David V David V komentáře u knih

Podvolení Podvolení Michel Houellebecq

Autorův styl mám velice rád a pokud by šlo pouze o pobavení, tak bych knize dal bez rozmýšlení čtyři hvězdičky. Autorovi ale pravděpodobně šlo o nějakou myšlenku. Ostatně kniha je prezentována jako fikce založená na aktuálním stavu Západu. Ale nemohu se zbavit pocitu, že jsem knihu vůbec nepochopil. Jde o autorovu predikci nebo je to míněno ironicky? První třetina je klasickým popisem životních strastí chlápka středního věku. Téměř povinná součást autorových románů. Druhá třetina rozehrává "převrat" v politickém životě Francie, který je dán vítězstvím islamistů v parlamentních volbách. Ta snadnost a hlavně rychlost přesouvá román z oblasti fikce do kategorie fantasy. Například předpoklad masového návratu žen z pracovního trhu zpět k výchově rodiny při zachování fungování moderní společnosti je až směšně trapný. Ale dobře, to téma by asi nebylo záživné a zabralo by to hodně místa. Pak by tedy nějaká myšlenka měla být v poslední třetině. Ale kde? Západ je vyprázdněn a už svým obyvatelům nenabízí žádnou motivaci. Moje svatá prostato to je novinka. Nečetl autor své předchozí romány? Hlavni hrdina trpí normální krizí středního věku a nikoliv nějakou existenciální krizí. Proč tedy ten přestup k Islámu? Jde o ironický popis politováníhodného chování normálního oportunisty? Pokud ano, budu si román muset přečíst ještě jednou, abych onu ironii našel. Závěr knihy je hodně prolnut úvahami o polygamii a návratu patriarchálního systému. Tato část mi přišla obzvlášť trapná. Opravdu po mě autor žádá, abych uvěřil tomu, že akademicky velmi úspěšný muž intelektuál, který i v sexuálním životě vyzkoušel celé menu, se zčistajasna spokojí s přemítáním o moudrosti Alláhově a s patnáctiletou sexuální otrokyní? Přesycenost západního člověka a z toho plynoucí zmatek je danost dnešního světa. Pouze si nejsem jistý zda problém s obezitou je dobré řešit vyvoláním hladomoru.

25.10.2015 2 z 5

Přelom Přelom Ilona Švihlíková

Jedna z nejlepších knih o stavu ekonomiky a ekonomie. Popis příčin dnešní vleklé krize/přelomu je velmi přesný a poučný. I když zde je k dispozici i mnoho jiných zdrojů. Závěrečná kratší část o případných způsobech řešení krize a postoupení k odlišnému ekonomickému systému je spíše seznamem nejrůznějších nápadů a ideí z mnoha odlišných myšlenkových zdrojů. I zde autorka prokazuje nemalou znalost problematiky a občas i kriticky popisuje problematické důsledky některých chytlavých nápadů (například garantovaný příjem). Poukazuje to na chaotickou situaci v přístupech k řešení dnešních problémů, které leželi desetiletí bez povšimnutí ve stínu dominující neoliberální doktríny a proto nejsou k dispozici snadno použitelné postupy. To ale samozřejmě není chyba autorky, které patří díky za snahu posunout diskusi zase o kousek dál.

04.10.2015 5 z 5

Made in Čína Made in Čína Paul Midler

Poučné čtení o metodách výroby v Číně. Jednotlivě mohl člověk při troše snahy uváděné metody znát i z jiných zdrojů. Zde jsou uvedeny na jednom místě a velmi čtivou téměř románovou formou. Na konci knihy je autor hodně kritický k celému procesu přenosu výroby do třetího světa. Jako člověk, který něco o výrobě ví, jsem se nemohl zbavit dojmu, že největší hlupáci jsem my. Mimo otrokářský systém (a vlastně ani v něm) není nikdo dlouhodobě ochoten dělat někomu sluhu a nesnažit se hlavně o svoje obohacení. Je otázka, co z toho získáváme my? A nemohli jsem po třech desetiletích něco takového předpokládat? Nebo jsme se raději nechali opájet nízkými náklady na dovážené zboží?

