_čtenářka_ _čtenářka_ komentáře u knih

Národní opruzení Národní opruzení Karolína Zoe Meixnerová

Jako ozvláštnění studia české literatury je to podle mě úžasné dílo. Jako beletrie už ale ne. Do poloviny mě kniha nijak neoslovila. A to si u knih této délky (ani ne 200 stran) představuji, že budou skvělé od začátku do konce.
V polovině jsem se začala bavit, odstartoval to jeden moc povedený vtip. Trochu jsem se ztrácela v čase, protože v ději je v jednu chvíli skok o dva roky do předu, což se vůbec nepropsalo na postavách. Ale moc se mi líbí důmyslnost zapojení hrdinů obrození a jemné narážky na jejich další vývoj.
Od autorky jsem četla Literární hysterii a mám její tvorbu opravdu ráda. Národní opruzení je podle mě úžasný doplňkový materiál k výuce.

11.12.2023 2 z 5

Tess z d'Urbervillů Tess z d'Urbervillů Thomas Hardy

knížku jsem dočetla před chvílí, jsem tedy plná dojmů, ale doslov mi pomohl si utřídit myšlenky. není, co bych vytkla, knížka se mi zdála čtivá i na dnešní dobu, pro mě se tak stala jednou z mých nejmilovanějších knih. Hardymu jsou vytýkány dlouhé poetické popisy, ale ty se podle mě do atmosféry dokonale hodí a pomáhají jí. ale jako vždy platí sto lidí-sto chutí :). já jsem s Tess neměla žádný problém, na první místě je to věrná dívka, která nám před našimi zraky dospívá s vědomím, že je navždy poskvrněná a proto se nesmí vdát i kdyby chtěla. Hardy tímto románem spoustu lidí pobouřil, nehledě na to, že spoustě lidem musel stoupnout tlak už při čtení podtitulu ,,čistá žena věrně představena Thomasem Hardym". mohu rozhodně říct, že je věrně představena. věřila jsem jí každou chvíli a chápala jsem jí. byla bych jí velmi ráda dobrou přítelkyní, které jí naštěstí Hardy nadělil. ukázal, že se nemá lámat nad nikým hůl, velmi jemně, přesto rozhodně, ukázal, za jakým názorem si stojí a troufnu si říct, že tím změnil myšlení nejednoho člověka.

15.07.2023 5 z 5

Adventní kalendář povídek na dlouhé zimní večery Adventní kalendář povídek na dlouhé zimní večery * antologie

Nejlepší adventní kalendář, jaký jsem kdy měla. Už nikdy nechci jiný!

Normální lidi Normální lidi Sally Rooney

upřímné, opravdové, nezapomenutelné.
já jsem tak neuvěřitelně nadšená! zdá se mi, že je to dle anotací trochu moc romantizované, protože za mě to není romantický příběh. může se říct, že je to o hledání té správné cesty a hledání hodnot. já bych řekla, že rozhodně ano, ale je to prostě o životě. o tom, že každý dělá chyby, že by na sebe měli být lidé milí a o spoustě dalších věcech. ve výsledku je to ale vážně normální příběh, který může zažít každý z nás.
k autorčině slohu: píše opravdu krásně, upřímně, rozhodně ne stroze, i když se to tak na první pohled může jevit. spíš bych řekla, že elegantně konstatuje skutečnost. k překladu: výrazy mi občas trochu neseděli, avšak! nečetla jsem originál, ale přečtu si ho, protože si nejsem jistá, jestli to tak má být, nebo jen čeština pro to nemá ta nejlepší slova :)
hodnotím nejvýše jak to jde, dosti se bojím zhlédnout seriál, nerada bych, aby mi prožitek nějak zkazil...

05.07.2023 5 z 5

Než zjistíš pravdu Než zjistíš pravdu Elena Minářová

Jsem velmi velmi spokojená! Knížku jsem měla půjčenou z knihovny, ale myslím, že si jí musím pořídit i domů. Při čtení jsem se cítila znepokojeně a úzkostně, věděla jsem, že něco přijde, a děsila se kdy. A o co půjde jsem neodhadla. Moc se mi líbily popisy života idylických boháčů, to je téma, o kterém čtu moc ráda. Hlavní záporačce se ani nedivím, že se takhle "zcovkla", to, co prožila muselo být hrozné. Knihu jsem přečetla jedním dechem, a přirovnala bych jí k V dobrém i ve zlém od Kimberley McCreight. Jsem moc pyšná, jak talentované autory v Česku máme, a mrzí mě, že spousta lidí si pod pojmem "autoři z Česka" stále představí jen povinnou četbu.

