david9690 david9690 komentáře u knih

Neviditelní Neviditelní Vlastimil Vondruška

Ale jo...od pana Vondrušky to bylo celkem nečekané, že na chvíli opustil své "historické a tak trochu usedlé rybníčky" a udělal krok úplně jiným směrem. Kniha mě celkem bavila a některé části příběhu, myšlenkové pochody a zpracování určitých reálií dnešní doby (covid, očkování, čipování, gender korektnost a "volba" pohlaví, umělé rozdělování společnosti a vytváření názorových bariér a prikopů, monitorování a ovládání lidí, systém kreditů a společenských kast - odměňování poslušných a trestání tech kdo mají jjny názor, atd. ) se autorovi podařilo vykreslit velmi dobře a určitým způsobem zábavně (cítím z toho začnou dávku ironie az parodie). Co se mi nelíbilo byly ty pokusy o romantické linky, ale s tím mám osobně problém u všech Vondruškových knih a skoro pana autora podezřívám, že si tím nějak kompenzuje určité své sexuální frustrace. Celkově kniha nebyla špatná a predstavila nám autora v novém světle. Přečteno v ramci čtenářské výzvy - Kniha se žlutou obálkou

16.07.2023 4 z 5

Takové maličkosti Takové maličkosti Claire Keegan

Zajímavá kniha otevírající téma inspirované skutečnými událostmi v Irsku na konci 20 století. Tou dobou, o které se v knize píše, jsem byl šokován - jako kdyby to bylo někdy v 17 století, tak to asi tak nějak člověk překousne, ale takový středověk ve 20 století a ještě za podpory vlády (ikdyž tiché ale přesto) to nějak nedokážu přijmout ani pochopit. Kniha je zpracována skvěle, není zaměřena na detaily bezpráví a krutosti páchaných na nebohých dívkách v Magdaleniných prádelnách, spíše se autorka zaměřuje na myšlenky hlavního hrdiny, jeho empatii, určité retrospektivní posouzení vlastního života (včetně vzpomínání na své dětství a jak i jemu bylo nečekaně pomoženo) a nakonec i rozhodnutí nenechat problém (který se jej nijak netýká) bez povšimnutí, ale je naopak ochoten k radikálnímu kroku, přestože si tím vlastně sám sobě a své rodině vše velmi zkomplikuje. Jsem rád, že jsem to četl a vedlo mě to k mnohemu přemýšlení.

29.04.2023 4 z 5

Kurkul Kurkul Maxim Butčenko

Tohle byla síla - ani ne tak jako čtenářský zážitek, spíše to co autor v knize zaznamenal, to co se tam dělo, popis toho kolik zla, bezpráví, utrpení přineslo "budování nových zítřků" pro ty ubohé rolníky na Ukrajině, kteří si jen chtěli v potu tváře a každodenní dřině obdělávat svoje políčka, starat se o svůj grunt, dobytek a rodinu, zkrátka žít si svůj běžný život a postarat se o získání aspoň jakéhosi skromného živobytí a zajištění rodiny. Bylo to pro mě absolutně šílené a nestravitelné jen číst o tom čeho byli soudruzi schopni, jak vypadala kolektivizace těch bídných vesničanů a jejich rodin, jak celá ta stalinistická tyranie v reálu probíhala a jak si tito "uvědomělí budovatelé" a pachatelé zla všechnu tu svoji krutost, násilí a bezohlednost vždy obhájili a chápali jako službu vlasti a nezbytné oběti pro budování komunistických zářných ideálů.
A když si pak člověk přečte kolik milionů lidí bylo vlastně takto zabito, zmrzačeno, znásilněno, zuboženo, okradeno, navždy drasticky poškozeno nebo deportováno do lágrů na Sibiři, když si zjistíte nějaké informace o hladomoru, který tohle všechno vyvolalo, tak je z toho opravdu velmi smutno a člověk je z toho všeho zděšený, šokovaný a otřesený.
Vůbec nedokážu pochopit jak je možné, že i dnes je v naší společnosti tolik lidí, kteří Rusy a komunismus bezmezně a zcela nekriticky obdivují a propagují.
Tohle byla kniha kterou by si měl přečíst a trošku o tom uvažovat každý. Kritický ovšem musím být vůči korekturám po překladu, protože bohužel pravopisných chyb tam bylo fakt příliš hodně a tohle teda pro mě velmi snižuje renomé jinak dobré knihy.
Přečteno v rámci výzvy - 6. Kniha od ukrajinského autora/autorky