18.06.2015 5 z 5

Ekonomie bez mýtů a iluzí Ekonomie bez mýtů a iluzí Jan Urban

Musím přiznat, že tato kniha patří mezi nejlepší tituly, které se snaží přístupnou formou laikům popsat problémy dnešní ekonomiky. Knížka není příliš dlouhá ale zároveň v ní nic podstatného nechybí. Zaujala mě všechna předkládaná témata ale vypíchl bych hlavně kapitoly "Ceny by měly být spravedlivé" a "Honba za ziskem společnosti škodí." Knihu mohu rozhodně doporučit.

02.06.2015 5 z 5

Vlastní cestou? Životní dráhy v pozdně moderní společnosti Vlastní cestou? Životní dráhy v pozdně moderní společnosti Radka Dudová

Překvapivě čtivá kniha poskytující detailní pohled na některé jevy dnešní společnosti. Vhodné pro každého, kdo ze zajímá o sociologii a k teoriím by si rád přidal i pár konkrétních čísel. Osobně se mi líbilo zpracování všech témat. Přesto bych rozhodně uvítal vynechání popisu způsobu sběru dat u každé kapitoly. Samotného mě zaujaly zejména kapitoly 4 - Odchod z domova rodičů, 6 - Singles a 13 - Zneuznání v příbězích migrace. Knihu jako celek mohu rozhodně doporučit.

21.04.2015 4 z 5

Návrat ze SSSR a Poopravení "Návratu ze SSSR" Návrat ze SSSR a Poopravení "Návratu ze SSSR" André Gide

Rozsahem útlá knížečka obsahuje velmi výstižnou analýzu chování občanů a strukturu společnosti v SSSR. Člověk čte popis procesů, které si postupně za několik desetiletí nadšeně vyzkoušíme sami na sobě. Zejména popis vzniku nové vrstvy privilegovaných je dech beroucí. Nevím, kdy byla kniha přeložena do češtiny poprvé. Ale asi to nebylo dostatečně brzo, aby naši předci přišli o své iluze týkající se zaručené cesty k novým zářným zítřkům.

04.04.2015 5 z 5

Obrazy z kulturních dějin americké religiozity Obrazy z kulturních dějin americké religiozity Martin C. Putna

Každý, kdo trochu pozoruje dění v USA, si musí všimnout důležité role náboženství v tamní kultuře. Tato kniha velmi dobře popisuje vliv různých církví a denominací na kulturní krajinu USA. Činí tak víceméně chronologicky. Zajímavé jsou zejména části, které se věnují celkem malým nebo již neexistujícím náboženským skupinám a jejich značnému vlivu na dnešní většinovou kulturu. Jak je u pana Putny zvykem, kniha je velmi čtivá. Zároveň se nepředpokládají nějaké hluboké znalosti náboženství nebo historie.

30.03.2015 4 z 5

Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity Martin C. Putna

Pro mne jako laika jde o výborný přehled dějin religiozity v oblastech na východ od Polska. Jako klíčové momenty knihy se mi jeví popis nemoskevských tradic a dále vysvětlení vzniku a vývoje pocitu a víry v mesiášské poslání Rusů. Zejména to druhé je dnes velmi aktuální a samotného mě překvapilo kolik jevů v dnešním Rusku dává díky této knize větší smysl. Výborné čtení pro kohokoliv kdo nechce spoléhat na informace od velmistra Zemana. Pan Putna opět nezklamal.

08.03.2015 5 z 5

Až dojdou peníze - konec západního blahobytu Až dojdou peníze - konec západního blahobytu Stephen D. King

Zajímavý popis vzniku finančních problémů Západu před vypuknutím samotné finanční krize. Trochu pochmurné čtení, protože zde nejsou nabízena snadná ekonomická řešení. Nejvýstižnější je nejspíše popis "zažranosti" problémů ve struktuře dnešní evropské a americké společnosti. Zajímavé čtení.

21.01.2015 4 z 5

Chtěli jsme víc než supermarkety Chtěli jsme víc než supermarkety Václav Klaus

Obsahově je kniha dosti zajímavá. Bohužel VK poslední dobou píše velmi útlé knihy a většina zajímavých postřehů by si zasloužila větší prostor. Sto stran textu je pro takové téma trochu málo. Navíc bych se obešel bez trochu příliš oslavné předmluvy pana Weigla. Jinak s názory, v knize prezentovanými, bych většinou souhlasil.

