Clea3112 Clea3112 komentáře u knih

Všechny cesty vedou do Santiaga Všechny cesty vedou do Santiaga Ladislav Zibura

AUDIOKNIHA: Znám předchozí Ládíkovy knihy a Santiago je zase o kus lepší. Tím, že se někteří poutníci ve vyprávění opakovaně "vracejí do děje", nabývá kniha tentokrát podoby "skoro - románu" s vedlejšími postavami, což jí dává nový a poutavější rozměr. Najdeme zde opět Ziburovu lehkost vyprávění, smysl udělat si legraci ze sebe i jiných, prolínání osobního příběhu s barvitými popisy přírody, městeček a hlavně zábavných historek z cest. Přibylo ale i reflexe a vážnější ton v osobním poodhalení se a svých starostí, které jen čtenáři připomínají, že i autor je člověk jako každý jiný, který se v životě potýká s různými bolestmi i radostmi. Interpretace v podání Martina Pisaříka výborná.

14.04.2024 5 z 5

Geniální potraviny Geniální potraviny Max Lugavere

Přiznám se, že jsem tuto knihu četla velmi velmi dlouho, ačkoli mě tématika zdravého stravování a zdravého životního stylu zajímá a očekávala jsem, že ji shltnu jedna dvě. Stále jsem měla pocit, že každou chvíli musí přijít něco nečekaného, překvapivého, ale ono to nepřicházelo, a tak se mé návraty ke knize více a více protahovaly. Celkově mám pocit, že kniha sází hodně na "chytlavý" titul. Řada informací je jistě zajímavá, ale jak již zmiňovali recenzenti přede mnou, připadají mi některá doporučení extrémní a nevyvážená. Proto je pro mě osobně kniha spíše zklamáním a jako komplexního rádce ji určitě brát nebudu.

24.03.2024 3 z 5

Dalajlamova kočka a umění příst Dalajlamova kočka a umění příst David Michie

Příběhy kočky Rinpoče jsou jako hlazením po duši. Je to přesně ten typ knihy, kterou si přečtete (nebo poslechnete), když si chcete odpočinout, relaxovat a vychutnat si okamžiky s tím spojené. Vyprávění plyne a vy s ním.

03.03.2024 5 z 5

Poměrně nadčasová kniha, která má spoustu využitelných nosných myšlenek, i když některé příklady a tipy jsou poplatné době. Osobní příběhy hrdinů mají působit motivačně (každý to zvládne!), ale za mě osobně tyto pasáže byly trochu zdlouhavé.

03.03.2024 4 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

AUDIOKNIHA: Sonda do života jednoho muže, na kterého doléhá krize středního věku a moc se s ní neumí poprat. Partnerské a rodinné vztahy, problémy na pracovišti, na maloměstě a hlavně vztah se sebou samým řešený lahví tvrdého alkoholu. Knihou se line spousta negativních emocí a toxicita vzájemných rodinných vztahů je tak silná, že si člověk říká, jak je smutné, že někdo inteligentní a vzdělaný "musí" žít život, jaký vlastně nechce. Interpratace v podání Pavla Batěka velmi povedená.

10.12.2023 3 z 5

Rozhodni se být zdráv Rozhodni se být zdráv Jan Vojáček

Druhý, volně navazující díl Vojáčkovy řady o vědomém přístupu a zodpovědnosti každého člověka ke svému fyzickému i duševnímu zdraví, o cestách k sebeuzdravování a budování vlastní sebehodnoty. S principy buď souzníte a pak si zde určitě něco pro sebe najdete, nebo vás zmiňovaný přístup neosloví (ale pak byste si tuto knihu asi nevybrali ke čtení :) ) Je pravda, že na mě mnohé kapitoly působily také spíše jako náčrtky a úvody k dané problematice, než že by prezentovaly hlubší pojednání. Ale i tak je možné ke knize přistupovat a čerpat z odkazů na další literaturu, na kterou JV upozorňuje.Stejně tak je třeba brát i krátké příspěvky jeho spoluautorů.

29.11.2023 4 z 5

Tajemný cizinec Tajemný cizinec Mark Twain (p)

AUDIOKNIHA: Tak trochu zapadlá a znovunalezená literární perla. Filozofické rozjímání nad etickými otázkami, co je vlastně dobro a co zlo...? A kdo o tom rozhoduje...? Jednoduchý příběh s hlubokým podtextem a poukázáním, že každá mince má dvě strany, ať chcete, nebo ne. Interpretace v podání Jana Hartla a Borise Roesnera úžasná!

29.11.2023 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

AUDIOKNIHA: Klasika, ze které mrazí. Síla manipulace autoritářských režimů a zlomená a na kolena sražená lidská důstojnost jako součást každodenní praxe. Žádné veselé čtení/poslouchání, přesto nezastupitelné ve světové literatuře 20. století. Interpretace v podání hereckých es Jiřího Ornesta, Borise Roesnera a pana Hrušínského nejstaršího zaručuje literární zážitek.

