danielosbourne danielosbourne komentáře u knih

Čtyři strany mince Čtyři strany mince Lukáš Záleský

Čtyři strany mince jsem si vzal jako takovou jednohubku, že si po večer přečtu vždy jednu děsivou povídku. No...přečetl jsem knihu během jednoho večera a ačkoliv jsem od povídek téměř nic neočekával, byl jsem velmi překvapen, jak originální povídky byly.
Nejsou to sice hororové povídky typu bojím se jít v noci na záchod, ale jsou celkem dost znepokojivé. Líbily se mi ty chvíle, kdy mi u každé povídky začalo docházet, jakým směrem se bude ubírat a jen jsem si v hlavě říkal: " ...no to snad ne...".
Mně osobně přišlo, jakoby se autor snažil v každé z povídek poukázat na to, jaká zloba a hnus se může v lidech skrývat. Délka povídek byla sympatická a i když měl autor malý prostor na rozepsání, dal do nich co se dalo. Za mě se nejvíce povedla povídka Vítejte v Brownwille. Ta se skutečně povedla a paradoxně byla nejkratší. Hodnotím 3,5 hvězdami a protože tady nejde dát půl hvězda, velice rád zaokrouhlím hodnocení nahoru.
Pokud autor vydá další povídkovou sbírku, nejlépe opět takhle krátkou, moc rád si ji přečtu.

24.08.2020 4 z 5

Nezapomeň Nezapomeň Val Emmich

Dlouho jsem si chtěl přečíst tuto knihu a konečně jsem se k tomu opravdu dopracoval. Velice mě zaujala už samotná anotace, ale tak nějak jsem si myslel, že Gavin má být dědeček. Jak se ukázalo, není to dědeček, ale je to muž v nejlepších letech.
Příběh je velice citlivý a emotivní, takže se mi u pár pasáží stalo, že jsem měl slzy v očích. Je pravda, že pasáže, které se věnovali Gavinovi a jeho vzpomínání na Sydneyho, se mi líbily o něco více, než pasáže o malé Joan, ale sympatičtí mi byli oba.
Kniha se četla sama a jsem velice rád, že jsem se konečně dostal k jejímu přečtení, a že se stala součástí mé knihovničky. Takhle citlivých knih je málo.

22.08.2020 4 z 5

Stará tajemství Stará tajemství Patricia Gibney

Včera jsem tuto novinku dočetl a zjistil jsem, že začínám mít s touto sérií takový malý problém.
První díl (Andělé smrti) mi přišel takový těžký na čtení, ale příběh měl dobrou atmosféru. Druhý díl (Ukradené životy), se mi četl jednoduše a přišel mi lepší, než první díl. Třetí díl mi přišel zvláštní. Autorka v tomto díle skvěle navodila hutnou a ponurou atmosféru. Stále prší a na scéně se objevuje nový problém. Lidé mizejí a umírají, a i když mezi sebou nemají tyto osoby zdánlivě spojitost, Lottie se domnívá, že by spolu mohlo vše souviset. Společně s tím zabředává i do starého případu svého otce, který se zastřelil.
To je asi to, co mi na knize vadilo nejvíc. Všechno se vším nějak souviselo a přišlo mi, že je tam toho už možná zbytečně moc. Přesto jsem pokračoval ve čtení, protože podle toho, jakou autorka nastolila atmosféru jsem očekával, že odhalení bude velká bomba. Bomba se nekonala. Bylo to jen zbytečně překombinované a rozuzlení za to podle mě nestálo. Pak ještě navíc dojde k poslednímu zvratu a místo aby mě šokoval, rozesmál mě a přišel mi docela hloupý. To samé platí i o Lottiině rodině, kterou autorka snad píše podle jednoho mustru, protože Lottiny děti neprochází žádným vývojem a je to v každém díle skoro stejně.
Neříkám, že jsou Stará tajemství špatnou knihou. Čtení jsem si užil, skvělá atmosféra a napínavý děj, jen ten závěr mě dostatečně neuspokojil. Každopádně pokud přemýšlíte nad touto sérií, tak se do ní pusťte. Je to jedna z těch lepších sérii, kterou můžete v dnešní době dostat????. Nicméně ty obálky naprosto miluju ????♥️

13.08.2020 3 z 5

Průvodce lucidním sněním Průvodce lucidním sněním Thomas Peisel

Nezbývá, než souhlasit s komentáři pode mnou. Tahle kniha je skvěle zpracovaná, sympaticky napsaná a pokud chcete vstoupit do svých snů a objevovat tajemná zákoutí snového světa, je tato kniha skvělým začátkem.
Nejen, že se dozvíte, jak Lucidní snění vznikalo, ale dozvíte se například i něco o historii snů, jak to mají se sny různé kultury a v neposlední řadě vás autoři naučí techniku, jak správně létat ve spánku. Nečekal bych, že kniha s tímto tématem může být tak odlehčeně a zábavně napsaná.
Nyní už nezbývá nic jiného, než koupit sešit na zapisování snů a začít prozkoumávat snové krajiny :).