19.04.2023 4 z 5

Paví hody Paví hody Jan Štifter

Knížka se mi hodně líbila, příběh byl zajímavý a reálný, postavy a dobové reálie a ukotvení v čase a místě velmi dobře zachycené. Některých účastníků mi bylo upřímně líto (třeba Jaruna si určitě mohla prožít i něco hezčího) a pak ta situace kdy kluci naivně odešli na Slovensko pomáhat odboji a partyzánům byla pro rodiče asi opravdu extrémně náročná na přijetí, ale tohle určitě bylo v té době asi běžnou součástí života.
No jen na Paví hody bych fakt jako pozvaný asi fakt jít nechtěl. Co mě naopak velmi zaujalo bylo na začátku (a pak vlastně i v celé knize) to "barevné vnímání a typologie".
Zajímavá kniha ke které jsem se dostal díky manželce a jsem rád, že jsem si ji přečetl, spousta podaných informací byla obohacující a rozšiřující povědomí o životě lidí nejen v pohraničí před/v průběhu/po 2SV.

19.04.2023 4 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Velmi zajímavá kniha hlavně o životních osudech 2 řeckých dívek a jejich rodin, které získaly nový domov v Československu na začátku 50.let. Dozvěděl jsem se spousty nových informací o početné řecké komunitě žijící na Ostravsku (mám mezi nimi i několik známých takže to bylo pro mě o to zajímavější). Román je napsán velmi čtivě, jednotlivé postavy jsou dobře charakterově narýsované a skvěle zasazené do reálných kulis dějinných událostí. Také se mi velmi líbilo "zrání" jednotlivých postav a způsob, jakým se paní spisovatelce podařilo zachytit proměnu lidského myšlení, priorit a prožitých zkušeností v průběhu času. A ten konec se opravdu povedl - jak se pak ty hlavní postavy vracejí zpátky do své původní vlasti a tam opět nacházejí domov, vše co postrádali a také i určitým způsobem sami sebe, to se autorce opravdu podařilo moc dobře vyjádřit a zachytit. Tuto knihu jsem objevil díky žebříčku pro čtenářskou výzvu - 12. Kniha od začínajícího autora a jsem za to rád, protože sám bych ji určitě nehledal, nevybral a tedy ani nečetl a to by asi byla škoda, protože tohle je bezesporu zajímavá knížka přinášející spousty objevných informací.

31.03.2023 4 z 5

Vladař Vladař Christopher John Sansom

Výborná kniha napsaná historikem, který dokonale propojil detailní historické informace a fakta se skvělým příběhem. Tohle bylo fakt parádní čtení, které bylo pro mě absolutně objevné, rozšiřující obzory, přinášející obrovskou záplavu velmi precizně zpracovaných informací a faktů o Anglii v 16 století a přitom úžasně dobrodružné, barevné a plastické, místy napínavé s parádně zpracovanými postavami (mnohé byly čtenáři známy již z předchozí knihy), které se panu autorovi podařilo vykreslit a popsat tak, že opravdu ožily a téměř v hmatatelné formě z knihy vstoupily do mysli čtenářovy, takže všechny smysly byly naplno aktivovány. Nevím jak to ten chlap udělal, ale opravdu jsem měl pocit, že to co se tam děje a popisuje, vidím jako nějaký film, slyším všechny zvuky a ruchy, cítím vůně jídel nebo zápach latrín, vnímám vlhkost a mlhy na rašeliništích, obchází mě hrůza z vězení v Toweru a téměř fyzicky vnímám bolest mučených vězňů atd. - zkrátka byl jsem tam a všechno se to dělo kolem mě.
Jednoznačně mě četba téhle knihy přitáhla a maximálně chytila a plně si zaslouží 5hvězd. Prostě bravurně napsané a extrémně čtivé.