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Rodinná sága tří gnerací žen a předávání rodinného traumatu, ačkoli se každá z hrdinek vyrovnává s naděleným osudem po svém a podle svých možností a schopností. Jako vždy poutavé psaní, které na příkladu osobních příběhů poodhaluje otázky a dilemata , s nimiž se český národ ve své historii 20. století musel vyrovnávat - sudetská otázka a odsuny Němců, komunistický únorový puč 1948, kádrování, procesy, vstup "spřátelených vojsk" v osmašedesátém , spolupráce s StB, sametová revoluce a vypořádávání se s minulostí. AM jak je jejím zvykem, neodpovídá na žádné z nadhozených dilemat, nechává čtenáře zanořeného v reflexi a vlastním přemítání o tom, co je/není správné, kde jsou hranice vlastní svobody, sebeúcty, hrdinství i odpuštění. Hluboký příběh s mnoha rovinami.

Věc Makropulos Věc Makropulos Karel Čapek

AUDIOKNIHA : Další Čapkova geniální hra ! Silná myšlenka zabalená do hávu tajemna, lehce detektivního napětí, s přídechem romantiky i vášně. Čapek se opět dotýká nejniternější podstaty smyslu lidského bytí a života. Dílo jsem vyslechla v úchvatném podání Viktora Preisse, Karl Högera, Aleny Vránové.

04.11.2023 5 z 5

Vztahy a pasti Vztahy a pasti Jan Vojtko

Za mě - upřímně - kniha, která nepřináší nic nového, objevného, žádný zásadní "Aha-moment". Asi záleží na vašich životních zkušenostech a osobních zážitcích. Umím si představit, že pro někoho, kdo je na začátku "vztahových zkušeností" , může knížka přinést něco objevného, inspirativního, nového....Pro toho, kdo už má něco "odžito" a je schopen reflexí a sebereflexí, je to kniha spíše takovým shrnutím známého. Od knihy neodrazuji, určitě si své čtenáře nachází, a je to tak v pořádku. V mé paměti ale dlouho nezůstane.

17.09.2023 2 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Možná se budu opakovat, ale Karel Čapek je podle mě ve své době opomenutý kandidát na Nobelovu cenu za literaturu. Jeho díla jsou neuvěřitelně nadčasová, poutavá, fascinující, moudrá, lidská ....Myslím, že je jednou z osobností, na kterou může být český národ hrdý.

17.09.2023 5 z 5

Símka Símka Lucie Hušková

Náročné (tématicky) čtení (zvláště že jsem se do knihy pustila záhy po knize A. Mornštajnové Les v domě). Toxický rodinný vztah, neschopnost milovat své dítě nepodmíněně, zničující sebedestrukce...to jsou hlavní motivy prolínající se tímto příběhem. Při čtení dalších a dalších řádků si říkáte, kde jsou hranice sebeúcty ...ale pro dítě (ač už později dospělé), které nikoho jiného nemá a nepokřivenou čistou mateřskou lásku nepoznalo, je situace téměř bezvýchozí. Smutný příběh.

27.06.2023 4 z 5

Pod sněhem Pod sněhem Petra Soukupová

AUDIOKNIHA: Sonda do vztahů jedné velké rodiny, která se navenek tváří jako pevně soudržná, ve skutečnosti je však jen rozbitým talířem roztříštěným na kousíčky. Každý je vlastně strašně sám a osamělý, nespokojený sám se sebou i s těmi nejbližšími. Malé žabomyší války o nesmyslné drobnosti, které nedovolí nikomu prožívat radost z každodenních maličkostí, radost z toho, že se navzájem mají. Žádné zásadní drama se v příběhu vlastně nekoná. O to intenzivněji na vás doléhá prázdnota těchto vztahů. Audioverze je velmi autentická, takže vás po určité chvíli všechny ty nesmyslné hádky začnou strašně unavovat a řeknete si: Tak s těmi bych žít fakt nechtěl.

04.06.2023 3 z 5

Tsunami Tsunami Karin Krajčo Babinská

Pro mě velmi příjemné literární překvapení. Různé časové linie, skládání příběhu do mozaiky, který se zdá téměř od začátku zřejmý (ačkoli to je omyl! Pointa je jinde a přichází až v poslední kapitole), vztahová pnutí, morální dilemata, načrtnuté otázky nejen pro zúčastněné příběhu..... to vše přináší román K.K. Babinské. Přečteno jedním dechem a i poté vám to bude ještě ležet v hlavě.

