlívá, připravuje se o duchovní požehnání a ochranu, protože svou energií vytváří energetickou stěnu, která nedovolí vyšší duchovní energii proniknout do jeho energetického pole.
Je tedy zřejmé, jak je žádoucí, pěstovat v dítěti schopnost odpustit. Nikoli stav, kdy se nechá zraňovat a vláčet temnými stránkami druhých.

04.03.2022 5 z 5

První dotek - Styk s nekonečnem První dotek - Styk s nekonečnem Pavlína Brzáková

Další úžasné myšlenky v knížce Jaroslava Duška.
*Proto je tu i ten zmiňovaný plíživý způsob podivné péče a výchovy dětí, kdy na ně působíme silnými prostředky s krátkodobým účinkem - "antibiotiky" - jako je třeba výprask. Slyšíme: "Tak ho osprchuj studenou vodou, uvidíš, že hned přestane", nebo "... a do kouta, a mlčet", "dokud se neomluvíš, nebudeme se spolu bavit". Jiní rodiče zase řeknou: "Musíš ho zlomit, to si nesmí dovolovat, on se vybrečí, nech ho brečet, on přestane." No, on přestane, jenomže ti pak nevěří, protože tys ho tam nechal o samotě ve špatné chvíli. Proč by měl pak v budoucnu dát na nějaká tvá doporučení? Proč by tě měl poslouchat v pubertě? Proč by tě měl poslouchat v dospělosti? Už tolikrát jsi ho zklamal, nepotvrdil svoji vnímavost, pocit, že mu rozumíš! Proč by dítě, které cítí, že mu dospělý nerozumí, ho mělo poslouchat? Nátlaky fungují, ale skutečně jen krátkodobě.

04.03.2022 5 z 5

Umíráme na objednávku Umíráme na objednávku Tomáš Kašpar

Úžasná knížečka plná informací, které se v dnešní "covidové" době pomalu odkrývají...
*Výsledek? Ministerstvo konstatuje "naprostou neúspěšnost" a zamlčuje kladné výsledky nemocnice Pod Petřínem, která nepatřila mezi ony 4 kliniky a léčila, ne podle ministerské, ale podle Fortýnovy metodiky. Zatajuje však i to, že nejsilnější argument proti devitalizaci - strach z otravy z odmírající tkáně - se nenaplnil ani v jediném případě!
Používání této metody je doktorům zakázáno pod pohrůžkou odebrání doktorské licence.
Spolupracovníci Dr. Fortýna jsou předvoláni před mocné a je jim zakázáno o devitalizaci poskytovat jakékoli informace.
Zajímavost na závěr.
Když dostane rakovinu váš pes, tak mu devitalizaci podle Dr.Fortýna provést mohou. On ji - na rozdíl od vás - zakázanou nemá.
*Zde také testovali látku, kterou dnes známe pod pojmem "chemoterapie". Látku, která byla vyvinuta z Yperitu, chemické zbraně hromadného ničení, použité v 1. světové válce. Mimochodem - Yperit byla první chemická bobová látka, vynalezená a vyráběná firmou Bayer.

20.02.2022 5 z 5

Kořeny indoevropské duchovní tradice Kořeny indoevropské duchovní tradice Jan Kozák

Úžasná kniha nabytá mnoha informacemi, ke které se ještě ráda vrátím..
*Sama tato snadno doložitelná historie zobrazování "Spasitele" tak dokonale názorně dokládá věčný proces zobrazování těla z vykřesaného Světla poznání a následnou regurgitaci tohoto "ducha" do stále nižších a chladnějších světů - dokazuje sekundárnost materialismu! Vše duchovně zrozené je vždy postupně obalováno či "polykáno" světem Hada, tj. Času,  Hmoty a Smrti - světem " za zrcadlem" - a takto herečky či zrcadlově  "oživlá" hmota kopie či obraz anebo stín se neustále pokouší nahradit živý originál a "získat" tímto klamem Život.
Svět Života, Světla a Tepla - a svět Smrti, Noci a Chladu jsou právě tímto způsobem(!) zrcadlově navěky spojeny a záleží pouze na nás, kterému z nich dáme přednost.

16.02.2022 5 z 5

Stromy - jejich léčivé a duchovní poslání Stromy - jejich léčivé a duchovní poslání Dušana Plicová

Knížka, která nám ukazuje nejen sílu stromů, ale i jejich duši. Knížce by více slušely barevné fotografie.
*MODŘÍN
Modřín je stromem půvabných a dobrých elfích bytostí, které nad ním mají ochrannou moc. Není tedy divu, že bylo modřínové dřevo s oblibou používáno k výrobě ochranných amuletů a k čistícímu vykuřování. Keltové zavěšovali kus modřínové kůry na krk, aby je chránil před očarováním. Vykuřování modřínovým dřevem či pálení modřínového jehličí dokázalo odvrátit nepříznivé vlivy, čáry a kouzla.

