Dae Dae komentáře u knih

Zmizení Edwina Lindy Zmizení Edwina Lindy David Jan Žák

Chvíli jsem váhal mezi čtyřmi nebo pěti hvězdami, ale nakonec dávám pět! Souhlasím, že příběh je napsaný čtivě a čte se jedním dechem. Těžko posoudit, zda pro mladého čtenáře není místy jazyk trochu komplikovaný (už mi není 10), takže to nechám na nich. :o) Jestli se něco podobného na dnešních školách děje, tak jsem rád, že už nejsem školou povinný. :o)

07.09.2019 5 z 5

Dračí náhrdelník Dračí náhrdelník Vlastimil Vondruška

Začínám se obávat, že čtu Vondrušku trochu ze setrvačnosti a hlavně díky oblibě postav. Už několikátý nově vydaný díl mi připadá spíše horší a horší a jedním dechem (jako dříve) se mi to opravdu nečte. Klidně knížku odložím 20 stran před koncem a dočtu o týden později, což byla dříve věc nevídaná. A tento díl tuto sérii jen natáhl. Možná i tím, že mě kniha nechytla a čtení jsem kouskoval jsem se v postavách docela ztrácel (hlavně teda v trubadůrech :o) ).

23.09.2018 3 z 5

Jestřábův let – Přiběh Jaroslava Foglara Jestřábův let – Přiběh Jaroslava Foglara Lubomír Kubík

Snažil jsem se, ale nedočetl. :o( Ani tak nejde o to, že by se mi to špatně četlo po vypravěčské stránce, ale nakonec jsem nedokázal překousnout, že autor píše o skutečné osobě a ohýbá známá (a snadno dostupná) fakta dle libosti. Chápu, že jde o románovou formu, ale je to podávané tak, že je autor zasvěcený a příběh skutečný. A to mi právě dost vadí, protože to není pravda. Čtenář, pro kterého bude tato kniha jediným zdrojem informací o Jaroslavu Foglarovi bude mít uvedené informace za fakta. Jenže stačí přečíst třeba jen vlastní životopis JF (Život v poklusu) a oproti Jestřábově letu se dozvíte např., že JF neskautoval od dětství a Sluneční zátoku také neobjevil už v dětství.

Prostě příběh možná ok, ale nemělo být uvedeno, že jde o Příběh Jaroslava Foglara, protože to vážně není pravda (těch smyšlenek je tam tolik, že by to vydalo na samotnou knihu).

11.06.2016 1 z 5

Mrtvý posel Mrtvý posel Vlastimil Vondruška

Zase po delší době jedna "Vondrušovka", která mě opravdu bavila. Možná i tou netradiční konstrukcí zločinu.

08.02.2016 5 z 5

Pražský případ doktora Maye Pražský případ doktora Maye Jaroslav Moravec

Nahlédnutí do zákulisí vydávání mayovek a nakladatelské činnosti obecně před více než 100 lety - nejen v češtině. Pro většinu lidí to asi nebude moc zajímavé čtení, ale pro mě jako bibliofila a milovníka dobrodružné literatury to zajímavé čtení rozhodně bylo. Docela by mě zajímalo, jak by to hodnotil samotný Vilímek. :o)

25.08.2019 4 z 5

Jičínské pole mrtvých Jičínské pole mrtvých Vlastimil Vondruška

Pro mě po delší době zase "stará dobrá vondrušovka", která se četla jedním dechem. Určitě doporučuju.

13.01.2019 5 z 5

Kapitán Sharkey Kapitán Sharkey Arthur Conan Doyle

No, nevím, jestli stálo za to vydat čtyři krátké povídky jako samostatnou knihu. Nemůžu říct, že by mě to zklamalo, ale taky ani nenadchlo...

21.05.2017 3 z 5

Ďáblova obrazárna Ďáblova obrazárna Leonard Medek

Skoro až do půlky jsem se obával, že je kniha opět pojatá jako povídková (byť s jednotným tématem), ale pak se to začalo postupně spojovat, až se to pospojovalo úplně. :o) Jinak by to bylo podobné jako u prvního dílu a ten (právě proto) řadím v porovnání s ostatními na poslední místo. Ačkoli je můj dojem z celé knihy velmi dobrý (Leonard opět nezklamal a má můj obdiv za svůj široký přehled), přesto u mě zatím vítězí třetí díl série.
Na závěr snad opět upozornění: tuto sérii čtěte určitě popořadě. Příběh je sice samostatný, ale souvislostí s předchozími díly je opravdu mnoho.

20.05.2017 4 z 5

Kontinent neomezených možností Kontinent neomezených možností Jaroslav Velinský

Musím říct, že mi chvíli trvalo, než se mi povedlo se začíst. Ale pak už jsem nelitoval a bavil se dobře. Mrzí mě, že už si o ní s Kidem nepopovídám...

