Clea3112 Clea3112 komentáře u knih

21 lekcí pro 21. století 21 lekcí pro 21. století Yuval Noah Harari

Moje první kniha od autora, ačkoli se jedná o třetí díl volné série. Jsem proto "oproštěna" od srovnávání s jeho předchozími knihami. Velmi zajímavý soubor esejí a zamyšlení nad možným vývojem budoucnosti vycházející z premis současnosti. Myslím, že autor si je vědom limitů svého nelehkého úkolu, a přesto se do něho pustil, což vyžadovalo velkou dávku odvahy. Po bitvě je totiž každý generál :) Jeho dílo je/bude mj. i výpovědí o tom,jak současný člověk z počátku dvacátých let 21.století přemýšlí/přemýšlel o světě. Harari má smysl pro komplexnost, podívat se na fakta v co nejširší perspektivě a s nadhledem, což je ceněnou dovedností v dnešním světě zahlceném informacemi různé kvality. Ne všechny kapitoly jsou stejně vyrovnané a ne se vším musíte souhlasit, ale je to bezesporu inspirující podnět k tomu zkusit se dívat na věci trochu jinak a v jiném kontextu.

15.07.2022 4 z 5

Milý Bene Milý Bene Halina Pawlowská

Spisovatelský rukopis Haliny Pawlovské a její lehce satirický humor střílející do vlastních řad je poměrně čitelný a zase tolik nepřekvapí, znáte-li alespoň jednu její knihu, film, pořad ...(kdo by neznal? :) ) Je to odpočinkové čtení na letní odpoledne, při kterém zarelaxujete a budete si říkat, že na tom vlastně nejste vůbec špatně...a kdyby jo, nejlepší způsob, jak z toho ven, je udělat si z toho sradnu :)

17.06.2022 3 z 5

Kompletní průvodce půstem Kompletní průvodce půstem Jimmy Moore

Kniha může být velmi inspirativním rádcem pro ty, kteří váhají, zda se pustit do půstu, či nikoli. Je psána jednoduše, srozumitelně a přestože se místy myšlenkově opakuje a primárně zaměřuje na diabetiky, určitě stojí za přečtení. Motivuje každého, aby si našel svou vlastní flexibilní cestu ke zdraví a snaží se dodat čtenáři sebedůvěru, že se to dá zvládnout, pokud se rozhodne. Odměnou je zdraví, nebo alespoň zlepšení zdravotního stavu jakožto nejvyšší hodnoty, kterou máme.

23.04.2022 4 z 5

Wim Hof – Ledový muž Wim Hof – Ledový muž Wim Hof

Poslech audioknihy :

Tato kniha mě bavila. Musím příznat, že poslouchat Wimovo vyprávění bylo fascinující a inspirativní. V některých kapitolách se sice dost opakuje a přidává něco, co by tam nemuselo být, ale celkovému pojetí a mému dojmu z knihy to neuškodilo ( v papírové verzi je to možná více "viditelné" a iritující). Interpret audiobooku je výborný, naladěný na obsah a tudíž věryhodný.

11.09.2021 4 z 5

Mystický sex od A do Z Mystický sex od A do Z Cassandra Lorius

Ambiciózně – po všech stránkách (obsahové i formální) – pojatý projekt přibližující dějiny „sexuální energie“ a odlišné postoje východní a západní kultury k ní na pozadí věků. Je to více filozofické povídání, než v dnešní době nabízející se laciné sumarizování neobvyklých kuriozitek, či anomalit z oblasti sexuálního života. Samotný sexuální akt je zde povýšen na cestu hledání vzájemného partnerského souladu, která je součástí našeho sebepoznávání a duševního rozvoje. Rozsah témat někdy nutí autorku danou otázku pouze naťuknout, otevřít, takže mnohé kapitoly (ač kniha rozsahem poměrně obsáhlá, 400 stran) jsou leckdy spíše pozvánkou k dalšímu hlubšímu poznávání.