04.01.2024 4 z 5

Každé další léto Každé další léto Carley Fortune

Moc pěkný příběh o tom, jak se do sebe dva nejlepší přátelé zamilovali. Líbilo se mi, jak autorka popsala dospívání hlavních postav, a atmosféra, která byla vážně jedinečná. Moc pěkná četba na odpočinek u vody.

04.01.2024 4 z 5

Čtenářský kroužek na konci světa Čtenářský kroužek na konci světa Frida Skybäck

Přečteno jedním dechem. Je to sice ženský román, ale napínavý byl, jako nějaký thriller. Moc se mi líbilo zapracování knižního tématu. Když se děvčata ze čtenářského kroužku bavila o knihách, připadala jsem si, jako bych se bavila s kamarádkami. Moc vám doporučuji proniknout pod povrch této knihy a užít si úžasný příběh. Není to jen milý ženský román ;)
Celkově hodnotím 9,9/10, protože jsem měla ze začátku problém se stylem vyprávění. Po chvíli jsem si ale zvykla.

11.12.2023 5 z 5

Tajemství modrého skarabea Tajemství modrého skarabea Rebecca Michéle

Tohle bylo moc fajn čtení. Pokud bych na knížku nahlížela jinak, asi bych nedala plné hodnocení, ale na mě už od první stránky působí jako taková egyptská pohádka pro dospělé. A v pohádkách je všechno možné. Opravdu moc mě to bavilo, chtěla jsem číst každou volnou chvílí a odnáším si příjemný zážitek. K Tajemství modrého skarabea se v budoucnu s radostí vrátím.

24.01.2024 5 z 5

Vražda v anglické zahradě Vražda v anglické zahradě Katie Gayle

Příběh úžasný, nádherná klasická detektivka. Hlavní postava je úžasná, vyšetřování mě také moc bavilo. To je na plný počet hvězd.
Škoda tolika chybějících spodních uvozovek, v jedné větě dokonce mezer, a dalších věcí, které se mohly upravit při korektuře. Knížka to je skvělá a já doufám, že bude druhé vydání a bude očištěné od těchto chyb.

04.01.2024 3 z 5

Jezdec z neznáma Jezdec z neznáma Jack Schaefer

Napínavý, brilantně napsaný, ale i laskavý příběh. Moc moc doporučuji!

02.12.2023 5 z 5

Anima Anima Jaromír Vondra

Nádherná kniha! Naprosto neobyčejně napsaná a velmi inspirující. Zápletka je neobyčejně vystavěná, a snad poprvé v životě se mi u knihy stalo, že jsem netušila, jak skončí. Děj je akční a hlavní hrdina moc sympatický.
Knihu doporučuji naprosto všem. Je to typ literatury, který není hned tak k vidění, a je to neuvěřitelná škoda. Hýčkejme si autora, ať nám přinese další krásné knihy :)
Přidávám i recenzi :)

05.11.2023 5 z 5

Kdo ti píše? Kdo ti píše? Dagmar Digma Čechová

Jsem trochu zklamaná. Nedostala jsem úplně to, co jsem čekala, ale moc se mi líbilo vyprávění z pohledu nejrůznějších postav. Knížka se čte jedním dechem a ztracený čas to určitě nebyl.

04.01.2024 3 z 5

Obhájce Obhájce Michael Connelly

Naprosto skvělá detektivka pro ty, kteří mají dost traumatizovaných detektivů alkoholiků. Hlavní hrdina totiž není detektiv, ale právník Mickey Haller je úžasně napsaná postava! Moc mě bavilo nahlédnutí za oponu americké advokacie. Mohu doporučit všema deseti.

Vánoce v knihkupectví Vánoce v knihkupectví Jenny Colgan

Ze začátku mě vytáčela polovina postav a málem jsem knihu odkládala. Nakonec ale hodnotím jako jednu z nejlepších vánočních knih, co jsem kdy četla. Jsem dokonale naladěná na Vánoce a moc bych chtěla, aby měla tato kniha pokračování. Zatím sáhnu po autorčiných předchozích knihách. Bylo to tak příjemné a milé!