09.08.2020 5 z 5

Červená, bílá a královsky modrá Červená, bílá a královsky modrá Casey McQuiston

Červená, bílá a královsky modrá, je jednou z nejočekávanějších knih tohoto roku. Čistě LGBT+ knih je u nás stále poměrně málo, a tak je každá nová takovým malým svátkem. Ještě větší bomba to je, když vyjde kniha s tímto tématem, která ve své kategorii sbírá jedno ocenění za druhým, a to především od čtenářů. Hned jak kniha u nás vyšla, musel sem ji mít a začíst se do ní.
Trochu jsem se obával tématu, protože když se do sebe zamiluje syn americké prezidentky a anglicky princ, očekává se, že bude všude kolem spoustu politických otázek, které v knížkách moc nemusím.
Politiky tam bylo opravdu dost, ale překvapivě mi tam vůbec nevadila. Všechna se totiž ztrácela v milostném opojení, které mezi sebou hoši měli. Po romantické stránce to bylo fantastické. Líbilo se mi, jak to mezi sebou kluci měli, a jak u nich prvotní nenávist přerostla v lásku. Trochu mě zarazily sexuální scény, které mi přišly hodně otevřené a rozepsané, ale to spíše kvůli tomu, že jsem knihu bral jako Young adult. Ono je to spíš New adult až adult čtivo.
Nicméně se mi kniha opravdu líbila. Byla citlivá, milá, skvěle napsána, napínavá a místy mě přinutila se dost červenat. Tato kniha se rozhodně řadí mezi ty nejlepší LGBT romány, které u nás lze zatím sehnat.

08.08.2020 3 z 5

Smrt paní Westawayové Smrt paní Westawayové Ruth Ware (p)

Smrt paní Westawayové je mojí druhou knihou od autorky, a i když je trochu jiná, než předešlá kniha, (Všude kolem černý les) ale líbila se mi stejně. Autorka v této knize zvolila pomalý způsob vypravování, kdy nám brilantně vykresluje hutnou atmosféru starého sídla v Anglii a jedno rodinné tajemství, které pomalu vyplouvá na povrch.
Co se autorce nedá upřít je, že dokáže skvěle propracovat jednotlivé charaktery a vztahy mezi nimi. Díky tomu mě kniha bavila až do poslední stránky, i když se v první polovině nic moc převratného nedělo.
Jak tak koukám, mnoho čtenářů přirovnává tuto knihu k dílům Agathy Christie a když se nad tím zamyslím, tak bych s tím klidně souhlasil. Není to jako od Christie, ale atmosférou a stylem se to jejím knihám podobá. Já jsem s touto knihou tedy spokojený a ač jsem to nečekal, možná nakonec dám šanci i ostatním knihám, která tato autorka napsala.

31.07.2020 4 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Na knihu Duch domů Ashburnů, jsem se velice těšil a dlouho sem si knihu schovával, až přijde její chvíle. Ta chvíle už nastala a nejsem sem si jistý, jak moc jsem spokojený.
Kniha vlastně splňuje všechno, co od ní čtenář očekává. Mladá dívka zdědí dům po staré tetě podivínce, kterou nikdy neviděla, a protože je bez peněz, dědictví přijímá a stěhuje se do neznámého městečka. Téměř okamžitě po nastěhování zjistí, že s domem něco není v pořádku.
Ano....půjde přesně o to, na co myslíte. Síla téhle knihy je v tom, jak je napsána, protože se čte velice dobře. Hlavní hrdinka je sympatická, ale strašně by mě zajímalo, co by se muselo ještě stát, aby ztratila racionální přemýšlení a zešedivěla strachy. Přišlo mi, že se se vším tak nějak moc lehko smiřuje. Obzvlášť s věcmi, které už byly hodně přes čáru.
Atmosféra v knize tedy nějaká je, ale pokud jste zvyklí číst, nebo sledovat, horory, tak vás tato kniha nevyděsí ani nepřekvapí. Taky vás ale ani nezklame.
Vlastně je to ve výsledku průměrná kniha, která jako oddychovka posloužila skvěle. Určitě se pustím do dalších knih od autorky.

