Dani25 Dani25 komentáře u knih

Letmý sneh Letmý sneh Pavel Vilikovský

Len nedávno som objavila Vilikovského. :o Druhá kniha, ktorú som od neho prečítala a opäť dávam 5*. Krásny príbeh, podaný zvláštnym štýlom. “Typicky Stredoeurópan už vopred ráta so stroskotaním a ide mu len o to, aby stroskotal dôstojne, pokiaľ možno s veľkou loďou a nie ďaleko od brehu, odkiaľ ho môžu sledovať diváci.”

21.03.2022 5 z 5

Mandolína kapitána Corelliho Mandolína kapitána Corelliho Louis De Bernières

Kniha má pomalší rozjazd, ale dajte jej šancu. Je krásna a drsná. Vojnová okupácia a popri tom história Grécka, zemetrasenie v roku 1953. Pri jej čítaní som sa niekedy zasmiala a niekedy mi vyhŕkli slzy. Láska, nenávisť, priateľstvo, krutosť, odpustenie, osamelosť i obetovanie sa. Citlivo rozpráva o osudoch rôznych ľudí, ktorých životy zmenila vojna.

18.03.2022 5 z 5

Spojenia Spojenia Delphine de Vigan

Nie je to len o Theovi a alkoholizme, v tejto knihe zvládla autorka odhaliť veľmi veľa, Je to pribeh rozprávaný štyrmi postavami. Každá si niečo odžila. Kniha plná desivých situácii a napriek tomu som ju prečítala rýchlo. De Vigan je úžasná, toto bola moja tretia autorkina kniha a určite prečítam ďalšie.

16.03.2022 5 z 5

Večne je zelený... Večne je zelený... Pavel Vilikovský

Myslím si, že táto kniha neosloví každého. Ale mňa teda pobavila, druh takéhoto humoru je mi blízky. Kniha plná paródie a sarkazmu. “ Ešte vždy platí, že šedivá je teória a večne je zelený… kôň života! “

05.03.2022 5 z 5

Živica Živica Ane Riel

Tak toto bola silná káva. Nečakajte typickú severskú krimi, je to skôr psychologický thriller. Spočiatku sa to rozvíja pokojne, aj keď už vtedy vidieť, že niečo tu nie je v poriadku. Neskôr sa to riadne rozbehne a bola som v napätí ako sa to skončí. Odporúčam.

02.03.2022 5 z 5

Akoby si kameň jedla Akoby si kameň jedla Wojciech Tochman

Čítalo sa mi to ťažko o to viac, čo sa teraz deje na našej východnej hranici. Ľudia sú bohužiaľ nepoučiteľní. :(

28.02.2022 5 z 5

Prvá žena: Príbeh o polygamii Prvá žena: Príbeh o polygamii Paulina Chiziane

Príbeh o prvej žene, jednej z piatich žien Tonyho. Je to úplne iný život, iná kultúra. Je to síce kniha o polygamii, ale chýbal mi tam vzťah matiek k deťom a ako to tie deti prežívajú. Dokopy mali 16 detí no tie akoby ani neboli podstatné, stále riešili ako si pripútať a nestratiť Tonyho. Často krát ma tie ženy svojim správaním hnevali, ale niekedy som ich chápala.

"Mať je jedna z mnohých ilúzií bytia, lebo ľudské bytosti sa rodia a zomierajú s prázdnymi rukami. Všetko, čo si myslíme, že máme, nám požičia život len na okamih. Naše je dieťa v bruchu. Naše je dieťa v náručí, keď ho dojčíme. Aj peniaze, čo máme v banke, sú naše len chvíľu. Bozk je iba letmý dotyk a aj objatie trvá len minútu. Tvoje je slnko tam na oblohe. Tvoje je more. Noc. Hviezdy. Každá bytosť sa rodí osamelá vo svoj deň, vo svoju hodinu a prichádza na tento svet s prázdnymi rukami. Premýšľam nad tým, čo mám. Nič, vonkoncom nič. Mám neopätovanú lásku. Žiaľ a smútok za neprítomným manželom. Úzkosť. Mať je choroba, večná ilúzia akéhosi nepolapiteľného majetku. Tvoje je to, s čím sa narodíš. Manžel je tvoj, len keď je v tebe."