21.05.2023 4 z 5

Deník uprchlice Deník uprchlice Oksana z Ukrajiny (p)

AUDIOKNIHA: Knihu jsem si vybrala s ohledem na letošní Čtenářskou výzvu (kniha od ukrajinského autora) a byla jsem velmi zvědavá na autentické svědectví hrůz, které se na jaře 2022 spustily. Samotná válka a vše, co s ní je spojené, jsou bolestné a asi se dají jen těžko obsáhnout slovy. To asi ví nejlépe každý, kdo si takovou zkušeností prošel a asi nemá smysl to více rozvádět. Pokud jde o samotnou knihu a její literární zpracování, přiznám se, že jsem byla trochu zklamaná a nepřidám se k pochvalným recenzím většiny. K mému zklamání možná bohužel přispěla i interpretace Jany Strykové, která mnohdy dané pasáže intonuje a emocionálně zabarvuje tak, že hlavní hrdinka - bohužel - působí spíše nesympaticky a nepokorně. Osobně si nemyslím, že je "slabostí" přijmout pomoc, když jste v tísni. Je to výraz solidarity a soucity od těch, kteří vám pomocnou ruku nabízejí. Oplatit dobrem jako výraz poděkování za nabídnutou pomoc se dá vždy a jakýmkoli způsobem. Peníze opravdu nejsou všechno. Když si vzpomenu, jak se Češi v prvních dnech propuknutí válečného konfliktu angažovali v pomoci pro ukrajinské uprchlíky, nabízeli vlastní domovy, posílali spoustu peněz, jezdili vlastními auty na hranice, aby vyzvedávali matky s dětmi, na tu obrovskou vlnu solidaritu a soucitu..... pak mi přijdou některá autorčina líčení jejích prvních dnů pobytu v ČR nepokorná . uprchlický tábor na hranicích....možná nebyl ideální, určitě však nikdo nechtěl uprchlíky nějak poškodit, ublížit jim ...... naopak. Každý pomáhal, jak uměl a jak v danou chvíli mohl. Oxanino líčení uprchlického tábora si tedy vysvětluju prostě jen jejím strachem z neznáma, únavou a vyděšeností z útěku z vlasti, což je samozřejmě z lidského hlediska pochopitelné. Každá mince má prostě vždy dvě strany. Z literárního hlediska knihy mi vadilo (zvláště v první části knihy) nesystematické střídání časů, i když popisovalo minulou událost. Je to umělecký záměr autorky, nebo jen nedůslednost v popisování událostí, nebo snad špatný překlad.. ? Celkový dojem z knihy je pro mě tedy spíše rozpačitý.

21.05.2023 2 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

AUDIOKNIHA: Smutné čtení (poslouchání) bez naděje. Děti jsou křehké bytosti, které se prostě NEMŮŽOU bránit, i kdyby moc chtěly...a právě o to silněji a bolestivěji celý příběh vyznívá. Stupňování napětí s pozvolným odkrýváním hrozivých tajemství jsou klíčovými technikami A. Mornštajnové, které vždy čtenáře přikovají k jejím knihám, ač jsou témata temnější a temnější. Litárně - jako vždy - vynikající. Interpretace Ivany Uhlířové - skvělá.

21.05.2023 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Petra Dvořáková vystihla v dramatickém mikropříběhu hlavního hrdiny podstatu složitosti dnešního světa. Nálepky s pojmem dobro a zlo nelze tak snadno rozdávat, protože kdo je tady opravdu hodný a kdo opravdu zlý? A kdo je Soudcem, který to všechno rozhodne? Kritika namířená nejen do maloměštáckého prostředí, ale i vyžilých struktur církevního společenství se zde mísí s kontroverzní Jaroslavovou tragédií, která je především osbobní krizí člověka coby lidské bytosti. Přes depresivní tón a beznaděj, které prostupují celý příběh, přece jen v závěru - překvapivě - prosvitne záblesk naděje.
Skvěle vybrané téma, ač velmi těžké, ponuré, bolestivé pro všechny zúčastněné. Styl psaní koresponduje s pochmurnou atmosférou celého příběhu. Knihu hodnotím vysoce, ačkoli nebude patřit k těm, ke kterým se budu chtít vrátit.

19.03.2023 5 z 5

Malý princ v nás Malý princ v nás Mathias Jung

Malý princ v nás je takovou volnou filozoficko-literárně-psychoanalytickou interpretací Saint-Exuperyho slavného díla pro malé i velké čtenáře. Může pomoct těm, kterým jsou interpretace literárních děl vzdálené, nebo naopak prohloubit směr úvah, ke kterým jste sami dospěli na svém putování s Malým princem po planetách "vašeho" vesmíru.Hezké.

26.02.2023 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Malý princ je filozofická pohádka, kterou čtete trochu jinak v dětství, trochu jinak v dospívání, a opět jinak v dospělosti. A troufnu si říct, že nikdy neztrácí svůj půvab. Pokaždé je co objevovat, nad něčím tajit dech, usmívat se, či cítit melancholické rozjímání. Můžete se zkoušet dívat na svět dětskýma očima, vnímat jeho krásu i první pocity zklamání. Nebo chladným pragmatickým pohledem dospělých, jenž tyto dovednosti mnohdy již ztratil. Střetávání těchto dvou světů přináší sondu v sobě samém.

26.02.2023 5 z 5