David V David V komentáře u knih

Po komunismu stále důležití? Role spisovatelů ve východní Evropě Po komunismu stále důležití? Role spisovatelů ve východní Evropě Andrew Baruch Wachtel

Na základě přebalu jsem si knihu koupil a rozhodně nelituji. Jako člověk, který z malé části zažil socialismus a jeho idelogii, jsem si byl matně vědom speciální role spisovatelů ve společnosti. Tato knížka problematiku předkládá velmi systematicky a čtivou formou. Navíc autor zabírá celý prostor východní Evropy a Ruska. Probíraná díla navíc inspirují k dalšímu čtení.

18.03.2018 4 z 5

Rozděleni minulostí Rozděleni minulostí Jiří Suk

Kniha vhodná pro každého se zájmem o politický vývoj v prvních porevolučních letech. Kapitoly o republikánech a komunistech byly z mého pohledu asi nejzajímavější.

18.03.2018 3 z 5

Vlak - Cestování po kolejích, které utvářely dnešní svět Vlak - Cestování po kolejích, které utvářely dnešní svět Tom Zoellner

Hezká knížka pro všechny příznivce železnice. Nejzajímavější část se týkala indické železnice. Hlavní ponaučení přitom bylo: nesrat na koleje.

17.02.2018 4 z 5

Venuše Samešová Venuše Samešová Venuše Samešová

Velice zajímavá knížka. Není zbytečně tlustá. Text je čtivý a jednoduše strukturovaný. Autorčina otevřenost je velmi milá. Knihu lze určitě doporučit. Doufám, že si tuto knihu přečetl i Kája.

15.12.2017 5 z 5

Budoucnost státu? Budoucnost státu? kolektiv autorů

Cekem zajímavé eseje na téma stavu a budoucnosti státu. Osobně mě nejvíce zaujaly eseje od pana Bělohradského a pana Bubena. I jako právnímu laikovi mi přišel zajímavý esej autorů Lánského a Trčka o refeudalizaci práva a práce. Určitě se tato kniha dá doporučit.

09.12.2017 4 z 5

Vojna nemá ženskú tvár Vojna nemá ženskú tvár Světlana Alexandrovna Alexijevič

Výborná kniha. Jak ostatně od této autorky lze čekat. Ale bez kapesníku to číst nejde.

09.09.2017 5 z 5

Jako i ostatní knihy této autorky i zde jde o silný zážitek. Je to ten typ knihy, u které si člověk uvědomí, jak dobře se má. Osobně mě nejvíce zajímaly pohledy na roli systému v rámci této katastrofy. Získaný pocit asi nejlépe vystihuje následující úryvek: "Co vás to napadá! Sovětské atomové elektrárny jsou přece nejlepší ma světě! Jaképak malé dávky, jaké vniřní ozáření? Nebo dokonce radioaktivní potraviny... A tak laboratoř zrušili a profesorku poslali do penze. Ta si pak snad našla místo šatnářky a vydávala lidem kabáty..."

30.08.2017 5 z 5

Pro mě rozhodně jedna z nejlepších knih o období stalinismu a druhé světové válce v oblasti východní Evropy. Kniha by měla být povinným čtením pro ty, kteří mají zájem na vytváření dojmu velikého hrdinství rudé armády a utrpení ruského lidu.

05.08.2017 5 z 5

Jak se těží miliardy? Jak se těží miliardy? Luboš Xaver Veselý

Kniha mi velice pomohla se v dané problematice orientovat. Ikdyž takové slovo je asi přehnané, protože vyznat se v té směsici obchodů se snaží mnoho lidí již déle než patnáct let. Nejsilnější dojem, který jsem si z knihy odnesl, byl rozdíl mezi jednoznačností, se kterou kauzu popisují média a politici, a popsanným stavem. Osobně se spíše kloním k názoru, že manažeři MOS se v nestandardním politickém prostředí snažili o celkem běžné převzetí podniku jeho vedením. Bylo by s podivem, kdyby v té nepřehledné hromadě firem a transakcí bylo vše zcela legální. Kniha se čte velice dobře a určitě by neměla chybět v knihovně nikoho, kdo se zajímá o ekonomickou transformaci v devadesátkách.