17.03.2023 5 z 5

Aurora hasne Aurora hasne Amie Kaufman

Závěrečný díl téhle trilogie mě asi bavil nejvíce. Autoři tam přidali nejen cestování v hyper-prostoru ale i v čase a tak popustili ještě více stavidla své fantazie na plno. Byla to dobrá jízda, mělo to super nápady, spád, dynamiku a nečekané zvraty. Také se tam objevily i některé celkem zajímavější a hlubší myšlenky . Za mě jako čtenáře tedy poměrně veliká spokojenost (jak s celou sérií tak obzvláště s posledním dílem) a zábavné počtení - sice drobné výhrady bych měl k těm "romantickým linkám", což úplně nevyhledávám, ale zase vzhledem ke zbytku příběhu a hlavně s ohledem na cílovou věkovou skupinu se tyto "zápory" asi dají snadno přejít a akceptovat.
Asi nejvíc mě zaujala ta neustále se resetující a zkracující časová smyčka, kterou řešili Zila, Fin, Scar a Nari - to bylo jak v nějaké super počítačové hře se "samoučící se živou neuronovou sítí". Poslední díl série jsem četl jako klasickou papírovou knihu (po delší době mi zase kniha šustila pod rukama a musel jsem sedět pod lampou na což jsem si už tak trochu odvykl díky e-knihám a čtečce).
Myslím, že někdy v brzké budoucnosti si od autorů přečtu i jejich předchozí sérii Akta Illuminae.

27.02.2023 4 z 5

Město v oblacích Město v oblacích Anthony Doerr

Krásná kniha o starodávném antickém hrdinovi, jehož fantastický příběh znovu a znovu ožívá napříč různým časovým obdobím. Ten nápad se mi hrozně moc líbil, postavy a dej příběhu odehrávající se jakoby paralelně v 3 různých stoletích jsou stvořené fakt skvěle a autorova fantazie spojující a provazující zdánlivě nespojitelné je prostě úžasná. Z mého pohledu je tohle jedinečná a výjimečná kniha. Můžu jen doporučit.

16.02.2023 5 z 5

Aurora plane Aurora plane Amie Kaufman

Tak druhý díl mě bavil asi ještě více než první, ale asi je to tím, že si už člověk zvyknul na postavy, styl psaní, prostředí atd. Kladně hodnotím vývoj postav a jejich "dozrávání", také se mi líbilo rozplétání toho námětu s Ešvárci a Aurorou jako "spouští" ke zbrani schopné zastavit Rahham a pak jak se rozuzlily rodinné vazby Kal-Saedii-Caersan. Konec je fakt dost dobrý a jen lituji že nemám k dispozici 3 díl v elektronické verzi a budu si ho muset objednat v knihovně. Celkově musím konstatovat, že tohle vesmírné dobrodružství je povedená záležitost a rozhodně nelituji (i když drobné výhrady samozřejmě mám) času stráveného s touto sérií - bylo to zábavné.

10.02.2023 4 z 5

Aurora povstává Aurora povstává Amie Kaufman

Tak jako jo ... sice u mě občas docela převažoval pocit, že už jsem asi hodně starý triloBeat a myšlenkové pochody teenagerů vnímám již jako "trošku z jiné hvězdokupy", ale fantazie autorek mě bavila, hrdinové a světy byly vytvořeny velice přitažlivě, děj měl potřebnou dynamiku a zvraty - zkrátka četlo se mi to fakt příjemně. Mám rád, když autoři uvolní brzdy reality a nechají se unášet svými nápady a myšlenkami, dovolí řece své fantazie, aby se vylila z břehů a koryt stereotypů a odpoutají se od někdy "svazující" reality našich každodenních životů a zákonitostí - v tomto směru jim kulisy vesmíru a mimozemského života umožnily "vystoupit mimo gravitační pole" opravdu moc hezky. Asi bych si úplně sám knihu nevybral, ale díky tomu, že tady máme čtenářskou výzvu (15. Kniha napsaná dvěma autory) a žebříčky hodnocení, tak jsem si při jejich procházení přečetl anotaci a dostal jsem chuť se trošku zatoulat za hranice známého světa a exkurze do vesmíru a k jiným formám života mi připadala velmi lákavá a občerstvující. Konec knihy by si myslím zasloužil ještě trošku propracovat, ale tak co už ... čtení knihy mě bavilo, není to úplně můj mainstream, ale bylo to příjemné a už jsem začal číst druhý díl, abych se dozvěděl jak se budou postavy dále vyvíjet, kam všude se dostanou a jaké zajímavé vesmíry a světy autoři vymyslí.