16.01.2019 4 z 5

Buzíčci Buzíčci Jan Folný (p)

Zajímavý krátký vhled do (převážně) gay-komunity. Co možná trochu převapí, je bezprostřední promiskuita a lehkost, s níž (někteří) hrdinové žijí. I to je obraz doby a společnosti. Povídky jsou čtivé, decentní provázání příběhů posiluje knihu jako celek. Doporučuji každému, kdo má rád příběhy ze současnosti a nenechá se odradit peprností jazyka :)

01.09.2018 3 z 5

Vánoce nebudou! Vánoce nebudou! John Grisham

Odpočinkové, úsměvné čtení o jedné malé "vzpouře" proti konvencím se šťastným koncem :)

17.01.2018 3 z 5

Multikulti pindy jedný český mindy Multikulti pindy jedný český mindy Iva Pekárková

Iva Pekárková je bezpochyby zajímavá dáma. Kniha se čte sama a nemůže nezaujmout :) Reportáže a střípky ze života v Londýně, psané s humorem, nadhledem, skromností , trefností a velkou dávkou tolerance . Za řádky napsanými zdánlivě lehkým perem nacházíme upřímnou snahu chtít pochopit to "jiné" a především (a za to Ivě díky) zprostředkovat to a předat dál. V dnešní době velký krok z ulity ven.

16.11.2017 5 z 5

Vztahy a pasti Vztahy a pasti Jan Vojtko

Za mě - upřímně - kniha, která nepřináší nic nového, objevného, žádný zásadní "Aha-moment". Asi záleží na vašich životních zkušenostech a osobních zážitcích. Umím si představit, že pro někoho, kdo je na začátku "vztahových zkušeností" , může knížka přinést něco objevného, inspirativního, nového....Pro toho, kdo už má něco "odžito" a je schopen reflexí a sebereflexí, je to kniha spíše takovým shrnutím známého. Od knihy neodrazuji, určitě si své čtenáře nachází, a je to tak v pořádku. V mé paměti ale dlouho nezůstane.

17.09.2023 2 z 5

Deník uprchlice Deník uprchlice Oksana z Ukrajiny (p)

AUDIOKNIHA: Knihu jsem si vybrala s ohledem na letošní Čtenářskou výzvu (kniha od ukrajinského autora) a byla jsem velmi zvědavá na autentické svědectví hrůz, které se na jaře 2022 spustily. Samotná válka a vše, co s ní je spojené, jsou bolestné a asi se dají jen těžko obsáhnout slovy. To asi ví nejlépe každý, kdo si takovou zkušeností prošel a asi nemá smysl to více rozvádět. Pokud jde o samotnou knihu a její literární zpracování, přiznám se, že jsem byla trochu zklamaná a nepřidám se k pochvalným recenzím většiny. K mému zklamání možná bohužel přispěla i interpretace Jany Strykové, která mnohdy dané pasáže intonuje a emocionálně zabarvuje tak, že hlavní hrdinka - bohužel - působí spíše nesympaticky a nepokorně. Osobně si nemyslím, že je "slabostí" přijmout pomoc, když jste v tísni. Je to výraz solidarity a soucity od těch, kteří vám pomocnou ruku nabízejí. Oplatit dobrem jako výraz poděkování za nabídnutou pomoc se dá vždy a jakýmkoli způsobem. Peníze opravdu nejsou všechno. Když si vzpomenu, jak se Češi v prvních dnech propuknutí válečného konfliktu angažovali v pomoci pro ukrajinské uprchlíky, nabízeli vlastní domovy, posílali spoustu peněz, jezdili vlastními auty na hranice, aby vyzvedávali matky s dětmi, na tu obrovskou vlnu solidaritu a soucitu..... pak mi přijdou některá autorčina líčení jejích prvních dnů pobytu v ČR nepokorná . uprchlický tábor na hranicích....možná nebyl ideální, určitě však nikdo nechtěl uprchlíky nějak poškodit, ublížit jim ...... naopak. Každý pomáhal, jak uměl a jak v danou chvíli mohl. Oxanino líčení uprchlického tábora si tedy vysvětluju prostě jen jejím strachem z neznáma, únavou a vyděšeností z útěku z vlasti, což je samozřejmě z lidského hlediska pochopitelné. Každá mince má prostě vždy dvě strany. Z literárního hlediska knihy mi vadilo (zvláště v první části knihy) nesystematické střídání časů, i když popisovalo minulou událost. Je to umělecký záměr autorky, nebo jen nedůslednost v popisování událostí, nebo snad špatný překlad.. ? Celkový dojem z knihy je pro mě tedy spíše rozpačitý.