29.07.2020 3 z 5

Rytíři vypůjčené temnoty Rytíři vypůjčené temnoty Dave Rudden

Kniha Rytíři vypůjčené temnoty je často v zahraničí přirovnávána k sériím jako Harry Potter, Hraničářův učeň, Percy Jackson nebo Hunger games. To byl důvod, proč jsem se do této knihy pouštěl.
Začneme tedy s tím, že podobnost s těmito sériemi je pramalá. Co se Hraničářova učně týče, to nemohu posoudit, ale je dost možné, že s touto sérií si kniha podobná bude. Pokud bych měl Rytíře vypůjčené temnoty k něčemu přirovnat, přirovnal bych to trochu k sérii Nástroje smrti od Cassandry Claire, ale pro mladší čtenáře.
Kniha se mi četla hodně dobře. Začátek byl napínavý a zajímavý, prostředek trochu zdlouhavý (zde se mi více líbily kapitoly se Simonem, kterých bylo bohužel strašné málo) a konec byl opět akční a napínavý. V knize není nouze o souboje a nějaká ta magie se zde najde také.
Autor vytvořil zajímavý a celkem propracovaný svět, který zaujme.
O knize se píše, že by měla být zábavná, což nemohu potvrdit, protože mně přišla dost temná a melancholická. Nicméně jsem si knihu užil a rozhodně ji mohu doporučit. Pokud u nás vyjdou další díly, budu si je chtít přečíst.
P.S. Ta obálka se podle mě moc nepovedla ????

26.07.2020 4 z 5

Mrs. Poe Mrs. Poe Lynn Cullen

Je to už hodně dlouho, co jsem si tuto knihu chtěl přečíst, a až teď se mi znovu připomněla, když jsem ji náhodou objevil v levných knihách.
Bylo zvláštní tuto knihu číst. Během čtení jsem měl pocit, že čtu klasickou četbu, ale za to nejspíše může téma, prostředí a doba, ve které se tato kniha odehrává. Co mi v knize ovšem chybělo, byla gradace. Příběh vůbec neeskaloval a autorka se dlouho zabývala počínajícím, tajným, vztahem mezi Frances a Edgarem. Já navíc té historické romantice nerozumím, protože nikdy nedokážu rozpoznat, z jakého důvodu se do sebe hlavní aktéři zamilovali.
Rozhodně to není špatná kniha. Příběh byl dobrý, rozhodně bylo zajímavé nahlédnout do ponurého života Edgara Allana Poea a dozvědět se o něm i mnoho nového. Jen to není kniha úplně pro mě. Jinak ale doporučuji. :)

24.07.2020 3 z 5

Nejsem z ledu Nejsem z ledu Anne Frasier (p)

Na Nejsem z ledu jsem se velice těšil, protože předešlé dva díly mě skutečně bavily a nejvíce mě zajímalo, jakým směrem se bude ubírat život Jude Fontaineové. Jak jsem očekával, kniha mě nezklamala. Detektivní linka je skvěle propracovaná, zajímavá a napínavá a stejně tak zajímavý je i osud Jude Fontaineové.
V tomto díle bylo hodně momentů překvapení a já doufám, že brzy vyjde další díl, který nám odhalí nové osudy této skvělé vyšetřovatelky.
P.S: Jediné, co stále nedokážu pochopit, je to, proč jsou na obálce ti vrabčáci :D. Chvíli jsem si myslel, že jsou to kolibříci, ale nejsou. Ale ať tak nebo tak, k příběhu vůbec nesedí :D. Alespoň já to nevidím.

20.07.2020 5 z 5

Útočiště Útočiště Jérôme Loubry

Útočiště mě velice zaujalo svou obálkou, později i anotací, a i když jsem původně měl v plánu číst jinou knihu, rozhodl jsem se dát šanci této novince. Dobře jsem udělal.
Útočiště je skvěle vypracovaný thriller, kde není nouze o překvapivé zvraty. Autor s každou stránkou buduje atmosféru, až čtenáři téměř mrazí v zádech. Kniha si mě získala hned prvními stránkami.
Co mě na knize velice překvapuje, je to, že autor do příběhu vložil takové zvraty, že by z toho vytvořil klidně tři samostatné knihy. Rozhodl se však všechno ponechat v jedné knize a rozhodně se mu to vyplatilo. Je to komplexní thriller, který vás nejednou překvapí. Rozhodně doporučuji a doufám, že u nás vyjdou další autorovi knihy.