12.07.2017 4 z 5

Pražské příběhy 2 - Cesta na Hradčany, Nový Svět a zpátky na Malou Stranu Pražské příběhy 2 - Cesta na Hradčany, Nový Svět a zpátky na Malou Stranu Dan Hrubý

Poslední dobou rád čtu knihy o nedávné minulosti Prahy. A tato rozhodně stojí za to. Obsahuje velmi hezký obrazový doprovod a příběhy v ní uvedené jsou opravdu zajímavé.

27.05.2017 5 z 5

Co byla normalizace? Studie o pozdním socialismu Co byla normalizace? Studie o pozdním socialismu Michal Pullmann

Velmi hezký soubor článků dvou autorů na téma normalizace. Rozhodně doporučuji každému se zájmem o nedávnou historii našeho údolí. Zejména poslední dva příspěvky zabývající se přesahem normalizace do dnešní doby jsou navísost zajímavé a poučné. Bez zájmu není ani velké množství odkazů na zdrojovou literaturu.

14.04.2017 4 z 5

Něco se muselo stát: Nová kniha proměn Něco se muselo stát: Nová kniha proměn Václav Cílek

Velmi hezká kniha, jen bych ji příště asi rozdělil do dvou. Najednou je toho opravdu hodně, ale kupodivu kvalita jednotlivých přízpěvků moc nekolísá a drží se vysoko. Jak bylo zmíněno nížě, knihu budou číst spíše "zasvěcení". Sám pan Cílek poskytuje dostatek materiálu pro zasvěcení do problematiky před tím, než se pustíte do této knihy.

13.03.2017 4 z 5

Co se děje se světem? Co se děje se světem? Václav Cílek

I když knih na podobné téma je dnes více než dost (i od samotného autora), tato kniha my svým stylem a výběrem témat silně učarovala. Volím schválně tento termín, protože fakta je možné sehnat kdekoliv, ale vzájemná provázanost myšlenek a jejich forma je vyjímečná i mezi knihami pana Cílka.

11.03.2017 5 z 5

Příběh civilizace - Vzestup a pád stavitelů pyramid Příběh civilizace - Vzestup a pád stavitelů pyramid Miroslav Bárta

Ačkoliv je téma kolapsu civilizací v současnosti dosti populární, je tato kniha dle mého názoru hodně odlišná. Hlavním plusem je orientace na jednu oblast a období. Pro mne byla nejzajímavější část pojednávající o kořenech egyptské civilizace v oblastech západní egyptské pouště. Hezky je zde popsaná předpokládaná kontinuita představ a způsobů života v poušti a posléze v jižních částech egypta, kde se tvořil základ pro vznik Staré říše. Popis problémů udržení moci je hodně poučný i v porovnání s dnešní dobou. Kniha samotná je vyvedena na křídovém papíře a obsahuje pěkný obrazový doprovod. Rozhodně by tato kniha neměla chybět v knihovně někoho, kdo se zajímá o egyptské dějiny nebo o vývoj civilizací.

07.01.2017 5 z 5

Poslední naděje civilizace Poslední naděje civilizace Benjamin Kuras

Ačkoliv sdílím autorův strach z islamizace Evropy, v této knížce je uvedeno příliš moc negativních informací na relativně malém prostoru. Některé zavání spíše spikleneckými teoriemi a u mnohých hlavně statistických údajů chybí detaily. Islám je pro Evropu nebezpečím, ale v žádném případě to není monolit, u kterého můžeme tvořit sáhodlouhé seznamy negativních jevů. Bez kontextu a rozlišování vlastně nahráváme IS a podobným hnutím, které se snaží v ostatních vytvořit umělý dojem celistvosti muslimů a jejich cílů.

