corvo corvo komentáře u knih

Po záhadných stopách Po záhadných stopách Jaroslav Mareš

Mokele Mbembe - dinosaurus ze střední Afriky - jemuž je v této knize věnována samostatná kapitola, v mém životě znamenal první setkání s kryptozologií. Kdysi jsem o něm četl zajímavý článek v časopisu Květy a skutečně jsem věřil, že existuje. K odhalení jeho existence bylo podniknuto několik dobrodružných vědeckých výprav. Možná, že dinosaurus mokele vyhynul teprve v nedávné době, ale mým přáním je, aby jeho životaschopná populace v bažinatých pralesích řeky Kongo dosud přežívala.

08.03.2016 5 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Když Umberto Eco nedávno zemřel, tak jsem knihu zrovna četl. Zvláštní okolnost. Průběh záhadných vražd a jejich vyšetřování je umně zpracováno, i když je prokládáno méně napínavými a zdlouhavějšími dialogy a úvahami (dle mého vkusu). Ale i tyto čtenářsky složitější záležitosti jsou neodmyslitelnou součástí příběhu a výstižně zachycují život, myšlenky a pocity mnichů hříšného opatství. Sympatická postava je herbarista Severin a nesympatický knihovník Malachiáš. Detektivní pátrání po pachateli je plné logických souvislostí a pozorný čtenář je schopen vydedukovat a odhalit hlavního strůjce a neznaboha, jehož duše propadla nejtěžšímu smrtelnému hříchu a musela dostát svého ďábelského plánu. Závěrečné kapitoly s tragickým rozuzlením jsou jednou velkou apokalypsou, jež přinesla více obětí, než bylo plánováno, a mohla být ještě včas odvrácena. Ale právě proto, že se tak nestalo, učinilo tento román nezapomenutelným.

29.02.2016

Sladký život: rozhovory o cukrovce s Giordanem Brunem Sladký život: rozhovory o cukrovce s Giordanem Brunem Karel Kubát

Toto dílo je zde přiřazeno k RNDr. Karlu Kubátovi, ale patří k jinému autorovi. Autorem knihy Sladký život je MUDr. Karel Kubát.

31.01.2016

Rádžové indických džunglí Rádžové indických džunglí Josef Vágner

Indie bohužel není taková safari jízda jako Afrika. Autor formou osobních zážitků vypráví přhody se zvířaty i bez nich z indického subkontinentu. Podstatnou část věnuje geologickému vývoji a historii Indie, náboženství a kultuře Indů. Závěrečné kapitoly se zabývají biologií a ochranou velkých indických savců. Mé srdce by více potěšilo, kdyby obsah knihy byl ve stejném stylu a uspořádání jako Afrika, ráj a peklo a život a smrt zvířat s popisem ekosystémů a rozsáhlejším přehledem fauny této části světa.

20.11.2014 3 z 5

Když Duben přichází Když Duben přichází Jaroslav Foglar

Duben už odešel, ale jeho odkaz mládí ve mně stále zůstává a až se znovu narodím, tak duben zase přijde. Svěží jarní březinou poběžím slunci vstříc jak Lubor Klement s Vojtou Řezinou. Rozhlédnu se na vršku, v místech, kde korunami stromů vítr zaduje, surovec Draňák jednou slízne přes držku a prasák Ekrt těžce zkrachuje. Bedna kdesi z hlubin minulosti povstane a čerstvý vánek vůni jara do tříd zavane.

10.06.2014

Hoši od Bobří řeky Hoši od Bobří řeky Jaroslav Foglar

Kniha o první partě skautů, kteří byli předchůdci a jacísi zakladatelé skautství. Tohle byli ti správní dobrodruzi, kteří do táboření a životě v přírodě plném bezstarostných her, jenž obnášel i různé překážky a naučil je práci, poctivosti, hrdosrti a odvaze, vložili své srdce. Kdo splní 13 bobříků, ten je schopen překonat sám sebe, což je pro mnohé z nás velkým životním problémem. Zdolal jsem jich 6, tak mám ještě do konce života co dělat.

10.06.2014 5 z 5

Nejkrásnější brouci tropů Nejkrásnější brouci tropů Jaroslav Mareš

V knize je hlavně popsáno 10 druhů největších brouků světa, což samozřejmě nevylučuje, že jsou i nejkrásnější.

28.03.2014 5 z 5

Eurasie - země a život Eurasie - země a život François Bourlière

Skvělá série o přírodě všech světadílů (kromě samostatně zpracované Antarktidy). Různí autoři v ní popisují biomy a biogeografické oblasti Země, klima, vývoj kontinentů, faunu, flóru i skutečnost, jak krajinu ovlivňuje a přetváří člověk z hlediska historického až po současnost. Nechybí ani různá škála doplňujících fotografií. Pro všechny nadšené přírodovědce povinná četba.

27.03.2014 5 z 5

Modrá rokle (komiks) Modrá rokle (komiks) Jaroslav Foglar

Vlastním tuto zkomiksovanou Foglarovku v podobě kompletní barevné trilogie a můžu klidně přísahat, že díky kresbám v Saudkově podání je lepší než knižní verze. Hospoda s alkoholickými troskami, J. Foglar jako prodavač sportovních potřeb, různé motivy strašidelných stylizovaných lebek a zlodějíček Fretka vytvářejí jednu z nejlepších komiksových sérií Káji Saudka. Poslední část trilogie - Jeskyně Saturn - však není úplně dokončená, protože v ní chybí rozuzlení příběhu pátrání po Elvim - ztraceném kamarádovi. Škoda, že těch komiksových verzí Foglarovek kreslených Kájou nevzniklo víc.

