daniel6725 daniel6725 komentáře u knih

Star Wars - Darth Plagueis Star Wars - Darth Plagueis James Luceno

Za mě nejlepší SW knížka, kterou jsem četl. Příběh totiž odkrývá mou pozadí vzestupu mé nejoblíbenější postavy - Sheevy Palpatina. Celý děj vysvětluje, jak mohli zůstat Sithové v posledních letech republiky perfektně skryti, rozkrývá šílenou pangalaktickou obchodně-politickou konspiraci a obsahuje i spousta akce s blastery a světelnými meči.

19.08.2020 5 z 5

501. legie 501. legie Karen Traviss

Aby měl příběh smysl, musí mít začátek a konec. Tato kniha ho nemá. Vychází jako 5. díl série, která je dlouhodobě nedostupná a předchozí díly musí člověk shánět přes bazary (a někdy má i smůlu). Já jsem udělal tu chybu, že jsem si titul přes neznalost předchozích dílů zakoupil a přečetl. Čtenář nemá šanci orientovat se přinejmenším ve 30 postavách, u nichž je minimální rozdíl (mj. proto, že jsou to skoro všichni kloni). Na 400 stránkách najdete akci, kvůli které si knihu o komandu kupujete, jen asi na 3 místech - pokaždé velice stroze. Zbytek je plytké přemítání o osudech hrdinů, o životě, o Mandaloru apod., které nikam nevede a čtenáře nijak neobohatí. Příběh není uzavřen ani žádným šíleným cliffhangerem. Škoda. Nevyužitý potenciál. A všudypřítomné nadužívání mandalorštiny mě teda po celou dobu jenom vysíralo.

29.05.2020 1 z 5

Pouť pozůstalého Pouť pozůstalého Timothy Zahn

(SPOILER) Ten nápad s prozkoumáváním vraku je naprosto skvělý a popis onoho místa úchvatný. Chissové tady mají dobře vykreslenou mentalitu. Líbí se mi zapojení prvků z prequelů, i vysvětlení toho, proč Jediové přistupují k milostným vztahům jinak než za Staré Republiky. Jde zkrátka jasně poznat, kdy Zahn knihu napsal a líbí se mi, jak to dokázal spojit dohromady.

Ale... za mě prostě další klasická "Zahnovina", kde se spousta prostoru věnuje bezcílnému přemýšlení, které nikam nevede; zdlouhavým popisům bez přidané hodnoty; zápletky jsou až šíleně přepálené a určité postavy vstupují do děje za velmi nepravděpodobných (až do očí bijících) okolností.

DÁLE SPOILERY:
1) Že by si Ascendence nechala na takovou misi přidělit neprověřeného náhodného "ambasadora" Nové republiky Jinzlera, který mocnou říši z kraje neprozkoumaných oblastí ošálil..... kostýmem? Asi ne.
2) Ok, chápu, že u neznámých emzáků mají Jediové problém s čtením myšlenek, ale fakt nedokázali vycítit to, že se Vagaariové vydávají za Geroony a ve skutečnosti je chtějí všechny povraždit?
3) Proč Luke a Mara nezlikvidovali droideku jednoduše tak, že jí pomocí Síly zdvihli a mrštili jí např. proti zdi? Navíc - ten souboj tam trval několik (dokonce bych řekl i desítek) minut - a celou dobu o nich Vagaariové věděli - proč nezasáhli?
4) Co se děje s Akademií, když je Luke pryč a proč se tomu nevěnuje aspoň odstavec textu?

Shrnutí:
Byl bych nejraději, kdyby Zahn nechal Thrawna UŽ KONEČNĚ UMŘÍT. Moc mě nebaví, že ho autor cpe do každého svého textu - přijde mi to stejně laciné, jako Palpatinův návrat v kanonických sequelech. Spousta nelogičností mi kazí dojem z celého příběhu. Ale atmosféra je vykreslená pěkně, Chissové taky, zápletka je vlastně docela zajímavá a navíc se tam objevují mé milované droideky.