27.04.2016 4 z 5

Zlý úplněk Zlý úplněk Peter Tremayne (p)

Velmi čtivě napsaný detektivní příběh, který mě držel až do konce. Stále je možné zpracovávat indicie a vyřešit si tak případ sám (teda pokud se vám to povede, mě to vyšlo tak na 50 % :o) ).

Bylo to mé první setkání s autorem a ačkoli je to 13. díl série, ničemu to nevadilo. Vše podstatné je nenásilně vysvětleno a jsem sám překvapen pokrokovostí doby Fidelmy v Irsku.

01.01.2015 5 z 5

Velká knižní záhada Velká knižní záhada Pavel Čech

I u mě převládá spíše pocit zklamání. Nápad je to výborný a od Pavla Čecha jsem se na něj těšil. Ale zpracování mi přijde nedotažené. V úvodní pasáži je na několika "zatoulaných" ilustracích vidět to, jak jsem si to od začátku představoval (Mirek Dušín mezi mušketýry, Maxipes Fík se olizuje při pohledu na Peska a Kočičku, jak vaří dort atd.), tj. že zatoulané ilustrace vstoupí do děje tam, kam se zatoulaly. Bohužel samotná honička pak probíhá "nad" ilustracemi a u řady z nich jsou jen jakoby na obrázku (tj. nikoli v obrázku) stopy po honičce. Pak je vlastně úplně jedno, kudy běží (stejně do obrázku nezasáhnou, jen ho překryjí). Z tohoto pohledu mi nedává smysl ani závěr, kde oba aktéři najednou opět s ostatními ilustracemi "spolupracují". Tři hvězdy hlavně za moc pěkný nápad.

01.01.2015 3 z 5

Třetí triarcha Třetí triarcha Leonard Medek

Kdo má rád Indiana Jonese a dobrodružné příběhy s trochou nadpřirozena obecně, určitě nebude zklamán. Stejně jako já. Leonardovi bych až věřil, ře v té době skutečně žil. :o) Troufnu si říct, že druhý a třetí díl Dobrodruha jsou lepší než první, ale stavím je na stejnou úroveň. Bravo, za mě 5 hvězd!

Pokud uvažujete o přečtení této série, doporučuji ji přečíst popořadě. Ne, že by to nedávalo smysl i napřeskáčku, ale různých odvolávek na předchozí děj je (zvlášť v tomto 3. díle) celkem dost a pořadí je tak lepší dodržet.

28.12.2014 5 z 5

Po stopách ztraceného syna Po stopách ztraceného syna Petr Hugo Šlik

Čteme s juniorem a moc nás to bavilo oba. Výborný příběh od nápadu až po vyvrcholení.

01.01.2023 5 z 5

Jako dech Jako dech David Jan Žák

Fantastická prázdninová dětská pohoda (zajímavá i kontrastem zájmů různě starých dětí) se ve druhé polovině knihy temně láme a získá až psychologický rozměr. Výborně napsané!

01.01.2023 5 z 5

Petr Modlitba Petr Modlitba Vladimír Prokop

Komentar bohuzel jen kratky, ale jinak se jedna o moc pekny obrazovy prurez tvorbou Petra Modlitby.

29.03.2020 5 z 5

Drahý čas Drahý čas Dick Francis (p)

Musím říct, že mi tahle knížka připomněla moje oblíbené finkovky: celkem rychlý spád, pěkné dialogy, místy vtipné, trocha akce i romantiky... Věřím, že se k ní časem ještě vrátím.

17.11.2018 5 z 5

Vzpoura goliardů Vzpoura goliardů Vlastimil Vondruška

Četlo se to dobře, o tom žádná. Ale to už je takový Vondruškův standard. U řady událostí jsem ale měl problém uvěřit, že by se tak opravdu staly (třeba jo :-) ) a ke konci už to bylo dost průhledné (byť se Ota v některých nepodstatných predikcích sekne).

24.02.2018 4 z 5

Chlapci z Pavelské ulice Chlapci z Pavelské ulice Ferenc Molnár

Podle mě má co dát i dospělému. Je to bezesporu kniha čtivá, vtipná, dojemná i poučná. V každém případě doporučuji ke čtení a to i v případě, že už nejste v 6. třídě. :o)

01.05.2016 5 z 5

Fialky pro královnu Fialky pro královnu Jaroslav Velinský

Vždycky jsem obdivoval Kidovu fantazii a v této knize jí dal opravdu prostor. Až jsem si místama říkal, že to přehnal a je to na mě už trochu velká divočina. :o) Každopádně doporučuju jednak nejprve přečíst předchozí díly (minimálně Ostrov kapitána Doughertyho), protože na něj se tato kniha odvolává a jednak tuto knihu dočíst až do konce, prtože teprve na posledních pár stránkách to všechno dostane alespoň nějaký smysl.

27.04.2016 3 z 5

V propastech času V propastech času Jaroslav Velinský

Z této série pro mě nejlepší, bavil jsem se. Minimálně z pohledu zajímavých nápadů autora, kterých zde najdete nepočítaně. Odpočinkové čtení s možností zamyslet se nad tématem cestování v čase.

27.02.2016 4 z 5