25.03.2014 5 z 5

V zemi obřích trav V zemi obřích trav Vladimir Bragin

Zpočátku je to řešení záhadného případu, jak z povídek A. C. Doyla, jehož vyřešení je přece jen nakonec dílem náhody (SH se svou dedukcí to prostě není). Poté se děj náhle přesouvá do akčního dobrodružství v boji o holý život v džungli trav, obřích pavouků, žížal velikosti hroznýše a jiné havěti. Nakonec přichází procitnutí a příběh se dostává do jakési vědecké reality, což už příliš zábavné není.

22.01.2014 3 z 5

Napříč rovníkovou Amerikou Napříč rovníkovou Amerikou Enrique Stanko Vráz

Velký cestovatel český tehdy žil a šťasten byl ten, kdo poznal ho a přítelem mu byl. S mačetou a lasem vydal se za pralesa hlasem a druhý domov našel tam, kde bratrem indián mu byl, muži, který srdce lidské nikdy nezradil. Snad Alexandr Humboldt u jeho hrobu by se s úctou poklonil.

20.01.2014 5 z 5

Odkaz lovce tajgy Odkaz lovce tajgy Rudolf Luskač

Dobrodružný průměr. Jen nechápu, proč autor zařadil výskyt levharta a rysa karakala do oblasti pramenů řeky Leny. Tyto šelmy se v oblasti zdejší zeměpisné šířky (už dost na severu) nevyskytují.

25.12.2013 3 z 5

Hlubina Hlubina Peter Benchley

Kniha jak z udělání pro ty, který vědej na co je šnorchl a hned jak se ocitnou na břehu moře, tak si nasaděj brejle, fixnou plótve na nohy, vezmou do pazúry trojzubec a hurá do vody na ryby, raky, korýše, měkkýše, tukany, mloky a tuntaláry. Jen je třeba si dávat pozor na to, co vylovíte a komu to prozradíte...

15.11.2013 4 z 5

Lovy beze zbraní Lovy beze zbraní Jaromír Tomeček

Tyhle povídky z pohledu zvířecích obyvatel naší přírody a svérázných, leč pro někoho podivínských horalů, mě doslova odzbrojily. Ukládám svou starou vysloužilou kulovnici, kterou jsem zdělil po dědečkovi nimrodovi, mezi krovy pod střechu a zapřísahám se, že už ji nechci ani vidět. Pampalini je mrtev, ať žije král lovu - lovec beze zbraní!

15.09.2013 5 z 5

Zelené ticho Zelené ticho Jaromír Tomeček

Poetická krása lesů a kouzelného lesního ticha. Kdo se umí v přírodě dobře dívat kolem sebe, vnímat les tělem i duší, ponořit se do něj celou svojí bytostí a zároveň o těchto jevech přemýšlet, ten se v lese nikdy neztratí, stane se jeho součástí a pozná fůru přátel, kterých se naučí si vážit a projevovat jim vděčnou pokoru a úctu.

15.09.2013 4 z 5

Geppart test - žena Geppart test - žena Naďy Gepp

Taková zábavná skládačka, v níž si z fyziognomických znaků (vlasy, oči, obočí, nos, rty, brada...), které určují i naše charakterové vlastnosti, můžete sestavit hledanou ženu svých snů, jež se k vaší povaze nejlépe hodí. Potom už jenom stačí takovou sbalit.

15.09.2013 4 z 5

Volání na ďábla Volání na ďábla Wilbur Smith

Střet bílých lovců slonů s německoafrickým Trautenberkem ve skopčácké uniformě a s houfem askarů (domorodých vojáků) za prdelí. Příběh se odehrává převážně v povodí divoké řeky Rufiji, jejímiž pány jsou nilští krokodýli a po jejích březích se potuluje kapitální trofejní slon zvaný ,,Pluh země." Když vypukne 1. světová, tak se malebá oblast řeky Rufiji změní lovcům v nečekané peklo, které s sebou přiveze německý křižník Blücher.
V jedné větě v knize si zřejmě překladatelé originálu spletli afrického hrabáče s americkým mravenečníkem (nevyhrabává si nory).

14.09.2013 4 z 5

Hledání přírody Hledání přírody Karel Patočka

Kniha o přírodě, nerostech a horninách, zvířatech, rostlinách, houbách i počasí. Nechybí v ní pokusy s přírodninami, pozorování přírody, výroba jednoduché domácí meteostanice, zhotovení přístroje k určování nerostů a herbáře. Kniha je zároveň poetickým popisem autorova dětského pohledu na svět kolem nás a jeho lásce k přírodě a jejímu poznávání.

26.08.2013 4 z 5

Deštný prales Deštný prales Evan Jones

Taková malá stručná encyklopedie se zajímavostmi o tropických pralesích a jejich obyvatelích.

26.08.2013 4 z 5

Dobrák Dobrák Jiří Kulhánek

Ten hororový začátek, kdy hlavní hrdina odjíždí na samotu do chaty v lesích a je konfrontován s nemrtvými srnkami a vesničany je skvělý. Další děj se mění v dobrodružnou scifi, která postupně ztrácí napínavost a nějak už to není ono.

26.08.2013 3 z 5