22.02.2022 4 z 5

Slová vďaky Slová vďaky Delphine de Vigan

Keďže som bola knihou Deti nade vše nadšená, vrhla som sa na ďalšiu autorkinu knihu. Ale táto bola pre mna sklamanie. Smutná téma, ale podaná tak, že ma nezasiahla ako som čakala. No určite ešte od autorky niečo prečítam. :)

19.02.2022 3 z 5

My My David Nicholls

Vlastne ani neviem, čo k tejto knihe napísať. Všetci traja ma iritovali svojim správaním. Aj keď zčasti som ich chápala. Sympatické boli opisy jednotlivých miest a galérií, ktoré neboli únavné. Pripomenulo mi to moje návštevy napr. Amsterdamu, Benátok.

17.02.2022

Volavka Volavka František Kozmon

Cca pred dvomi rokmi som náhodou natrafila na Kukučku a potom som “musela” prečítať všetky knihy série, odporúčam. Knihy sa čítajú ľahko, aj keď pripady a životy hlavných hrdinov ľahké nie sú.

13.02.2022 4 z 5

Kým vychladne káva Kým vychladne káva Toshikazu Kawaguchi (p)

Milá kniha, štyri príbehy, ktoré boli navzájom prepletené. Zaujímavý nápad. Myslim, že každý z nás by chcel niečo doriešiť v minulosti, alebo nakuknúť do budúcnosti... ;) Hviezdičky uberám za to opakovanie či už pravidiel, alebo opisu kaviarne.

06.02.2022 3 z 5

Lujza a Lotka Lujza a Lotka Erich Kästner

Vďaka čitateľskej výzve som sa vrátila k tejto detskej knihe a tak ako v detstve aj teraz sa mi čítala veľmi dobre. Odporúčam ju aj dospelým čitateľom.

01.02.2022 5 z 5

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

Bola to moja prvá kniha od de Vigan a určite prečítam ďalšie. Silná a aktuálna kniha. Najhoršie , že aj reálna. Je mi tak ľúto tých detí, ako denno-denne musia hrať svoj život pred kamerou. Na túto knihu len tak nezabudnem.

30.01.2022 5 z 5

Hamnet Hamnet Maggie O'Farrell

Smutná, ale krásna kniha nie len o Hamnetovi, ale aj o vzťahoch v rodinách Shakespeara a jeho manželky.

25.01.2022 4 z 5

Jeden deň Jeden deň David Nicholls

20 rokov života Dextera a Emmy, ktoré prežívame z pohľadu oboch hlavných hrdinov. Kniha o láske dvoch ľudí, ktorí nie sú spolu a tvária sa ako dobrí priatelia. Dej smutný.

21.01.2022 4 z 5

Xala Xala Ousmane Sembène

Taká spoločensko-politická satira o prekliatí polygamného bohatého päťdesiatnika Hadžiho chorobou "xala", vďaka ktorej sa zmení celý jeho život.

21.01.2022 4 z 5

Tvoje meno ťa predchádza... Tvoje meno ťa predchádza... Maria Nurowska

Túto autorku som si vybrala kvôli čitateľskej výzve (Kniha, jejíž autor je o 22 let starší než já), pretože poľská literatúra patrí medzi moje obľúbené. Dej sa odohráva v roku 2000-2001 v postkomunistickej Ukrajine, pričom hlavná hrdinka je Američanka, takže vidíme ten rozdielny pohľad na život z dvoch strán.

10.01.2022 3 z 5

Posledný súd Posledný súd James Kimmel jr.

Zaujímavý nápad. Téma, nad ktorou sa asi zamýšľa každý. Je niečo po smrti? Kniha, ktorú som musela čítať bez dlhých prestávok, lebo by som sa asi stratila v náväznostiach.

05.01.2022 5 z 5

Dřevěné ženy Dřevěné ženy Petr Prouza

Dosť veľké sklamanie. Ale keďže som si knihu vzala do vlaku a na Vianočný pobyt, tak som ju prečítala, ale vlastne neviem, čo mi táto kniha mala dať. Možno bude vhodná pre iný typ čitateľa.

03.01.2022 2 z 5

Muž, ktorý sadil stromy Muž, ktorý sadil stromy Jean Giono

Som trochu sklamaná, čakala som niečo viac. Áno, myšlienka krásna, ale nechytila ma za srdce. Možno keby bola poviedka viac rozvinutá.

16.12.2021 3 z 5