de_baques

Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. stoletíNový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. stoletíSvatopluk Čech

Byť je tento satirický román těžce ovlivněn dobovým folklórem naivního velebení husitství, tak přece jenom pokládá zásadní (a stále aktuální) otázku, kdo by v dnešní době byl ochoten přinášet skutečné a dobrovolné oběti za dnes nepříliš ceněné statky jako jsou čest a vlast.

Pokud jde o literární kvality a zpracování, tak je to fantastické čtení. Lahůdka.

19.03.2019

ZbabělciZbabělciJosef Škvorecký

První román (po novele a detektivkách) od pana Škvoreckého a nebudu šetřit chválou. Autor je mistr ve vytváření atmosféry doby, naprosto jsem se dokázal vcítit do Dannyho jednání, celý děj, který bych označil za čistý realismus, byl velmi živý a logický, naprosto nešustil papírem.
Kniha není obžalobou krutosti, pomstychtivosti a dalších negativ, kterých se Češi dopustí, když už mají pocit, že nic nehrozí (to je zcela normální a přirozený důsledek 6-letého permanentního stresu a strachu), je to zrcadlo nastavené nekritickému hrdinství a bájesloví, které si rádi malujeme o předválečné mobilizaci, válečném odboji a poválečné spravedlnosti (mistři jsou v tomto oboru Francouzi s jejich každoročními oslavavami jednoho z nejkrvavějších běsnění dějin - 1789-1815). Lidé jsou individualisté a vždy jde v první řadě o život vlastní, blízkých a pak majetek.

30.10.2017

Nesnesitelná lehkost bytíNesnesitelná lehkost bytíMilan Kundera

No už aspoň vím, od koho Viewegh častokráte opisoval. Tahle kniha je směsí hlubokých-filosoficko-etických (velmi často) naprostých blábolů vážně pronášených servírkou, co se osudově zamiluje na první pohled a několika dalšími postavami, co si nedokážou poradit sami se sebou, k tomu se občas přimíchá naprostý úlet jako bylo intermezzo "balada o h***ě". Na druhou stranu číst se to (sice s povytaženým obočím) i tak dalo. Zkusím od autora něco jiného, snad lepšího.

04.10.2018

Říše strachuŘíše strachuMichael Crichton

Standardně dobře a profesionálně odvyprávěný příběh, (tak jak to autor umí), tak jako často i zde jeho vyprávění má varovný společenskovědní přesah, tentokrát pranýřuje ve světě médií stále uměle při životě udržovanou mrtvolu teorie globálního oteplování a falešné proroky, kteří se jí živí na plný úvazek (pseudoeko přebyrokratizované organizace, z grantů tyjící pokrytce a hloupoučké mediální hvězdičky).

Zvláště pozitivně lze hodnotit autorův dodatek s brilantním porovnáním populárních "vědeckých" teorií, které nás provázely dekádami před TGO.

Jinak je to i průměrně vystavěný thriller, takže i ten komu jsou ty odborné záležitosti volné, nemusí litovat čtení.

08.11.2017

Smrt v sametuSmrt v sametuPetr Hájek

Výborná analytická kniha, která s odstupem 20 let mapuje posamatový vývoj v ČR zasazený do kontextu euroamerické konvergence demokracie do staré totality s novou doménou .eu. Autor jednoznačně a věcně bez zbytečných emocí demýtizuje za pomoci desítek důkazů, projevů, dopisů, činů tragickou postavu Václava Havla. Jednoznačně doporučuji.

19.08.2016

Deník morového rokuDeník morového rokuDaniel Defoe

Výborná kniha, velmi čtivý a poutavý popis průběhu moru od samotného prvopočátku až po vrcholící katastrofu. Pro dnešního čtenáře, který už nic podobného v Evropě nemohl zažít je to v podstatě hororové vyprávění.