01.02.2023 4 z 5

Je těžké být lvem Je těžké být lvem Uri Orlev (p)

Už dlouho jsem se tak nepobavil jako při čtení této knížky. Absolutně skvělý nápad a perfektní zpracování. Vtipné, hrozně moc milé, úžasně zpracované a také i ty ilustrace byly naprosto parádní. Skvělá oddychovka pro děti a dovoluji si říct, že ještě více pro dospělé.

Objevil jsem ji čistě náhodou, když jsem si procházel žebříčky pro výzvu - 8. Kniha, jejíž autor zemřel v roce 2022 a když jsem narazil na Uri Orleva a přečetl si anotaci, okamžitě jsem si ji půjčil jako e-knihu z knihovny a za nějaké 2-3 hodinky mám přečteno. Jsem okouzlen, pobaven, zrelaxován a nadšen. Pokud chcete něco fakt moc příjemného, nebo ještě lépe pokud čtete dětem před spaním tak tohle dílko můžu doporučit všemi deseti. Prostě báječné....

15.01.2023 5 z 5

Inkoustové srdce Inkoustové srdce Cornelia Funke

Moc hezká kniha, sice je asi primárně určená mladším čtenářkám, ale to nevadilo. Bavila mě autorčina fantazie a nápad s "vyčtením" postav z knihy do reálného života mi přišel absolutně geniální a hrozně mě zajímalo, jak se příběh bude vyvíjet a jak se bude život "literárních" a skutečných postav prolínat, doplňovat, narážet na sebe atd.

Četlo se to velmi příjemně, bylo to dobrodružné a hlavně strašně plastické, barevné a úplně "vystupující z knihy" - zkrátka autorce se opravdu povedlo přivést slova k životu.
Trošku škoda, že některé záporné postavy byly takové "zlé jen na ústech" a v závěru "prakticky bezbranné", ale i tak byl ten příběh vystaven velice hezky, zajímavě a krásně.

14.01.2023 4 z 5

Píseň krve Píseň krve Anthony Ryan

První kniha letošní výzvy - začal jsem ji číst o vánočním volnu a bylo to fajn počteníčko. Hlavně začátek, kdy Velin vzpomíná na svůj výcvik v 6 řádu, na rozvoj kamarádství s ostatními "spolubratry", výcvik a vedení mistry k spolupráci, samostatnosti, odpovědnosti a dalších individuálních i týmových dovedností atd. Tohle mě bavilo fakt hodně. Později se v knize setkáváme i s prvky magie, určitého tajemna a mysteriozních postav, ale také se "docela přitvrdí" a celý ten příběh "značně potemní" a některé scény nebo bitvy mi už připadaly trošku zbytečně příliš detailní, krvavé a někdy možná i rozvláčné.
Nicméně je to kniha určitě velmi zajímavá, světy a postavy jsou vytvořeny dobře a asi budu pokračovat dalšími díly z této sére, protože to určitě zase přinese další zajímavé příběhy, postavy a fantazy prvky.

14.01.2023 4 z 5

Vango Vango Timothée de Fombelle

Krásné počteníčko - bylo to svěží, dobrodružné, akční, milé, občas i tajemné a moc hezky zasazené do reálných kulis a událostí (Romanovci, Stalin, ruští agenti, Zeppeliny, zkáza vzducholodi Hindenburg, nástup fašismu, okupace Francie, kolaborace a odboj atd) - hlavně oceňuji jak mistrně jsou skutečné události vetkány do příběhu, tak že se téměř smývá rozdíl mezi realitou a autorovou fantazií. Taky jsem si v průběhu čtení hledal různé informace a fakta na internetu a autor se drží souvislostí a faktů a jeho "odklon" (v rámci zasazení do příběhu a dějové linky) je velmi malý a vlastně jen předkládá jedno z dalších možných vysvětlení, jak nebo proč se to či ono stalo.