03.10.2022 3 z 5

Stíhači z Adumaru Stíhači z Adumaru Aaron Allston

Stíhači z Adumaru patří mezi slabší ze ságy X-Wing, ale to, co máme rádi, zůstává. Jde zejména o nepřekonatelný humor novorepublikových pilotů a vesmírné přestřelky. Body strhávám za pomalý začátek naplněný uspěchanými dialogy, které v které rychle uzavírají hned několik dějových linií. Další hvězda jde dolů za to, jak si autor poradil se "světovou" válkou, která trvala jen několik hodin a byla velmi prapodivně škálovaná.

23.06.2022 3 z 5

Nositelé síly Nositelé síly Kevin J. Anderson

Tahle kniha má všechno. Nové rytíře Jedi na jejich prvních misích, vesmírné bitvy, skvělé záporáky, fungující humor, rychlý spád a hlavně (!) je zásadní pro rozvoj příběhu Legends, které často trpí svou epizodičností (např. Ničemové). Veškeré postavy jsou autentické a dostávají dostatek prostoru. Příběhu nemám co vytknout. Skvělé zakončení trilogie s mohutným přesahem do dalších románů.

14.04.2022 5 z 5

Ničemové Ničemové Timothy Zahn

Obvykle mám tento formát SW knih přečtený za týden. Ničemy jsem četl téměř dva měsíce. Za mě tohle prostě nefunguje. Psát román z Hvězdných válek, kde se hrdinové nehnout nejen z planety, ale ani z jednoho města, je risk a tady mě prostě strašně nudilo strávit 400 stran v jedné vile a jejím okolí. Han nepůsobí po první třetině knížky jako Han, Chewie dostává strašně málo prostoru, zbytek postav je tam jednoúčelový a nelze se s nimi hlouběji seznámit, natož aby začaly člověka bavit. Záporáci jsou extrémně stupidní a "šokantní" odhalení identity jedné z postav na konci je nejen laciné, ale i nesmyslné.

30.03.2022 1 z 5

Sílící bouře Sílící bouře Cavan Scott

(SPOILER) Na "Sílící bouři" jsem se těšil. "Světlo rytířů Jedi" mě stejně jako "Do temnoty" hodně nadchlo i bavilo. U pokračování mi docela zmrznul úsměv na rtech. Textu extrémně chybí dynamika. Absolutně celý příběh se odehrává okolo jednoho místa - výstavy Republiky - kde se odehraje dlouhá bitva, sledovaná hned několika příběhovými liniemi. Naprosto nadbytečná mi přišla celá zápletka s kancléřčiným synem, kterou může zachránit jenom to, pokud ji kolokvium autorů "Vrcholné republiky" použije v budoucnu jako politickou zápletku. Spousta dialogů mi přišla nudných a povrchních. Naprosto mimo je pak ambice Nihilů na přímý útok vůči Republice. Motivy nedávají smysl, protože od počátku víme, jak je na tom organizace špatně a že by bylo moudřejší přeskupit síly na okraji vesmíru. Ale ne. Oni se rozhodnout dál plýtvat zdroji, udělat ze sebe terč galaktické vlády a riskovat válku s Jedii. Proč? Aby je "začali brát na vědomí". Co se pod touto formulí skrývá, nevím, ale nevěštím Nihilům dlouhou budoucnost.

Abych ale jen nekritizoval, hodí se vyzdvihnout (některé!) postavy. Stellan Gios je ztvárněním zhoubné pyšnosti řádu Jediů, což se projeví ve výprasku, který mu dá v podstatě banda žoldáků na steroidech. Elzar Mann ztělesňuje tradiční propadání temné straně na základě zhroucení filozofie Jediů, které se jako téma často objevovalo v Legends. Tylera Yorrick nám zase umožnila nahlédnout na existenci odpadlíků řádu. Vyloženě mě pak bavil blobovitý rytíř Jedi v exoskeletu OrbaLin. Humorné hlášky taky neurážely.

Tady nakonec uberu k lepším 2*, protože jsem se musel nutit, abych knížku dočetl. Jedno dějiště pro 400 stran je hrozně málo. I tak se ale těším na další díl.

