Dares Dares komentáře u knih

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Teológia, filozofia, história, bylinkárstvo, symbolika, sektárstvo, inkvizícia, ponuré prostredie stredovekého kláštora, kde životný cyklus predstavuje prísná rehoľa, plus kus napätia a tajomna k tomu tvoria dohromady pod Ecovou rukou dychberúci pletenec nebezpečných úvah, nedotknuteľných dogmat, neprijateľných právd a starých krívd, ktorými vás prevedie učený Viliam z Baskervillu.

13.07.2020 5 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Od doby, kedy som si prečítal túto knihu, sa mi pri slove inkvizícia rozklepú nohy. Autor popísal celý priebeh procesu od A (svätokrádež hostie) až po Z spôsobom, že som sa nebol schopný odtrhnúť od knihy, pretože som chcel poznať osudy jednotlivých postáv (o to viac, že predstavujú skutočných ľudí). Čítalo sa to samo.

13.07.2020 5 z 5

Toto je základný kameň drvivej väčšiny dnešnej fantasy. Áno, jasné, má to už cez 80 rokov a nie každému to bude šmakovať, ale je to útla knižôčka písaná pre deti. Kto bude čakať rovno Hru o tróny, ostane sklamaný.

14.07.2020 5 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Vyslovene strašidelne na mňa zapôsobilo len pár momentov, avšak to stačilo, keďže vo mne príbeh udržal napätie až do svojho konca. Bol by som to ohodnotil všetkými piatimi, ale rušila ma občasná nevšímavosť inak sympatických postáv voči očividným, zásadným a zároveň podozrivým veciam, ktoré sa vôkol nich diali, a nedokázali ich zahrnúť do mozaiky javov odkrývajúcich tajomno vôkol Draculy, kedy sa to priam ponúkalo.

(SPOILER a príklad: Prečo dr. Sewarda nenapadlo, že Renfield možno už mal čo dočinenie s grófom, keďže sa už skôr po útoku na doktora snažil piť z jeho krvi? Sewardovi to v podstate musel jeho pacient nakoniec sám povedať, keď už by sa bez tohto zistenia príbeh ďalej nepohol. Apod.)

19.07.2021 4 z 5

Čaroles Čaroles Brandon Mull

Čaroles ma očaril :)

Kniha má tú vzácnu schopnosť vrátiť vás do detských časov, vidieť detskými očami, nechá vás zvoľna opäť vstúpiť do toho pestrofarebného sveta fantázie.

Autor popisuje všetko živo, aspoň ja sám som nenarazil na jediné hluché miesto, postavy sa chovajú uveriteľne a necítite s od nich odtrhnutý; práve naopak, ste súčasťou každého ich dobrodrúžstva, aké vám tu a tam zahrajú na strunu, ktorej tón vás ešte dlho neopustí.

14.07.2020 5 z 5

Krvavé ostří Krvavé ostří Sarah J. Maas

Túto knihu som z celej série čítal ako prvú a asi som tak spravil aj dobre, inak by ma nebol ten koniec tak prekvapil. Totiž, Celaene a Samovi som to naozaj prial. Celeana je namyslená, tvrdohlavá a občas sa naozaj nedokáže ovládať, ale má srdce na správnom mieste. Z celej knihy ma najviac zaujala Ansel aj Arobynn.

06.12.2021 5 z 5

Škůdce zemský Jiří Kopidlanský Škůdce zemský Jiří Kopidlanský Václav Kaplický

Súmrak stredoveku a stavovský boj za práva, v ktorom na mňa veľmi zapôsobilo spodobenie relativity cti, ktorá sa tu javí ako 'len ich oberte o cennosti, kone, úrodu, áno aj končatiny, vy dráby, a hoc som váš veliteľ, tak som aj rytier, takže budem radšej stáť opodiaľ a takto si česť zachovám... ale nezabudnite sa potom o lup podeliť, z čoho mám ako lapka, teda pardon, opovendík, žiť'. Pôsobí to na mňa vernejšie než idealizujúce kódexy, aj keď v tom potom, pravda, ťažko hľadať vzor zaštiťujúcej statočnosti.

19.07.2021 5 z 5

Krycí jméno E219 Krycí jméno E219 Terry Shaft (p)

Nekupuj to, nemárni čas.

Takto - na to, že to napísala 14-15ročná baba, tak to nie je zlé. Ale iba tak na večerné čítanie pre radosť nedoporučujem.

Nič vám to dokopy nedá, nepoučí vás to v žiadnej oblasti, ani príliš nezaujíme (dôvody už písali ostatní...) skrátka nič objavné.

14.07.2020 2 z 5

Tulák Tulák Peter Newman

Dávam jednu hviezdičku za nápad, pretože Newmanov sci-fi svet ako taký ma zaujal, druhú si vyslúžil rozbeh, aký ma spočiatku naozaj navodil. Bohužiaľ, všetko to zakrpatelo pod nevyužitým potenciálom.

Problém knihy vidím v nedomyslenosti celej výpravy; akoby si autor pred písaním naznačil len počiatočný a koncový bod a zbytok nechal takpovediac ukladaniu koľajníc pod rozbehnutý vlak.

Všetko sa dialo príliš jednoducho a priamo, nie je tam hĺbka, čitateľ sa nemá nad čím zamýšľať. A hĺbka nechýba len zápletke a prostrediu, ale žiaľ aj postavám. Tulákov charakter pre mňa osobne predstavuje zlyhanie, nezaujal ma. Prečo? Nuž, autor ho nedokázal vystihnúť a postaviť ten nemý most medzi mnou a hl. postavou, nájsť inú cestu, než slová. Nestotožnil som sa s ním. Choval sa jednotvárne, taký statočný mravokárca, pripadal mi neskutočný, nevyvíjajúci sa, jednoduchý a vôbec nie charizmatický.

Mnohým postavám chýbala osobnosť, neboli ukotvené v príbehu, prišli odniekiaľ a stratili sa ktoviekam. Nevytvoril som si k ním vzťah, pripadali mi vzdialené, cudzie, takže mi bolo v podstate fuk či ich Tulák rozseká na kusy alebo sa trebárs zakopú v ďalšom riadku pod zem.

Celkovo forma, akou Newman knihu napísal, mi prišla zmätočná a často som sa strácal. Myšlienky, pocity, aktivita, jedno preplácnuté cez druhé, druhé cez tretie, nakoniec už ani neviete, o kom čítate či kto čo urobil atď... a to je skrátka otravné a úplne to nabije klin medzi vás a atmosféru.

Naviac to celé postráda nejaké silné momenty, pamätné útržky, na aké si človek spomenie, keď začuje titul knihy. Naozaj, nie je nač spomínať.

Prekombinované, plytké, nezaujímavé, prostoreké, nedotvorené, náhodilé, s nedostatočnými opismi, a to platí jak pre postavy, tak prostredie.

Pokračovanie ma minie.

14.07.2020 2 z 5

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Je to pomalý rozjazd, dej ma pohlcoval postupne a s niektorými postavami som sa nedokázal stotožniť vôbec, trebárs s Dorianom. Prišiel mi na svoj vek aj postavenie veľmi detinský a ľahostajný. Tie tri hviezdy sú viac-menej za Chaola, ktorý na rozdiel od Doriana prešiel v knihe určitým vývojom, a taktiež koncu, pretože tam možno nájsť viacero silných momentov a nespočíval len na fantasy prvkoch a akcii, ale aj na sile priateľstva a prekročení osobných hraníc.

06.12.2021 3 z 5