dearkiki dearkiki komentáře u knih

Polský řezník Polský řezník Garry O'Connor

Když začnete číst tuto knihu, máte pocit, že si to autor popletl a píše vlastně o Hitlerovi. Autor neustále zdůrazňuje propojení osudů Vůdce a Franka, srovnává je s příběhem Mefistofela a Fausta. Je to zajímavý přístup, ale tahle psychologická rovina vyprávění nemusí každému vyhovovat. Já musím přiznat, že jsem se několikrát ztratila v textu, který mi nedával smysl ani při opakovaném přečtení. Nevím, zda jsem jen nepochopila, co chtěl autor sdělit, nebo jestli se jedná o nešťastný překlad. Nebylo to snadné čtení, ale nelituji času stráveného nad touto knihou. Obsahuje spoustu zajímavých informací, nejen o duševním přerodu tohoto zapáleného nacisty v kajícného katolíka, ale také podává svědectví o významných dějinných událostech.

02.11.2015 3 z 5

Lékaři hanby: Pravda o lidských morčatech v Osvětimi Lékaři hanby: Pravda o lidských morčatech v Osvětimi Betty Truck

Člověku se dělá špatně, jen když to čte. Jak hrozné muselo být mezi tím vším žít a den co den asistovat při provádění takové zvrácené "vědy"? Tisíce lidí trpěly, kvůli naprosto nesmyslným výzkumům, které nic nepřinesly.
Tato kniha je rozhodně jedna z nejděsivějších, které jsem o tomto období a lágrech četla. Velmi dobře napsaná. Určitě každému doporučuji.

15.10.2015 5 z 5

Děti, které přežily Mengeleho Děti, které přežily Mengeleho Eva Mozes Kor

Celkem krátká kniha, kterou jsem přečetla na jeden zátah.
Popisuje bohužel velmi skutečné hrůzy, které v zájmu "lékařské vědy" museli dnes a denně zažívat i ti nejmenší.
Příběh je to silný, ale osoba vypravěčky mi vážně nesedla. Proto dávám o hvězdičku méně.

14.10.2015 4 z 5

Bergersdorf Bergersdorf Herma Kennel

Všední i nevšední život na jedné německé vsi u Jihlavy. Zpočátku jsem se trochu nudila při popisování nespočtu děkovných slavností a uvítacích akci po příjezdu německé armády, ale s postupem války docházelo i v životech obyvatel Bergersdorfu k zásadním změnám. Přibývalo zpráv o padlých a ostatní se museli přizpůsobovat novým pořádkům. Snad nakonec i pochopili, že to vytoužené osvobození je stálo až příliš a skutečnou svobodu jim nepřineslo.
Kapitoly, které se věnují nechutným událostem po skončení války jsou jen důkazem toho, že krutost není vlastní národům, ale lidem. Smutné.

14.10.2015 4 z 5

Směr Moskva: Pal! Směr Moskva: Pal! Leo Kessler (p)

Další senzační Kesslerovka. Souhlasím s komentářem níže, že příběh prostě dokáže vtáhnout do děje... a to až tak, že cítíte tu ruskou zimu. ;-) Ne, vážně, tahle série je moje srdcová záležitost a už se těším na další knížku.

29.09.2015 5 z 5

Hitlerovy fúrie Hitlerovy fúrie Wendy Lower

Nádherná kniha, kterou vřele doporučuji k přečtení. Nabízí trochu jiný pohled na tehdejší dobu a události - a to ze strany žen, které se účastnily tažení na Východ, ať už služebně, či soukromě. Odcházely s nadšením a možná nejistotou, co je čeká. Co následně prožívaly, čeho byly svědky a čeho se samy aktivně účastnily, to vše se dozvíte v jednotlivých kapitolách. Atmosféra místa a doby je zde skvěle vykreslena a přenese čtenáře přímo doprostřed dění, ať už se jedná třeba o "nakupování v ghettu", plánování Akcí, pikniky u masových hrobů nebo luxusní život na statku.

29.09.2015 5 z 5

Útěk z tábora smrti Útěk z tábora smrti Erich Kulka

Tenká knížka, ale silná svým obsahem. Po ty dva dny, co jsem jí četla, jsem nemohla myslet na nic jiného. Příběh tohoto útěku už jsem zběžně znala, ale zde je vše popsáno podrobněji a člověk má pocit, že u toho byl. Určitě doporučuji k přečtení!

01.09.2015 5 z 5

Souhlasím s předchozími komentáři, že knížka byla velmi čtivá a skvěle napsaná. Příběh mně zaujal a nadchl, i když přibližně od druhé poloviny mi to celé přišlo tak nesmírně depresivní, že jsem byla moc ráda, když jsem knížku dočetla. Ačkoliv je to mistrně napsáno, číst už ji znova určitě nebudu.

30.08.2015 4 z 5

Operace Hess Operace Hess Leo Kessler (p)

Nádhera! Nezáleží na tom, zda je to komplet vymyšlené, či ne. Tenhle příběh mně fakt dostal. Akce, napětí, tajemství a hlavně staří známí z mých oblíbených "kesslerovek". Už se moc těším na další.

30.08.2015 5 z 5

Plukovníkovi nemá kdo psát Plukovníkovi nemá kdo psát Gabriel García Márquez

Krátké, ale velmi působivé. Knížka se mi moc líbila a určitě ji mohu jen doporučit. Typická atmosféra městečka dokresluje smutný osud člověka, který ztratil syna i budoucnost, ale přesto stále doufá, že bude lépe. Každý týden marně čeká poštu, řeší, jak přežít další měsíc a uchránit své dědictví a důstojnost.