27.03.2015

Trampoty pana HumblaTrampoty pana HumblaVladimír Neff

Neuvěřitelně čtivá a hlavně poučná kniha o tom, jak bezpáteřní jedinec dokáže relativně úspěšně proplouvat turbulentními změnami českých dějin od první republiky až do 60. let a a nadto být vnitřně přesvědčen o pevnosti svého charakteru. Dějově jde samozřejmě o extrémní nadsázku v extrémních dobách, ale nevím proč mi při dočítání knihy přišla podobnost Karla Humbla a současného českého předsedy vlády jako extrémně přiléhavá. Děsivé

29.01.2016

Legenda EmökeLegenda EmökeJosef Škvorecký

Jedna z nejlepších novel, co jsem četl. Autor dokázal vtěsnat na 70 stránek úplně vše, co autoři kratších próz často nezvládnou, postavu, ke které si vytvoříte vztah, srozumitelný, záživný a dějově bohatý příběh. Neuvěřitelná slohová bohatost, dlouhá, ladná větná spojení dotváří jedinečnou atmosféru knížky.

15.06.2017

Modrá, nikoli zelená planetaModrá, nikoli zelená planetaVáclav Klaus

Výborná kniha, která se racionálním způsobem zabývá agresivně/hystericky prezentovaným tématem GOt. Činí tak čtivým a srozumitelným způsobem.

Kniha předkládá v kostce řešení 4 základních otázek (a řady dalších neméně zajímavých):
1) Existuje GOt ? - Ano, v určitých časových obdobích , stejně jako gl. ochlazování
2) Je způsobeno člověkem ? - jistěže ne, GOt probíhalo např. 900-1300, 1850-1940, gl. ochlazování 1300-1850, 1940-1980... (Grónsko = zelená země), způsobeno pravděpodobně exogenními faktory (solární cykly), které při nejlepší vůli nemůžeme ovlivnit.
3) Je případné GOt špatné ? - jak pro koho - viz kapitola costs/benefits, kolik souše zmizí a kolik se ho stané nově obyvatelným ? kolik lidí zemře na vyšší teplotu a kolik nezemře díky menší zimě ? poměry jsou jasné...
4) Je vědecká obec jednotná v alarmismu ? Absolutně ne, viz desítky výzev a peticí, protistudií s podpisy nositelů NC.

Velký dík VK za to, že toto téma vzal za své a přispěl nemalou mírou k osvětě v mezinárodním kontextu.

24.08.2017

Moc a slávaMoc a slávaGraham Greene

Tahle nenápadná kniha, byť se to nezdá, patří mezi nejlépe zpracovaná varování před progresivistickými levicovými utopiemi (které kolem nás i nyní utahují smyčku).

Na jedné straně zapálený poručík, který své subjektivní "štěstí" (všichni dostanou jídlo a vzdělání) ordinuje lidem násilím za cenu bezpočtu lidských životů (to je ta MOC) a na druhé straně odevzdaný kněz, který je obrazem všech lidských slabostí, ale který se zdánlivě nesmyslně dokáže nakonec obětovat pro věčnou spásu jediné duše (navíc násilníka a vraha) - (to je ta SLÁVA) a dodávám i naděje pro nás všechny.

26.06.2018

Elementární částiceElementární částiceMichel Houellebecq

Autor je tvrdý realista, píše na jedné straně velmi čtivé pasáže o banálních (často přízemních) pocitech a touhách svých postav, na druhé straně aktéry přivádí až k extrémním (záměrně přehnaným?) koncům. Nosnou myšlenkou je zde věčná a marná neuspokojitelnost (prázdnota) lidí bez jakékoli životní kotvy (jak píše P.Hájek - vertikály). Autor zřejmě ví o čem píše. Snad jenom konec byl trochu odbytý.

13.06.2019

Pravý výlet pana Broučka do MěsícePravý výlet pana Broučka do MěsíceSvatopluk Čech

Jazyková vytříbenost a celková stavba Čechova satirického románu nemá v české literatuře příliš konkurence, snad Saturnin. Pan Brouček je nesmrtelná postava.