Nápad se mi moc líbil a způsob jak Vango a vlastně i další postavy jsou osudem a okolnostmi různě přesouvány po Evropě (Sicílie a Itálie, Francie, Skotsko, Německo, Rusko) a Americe byl autorem vymyšlen naprosto geniálně. Taky mě velice bavilo to postupné odkrývání věcí a událostí z Vangovy minulosti, jeho pátrání po tom kdo vlastně je, jaké má kořeny a proč po něm jdou ruští agenti nebo i další postavy. Někdy mi to sice připadalo jako že pan spisovatel v osobě Vanga zkombinoval spousty jiných hrdinů (jako třeba James Bond, Indiana Jones, Forest Gump, Spiderman a další) - zkrátka někdy to byl opravdu nadčlověk, ale rozhodně byl Vango postava velmi sympatická, nesobecká, upřímná a obdivuhodná - zkrátka čtenář nemůže jinak, než si ho zamilovat hned od prvních stránek.

Jednoznačně tohle byla knížka, která se čte skoro sama a čtenář je zvědavý co dalšího Vanga a jeho přátelé čeká na dalších stránkách, čemu bude muset čelit a jak se z toho dostane/posune. Tuto knihu jsem objevil zcela náhodou, když jsem si procházel na DK knihy označené štítkem "Tajemství" v rámci čtenářské výzvy pro 2023 a tohle mě zaujalo díky anotaci a komentářům dalších čtenářů. A rozhodně musím říct že to byla opravdu všlmi příjemná volba a úžasná kniha, která mě neskutečně bavila a líbila se mi.

14.01.2023 5 z 5

Rudá moře pod rudými nebesy Rudá moře pod rudými nebesy Scott Lynch

Tak jsem se po opravdu skvělém prvním dílu vrhnul na druhý a musím říct, že už to nebylo úplně takové WOW jako 1, ale i tak mě ta kniha hodně bavila a bylo pro mě moc příjemnou záležitostí si ji přečíst. Začátek super, pak ty mořské pasáže mi už občas přišly drobet naivní, ale konec opět strhující a velmi dynamický. Je škoda, že další díly nebyly přeloženy, takže momentálně je nutné se s těmi dvěma božskými lháři a podvodníky rozloučit. Jednoznačně fajn četba a rozhodně můžu říct, že tuhle sérii jsem si fakt náramně užil a bylo to přesně to, co mě baví.

11.11.2022 5 z 5

Lži Lockeho Lamory Lži Lockeho Lamory Scott Lynch

Výborně jsem se bavil u téhle knížky, Locky a Jean byli opravdu Páni Parchanti (ikdyž taky v podstatě strašní smolaři) a celkově musím autora za tohle dílo opravdu velmi pochválit. Ohromně se mi líbil ten hlavní motiv a příběh, skvělé a sympatické postavy, výborné bylo i prostředí (to podsvětí a zlodějské gangy byly úžasně popsané) a bylo to dobrodružné, napínavé a zábavné, lehce mixnuté magií a alchymií s prvky nadpřirozena, pan spisovatel vymyslel parádní akce a nečekané zápletky a těch 700 stran (ve čtečce, kolik je jich v papíru nevím) uteklo jak voda. Paráda!!!

11.11.2022 5 z 5

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

No tohle bylo smutně děsivé, ale žel ukrutně reálné. To jakým způsobem ti chlapi uhasili ve svých ženách jakoukoli osobnost, ženskost, lásku, citlivost a něhu je přímo trestuhodné. A hlavně ty důsledky, které tenhle degenerativní kruh a způsob života přenáší na další generace, na další ženy v řadě, jaké škody to napáchá v mysli a psychické i fyzické oblasti, to je absolutně šílené. Sledovat jak jednotliví muži (hlavně Mirkové) zadusili veškerý plamen života, jak doslova "vysáli" ženy ve svém okolí jako nějací upíři, bylo pro mě hrozně náročné a nepochopitelné. Fandil jsem ženám a doufal jsem, že se najde nějaká odvážná která vybočí z řady a rozetne začarovaný kruh, která najde vnitřní sílu a vezme to do svých rukou. Nakonec to byla ta poslední v řadě - Johana.
Byla to velmi silná kniha, ale rozhodně se to nečetlo lehce a někdy byla popisovaná realita jejich životů a toho všeho trápení hodně těžce stravitelná. Přečteno jako poslední kniha letošní výzvy a tímto tedy mám pro rok 22 splněno.