30.08.2015 5 z 5

Další případy Sherlocka Holmese Další případy Sherlocka Holmese Arthur Conan Doyle

Skvělá kniha - stejně jako první díl. Nesmí chybět v knihovně žádného fanouška Sherlocka Holmese. Tentokrát naprosto vyniká velmi dobře známý případ Psa Baskervillského - můj nejmilejší. K mému překvapení jsem zde objevila i Údolí strachu, mně do té doby neznámý příběh, který je velmi pěkně zpracovaný a napínavý až do konce.

21.08.2015 5 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Přečteno v rámci knihy Další případy SH. Pes Baskervillský je můj nejoblíbenější, ze všech Sherlockových případů. Viděla jsem nespočet filmových verzí, ale určitě doporučuji toto slavné dílko i přečíst. Má svou neopakovatelnou tajemnou atmosféru.

10.08.2015 5 z 5

Obrněný prapor SS Obrněný prapor SS Leo Kessler (p)

Nevím, co to na těch Kesslerovkách je, že se čtou jedním dechem. Ani tato nezklamala. Navíc o útoku na pevnost Eben Emael jsem viděla dokument, takže jsem mohla porovnávat a představit si, jak to tam asi vypadalo. Těším se na další knihu.

21.07.2015 5 z 5

Belzec, Sobibor, Treblinka Belzec, Sobibor, Treblinka Jicchak Arad

Je dobře, že se našla kniha, která se věnuje táborům akce Reinhard. Byly svým způsobem unikátní a literatury o nich na trhu také moc není, už jen proto, že přežilo tak málo pamětníků. Na můj vkus je v knize sice zpočátku až příliš statistických údajů, které jen těžko udrží pozornost čtenářů, ale toto je v druhé polovině skvěle vyváženo svědectvími z života v táborech, vyčerpávajícím popisem příprav a provedení povstání. Oceňuji i informace o děsivém ukončení celé akce, tzv. "dožínkách", o čemž se jinde moc nepíše.

16.07.2015 5 z 5

Ďáblovo plémě 2 Ďáblovo plémě 2 Sharon Kay Penman

Tak tohle byl dost smutný díl. Samozřejmě, velmi dobře napsaný. Uzavírá se trilogie o Jindřichovi a Eleonoře a musím říct, že mi v dalších knihách budou chybět. K předchozímu vyčerpávajícímu komentáři není moc co dodat, tak snad jen, že tento příběh všem doporučuji a doufám, že se v budoucnu k celé sérii ještě vrátím.

16.07.2015 5 z 5

Ďáblovo plémě 1 Ďáblovo plémě 1 Sharon Kay Penman

Z celé trilogie je Ďáblovo plémě, dle mého názoru, nejlepší. Děj přímo ubíhá před očima, skvěle vystihuje motivy jednotlivých postav a jejich spletité osudy a soustředí se tentokrát především na Jindřicha a jeho syny. Nikdo z nich to neměl právě snadné a každý za své cíle bojoval, jak uměl. Mocná rodina se pomalu ale jistě rozpadá a říše je v ohrožení. Vše řítí do záhuby, ale vy musíte prostě číst dál. Co kdyby přece jen... ?
Hned jsem sáhla po dalším dílu. Všem vřele doporučuji!!!

07.07.2015 5 z 5

Král a vévodkyně Král a vévodkyně Sharon Kay Penman

Skvělé pokračování historické ságy. Příběh Jindřicha a Eleonory je zde velmi věrohodně přednesen a myslím, že každého čtenáře text bez potíží zaujme a vtáhne do děje. Pokaždé, když jsem knihu odkládala, bylo to, jako bych musela skutečně překonat staletí pro návrat do současné reality.

29.06.2015 5 z 5

Atentát na Reinharda Heydricha Atentát na Reinharda Heydricha Miroslav Ivanov

Knížka mi ležela v knihovně spoustu let. Ani jsem netušila, že je to taková lahůdka. Moc pěkně zpracované téma. Je úžasné, že přes to, kolik lidí po atentátu zahynulo, žilo stále tolik pamětníků, kteří mohli vzpomínat na události a zúčastněné osoby. Obdivuji ale především obětavou práci obyčejných lidí, kteří tehdy pomocí parašutistům riskovali životy své i svých rodin. Myslím, že kniha je především poděkováním za jejich odvahu.

08.06.2015 5 z 5

Útok na Bagdád Útok na Bagdád Leo Kessler (p)

Jako vždy úžasně čtivé a zajímavé. Hodně dramatických situací, zvláště ke konci. Občas mi sice připadalo jednání postav trochu nelogické a úspěch naprosto nemožných akcí hodně překvapivý, ale dobře, to můžu u "kesslerovek" snadno odpustit. Už se těším na další.

25.05.2015 5 z 5

Anděl západního okna Anděl západního okna Gustav Meyrink (p)

Přečteno podruhé a opět nové zážitky. Tuhle knihu mám moc ráda, je trochu jiná, než ostatní "meyrinkovky". Vypravěč se pouští do zprvu nevinného pátrání v dávné minulosti svého rodu, a díky podivným "náhodám", tajemným symbolům a postavám, které se objevují v jeho životě nakonec nachází sám sebe. Když už je řeč o náhodách...prvně jsem tuto knihu četla při svém pobytu ve Skotsku (čistě náhodou, samozřejmě) a při pohledu na vřesoviště jsem v ozvěnách téměř slyšela naříkání černých koček...

19.05.2015