14.07.2020 5 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Knihy od Shari Lapeny jsou jedny z mých nejoblíbenějších, psychologických thrillerů, které jsem zatím měl možnost číst. Jeden z nás není výjimkou.Jednoduchá zápletka, mnoho postav, které jsou potencionálními podezřelými a zábava může začít.????
Autorka píše velice čtivým stylem, díky kterému máte knihu přečtenou během pár dní a máte tak celý příběh hezky v paměti a víte kdo, co, s kým, jak a proč.
Co je u těchto knih nejdůležitější, je závěrečné rozuzlení. Po celou dobu knihy je to fajn jízda, ale až rozuzlení ukáže, zda je kniha dobrá nebo není.
U této knihy se mi konec nějak extra nezamlouval. Tahle varianta mě napadla a myslím si, že bych uvítal jiný konec. Přesto si kniha zaslouží vysoké hodnocení, protože mě po celou dobu dokázala držet v mírném napětí.
Shari Lapena je zkrátka sázka na jistotu a nemůžu se dočkat, až autorka vydá další knihu

10.07.2020 4 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

Angele Marssonsové jsem dlouho odolával a teď to vypadá, že celou sérii přečtu během chvíle.
Jak jsem se u prvního dílu, Němý křik, nemohl začíst, tady jsem se začetl okamžitě. Příběh jede už od první stránky a nezastaví se až do samotného konce.
V knize se řeší více věcí najednou, v podstatě spolu nesouvisí, ale dohromady vytváří povedené kombo, které z této knihy dělá neuvěřitelnou jízdu.
Autorce se skvěle povedlo napsat skvělou postavu, která byla neskutečná bestie. V žádném thrilleru jsem se s podobným konceptem nesetkal a musím říct, že se mi to strašně líbilo.
Co jsem tak o této sérii slyšel, tak s každým dílem má být lepší a lepší, což si teď neumím představit, protože Ďábelské hry byly naprosto skvělé.
Skvěle vykreslené postavy, velice zajímavý příběh a já brzy sáhnu po dalším díle, protože tahle série je závislost. ????

28.06.2020 5 z 5

Síla bouře Síla bouře Cinda Williams Chima

Musím říct, že Síla bouře je zatím nejlepší díl v této sérii. Do příběhu vstupuje nová postava piráta Evana Strangwarda, který mi byl velice sympatický. Je nutno podotknout, že i když je Evan pirát, tak na moři a na lodích se ocitáme zřídka, takže pokud stejně jako já nemusíte piráty a ani příběhy, které se odehrávají na lodích, tak se nemusíte bát. Drtivou většinu knihy se nacházíme na souši a na moři se pohybujeme jen v první třetině knihy.
Co se mi na téhle knize skutečně líbí, je to, že konečně sdružuje všechny postavy z předešlých dílů a druhá věc, která mě potěšila, je, že se v knize hojně vyskytuje postava Destina Karna, kterého jsem si oblíbil už v prvním díle a patří mezi moje nejoblíbenější postavy v této sérii.
Konečně jsme se taky dozvěděli něco víc o magických symbolech a historii jejích nositelů, za což jsem rád.
Co bych této knize, potažmo sérii, trochu vytkl, je to, že se autorka drží v příběhu tak nějak na povrchu a nevyužívá potenciál, který v knize má nastolený. Přitom na konci této knihy dokázala, že to umí. Doufám, že tedy tento potenciál využije v dalším díle, na který se už teď velice těším.

25.06.2020 4 z 5

Sága 9 Sága 9 Brian K. Vaughan

Další našlapanej díl, kde se objevují postavy, které již v pár knihách chyběly a všechno se začalo dávat tak nějak pěkně dohromady.
No, a pak přišel konec a u závěrečného obrázku mi spadla čelist, naskočila mi husí kůže po těle a chtělo se mi křičet. Co je tohle zase za konec?
A teď čekání na desátou knihu, která je v nedohlednu a kdo ví, kdy se k nám vůbec dostane...
Jsem naštvaný a mírně v šoku.

