Bergersdorf

Obyvatelé vesnice Bergersdorf v německém jazykovém ostrově na Jihlavsku (dnes Kamenná) vítají patnáctý březen 1939 nadšeně jako den osvobození. Od tohoto okamžiku odvíjí autorka poutavé vyprávění o osudech obyčejných „malých“ lidí zasažených „velkými“ osudovými událostmi. Po nezdařeném atentátu na Hitlera nastává zatýkání, záhy vzplane synagoga, šéf berlínského Hlavního úřadu SS Gottlob Berger prohlašuje „svoji“ ves za SS-Dorf, tedy ves SS, a starosta Hondl se chtě nechtě zaplétá s novou mocí. Když se v květnu 1945 karta obrací, nastupuje msta a nenávist, stejná jako ta, jež stála na počátku popisovaných událostí. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/79_/79759/bergersdorf-79759.jpg 3.619
Literatura světová, Literatura faktu
Vydáno, Paseka

Kniha Bergersdorf

ArthasKarfa
14.01.2018

Skvělá kniha mapující události v jihlavském jazykovém ostrově těsně před druhou světovou válkou a při jejím průběhu. Velmi poutavě napsaný příběh jedné vesnice a jejích obyvatel nejprve pod vlajkou Československa a později pod hákovým křížem. Kdo chce pochopit sudetsko-německou otázku rozhodně se pusťte do četby tohoto exkurzu na Jihlavsko.

Jana283
08.09.2017

Nečte se lehko, ale je to velmi potřebná kniha. Dějiny jsou surové a nejsou černobílé

Toffee
27.06.2017

Hodně zajímavé čtení, spíš dokument než román. Ať už se na to dívá člověk z kterékoli strany, ta doba byla šílená a oceňuji, že autorka projevila snahu popisovat události v obci co možná nejobjektivněji, i když určité pochybnosti jsou namístě (vzpomínky pamětníků nezřídka popisují to, čemu lidé chtějí věřit a věří, že se stalo, proto tutéž scénu každý z aktérů popisuje trochu jinak). Otevřeně popisuje německý nacionalismus, vítání Hitlera jako osvoboditele, vytloukání oken a surovosti vůči Židům i Čechům, vynucovaný vstup do strany ve stylu "když nejsi s námi, jsi proti nám", všechnu tu nadřazenost a neochotu připustit si, na čem se podíleli. A pak samozřejmě druhý pól - česká poválečná odveta, která si s nimi v ničem nezadala. Nejzajímavější pro mne ale byl popis každodenního života, dcery jezdící na učňovské statky, zemědělští brigádníci z Říše, okázalost slavností, jaká jídla vařili...

cori
20.08.2016

Jedná se o kroniku života obyvatel vesnice Kamenná v jihlavském jazykovém ostrově v letech 1939 až 1945. Hlavními hrdiny jsou členové rodiny starosty Hondla (dvě dospívající dcery a syn), kteří mají radost, že se konečně stali součástí Říše a osvobodili se z útlaku Čechů. Autorka popisuje různé slavnosti a průvody v uniformách, veselice, přehlídky, které se konaly v Jihlavě a kam všichni Němci jezdili. Rodině se žije skvěle, obec v roce 1942 získá titul Vesnice SS, protože měla nejvíc přihlášek do řad všeobecných SS a do Zbraní SS (v roce 1939 zde žilo (92 Čechů) 239 Němců, z nichž se 47 mužů přihlásilo do SS). Později začnou přicházet úmrtní oznámení, padlo 22 místních a další byli nezvěstní.Autorka po osvobození popisuje řádění partyzánů, Rusů a rabování českými sousedy i odsun.
Autorka informace získala hlavně od své tchýně, která byla dcerou starosty Hondla, cituje i projevy různých nacistických pohlavárů, dobový tisk i vyhlášky. Chyběla mi zpětná reakce či reflexe na celou válečnou dobu i odsun vyhnaných Němců. Zajímalo by mě, jaký mají vztah k Čechům a zda se považují za oběti nebo uznávají svůj podíl na rozbití Československa a napomáhání Hitlerovi v jeho vraždění (třeba i tím, že drželi eintopfovou neděli a ušetřené peníze za maso posílali na konto Díla válečné zimní pomoci).

horrigan
23.02.2016

Zajímavý námět, ale vcelku nezajímavé zpracování. Škoda...

Dalda
19.01.2016

Velmi zajímavá kniha o osudech obyvatel jedné moravské vesnice obývané především německým obyvatelstvem. Autorce se podařilo na základně vzpomínek pamětníků a dalších pramenů přiblížit současným čtenářům život sudetských Němců, kteří nejprve přívitali nacismus, ale pak pochopili svou chybu.

Chemiczka
01.01.2016

Nelehké téma - ostuda obou národů - Čechoslováků i Němců. Kratší zápisky, chronologicky jdoucí za sebou, popisující životy rodin v oblasti Sudet v průběhu let 1938-1945.
Zpočátku jsem se do nich vůbec nemohla začíst, vzhledem ke spoustě jmen a míst, jsem se ztrácela jak v místě, tak v ději. Až později jsem se začala orientovat a více se zajímat o rodinu bývalého starosty Bergersdorfu, W. Hondla. Zažijete počátek obsazení Sudet a následnou árizaci vesnice i okolí. Tam se má vlastenecká dušička zhrozila nad chováním Němců/nacistů - ale přece jen to se dalo očekávat. Průběh války celá vesnice prožívala víceméně klidně, až v pokročilích letech války byl chod vesnice narušen zprávami o zmizelých či padlých vojáků původem z Bergersdorfu.
Konec je samozřejmě v duchu pomsty Čechů i Slováků - pochopitelné po všech válečných útrapách.
Kniha je vlastně kronikou zla a zášti v duši člověka. Smutné, a doufám, že poučné pro další generace. Pro mě povinnost pro pochopení situace obyčejných lidí při zabíraní Sudet, a posléze při vysídlování Němců.

dearkiki
14.10.2015

Všední i nevšední život na jedné německé vsi u Jihlavy. Zpočátku jsem se trochu nudila při popisování nespočtu děkovných slavností a uvítacích akci po příjezdu německé armády, ale s postupem války docházelo i v životech obyvatel Bergersdorfu k zásadním změnám. Přibývalo zpráv o padlých a ostatní se museli přizpůsobovat novým pořádkům. Snad nakonec i pochopili, že to vytoužené osvobození je stálo až příliš a skutečnou svobodu jim nepřineslo.
Kapitoly, které se věnují nechutným událostem po skončení války jsou jen důkazem toho, že krutost není vlastní národům, ale lidem. Smutné.