21.05.2023 2 z 5

Všímavost Všímavost Josie Seydel

Jednoduchá cvičení, která nám pomůžou zastavit se a vnímat svět, sebe, problémy z jiné perspektivy. Jednoduché, a přitom tak náročné....schválně, zkuste to! Psáno jako návod, rádce do praktického života než kniha s duchovním rozměrem, což může být výhodou i nevýhodou.Familiární ton mi osobně úplně nesedl, proto minus hvězda.

26.02.2023 4 z 5

Síla léčivých polévek a očistné návody pro domácnost Síla léčivých polévek a očistné návody pro domácnost Vladislava Mlada Jirásková

Jednoduché, zdravé, rychlé recepty na polévky, které zvláště v chladné dny zahřejí. Doplněno krátkou charakteristikou léčivých účinků dané zeleniny, nebo bylinky. Pozitivně laděné obrázky. Kdo není naladěn na esoretický tón, ať se nenechá odradit. Polévky jsou zaměřeny na (středo) evropského konzumenta. Zde opravdu platí, že v jednoduchosti je nejen půvab, ale i síla. Za mě spokojenost :)

10.12.2022 4 z 5

Nemilovaná: z deníku sedmnáctileté Perly Sch. Nemilovaná: z deníku sedmnáctileté Perly Sch. Arnošt Lustig

AUDIOKNIHA : Osobnost Arnošta Lustiga mám velmi ráda, líbí se mi i jeho tvorba. Je v ní moudrost a nadhled muže, který viděl a prožil mnoho utrpení a přesto si zachoval životní optimismus, sílu, vitalitu. "Nemilovaná" je psaná z pozice 17 leté dívky a trochu asociuje Deník Anny Frankové. Přesto - ve srovnání s Deníkem Anny F. - si nelze nevšimnout, že kniha není psána teenegrovskou dívkou, ale mužem s hlubokými životními zkušenostmi. Sedmnáctiletá dívka, ačkoli byla okolnostmi přinucena dospět dříve a rychleji, by do svých úvah o smyslu a podstatě života a bytí asi nebyla schopna vnášet tolik nadhledu, reflexe, metafory a srovnání. Přesto je příběh výpovědí o své době, kruté, bolestné a nemilosrdné. Interpretace v podobě Jitky Molavcové mi opravdu nesedla. Moc jsem se snažila si na její podání zvyknout a "uvěřit" mu, ale nepřesvědčilo mě. Zážitek z psané verze knihy by byl asi hlubší.

09.09.2022 3 z 5

Zdravá střeva Zdravá střeva Justin Sonnenburg

AUDIOKNIHA : Určitě jedna ze zajímavých knih k tématu zdravého stravování a správného fungování střev. Některé pasáže mi však přišly zdlouhavé a -upřímně - interpratace se u této knihy opravdu moc nepovedla. Interpretka čte text ve velmi rychlém tempu, navíc často nebylo jasné, že/zda věta, odstavec či dokonce kapitola už skončily, což mi ztěžovalo vnímat fakta a rozlišovat podstatné od méně podstatného. Možná se ke knize vrátím, ale v papírové verzi.

27.05.2022 3 z 5

Mystický léčitel: Tajemství chronických i záhadných nemocí a jejich léčba Mystický léčitel: Tajemství chronických i záhadných nemocí a jejich léčba Anthony William

Mystický léčitel (a autorovy další knihy) přináší velmi nekonvenční, odvážný a originální pohled na řadu současných chronických "civilizačních" nemocí, se kterými si dnešní medicínský svět neví příliš rady. Mnohý pragmatik možná bude mít trochu problém s autorovým "zdrojem" znalostí, v každém případě je to kniha velmi inspirativní a principy, vysvětlení a doporučení, které představuje, mají svou logiku a nelze s nimi nesouhlasit. Kniha je systematická, přehledná, nic nevnucuje. Pustíte-li se i do dalších autorových knih, vše se vám začne skládat jako mozaika, a zkusíte-li praktikovat některá z jeho doporučení, můžete si postupně a přirozeně vybudovat zdravé životní návyky, které vaše zdraví jen podpoří.

