Letmý sneh

Bolo by to pekné povedať, že novela Pavla Vilikovského dáva odpovede na základné otázky života, ale nebola by to pravda. Hlavný hrdina a rozprávač príbehu sa len pokúša klásť tie odveké otázky trochu ináč, tak ako mu ich vnucujú na jazyk jeho vlastné zážitky a skúsenosti. No ako vieme, dobre položená otázka je už polovicou odpovede, a druhú polovicu si iste doplní sám učiteľ. Dozvie sa popritom všeličo o láske, lavínach, kožuchoch, duši, materských znamienkach, zen budhizme a na neposlednom miest aj o bilabiálnych konsonantoch v jazyku algonquinských Indiánov. Nie všetkému, čo rozprávač vraví, sa dá veriť, ale to nie je čudné, on si len píska na ceste tmavým lesom, aby si dodal odvahu. Iste ho poteší, ak ho čitateľ na kuse odprevadí a prípadne sa aj pridá svojím vlastným popiskovaním - vo dvojici sa ani ten najhustejší les už nezdá taký temný....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/221073/letmy-sneh-8Kk-221073.jpg 4.325
Novely, Literatura slovenská
Vydáno:, Slovart (SK)

Kniha Letmý sneh

Silmarien
25.03.2018

Príbeh, ktorý sa rozvíja tak nenápadne a potichu na pozadí iných spomienok či udalostí, že keď sa rozvinie do tragickej koncovky, ovalí vás svojou konečnosťou. Takže napriek tomu, že ho z náznakov tušíte celú knihu, napokon nie ste pripravení. Tak ako na ten letmý sneh, keď sa ukáže...

lima123
03.03.2018

Zaujímavé, krásne, pravdivé, melancholické myšlienky. Smutný príbeh, ale taký je život.

peedbook
24.10.2016

Príjemné čítanie ......

Madlobina
28.06.2016

Mnohé, čo sa nám deje, je už "za slovami" resp. slová nestačia. Tento príbeh však hranicu slov a metafory posúva. Krásné čítanie.

Sourire
06.04.2016

"Už počujem rásť trávu, ktorú čo nevidieť zakryje lavína. Obávam sa tej chvíle, prirodzene, veď lavínu som ešte nezažil, ale spájam si s ňou aj istú nádej. Dúfam, že mi vtedy - ako vravia ľudia, čo stáli na prahu smrti - prebehne v okamihu pred očami celý život, a v tej zrýchlenej, zhustenej podobe, v tom stručnom sumári sa mi vyjaví, o čom vlastne bol a aký mal zmysel."

Bolo to horkosladké, jemnodrsné, trpkoúsmevné, smutnokrásne. Rôznorodé chute slov sa miešali na jazyku. Lavíny, duše, lásky, zenbudhizmy, Menominiovia, bľosy. A Lienky. Pripravené a podávané decentne, primerane, s citom. Bez veľkých gest a prudkých pohybov. Tak presne akurát.

cessy
14.10.2015

Ťaživé a bolestné, no predsa krásne čítanie. Spočiatku je to iba sled zdanlivo nesúvisiacich úvah, z ktorých sa len veľmi pozvoľna, nenápadne a nehlučne, vynára príbeh. Nadobúda vôňu, farby, zvuky, naberá hĺbku, rozmer. Získava tvár, „dušu“. A presne tak potichu, bez veľkého kriku, ako sa rodí samotný príbeh a aká skromná a nenápadná je kniha rozsahom i obálkou, sa zmocní vašej duše a zanechá v nej stopu, odtlačok. Čo viac od knihy možno žiadať?

adorjas
01.08.2015

Nestáva sa mi často, aby som knihu zatvárala, premýšľala o nej, niekedy dokonca odsek po odseku. Zopár myšlienok som si z nej aj vypísala. Skutočné, pravdivé, boľavé. Odporúčam!

Koka
04.05.2015

Veľký, ťažký, zúfalý príbeh, stvárnený placho, minimalisticky. Žiadne veľké slová a prudké gestá, ale úžasné vykreslenie atmosféry, dokonca miestami vtipne. Tichý zosun do "krajiny za zrkadlom", strašný svojou nezvratnosťou, nebýval veru témou pre beletriu, no v poslednej dobe sa tento námet stal veľmi frekventovaným, možno aj preto, že téma už prestala byť rodinným či spoločenským tabu a podobný príbeh zažíva čoraz viac ľudí.
Knihu mi nesmierne "zútulnili" v nej zakomponované reálie - Heydukova, kde som bývala, Šafko, kde som v Kazačku (blahej pamäti) oslavovala niekoľko promócií, Michalská, po ktorej som roky rokúce chodila do práce. Akoby i tieto detaily prispeli k porozumeniu príbehu a súzneniu s postavami.
Len jediná pochybnosť: početné epizódy príbehu venované slovenskej lexike sa môžu stať prekážkou, že kniha nebude tak prekladaná a v cudzine vydávaná, ako by si zaslúžila.

tornadolue
25.04.2015

Každé jedno slovo má svoje miesto, nič nie je navyše, všetky myšlienky sú vyjadrené tak jasne, postavám všetko verím a sú pre mňa skutočné a hlavne žijú svoj život vo veľmi silnom príbehu. Pre mňa obrovský čitateľský zážitok.

Flipper
06.03.2015

Kým "pes na ceste" je vtipno-krutá obžaloba neduhov Slovenska a k starnutiu pristupuje skôr s nadhľadom, Letmý sneh je tragicko-poetický nevypovedané odchádzanie až k finálnej lavíne. Hra zo slovami a významami nepôsobí násilne a pritom rozoberá "tabu" otázky spoločnosti jednoducho ako dieťa, na ktorá sa nikto nemôže hnevať. Posledné knihy Vilikovského jednoducho nejde hodnotiť nižšie.