04.02.2022 5 z 5

Rozhodni se být zdráv Rozhodni se být zdráv Jan Vojáček

Věřím, že bude brzy víc takovýchto lékařů i lidí, co místo pro prášky budou hledat příčinu svého problému a ne důkazy, že to není možné.. Vše je jen o nastavení své mysly.. Moc se mi líbil příspěvek v knize od Bruce Liptona a Jana Raka.
*Mladé ženy nemohou přirozeně otěhotnět, přestože jsou podle různých vyšetření v pořádku. Velkou roli v tomto procesu hrají přetížená játra, střevní propustnost, dysbióza, stres, potlačení ženské energie a estrogenová dominance. Přímý vliv na kvalitu menstruace mají játra, a jsou-li přetížená vlivem toxických látek ze stravy, kosmetiky, z prostředí nebo stresem, často se to projevuje právě problémy s menstruací. Z tohoto důvodu se jaterní byliny často přidávají do směsí k ladění menstruačního cyklu. (Lenka Ptáčníková)

04.02.2022 5 z 5

Dračí příběh aneb putování za moudrostí dračího světa Dračí příběh aneb putování za moudrostí dračího světa Eliška Mabel Morkes

Nádherná knížka nejen pro děti plná krásných zamyšlení.
*Představ si cibuli. Cibule má mnoho vrstev. Každá vrstva představuje různé bytosti, které v ní žijí. Vy lidé obýváte jednu vrstvu, my draci jinou. A v dalších vrstvách pobývají další bytosti a energie.
Když jsi zažívala stav, o kterém mluvíme, měla jsi tělo v určité vrstvě a duši o vrstvu jinde. Všechny vrstvy však jsou jedna a tatáž cibule. Přirozeně se stává, že si v rovině určité vrstvy neuvědomujeme, co se děje v jiné. Můžeme však být klidní, neboť celá cibule si je sama sebe vědomá. Ona moc dobře ví, že zahrnuje vrstvy všechny. Žádná není důležitější než ty ostatní. Všechny vrstvy mají stejný úkol a stejný záměr. Být tou nejlepší cibulí se všemi svými částmi. Samozřejmě, kdyby si vrstvy byly vědomé těch ostatních, mnohem lépe by spolupracovaly a záměr cibule by se dařilo snadněji naplnit.

03.02.2022 5 z 5

Myslím, tedy jsem! Myslím, tedy jsem! Louise L. Hay

Úžasná obrázková knížka pro naše nejmenší.

02.02.2022 5 z 5

Pohádky o štěstí Pohádky o štěstí Daniela Janáková

Nádherné pohádky, v kterých je mnoho lásky a moudrosti, nesmí chybět v žádné dětské knihovničce.
*Pamatuj, že upřímné slovo díků je mnohem větší odměnou než sebevětší neupřímný dar. Dobré skutky nelze odměnit cinkáním peněz, ale jedině hlasem srdce. Zaplacené dobrodiní přestává být dobrodiním. Ale to tys přece věděl vždy. Ať tvé srdce zůstane pořád tak čisté, jako když jsem tě potkala já. Tehdy budeš šťasten, až učiníš šťastnými i druhé.

28.01.2022 5 z 5

Z kroniky Akaša Z kroniky Akaša Rudolf Steiner

Zajímavý pohled na vývoj lidstva.
*Jiné části tajné vědy mohou však být i dnes zpřístupněny jen těm, kteří se podrobí zasvěcovacím zkouškám. I se zveřejněnými částmi si budou umět něco počít jen ti, kteří se neomezují jen na vnější příjem poznatků, ale přisvojují si je vnitřně, pro které se stávají obsahem a ukazatelem směru jejich života. Nejde o to rozumově ovládat nauky tajné vědy, ale prostoupit jimi cit, vnímání, dokonce celý život. Jen tak se něco dozvíme i o hodnotě jejich pravdy. Bez toho zůstanou stále jen něčím "čemu je možné věřit nebo nevěřit". Správně pochopené duchovně vědecké pravdy se člověku stanou pravým základem života, jejich prostřednictvím pozná svou hodnotu, důstojnost a podstatu, dají mu tu nejvyšší odvahu k životu. Objasní mu totiž jeho spojitost s okolním světem, odkáží ho k jeho nejvyšším cílům, k jeho pravému určení. Dělají to způsobem, který je přiměřený nárokům současnosti, takže nemusí zůstat v zajetí rozporu mezi vírou a rozumem. Je možné být současně místním vědcem i duchovním vědcem. Jisté je, že je potom nutné být oběma v právem smyslu.