07.04.2020

Smrt ve středuSmrt ve středuPetr Hájek

Brilantní (nemám to slovo rád, ale zde je opravdu přiléhavé) analýza šedého (ale spíše černého) pozadí velkohubých frází (lidská práva, evropský integrační proces apod.), které se na nás dnes a denně valí všemi mediálními kanály. Mediálně-politické machinace s realitou, které kniha popisuje z pohledu roku 2009, byly tak neuvěřitelně věrně použity i v ukrajinské krizi a nyní ještě v extrémnější podobě v krizi migrační.

18.02.2016

PodvoleníPodvoleníMichel Houellebecq

Z knih, které jsem měl možnost od autora přečíst je tato jednoznačně nejlepší. Suše a bez přehánění předjímá vývoj, ke kterému mají především Francie, Belgie a Británie nebezpečně nakročeno a jak je u autora zvykem mezi těmito událostmi se pohybuje jako hlavní postava hodnotově neukotvený typický západoevropan.

13.09.2016

Kdo chytá v žitěKdo chytá v žitěJ. D. Salinger (pseudonym)

Ve své době jistě rozporuplně přijatá kniha. Svěží, vtipná a nápaditá - bohužel jen v první třetině - následuje postupný úpadek, rozvleklost, opakování schématu. Holden je ukňouraný chcípáček, který si neváží štěstí jaké má, což je myslím velmi dobrý pratyp pro několik posledních univerzitních generací nejenom v usa. Je symptomem současnosti, že tato kniha je v některých popisech otevřenější než by si dnešní mainstreamový autor mohl dovolit, zvrhlík je zde vykreslen jako zvrhlík, děvka jako děvka apod. Jedna hvězda dolů za to, že autor neudržel nastavenou laťku v celé knize.

25.05.2018

Orlové ve válceOrlové ve válceBen Kane

Fantastický popis samotné bitvy patří mezi nejlepší svého druhu, jaký jsem kdy četl. Postavám a struktuře knihy se nedá nic vytknout, řada knih trpí tím, že vrcholí ve 2/3 a zbylá část je nudné dočítání, tato kniha je ukázkou jak se má s gradací napětí zacházet.

23.01.2020

Účastníci zájezduÚčastníci zájezduMichal Viewegh

Z těch několika málo autorových knih, které jsem přečetl, mohu konstatovat, že se pohybuje od příšerného blábolu-kýče (Andělé všedního dne) až po kvalitní satiru (Mafie v Praze). Tato kniha je někde uprostřed, kombinuje vtipné momenty s beztvarou vatou halabala naskládaných informací, kniha je též značně nesoudržná, nic moc vám po čtení v mysli nezůstane. Zkrátka na vtipnou knihu je vtipná málo a na kvalitní společenský román to ani zdaleka nemá.

31.01.2020

TextTextDmitry Glukhovsky

Velmi dobře zpracovaný příběh nehrdinského hrdiny, kterého okolnosti dostaly do téměř neřešitelné situace. Děj je až do samotného závěru napínavý a vyústění ještě 10 stran před koncem stejně nečekané a dobré, jako celá kniha.

Autorovi bych doporučil psát knihy ze současného Ruska - jde mu to o mnoho lépe než průměrné sci-fi, na kterých si udělal jméno.

07.10.2020

Vyhnání Gerty SchnirchVyhnání Gerty SchnirchKateřina Tučková

Autorka si vzala pro sebe příliš velké sousto, z literárního hlediska se dá skutečně pozitivně hodnotit pouze popis odsunu z Brna.

Zbytek knihy je snaha z rychlíku zachytit složité období českých dějin. Skákání po stokrát popsaných přelomových událostech (procesy, měnová reforma, okupace, samet) nepřináší čtenáři nic, stejně jako ufňukané komentáře, že nemohla tohle, tamto.

