Jestřábův let – Přiběh Jaroslava Foglara

Jestřábův let – Přiběh Jaroslava Foglara https://www.databazeknih.cz/img/books/97_/97437/mid_jestrab-knihy-o-foglarovi-jestrabuv-bvP-97437.jpg 3 4 1

Lubomír Kubík ve své knize zachycuje románovou formou životní osudy, a především tvorbu a publicistickou činnost Jaroslava Foglara, a to zejména ve třicátých a čtyřicátých letech 20.století. Jaroslav Foglar v polovině třicátých let konečně prorazil se svými romány. Některé se doslova hluboce zapsaly do národní kultury, povědomí a jazyka („lovit bobříky ...“). Především se uchytil ve vydavatelství Melantrich jako redaktor a posléze jako vedoucí redaktor časopisu Mladý hlasatel. Za okupace přichází zákaz časopisu, Foglar pracuje jako nakladatelský lektor a pokračuje v aktivitách se svým skautským oddílem. Po válce opakuje fenomenální úspěch Mladého hlasatele a jeho čtenářských klubů. Rok 1948 však znamená praktický konec i tohoto časopisu... Stranou nezůstává ani Foglarův osobní život, zvláště soužití s matkou a vztah s Martou Radvanovou.... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Prostor

Dae
11.06.2016 1 z 5

Snažil jsem se, ale nedočetl. :o( Ani tak nejde o to, že by se mi to špatně četlo po vypravěčské stránce, ale nakonec jsem nedokázal překousnout, že autor píše o skutečné osobě a ohýbá známá (a snadno dostupná) fakta dle libosti. Chápu, že jde o románovou formu, ale je to podávané tak, že je autor zasvěcený a příběh skutečný. A to mi právě dost vadí, protože to není pravda. Čtenář, pro kterého bude tato kniha jediným zdrojem informací o Jaroslavu Foglarovi bude mít uvedené informace za fakta. Jenže stačí přečíst třeba jen vlastní životopis JF (Život v poklusu) a oproti Jestřábově letu se dozvíte např., že JF neskautoval od dětství a Sluneční zátoku také neobjevil už v dětství.

Prostě příběh možná ok, ale nemělo být uvedeno, že jde o Příběh Jaroslava Foglara, protože to vážně není pravda (těch smyšlenek je tam tolik, že by to vydalo na samotnou knihu).

životopisné, biografické romány skauting skauti Jaroslav Foglar, 1907-1999

Lubomír Kubík