22.09.2022 4 z 5

Vystrkov Vystrkov Tommi Kinnunen

Když porovnám knihu Vystrkov a předchozí autorovu knihu Čtyřcestí, tak musím říct, že mě druhý díl zaujal už rozhodně méně než první a také se mi čtení této knihy někdy trochu táhlo a občas jsem se musel i trošku překonávat, abych byl trpělivý a dočetl to až do konce. Sledovat další osudy členů velké finské rodiny, s nimiž se už čtenář seznámil ve Čtyřcestí, bylo celkem zajímavé a líbilo se mi, že autor zde zachovává určitou kontinualitu v příběhu a charakteristikách jednotlivých postav, na druhou stranu jsem se občas docela ztrácel v čase a prostoru (zvláště když se popisované události různě přeskakovaly a zase vracely zpět a já jsem vlastně nevěděl kdy se co odehrává - chyběla mi tady jasnější linearita nebo popř. nějaké vodítko pro zasazení děje v časoprostoru), úplně jsem se neorientoval ani v zamotaných rodinných vazbách a často jsem si nějak nedokázal udělat přesný obraz o kom se vlastně mluví a do které rodinné větve daná osoba patří.
Postava nevidomé Heleny byla zajímavá, velmi jsem obdivoval její odhodlání a nezlomné úsilí vypořádat se se svým problémem, být nezávislá a soběstačná. Líbily se mi kapitoly popisující příběh z jejího pohledu a mít možnost sledovat "co se jí honí hlavou" bylo fascinující. Naproti tomu postava Tuomase mi nesedla, nedokázal jsem si k němu najít vztah, chápat jeho názory a byl pro mě takovou osobou z úplně cizího vesmíru.
Zkrátka mám tak trochu rozporuplné pocity, jak vlastně tuhle knihu hodnotit. Přečetl jsem ji v rámci výzvy - 15. Kniha, s méně než 22 hodnoceními na Databázi knih - omlouvám se všem ostatním, ale jsem právě oním 22 hodnotícím a tím tedy jsem ji vyřadil pro případné další čtenáře.

12.09.2022 3 z 5

Prosinec už je takovej Prosinec už je takovej Donal Ryan

Musím říct, že mě tahle kniha hodně bavila a na druhé straně ve mě vyvolávála velké rozpaky nad těmi hajzlíky, kteří se na Johnseye vytahovali, šikanovali jej, rozjeli proti němu štvavou kampaň a snažili se na jeho "postižení" napakovat. Bylo to místy velmi vtipné a zábavné - některé Johnseyho myšlenkové pochody byly fakt neuvěřitelné a taky Huhla David byl výbornou postavičkou a strašně mi připomínal Strýce Pepina od B.Hrabala z Postřižin. Na druhé straně to bylo místy velmi smutné a tragické - ta Johnseyho samota, ostýchavost a hlavně šikana a postoje okolí ve mě vzbuzovaly pocit lítosti a nepochopení. Je to určitě velmi zdařilá kniha a rozhodně bych netipnul, že je to autorova prvotina.

04.09.2022 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Někdy jsem se trochu nechytil, ale jinak je to zajímavé téma a zpracování se mi líbilo. Z některých částí a dějových souvislostí až mrazí zvláště když si čtenář uvědomí jak jednoduše se může popisované uspořádání světa a tento totalitní systém stát skutečností. Doufám že se něčeho takového nedožijeme a naše ženy a děti nebudou muset být vystaveny podobným šílenostem. Přečteno v rámci výzvy- autor oceněný cenou Franze Kafky.

28.08.2022 4 z 5