11.01.2022 5 z 5

Ufonek Uluru Ufonek Uluru Jindřiška Ptáčková

Pěkný úlet mezi dobrem (ufonek Uluru) a zlem (vylízaná Kebule) s pěknými ilustracemi..
*Jen brečte, pomyslelo si, a umět se smát, zlomyslně by se zasmálo. Alespoň to udělalo šeredný škleb. Budete brečet ještě víc! Jé, juchajdá ruchajdá, jak vy budete brečet, lkát a naříkat, až se budou všichni čerti a čarodějnice radovat, jedovaté muchomůrky růst, durman a rulík zlomocný kvést a všechny hnusy na povrch vylezou k slávě mojí, veliké a mocné Vylízané Kebule.
Žádné neštěstí není tak velké, aby nemohlo být ještě větší.

11.01.2022 4 z 5

Kým jsme byli, jsme a budeme Kým jsme byli, jsme a budeme Pavel Krejčí

Pozoruhodná cesta autora Pavla za poznáním palmových listů a zkouška velké trpělivosti..
*Velmi starý čínský taoistický příběh vypráví o hospodáři žijícím v chudé vesnici. Lidé si o něm mysleli, že se mu vede dobře, protože měl koně, s nímž oral a přepravoval náklady. Jednoho dne ale jeho kůň utekl. Všichni sousedé nad tím želeli a litovali ho, jak je to strašné, avšak hospodář pouze řekl: "Uvidíme." Po několika dnech se kůň vrátil a přivedl s sebou dva divoké koně. Sousedé nyní hospodáři záviděli, protože měl štěstí, ale ten zase řekl: "Uvidíme." Následující den se hospodářův jediný syn pokusil na divokém koni projet. Ten jej shodil a on si při pádu zlomil nohu. Sousedé mu přišli vyjádřit soucit, avšak hospodář znovu jen prohlásil: "Uvidíme." V následujícím týdnu přišli do vesnice vojáci a odvedli všechny mladé muže do armády. Hospodářova syna nevzali, protože měl zlomenou nohu. Když přišli sousedé, aby mu řekli, jaké jej potkalo štěstí, odpověděl jim: "Prostě řekněte, že mého syna do vojska nevzali. Vidíme pouze malou část celku, a to, jestli to je štěstí, nebo neštěstí, nevíme."

11.01.2022 5 z 5

Nedobytná šifra Nedobytná šifra Arnošt Vašíček

Před dvěma měsíci jsem přečetla tuto úzkou knížku, která se zabývá Voynichovým rukopisem.. (Dnes jsem objevila na YouTube video Igora Chauna, kde paní Irena dokáže toto písmo číst. Je to osobní a duchovní poselství - v 3. díle ukazuje, jak překládá text.) V knize je i pár dalších pověstí, jak ženy měly hadí (někteří tvrdí rybí) ocas..

15.12.2021 5 z 5

Než stromům dojde dech Než stromům dojde dech Peter Wohlleben

Další úžasná autorova kniha o stromech. Přečetla jsem ji jedním dechem. Stále se máme co učit o přírodě.
*Co největší a co nejlevnější stromek, který se navíc dá levně a rychle zasadit, to jsou požadavky, které vedou k následujícímu výsledku: kořenový systém musí být co nejmenší, aby se vešel do malé (rychle vyhloubitelné) výsadbové jamky. Za tímto účelem ho v lesní školce a často ještě jednou přímo v lese zastřihnou. Jauvajs! Špičky kořínků přitom patří k nejcitlivějším orgánům stromu a badatelé na nich objevili struktury podobající se mozku s velmi podobnými procesy. Špičky kořínků jsou místem, kde strom rozhoduje, kolik bude pít, ke kterému sousednímu stromu přivede půdní roztok cukru či s kterými rostlinami se spolčí.
Pokud tyto kořínky odstřihneme, už se nikdy nevzpamatují natolik, aby získaly původní kvalitu. Stromy už své výhonky nezanoří do hloubky a už mezi sebou nebudou utvářet takřka žádné sítě. Komunikace přes kořeny pak už téměř není možná, a v důsledku toho je stromová školka náchylná k hrozícím útokům hmyzu či býložravců. Za normálních okolností varuje aktuálně napadený jedinec pomocí chemického nouzového volání příslušníky svého druhu, aby se mohli předem připravit tím, že si vytvoří zásobárnu toxinů. Důsledek zastřižení kořenů u sazeniček tedy způsobuje podivný efekt, jako kdyby mlází oněmělo a ztratilo svou schopnost orientace.

14.12.2021 5 z 5

Terezínské ghetto: tajemný vlak do neznáma Terezínské ghetto: tajemný vlak do neznáma Veronika Válková

Chtěla jsem pro dceru "puberťačku" nějaký příběh s přiblížením této smutné doby bez nějakých drasťáren a toto je super volba a věřím, že ji kniha hned vtáhne do děje..

07.12.2021 5 z 5