11.12.2023

Dědici Remiey Dědici Remiey Anna Tausigová

Siverai je úžasná kniha! Skvěle zpracovaný fantasy svět, vysoká úroveň jazyka, výborné postavy. Moc se mi líbila důležitost přátelství a věrnosti. Autorka je neuvěřitelně talentovaná a má to očividně v hlavě srovnané. Věděli jste, že je jí teprve osmnáct let? Hluboce se jí klaním a děkuji za tak úžasný čtenářský zážitek. Její tvorbu bych přirovnala ke knihám S. J. Maasové. Siverai má ten správný fantasy nádech ze Skleněného trůnu, ale zároveň i šmrnc z Maasové pozdější tvorby, Dvoru trnů a růží. Autorka Siverai už ale Maasovou dle mě přerostla. Siverai je kniha, při níž se běžně méně nadšení čtenáři do čtení zamilují.
Opravdu se mi dostala pod kůži, a považuji ji za jednu ze svých osudových knih

22.11.2023 5 z 5

Narcis a pivoňka Narcis a pivoňka Katarína Brányiková

Tak tohle bylo úžasné! Autorka píše nesmírně vtipně a čtivě, takže jsem měla za odpoledne přečteno. :( Zároveň ale poznala, kdy je třeba dát humor stranou, a nechat těžší témata vyznít. Zhruba do tří čtvrtin je děj hlavně humorný, pak ale zvážní. To konkrétně ve chvíli, kdy se Agáta dostane do spárů Ricarda, švába argentinského! Nebojte se však, že by se z Narcise a pivoňky stala nějaká depka. Autorka si stále drží odlehčený tón vyprávění a díky tomu i stravitelnou formou upozorňuje, jak rozeznat Ricardovy narcistické druhy.

Protože na mě celá knížka působí jako ze života, představuji si, že by tak pokračovala i nadále, i po konci knihy. Agáta by svolala kamarádky do hospody, kopla do sebe dva panáky, a vypovídala se jim. Přerušena by byla samozřejmě jen konverzací s hospodským, který by přinesl další rundu, a občasným "to si robíš prdel!" své kamarádky Mariany. :D

Hrozně mě také pobavilo, že Ricardo používal stejné hlášky, jako klasický hlavní protagonista romantické/erotické/romantasy knihy. Tihle "muži psaní ženou", nastavují mladým čtenářkám poměrně nerealistická očekávání do života, a snad si nyní ty, které to potřebují, díky Ricardovu příkladu uvědomí, jak jsou tihle panáčci v realitě trapní a nepoužitelní. :D Nechápejte mě zle, já si ráda tyhle sladké větičky přečtu, ale je třeba je odlišit od reality. Jen zde vyvstává problém, že když se chci do monologu nějakého toho dokonalého fešáka začíst, vybaví se mi Ríša a jeho móresy. :D A po tom vážně netoužím. :D

13.05.2024 5 z 5

Dědici Remiey Dědici Remiey Anna Tausigová

Siverai jsem naprosto propadla! Každý, kdo si na ní alespoň trochu myslí, by neměl s jejím čtením váhat.

22.04.2024 5 z 5

Tajné stránky paní Sylvie Tajné stránky paní Sylvie Claire Vigarello

Není to kniha pro každého, ale mně se moc líbila. Jako v každé záležitosti týkající se humoru, tato kniha nemůže sednout všem.
Přirovnání k Bridget Jonesové dokonale sedí. Sylvii jsem si moc oblíbila, i když jednou za cca. sto stran přišel moment, kdy už byla otravná i pro mě. Naštěstí rychle skončil, případně přišla hláška, která to přebila.
ÚŽASNÝ PŘEKLAD! Zachování vykání v určitých místech, stavba vět, naprostá nádhera! Velká poklona paní překladatelce.
Doporučuji číst po co největších částech. Kdybych četla po menších, pár stran denně například, asi by mi přišlo, že se nikam neposouvám už moc dlouho. Např. Sylvie dlouhou chvíli nechce uvěřit, že to co se děje je pravda. Číst to den co den by mě moc nebavilo. Řekla bych, že jako dovolenková četba je to ideální.

Zlomky nekonečna Zlomky nekonečna Adéla Rosípalová

Tato kniha se mi opravdu moc líbila! Nádherná práce s emocemi a celkovou stavbou příběhu.

11.12.2023 5 z 5

Dokud neustane vlnobití Dokud neustane vlnobití Kristina Janů

Vážení, tohle není obyčejný, nebo lehce nadprůměrný ženský román! Jsem unešená, jak chytře vymyšlené, napínavé, ale i romantické dílo jsem to jednou odpoledne přelouskala. Byť je kniha plná těžkých témat, autorka píše s lehkostí, a já jsem si tak u čtení skvěle odpočinula. Hlavní hrdinka je skvělá! Chytrá a hodná dívka z Česka, která nestrká hlavu do písku, ale bojuje.
Knihu moc doporučuji!

01.12.2023 5 z 5