Jinou kapitolou je vyznění knihy, které v duchu nepřijatelného moderního zplošťování, zasazuje krutou osobní zkušenost hlavní hrdinky jen v nepatrné míře do kontextu doby. Autorka vědoma si toho, snažila se to napravit kratičkou nekonzistentní vsuvkou válečných osudů Gertina bratra, čímž pouze zdůraznila roztříštěnost celé knihy.

Závěrečné moudro o zbytečném životě pronesené vlastní dcerou vychovanou za tolikerého odříkání, nemůže vyvolat než pozdvižení obočí.

22.10.2020

LiškaLiškaFrederick Forsyth

Četl jsem od Forsytha prakticky vše, ale tohle byl otřesný komiksový brak se superhrdiny a superpadouchy. Na pár stranách vyřídíl Irán, Rusko a KLDR:-).
Psáno zřejmě v rychlosti na vlně šoku a potupy ze Skripala a dlouhodobé absence jakýchkoli úspěchů britských služeb. Esence primitivního britského přezírání zemí na východ od Berlína, jako zkorumpovaných, neschopných chudáků. Totální nepochopení dějin po roce 1990 v bývalém SSSR.
A schvalování státního ekonomicky motivovaného terorismu proti plynovodům ? To se opravdu zbláznil ?

09.06.2021

Pád CařihraduPád CařihraduMika Waltari

Opravdu vynikající kniha, příběh velmi rychle vtáhne čtenáře do děje a zrychlující se spád událostí, které směřují do neodvratné katastrofy je mistrovským vyprávěním o statečnosti a zradě na straně řecko-janovsko-benátské a touze po moci a krutosti na straně turecké.

21.12.2015

Kronika života a vlády Karla IV., krále českého a císaře římskéhoKronika života a vlády Karla IV., krále českého a císaře římskéhoFrantišek Kožík

Zpočátku se čtenář musí dostat do historických souvislostí a pojmout řadu jmen a příbuzenských vztahů. Kniha je psána formou útržků z jednotlivých kroků na cestě ke královské a hlavně císařské koruně, zajímavé dialogy prezentují Karla jako mimořádnou osobnost o tolik se lišící od jiných panovníků toužících především po moci, penězích a radovánkách. Karel upřímně litoval svých hříchů z mládí a celá kniha je prostoupena jeho katolickou vírou a z ní pramenící upřímné touhy po klidu a míru v celé říši.

11.04.2016

Anežka PřemyslovnaAnežka PřemyslovnaVáclav Beneš Třebízský

Třebízský v díle popisuje jednu z mnoha zajímavých událostí v době panování Václava I. Na pozadí vzpoury věčně nespokojeného Václavova bratra Přemysla (moravský markrabě) se zde odehrává poměrně složitý, ale velmi zajímavý příběh, který retrospektivně zabíhá do několika křižáckých tažení. Vzhledem ke spíše menšímu rozsahu románu bych uvítal méně hlavních postav, které takto nemohly dostat dostatečný prostor nicméně celkové vynikající úrovni příběhu to mnoho neškodí.

Způsob, jakým je dílo napsáno odpovídá době vzniku - velkému vlasteneckému vzepětí národa - a lze tudíž snadno autorovi odpustit trochu růžové nazírání na jednotlivé postavy - doporučuju pro srovnání 2. díl Přemyslovské epopeje od Vondrušky. Historická přesnost postav, jmen a dat taky není zrovna učebnicová, ale je to skvělý román, který mimo jiné ukazuje, jak nebezpečné je vzdávat se národní identity a tradic. V dnešní době, která v tomto s dvorem Václava I v mnohém koresponduje je to takřka povinná četba.