03.12.2014 3 z 5

Křesťanství v perspektivě 1700-letého výročí milánského ediktu Křesťanství v perspektivě 1700-letého výročí milánského ediktu Miloš Dokulil

Na tuto knihu jsem se velice těšil, protože pana Dokulila znám osobně z jeho přednášek na FI. Po stránce obsahu mě kniha ani v nejmenším nezklamala. Formou jde o sérii esejů sdílejících téma vzniku a počátků křesťanství a historicity Ježíše a událostí jeho života. Zde ovšem také, dle mého názoru, může být problém, protože kniha není určena "začátečníkům". Jak to u esejů bývá obsahují autorovo přemýtání nad tématy, která považuje za důležitá. Čtenář bez alespoň základních znalostí problematiky se může snadno ztratit. Text je celkem hodně hutný a nesnese rychločtení. Na druhou stranu jde o jednu z mála dostupných knih na toto téma v češtině. Osobně knihu mohu vřele doporučit. Těm, kdo se o toto téma teprve začínají zajímat, bych doporučil na začátek knihu Otakara Fundy "Ježíš a mýtus o Kristu".

25.11.2014 5 z 5

Globalizace v sociálních souvislostech současnosti Globalizace v sociálních souvislostech současnosti Oleg Suša

Asi zatím nejlepší kniha o globalizaci z pera českého autora. Široce pojatý popis snah podchytit globalizaci z teoretického hlediska. Dosti hutné čtení ale stojí to za to.

01.11.2014 4 z 5

Zrození ze zkumavky Zrození ze zkumavky Tomáš Ježek

Základní povinná četba pro každého zájemce o historii privatizace a ekonomické transformace v 90. letech. Pěkně napsané a čtivé.

01.11.2014 4 z 5

Homosexualita v dějinách české kultury Homosexualita v dějinách české kultury Martin C. Putna

Krásně popsané téma ve školách neprobírané ale ovlivňující mnoho autorů české literatury. U nás ojedinělé dílo a navíc velice čtivé.

17.10.2014 5 z 5

Paměti a úvahy Paměti a úvahy Lubomír Štrougal

Konečně kniha od člověka stojícího přímo v centru moci bývalého režimu. Ačkoliv na konci knihy při hodnocení bývalého systému má člověk trochu pocit, že zde převažuje snaha starého muže trochu vylepšit pohled na dobu, ve které prožil většinu života, stále se jedná zdaleka o nejlepší knihu bývalého aparátčíka. Zejména analýza ekonomických problémů socialismu byla velice zajímavá, i když na toto téma existuje množství knih, přeci jenom vyprávění člověka, který byl přímo u toho, dává knize zajímavý náboj.

04.06.2014 5 z 5

Československo nad propastí Československo nad propastí Igor Lukeš

Výborná kniha o nepříliš přehledném období našich dějin. Velmi čtivý pohled ze strany amerického velvyslanectví v Praze. Krásně popsány jsou zde očekávání a představy o české demokracii v kontrastu s praxí komunistů a podivnou pasivitou zbytku politické scény. Tak jako u jiných knih popisujících toto období v člověku zůstane pocit, že popsaný vývoj nebyl rozhodně jediný možný.

04.06.2014 5 z 5

Štatl za Husáka Štatl za Husáka Jana Soukupová

Zábavná a čtivá kniha pro každého se vztahem k Brnu.

02.06.2014 5 z 5

Ježíš a mýtus o Kristu Ježíš a mýtus o Kristu Otakar Antoň Funda

Velice zajímavý a fundovaný názor na vznik křesťanství.

31.05.2014 5 z 5

Kolaps a regenerace: Cesty civilizací a kultur Kolaps a regenerace: Cesty civilizací a kultur Václav Cílek

Kniha je velmi kvalitním příspěvkem k momentálně dosti populárnímu žánru. V tomto případě se jedná o české autory, kteří se vyjadřují k jednotlivým tématům dle jejich zaměření. Text se čte rychle. Kniha je členěna přehledně. Za každou kapitolou jsou cenné odkazy, pro ty, kteří se chtějí tématu věnovat hlouběji. Knihu mohu rozhodně doporučit.

18.02.2014 5 z 5