Devilae Devilae komentáře u knih

Vědomí konce Vědomí konce Julian Barnes

“Jenže vzpomínky, které vám nakonec zůstanou, se přece pokaždé neshodují s tím, co jste viděli na vlastní oči.”
Tuhle knihu mi půjčil můj děda, když jsi přečetl jinou (Třeštíkovo Chceš-li rozesmát pánaboha), kterou jsem mu předtím darovala.
Je to kniha o paměti, vzpomínkách a vlastním sebeklamu. O tom, že soudíme více podle toho, co jsme si sami domysleli, než podle toho, co skutečně víme. A také o tom, že to, co víme, se s časem mění.
Kniha vlastně postrádá standardní konec, skutečným obsahem totiž není vyprávěný příběh, nýbrž poznání, k němuž postava během děje dochází, a s ní i čtenář, který je na konci konfrontován vlastním pocitem, který se mu vtírá do mysli. “Nejsem na tom stejně?”

27.05.2020 4 z 5

Vdovin dům Vdovin dům Daniel Abraham

Tahle kniha má jeden zásadní nedostatek. Sotva jsem jí otevřela, skončila. Seděla jsem nad ránem nad prázdnou stránkou a přemýšlela, co budu číst teď, ale přiznám se, že (stejně jako po přečtení Tyranova zákona) se moje hlava intenzivně brání čtení čehokoli jiného. Je to zvláštní stav, kdy se mi představa opuštění jednoho světa a vpadnutí do jiného neskutečně příčí, je mi nepříjemná až odporná. (Vždyť tady je tak dobře, proč musím jít pryč?) Tak moc, tak neuvěřitelně mě baví tahle série.

15.02.2019 5 z 5

Královna ohně Královna ohně Anthony Ryan

Je to bída! Po neuvěřitelně dokonale rozehraném začátku i poutavé druhé knize přichází zběsilé finále. Autor se nemůže dočkat, až nám konečně poví, jak geniáně to vymyslel, aby už už mohl začít psát něco nového. Děj skáče čím dál rychleji, od jednoho vítězství k druhému, od úspěchu k úspěchu, a honem honem do finále. Pro čtenáře je to tedy napínavé asi tak jako Bob a Bobek pro inženýra ve středních letech. Skončí to opravdu velkolepě ve stylu "tak tam přišli, draka porazili a žili šťastně až do smrti"...
Věčná škoda! Svět, figury i zápletka jsou... no fenomenální. Je to jiné, neokoukané, s obřím potenciálem. Ten ovšem v posledním díle trilogie zůstává až hanebně nevyužitý.
Pro knihu samotnou 3/5, pro sérii 4/5.

01.02.2018 3 z 5

Řeky Londýna Řeky Londýna Ben Aaronovitch

Chápu, že tato kniha zklamala všechny, co si jí pořídili kvůli nápisu "Harry Potter" na obalu. Tahle kniha má s Harry Potterem společného asi tolik, jako Hra o Trůny s Hobitem. A je zatraceně skvělá! Košatá souvětí, absurdno a britský humor. Víc asi netřeba dodávat. Snad jen, že je to ideální kniha pro lidi, kteří neradi čtou ten samý příběh stále dokola, protože tohle se nepodobá ničemu, s čím jsem zatím měla tu čest.

08.11.2017 4 z 5

Strom viselců Strom viselců Ben Aaronovitch

Mrzí mě, že selhala redakce u překladu. Zůstaly v textu poznámky, slovesa v infinitivu, až příliš často jsem narážela na opakování slov... to jsou vyloženě školácký chyby. Jinak kniha skvělá.

07.06.2018 4 z 5

Povídky o vlasti Povídky o vlasti Dmitry Glukhovsky

Ten, kdo hodnotí tuto sbírku nízko, je buď rusofil nebo nepochopil, o čem Glukhovsky píše. A ten, kdo čeká postapo scifi, tu nepochodí. Scifi kabát to celé sice má, avšak dosti absurdní, tím více podtrhující satirickou podstatu knihy. Stačí jen trochu vědět, jak to v Rusku chodí, pak budete brečet smíchy.

03.05.2018 5 z 5

Píseň krve Píseň krve Anthony Ryan

Jsem... překvapená. Mile, nutno podotknout. Příběh je svižný, zajímavý, neotřelý. Celou dobu se nemůžu zbavit dojmu, že autor (jako jeden z mála západních spisovatelů) četl zaklínače. Není to však na škodu, spíše naopak.
Jediný opravdový problém vidím pouze v tom, že autor neví vůbec nic o zvířatech (obvzláště o koních), kvůli čemuž jsem několikrát vrzala zuby. Vyvádělo mě to z míry a vytrhávalo z příběhu.
Jako prvotina je to úžasné. Teď jen čekat, zda se pan autor ukáže být spisovatelem jedné myšlenky (a jednoto příběhu), nebo se nám vyloupne nový tvůrce mnoha zajímavých dobrodružství.

04.12.2017 4 z 5

Hovno hoří Hovno hoří Petr Šabach

Shrnula bych to tak: kdybych byla mužský, který prožíval dětství před revolucí, hrozně by se mi líbila první půlka.

11.09.2019 3 z 5

Nejodlehlejší stanice Nejodlehlejší stanice Ben Aaronovitch

Já si nemůžu pomoct, ale ve srovnání s předešlými díly, mi to přijde dost o ničem...

20.09.2018 3 z 5

Poslední kontinent Poslední kontinent Terry Pratchett

Je třeba Pratchetta vůbec komentovat? Myslím, že nikoliv. Je to prostě skvělá knížka skvělého autora plná skvělých situací a vtipu. Tentokrát si bere na paškál Austrálii a boha (bohy?). Zasmějete se, o tom žádná.

12.05.2018 4 z 5

Tyranův zákon Tyranův zákon Daniel Abraham

Trvalo to dlouho, ale nakonec jsme se přece jen dočkali. Jedním dechem přečteno, krása, paráda, atakdále... Už teď se klepu na další díl.

23.04.2018 5 z 5

Pán věže Pán věže Anthony Ryan

V první knize sledujeme dosavadní životní příběh, v druhé se ocitáme v roli pozorovatele dění ve světě. Nudné pasáže pochodu jsou vynechány, děj běží rychle, nuda nehrozí. Kniha se mi líbí.
Víc můžu říct až po přečtení finálního dílu. :)

17.12.2017 4 z 5