09.02.2017

LvíčeLvíčeJosef Škvorecký

Autor zobrazil standardní proces cenzurní práce v nesvobodné společnosti v nakladatelství počátku 60. let: 1. autocenzura uvnitř nakladatelství (šéf a jeho lidé), 2. dohled vyššího cenzora ("soudruh Král je vždycky dobře informovaný") a 3. internacionální linii určující mýtický "kritik Nikolajev". Sám autor v doslovu přiznává, že obdoba popisované cenzury ve všech 3. stupních se nám dnes vrací pod názvem "politically correct" psaní (a to nezažil eskalaci posledních let).
K tomu autor přibalil tajemný příběh, ve kterém od začátku cítíme, že je zde něco podezřelého. Vše prodáváno s mistrným jazykem, ne nadarmo je to celosvětově jedna z nejvydávanějších autorových knih.

28.11.2017

Planeta opicPlaneta opicPierre Boulle

Kniha, která byla zkompromitována filmovým zpracováním, ve kterém zcela chybí autorova klíčová myšlenka - totiž, že zpohodlnění lidstva povede k jeho nahrazení - zde opicemi, v širším kontextu je to podobenství platné hlavně pro současnou euroatlantickou civilizaci, která už pár let koketuje např. se zavedením Automatického příjmu pro každého bez nutnosti pracovat, neboli korupce obyvatel přivedená k absurdnosti. Přečtěte si knihu a přemýšlejte o tom znovu.

14.02.2018

PřetíženíPřetíženíArthur Hailey

Absolutně nejslabší román, který jsem od Haileyho četl. Vybral si jako vždy zajímavé odvětví, kde se pokusil vystavět podle osvědčené metody dramatickou zápletku prolnutou řadou oborových podrobností - tentokráte z energetiky.

Čili parametry nastavené dobře - ale v hlavní roli tak nesympatický, sebestředný postelový hrdina, který si nemůže pomoct a musí se vyspat s kámošovou manželkou, aby konečně otěhotněla, za hoďku přijde hned její ségra, že chce taky, pak orgie s od krku dolů ochrnutou čtyřicátnicí a zakončí to mladinkou černoškou. Mezitím do děje zasazená obstojná kritika levičáckých ekoteroristických organizací (typu greenpeace, duha apod.), bohužel to bylo na takhle obsáhlou knihu hodně málo.

27.09.2018

Ztracený symbolZtracený symbolDan Brown

Velmi nepovedená kniha, po složitě, ale uvěřitelně smyšlené Šifře, přichází zdlouhavé brakové přežvykování praštěných zednářských legend. Je to taková nepovedená parodie na konspirační teorie naruby, která nemá spád ani náboj. Nestojí za přečtení.

11.06.2019

TichoTichoJurij Vasiljevič Bondarev

Excelentní - dnes už lze říct žánrové - dílo, které vnáší neznalé čtenáře do období "slavného oddechu" po vítězném skončení 2.s.v. Doba je však zároveň tísnivá, protože se projevuje všudypřítomná moc mocných a všeobecný strach a sledování. A uprostřed toho všeho dvojice válečných kamarádů hledá svoji životní cestu.

10.05.2020

Smutek poručíka BorůvkySmutek poručíka BorůvkyJosef Škvorecký

+ vzájemné propojení jednotlivých případů a osudů hlavních postav
+ překvapivá vyústění
+ velmi živě a věrohodně popsané postavy
- občas až moc přitažené za vlasy (ale do celkového stylu knihy to vlastně zapadá)

22.05.2015

ŽoldáciŽoldáciFrederick Forsyth

Podle mne výborná kniha - strhující historie jednoho afrického převratu přesně ve Forsythově stylu. Rozporuplná hodnocení knihy pravděpodobně vychází z předpokladu, že kniha obsahuje parádní střílečku někdy v džungli se spoustou zvratů a hrdinským kousků a ono je to o tom, co takovýmto akcím předchází - plánování, shánění a důkladná příprava. Pokud jde o žánr politický thriller, tak za mne jasně 5 hvězdiček.

04.07.2016