19.06.2020 5 z 5

Sága 8 Sága 8 Brian K. Vaughan

Pozvolnější díl, který nehraje tak moc na emoce, což se mi na téhle sérii nejvíce líbí. Že dokáže z člověka na pár stránkách vyždímat co se dá.
Sice jde o pomalejší díl, který nás ale posune v příběhu zase o něco dál a dotáhne do konce jednu z rozjetých linií. Takže spokojenost, ale tentokrát "jen" za 4*

19.06.2020 4 z 5

Sága 7 Sága 7 Brian K. Vaughan

POTENCIÁLNÍ SPOILER:
Sága je skvělá oddychová série, ale přesto má určitý přesah. Spoustu zajímavých, podivných, postav, které si ale zamilujete a začne vám na nich záležet. A pak přijde díl jako tenhle a s některými postavami se musíte asi na vždy rozloučit.
Aby to bylo trochu vyvážené, přibudou nové postavy, s kterými se na konci dílu musíte rozloučit taky. No...takže trochu depka, ale to se u Ságy už trochu očekává.
Další plné hodnocení pro tuto sérii a jde se pokračovat dál.

18.06.2020 5 z 5

Síla stínů Síla stínů Cinda Williams Chima

Sedmiříší v troskách je velice zajímavá série, která místo aby na sebe navazovala, se spíše mezi sebou jednotlivými díly prolíná. Máme tak možnost sledovat, co se v jednom čase děje na více místech, což je na jednu stranu fajn.
Na druhou stranu mě mrzí, že postavy, které jsme si oblíbily v prvním díle, se v tomto díle nevyskytují. Až tedy na Jennu, která si našla cestu, jak se objevit i v tomto díle, což mi udělalo radost.
Co se týče příběhu, ten se mi zamlouvá čím dál více. Síla stínů je příběhově o něco propracovanější, než Síla ohně, ale stejně jako předchozí díl, i Síla stínů obsahuje dobře propracované postavy, které si čtenář zamiluje.
Tuhle sérii bych přiřadil podobností k sérii Zloději dýmu, nebo takový trochu slabší odvar Skleněného trůnu od Sarah. J. Mass.
Tahle série si zkrátka získala mé sympatie a rozhodně ji mohu doporučit.

17.06.2020 4 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Dlouho jsem čekal, než jsem se do této série pustil a teď už je venku devět dílů a desátý na cestě. Čekal jsem záměrně, protože jsem věděl, že tohle bude super série, a to díky nadšeným ohlasům, které kolem této série víří a já si chtěl nechat nějaké díly do zálohy.
Ze začátku jsem měl velký problém se do knihy začíst. Jindy bych měl takovouhle knihu přečtenou za dva, případně za tři dny, ale první polovina knihy mi moc neseděla. Nejvíce mi vadilo, že postava Kim byla až trochu moc arogantní. Přišlo mi, že autorka tlačila u její postavy trochu moc na pilu.
Jak jsem se ale v první polovině nemohl začíst, druhou polovinu jsem přečetl během jednoho vecera. Kim mi začala být sympatická a stejně tak všechny postavy okolo. Kniha má v sobě všechno, co potřebuje dobrá, detektivní série. Propracované a životné postavy, napínavý, zajímavý případ a krátké kapitoly, které napomáhají k čtivosti knihy. Nic víc nepotřebuji.
Tahle kniha byla ve výsledku dost dobrá a věřím tomu, že s dalšími díly se bude jen a jen zlepšovat. Určitě nebude trvat dlouho a já se pustím do dalšího případu s Kim Stoneovou. Už teď se těším.

12.06.2020

Kouř a zrcadla Kouř a zrcadla Sue Tanya Huff

Tahle kniha čekala v mé knihovničce dlouhých 7 let, než jsem se konečně odhodlal k tomu, že jí konečně přečtu. Sérii s Vicki Nelsonovou jsem měl kdysi hodně rád a byla mojí první sérií, u které jsem netrpělivě vyhlížel každý díl.
První díl, této navazující série, se mi líbil a vlastně ani nevím, proč mi tak dlouho trvalo, než jsem se dostal k druhému dílu. Chvíli jsem se nemohl začíst, protože v příběhu je mnoho postav, v kterých jsem se nedokázal orientovat skoro ani v závěru knihy a kniha má navíc celkem dlouhé kapitoly.
Co však tohle vše vyvažuje, je originalita, s jakou Tanya Huff pojala duchařský příběh o prokletém domě. Líbil se mi i humor, který si udržuje po celou délku knihy vysokou kvalitu. Nakonec se mi tahle kniha líbila, i když má své určitě mouchy, ale stejně tak má i své velké klady. Rozhodně se budu snažit sehnat a přečíst závěrečný díl série, a doufám, že mi nebude její přečtení trvat tak dlouho, jako tomu bylo u tohoto dílu.

06.06.2020 4 z 5