Po komunismu stále důležití? Role spisovatelů ve východní Evropě

Po komunismu stále důležití? Role spisovatelů ve východní Evropě https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/367451/bmid_po-komunismu-stale-duleziti-role-sp-7Gh-367451.jpg 4 2 1

Autor vychází ze své akademicky teoretické i vydavatelsky praktické zkušenosti dvou desetiletí, kdy se profesně věnoval literatuře východní Evropy jako překladatel, literární kritik i vydavatel. Studie rekapituluje literární život a roli spisovatelů ve východní Evropě v posledním půlstoletí. Wachtel zkoumá politické, sociologické i literární podmínky spisovatelů za komunismu a po jeho pádu. Podle něj po roce 1989 skončila „spisovatelská utopie“ vytvořená komunistickými režimy (spolu s nespornou politickou represí zažívali jak oficiální, tak i neoficiální autoři relativně vážené postavení a byli součástí politického a kulturního diskurzu) a autoři se ocitli v realitě, kde si mnozí z nich musí vydělávat jinak než perem a kde se kultivovaná spisovatelská prestiž postupně zhroutila.... celý text

Literatura naučná , O literatuře

Vydáno: , Academia

Remaining Relevant after Communism: The Role of the Writerin Eastern Europe , 2006

David V
18.03.2018 4 z 5

Na základě přebalu jsem si knihu koupil a rozhodně nelituji. Jako člověk, který z malé části zažil socialismus a jeho idelogii, jsem si byl matně vědom speciální role spisovatelů ve společnosti. Tato knížka problematiku předkládá velmi systematicky a čtivou formou. Navíc autor zabírá celý prostor východní Evropy a Ruska. Probíraná díla navíc inspirují k dalšímu čtení.

postkomunismus, postsocialismus literatura a politika

Autorovy knížky

Andrew Baruch Wachtel