15.03.2022 2 z 5

Temný učedník Temný učedník Kevin J. Anderson

Kniha měla velmi silná místa, ale i velmi slabá místa. Za ta slabá bych považoval kapitoly o dvojčatech Jasenovi a Jaině, které příběh jako takový extra neozvláštnily, ba naopak ho často posouvali do bizarních rozměrů. Na to, že se trilogie jmenuje "Jedi Academy" zde bylo z Lukovy akademie zoufale málo a na můj vkus tamější situace vyeskalovala až příliš rychle. Jinak mě ale vlastně vůbec neuráží osud nového řádu Jedi, který vede Luke Skywalker, jenž má dvojí tvář. Jednak je to legenda celé Galaxie, jednak je to stále ten kluk z Tattooine, který se řadou extrémních situací dostal tam, kde je, nicméně nikdy neměl řádný výcvik a tak i jím vedený Řád funguje na principu pokus-omyl. Konečně se nám taky vyvinul zajímavější záporák než Admirál Daala, jejíž naprostá demence nejenže nepůsobila moc logicky skrze to, že byla osobní učenicí Wilhuffa Tarkina, ale navíc byla až groteskní.

31.01.2022 3 z 5

Isardina pomsta Isardina pomsta Michael A. Stackpole

Musím se přiznat, že mě nebaví rozpitvávání romantických vztahů, což se v Isardině pomstě děje zejména mezi Gavinem a Asyr, a Coranem a Mirax. Na můj vkus tomu kniha věnovala až příliš prostoru, zejména ze začátku, kdy o vztazích bylo v podstatě celých prvních 100 stran. Taky mi princ-admirál Krennel přišel jako celkem slabý záporák. Nicméně zápletka s klonem Isanne Ysard mě nadchla a letecké souboje M.A.Stackpole prostě umí. Dobrá oddechovka po Thrawnově trilogii.

22.12.2021 3 z 5

Námluvy princezny Leiy Námluvy princezny Leiy Dave Wolverton

Tento koncept čarodějnic z Dathomiru se mi upřímně líbí násobně více než v Disney kánonu, stejně jako vysvětlení jejich původu a vztahu s Rancory. Knížka je dost temná, brutální, hlavní hrdinové se perou o holý život a jedna ze zásadních postav Legends tam dokonce zemře. Název knihy i její anotace mě zpočátku odrazovala, nakonec se z toho ale stalo dílo, které bych rád doporučil a klidně se k němu i vrátil, byť se první polovina knihy docela táhla. O vtip a akci tam ale není nouze.

21.11.2021 4 z 5

Stíny Impéria Stíny Impéria Steve Perry

Mám rád, když jsou knihy spojovníkem mezi známým dějem a přesně to jsou i Stíny impéria. Potkáme se tady s Lukem, Leiou, Landem, Chewiem, palpatinem, Vaderem, droidy a jako bonus přibude nová, zajímavá a pikantní postava prince Xizora. Luke se okolnostmi zlepšuje v užívání Síly, nahlédneme pod pokličku Vadera a Leia je tady zobrazena jako člověk s tužbami a vášněmi. Ideální kombinace akce, vtipu, romance a sci-fi. Přečetl bych si to klidně znovu.

28.10.2021 5 z 5

Do temnoty Do temnoty Claudia Gray (p)

Mě to bavilo. Fakt. Četlo se to příjemně, svěže, člověk se zbytečně nezadrhával, popisu nebylo přehnaně, přesto dodatečně, nechyběl vtip (Geoda byla naprosto skvěle napsaná postava - důkaz o tom, že některé role nemusí říct ani slovo a přesto mohou natropit parádní humor) a ani akce. Když jsem projekt High Republic zkoumal pře jeho prvními publikacemi, byl jsem k některým konceptům dost skeptický (SPOILER: rostliny a temná strana síly pro mě byly hodně velké wtf, ale v kontextu této knihy mi to dávalo smysl a bylo příjemné taky jednou narazit na emzáky, kteří nejsou přebarvení lidi), ale nakonec se to autorce podařilo napsat tak, že to bylo vlastně fajn. Celý děj ve vesmírném arboretu mi dost připomínal questy z DnD na nižších lvlech a prostě tenhle odpočínkový vibe mám rád. Můžu to jen doporučit. Jedinou hvězdičku strhávám za to, že to imho nemělo moc přesah do nějakého širšího kontextu High Republic éry, ale třeba to vykrystalizuje v dalších pokračováních - pak bych hodnocení klidně zvedl na 5*

(známkuju v době, kdy to má na 5 hodnoceních 52% a to si tato kniha rozhodně nezaslouží - dejte ji šanci!)