18.09.2016 3 z 5

Liberální ekonomie.  Kořeny euroamerické civilizace Liberální ekonomie. Kořeny euroamerické civilizace Friedrich A. Hayek

Velmi hezká kompilace klasických textů, které jsou i dnes stále relevantní. Nejvíce mne zaujala hned první a nejdelší stať Gerharda Gitze "Protestantská etika a tržní hospodářství". Pokud jsem to dobře pochopil, pak je zde velmi výstižně popsána propast mezi základními principy liberální ekonomie a fungováním moderní konzumní společnosti. Při popisu vlastností moderní společnosti mi na mysl bezděky přišel autor Gilles Lipovetsky.

21.08.2016 4 z 5

Jazyky starého Orientu Jazyky starého Orientu Petr Vavroušek

I jako amatér jsem v knize našel velmi mnoho zajímavých informací. Zejména úvodní část dává člověku pěkný přehled o jazycích dané oblasti. Rozhodně dobrá kniha, ke které se člověk bude vracet pro dílčí informace.

24.06.2016 4 z 5

Kati Pražského jara -  Brežněv a jeho éra v Kremlu Kati Pražského jara - Brežněv a jeho éra v Kremlu Martin Novák

Hezky napsaná kniha, z které si člověk odnese hlavně ponaučení o obrovské nevýhodnosti mocenského systému postaveného na jednom vůdci nebo malé skupině lidí. Dobře jsou zde popsané i mocenské kličky používané k odstranění konkurentů. Doufejme jen, že se k něčemu podobnému opět nevrátíme. Hlavní nevýhodou takového systému je jeho dlouhé trvání a obrovské škody, za které v konečném důsledku nenese vinu nikdo konkrétní ale náklady ponesou všichni. Čtivá kniha, kterou lze jednoznačně doporučit.

15.06.2016 4 z 5

Putin: Nezkreslená zpráva o mocném muži a jeho zemi Putin: Nezkreslená zpráva o mocném muži a jeho zemi Veronika Sušová - Salminen

Skvělá kniha zasazující Putinovu vládu do kontextu důsledků pozdního komunismu, Jelcinovy éry a tlaků ze západu. Hezky napsané a poučné.

17.01.2016 5 z 5

Sídelní kaše Sídelní kaše Pavel Hnilička

Již před dvaceti lety jsem se divil, proč v zemi s tak výraznou tradicí kvalitní architektury došlo k nekritickému převzetí konceptu suburbií. Na západ od našich hranic se o nechtěných negativech tohoto přístupu mluvilo tou dobou už alespoň dvacet let. Ostatně i autor zmiňuje knihu Jiřího Hrůzy "Hledání soudobého města", ve které je téměř prorocky pojednáno o nebezpečí rozrůstání osobní dopravy. Předkládaná kniha se vyjadřuje k problému sídelní kaše z pohledu architekta a plánovače města. Největším přínosem není kritika samotná ale poukázání na snahy nastavší problémy řešit. Je uváděno mnoho příkladů ze zahraničí a některé i z domova. Zmiňovaná cesta směrem ke zvyšování hustoty osídlení v předměstích je asi tím nejrozumnějším, co lze udělat ve chvíli, kdy tento problém tady již máme a jen tak brzo nezmizí. Bylo by zajímavé, kdyby se někdo povolaný zamyslel nad tím, zda hlavním důvodem vzniku sídelní kaše u nás nebyla hlavně nekritická podpora osobního bydlení ze strany státu a bank. A to vše za neuvěřitelného stavu dvaceti let existence regulovaného nájemného. Navíc se města dodnes příliš nehrnou do stavby městských bytů. Tímto tady vznikl ideální prostor pro developery a banky, kteří často byly jedinou možností, jak si pořídit lepší bydlení. Je otázkou, zda se toto v blízké budoucnosti změní.

11.11.2015 5 z 5