08.01.2022 5 z 5

Co tě nezabije Co tě nezabije Scott Carney

Ke knize jsem se dostala díky Ledovému muži. Wim Hof je charismatická osobnost, která roste na popularitě, proto jsem se chtěla dozvědět ještě víc. Je pravda, že pro Scotta Carney je WH především tou počáteční inspirací, impulsem, který odstartuje jeho vlastní cestu za poznáváním a zkoumáním vlastních limitů fyzické i psychické odolnosti. Není to tedy kniha o WH, ale spíše reportáž o tom, kam až můžete dojít, když se do metody opřete naplno. Vyprávění mě bavilo, SC se snaží dávat vše do kontextu, opírá se o výklady vědeckých kapacit. Je pragmatický, skeptický (což je pro kontraverzní téma důležitý přístup), kritický, ale i chápavý a plný repektu. Líbí se mi, že Wima Hofa nepředstavuje jako modlu, naopak upozorňuje i na stinné stránky jeho osobnosti (Kapitola o výstupu na Kilimanjaro). Není však pochyb, že přesto všechno k WH chová hlubokou úctu a uznává ho. V knize se SC věnuje opravdu hlavně extrémním disciplínám. Jste-li adrenalinový typ, určitě vás to nakopne a budete hltat slovo za slovem. Pro obyčejného smrtelníka, který se chce "jen" otužovat a posilovat svou imunitu , je kniha spíše poutavým vyprávěním o různých dobrodružstvích než návodem či praktickou pomůckou.Nejvíce mě asi bavila právě předposlední kapitola Kilimanjaro.

12.09.2021 4 z 5

Denik Ostravaka 2 ... eště mě nědostali Denik Ostravaka 2 ... eště mě nědostali Ostravak Ostravski

Tak k téhle knize jsem se dostala vlastně náhodou, díky letošní Čtenářské výzvě 2019. Věřím, že rodilí Ostraváci si to užívají :) Mě jazyk - kupodivu - také velmi bavil. Ač Pražanda, avšak s kořeny na jižní Moravě a jazykovou průpravou z Polska, jsem to zvládla bez jakéhokoliv zakolísání :) Je to nenáročná oddechovka, jejíž všechny příchutě si vychutnají hlavně místňáci.

16.01.2019 3 z 5

Zeptej se táty Zeptej se táty Jan Balabán

Smrt, odchod nejbližšího a vyrovnání se s tím patří bezesporu k nejobtížnějším životním lekcím. V knížce "Zeptej se táty" se s tím pere (pral) i Jan Balabán. Tíhu tématu cítíte zavěšenou na každém slově, větě.... Vím, že je to těžké a "hodit" vše na papír někdy může pomoct .....Přesto za mě - momentálně - ne. Celkový dojem z knihy je bezmoc, zoufalství, deprese, které autora pohlcovaly mnohem více, než možná ukazuje samotný text. Po dočtení knihy můj bezprostření pocit - honem, rychle, pryč, teď nějakou jinou vyšší energii !

08.11.2018 3 z 5

Víkend v Londýně Víkend v Londýně Jan Folný (p)

Někteří autoři píšou knihy proto, aby reflektovali (s větší, či menší dávkou fikce) svůj život, jiní míří výš a chtějí nahlédnout na život, bytí, existenci v širší perspektivě a dát podnět k úvahám v obecné rovině. Jan Folný patří do první skupiny a není na tom nic špatného. Víkend v Londýně je příběh o krizi středního věku z pohledu mužů se zajímavě vystavěnou dějovou linií. Strukturou mi kniha trochu připomínala R. Murukamiho "V polévce miso". I zde příběh postupně graduje, vrchol přichází lehce za polovinou a potom již pouze doznívá, včetně různých vedlejší motivů.Život je teď a tady a za chvíli může být všechno jinak.

29.09.2018 3 z 5

Obrázky z Paříže Obrázky z Paříže Jan Šmíd

Hlazení po duši. Každý, kdo se dotkl Paříže, cítí její vůni a chuť na stránkách autorových esejí. Je to čtení pozvolné a vychutnáte si jej, jen pokud k němu přistupíte jako k odpolednímu popíjení kávičky v Tuilerijských zahradách nedaleko Louvru.

18.08.2018 4 z 5