27.10.2021 4 z 5

Ruka odplaty Ruka odplaty Timothy Zahn

Jsem zklamaný. Kniha se mi četla obtížně kvůli možná až přehnanému popisnému stylu autora, který často rozděloval rozhovor do takové míry, že čtenáři úplně přetrhnul tok myšlenek. Popis toho, kdo co dělá apod. mi často přišly natolik nešťastné, že jsem si vůbec neuměl představit, jak dané místo vypadá, nebo co se tam vlastně děje. Taky mě docela rozčilovalo velké množství dějových linek, kdy jsem se začal ztrácet ve jménech a nebo vcelku velká předvídatelnost děje (SPOILER: že byl Lord Oro ve skutečnosti Nuso Eva mi došlo už někdy po 100 stránkách). Dvě hvězdičky dávám za Maru, Luka, Hana a Leiu. Ani původní odpadlické komando stormtrooperů mi nepřirostlo k srdci natolik jako v prvním díle. Škoda.

14.10.2021 2 z 5

Zrod Dartha Vadera Zrod Dartha Vadera James Luceno

Udělal jsem chybu, že jsem měl příliš vysoká očekávání, protože jde jednak o jednu z mých nejoblíbenějších postav a jednak o jednoho z mých nejoblíbenějších autorů. Knížka je ale po hříchu krátká a navíc je v ní Vadera tak málo, že působí skoro až jako vedlejší postava. To je ta jedna hvězda dolů. Jinak je to ale klasický Luceno - máme zde plno akce, vesmíru, oblíbených postav, a obohacení děje po epIII, i když tedy dnes už neCanon (což mi nevadí a doufám, že pokud se v seriálu Kenobi něco o Vaderovi dozvíme, nebude to extra vyvracet věci v této knize).

17.09.2021 4 z 5

Star Wars: Moře v plamenech - Pevnost Vader Star Wars: Moře v plamenech - Pevnost Vader Chuck Wendig

Ke knize jsem se dostal náhodou v levných knihách a bylo to mé první střetnutí s komiksem Hvězdných válek. Nejsem komiksový, přesto musím uznat, že je to ztvárněno moc hezky a přehledně. Co bych vytkl, tak je děj příběhů, které jsou sice do jisté míry zábavné, ale nijak zvlášť nerozvíjí příběh - jde v podstatě o 4 náhodné epizody z Vaderova života, kde působí jako správný villian a ukazuje to, co nás na něm asi nejvíce přitahuje - nezkrotnou a brutální sílu.

31.08.2021 3 z 5

Setkání v mlze Setkání v mlze * antologie

Já jsem si snad normálně spravil názor na Karen Travissovou! Její povídky jsou snad 100x zábavnější, než rozvleklé a otravné vyprávění o klonovém komandu. U ostatních autorů dostaneme to, co nás na nich baví a jde tak o jejich klasický, avšak zlatý standard. Setkání v mlze je nabité známými postavami, přestřelkami, hučení světelných mečů, užívání síly, ale i vtipem a zároveň se tady proplétáme jak klonovými válkami, tak érou Impéria. Na to, že jde o slepenec, ze kterého jsem měl původně strach, musím říct, že mě to zatraceně bavilo a jsem rád, že se mi tuto knížku povedlo ukořistit dávno poté, co se rozprodala.

31.08.2021 5 z 5

Oddanost Oddanost Timothy Zahn

Oddanost je skvělá imperiální etuda o paranoie, propagandě, indoktrinace, ale i věrnosti. Miluju příběhy, ve kterých se objevuje pohled "z druhé strany" a to je přesně tento případ. Navíc zde narazíme i na Hana, Chewieho, legendární Maru Jade, Palpatina, Vadera a mnoho dalších. Akce je zde přehršel a postavy mě baví. Tohle je Timothy Zahn, kterého si chcete přečíst.

31.08.2021 5 z 5

Světlo rytířů Jedi Světlo rytířů Jedi Charles Soule

O knížce jako celku: Ano. Tohle by šlo. Jsou to stále Hvězdné války, ale v novém hávu. Jediové jsou pyšný a početný řád se základnami, které se teprve roztahují po divokém okraji Galaxie, jsou pravými mírotvůrci a zachránci a přesto nejsou nesmrtelní. Knížka (díky Síle) není psána pro děti - je to plnohodnotný sci-fi román plný toho, co máme rádi - jsou zde světelné meče, síla, vesmírné bitvy, palba z blasterů, politika, dobro a zlo, umírání i hrdinství. Sledujeme hned několik příběhových linií, které se rozplétají a zase splétají, nejsou náročné, dávají smysl, mají dynamiku a zachycují vývoj postav. Prostě kvalitně provedené spisovatelské řemeslo. Jediné, co se dá vytknout (ale nezohledňuji to v hodnocení), je fyzika - jen těžce si představit (SPOILER), že by emergence mohly zasáhnout něco jiného, než planety, k nimž měly namířeno a i tam je to dost na pováženou. Každý, kdo se aspoň trochu zajímá o vesmír, musí být nutně skeptický pří výčtu umělých vesmírných těles, které dokázaly emergence o velikosti pár desítek metrů zasáhnout. Ta pravděpodobnost je prostě.... mizivá. Ale dobře, řešit fyziku a pravděpodobnost ve Star Wars opravdu nemá smysl. To víme v podstatě od roku 77., kdy jsme se dozvěděli, že i ve vakuu se může šířit zvuk.

O projektu High Republic: Jsem rád, že i kánon začal čerpat z legends (bojová meditace ftw! - fanoušci KOTORu jistě ocení), že se v tomto období úplně nezapomnělo na Sithy a že se připouští Stará Republika včetně válek mezi uživateli Síly. Tahle nová éra má zatraceně velký potenciál a doufám, že nám časem nabídne i příběhy o mistru a učedníkovi temné strany, nicméně i pokračování o řádu jako takovém a jeho expanzi jistě nabídne celou řadu kvalitních příběhů. Budu se těšit na případné ilustrované encyklopedie nebo doprovodné materiály na internetu, protože zde máme celou řadu nových ras, stíhaček, postav aj., které si lze ze skoupého popisu jen obtížně představit.

08.08.2021 5 z 5

Solovy rozkazy Solovy rozkazy Aaron Allston

Zde není co vytknout. Solovy rozkazy pokračují v kvalitním příběhu, skvěle popsané akci, věrnému rozvoji postav i sarkastickém vtipu. Noví členové eskadry Wraith baví, nikdo tam nepůsobí dojmem "navíc" a i přesto, že se jedná už o 7. díl se v příběhu a jménech dá stále snadno orientovat.

20.06.2021 5 z 5

Železná pěst Železná pěst Aaron Allston

(SPOILER) Bavilo mě to a to hodně, jak už to ostatně u knih ze série X-Wing bývá zvykem. Postavy jsou opět uvěřitelné, prochází vývojem, mají svůj osobitý styl, nechybí mezi nimi jiskra a jejich dialogy jsou protkány spoustou sarkastického vtipu - to vše je něco, co z Aarnoa Allstona dělá spisovatele, který své řemeslo zvládá více než spolehlivě. Výborná práce s postavami jde asi nejvíce znát při jejich ztrátě, což jsou pasáže, které jsou napsány s takovým citem, až z toho má člověk husí kůži. Nicméně i přes všechny superlativy má Železná pěst jeden zbytečný nedostatek.

(POZOR SPOILER)
Příběh o tom, jak se Nová Republika skrze své stíhací perutě snaží zbavit Galaxii zbytků Impéria, se v tomto díle nikam neposune. Celá kniha končí tam, kde začíná. Cestou sice zemře pár postav, ale eskadry zůstávají, hlavní postavy včetně padouchů také, nikdo neutrpěl zásadní ztráty jako třeba v předchozích dílech Isanne Ysard, nic. Za to dávám tu jednu hvězdu dolů. Jinak je to ale od začátku do konce poutavé čtení.
(KONEC SPOILERU)

Nicméně pořád se jedná o nadprůměrnou literaturu z universa SW, ve které nechybí akce, napětí, zvraty, zajímavé zápletky, ani příjemný humor. Pro člověka, který se sérií nemá zkušenost, bych tuto knihu nicméně doporučil číst alespoň až coby druhý díl po Eskadře Wraith.

11.06.2021 4 z 5