Claudius Claudius komentáře u knih

Šeroprostor Šeroprostor Ann Aguirre

Tváří se to jako sci-fi, má to prvky jako sci-fi, ale sci-fi to prostě není. Celá kniha na mě působila jako fanfikce třináctileté dívky, která pouze zasadila romantický příběh do sci-fi prostředí pro větší popularitu. Kniha sice obsahuje některé skvělé nápady, třeba samotná myšlenka Šeroprostoru je skvělá, ale lze poznat, že autorku tyto věci nezajímají a spíše se věnuje oblečení hlavní hrdinky. Dokonce sama Sirantha v jednu chvíli přizná, že se chce zeptat, jak funguje přeměna Vtírače v jinou osobu, ale protože se zmíněný Vtírač změní do podoby její bývalé lásky, psychicky to nezvládne a čtenář se nedozví nic, kromě dalších ufňukaných vzpomínek na božského Kaie.

26.08.2016 2 z 5

Calvin a Hobbes Calvin a Hobbes Bill Watterson

Perfektní, milý a trefný návod na život. Funguje tím lépe, čím lépe se pamatujete na sebe sama, když vám bylo sedm. Nemůžu se obránit srovnání s legendárním Snoopym - komu se líbil ten, musí se mu líbit i Calvin a Hobbes. Takhle má vypadat komiks.

29.05.2016 5 z 5

Legendy v exilu Legendy v exilu Bill Willingham

Hezká kresba, zajímavý detektivní příběh ozvláštněný pohádkovými postavami. Skvělá hlavní postava vlka. I když nejsem velký fanda komiksů, tenhle se mi líbil. Ale fakt nevím, jestli se někdy dostanu k dalším dílům.

31.12.2015 4 z 5

Prokleté město Prokleté město Lisa McMann

Přečteno za jediný den, částečně protože se to dobře četlo, a částečně protože je to celkem krátké. Líbily se mi moc vztahy mezi postavami, všichni se k sobě chovali moc pěkně. Hlavně vztah Kendall k Nikovi musel dojmout každého. O to slabší byla hororová linka. Celé to budilo spíš depresi než strach, ale i to je úspěch. Holt školní lavice jsou děsné svině. Třicet pět, sto, třicet pět, sto!

26.08.2015 4 z 5

Devět princů Amberu Devět princů Amberu Roger Zelazny

Od Zelaznyho jsem již četl Pána stínů a ten mě svým stylem vůbec nezaujal. Nad panem Zelaznym jsem tedy zlomil hůl a na jeho další knihy jsem tak nějak neměl vůbec chuť. Ale když už se mi Devět princů Amberu dostalo pod ruku, řekl jsem si, že to s ním ještě vyzkouším. A byl jsem příjemně překvapen. Ono to sice není tak těžké, když má člověk minimální požadavky, ovšem kniha mě zaujala natolik, že začínám přemýšlet o přečtení dalších dílů. To ovšem až někdy v daleké budoucnosti.

08.08.2015 3 z 5

Vlčice a Mandragora. Část druhá Vlčice a Mandragora. Část druhá Zdeněk Žemlička

Lepší než svazek I, ať už kvůli dlouho očekávané bitvě v Teutonském lese, nebo k lovu na strigu. Taky tam bylo více Kroany než v prvním díle, a o ní to přece má být, že? Jen mi trochu vadilo to, jak to vyřešili s Kristomem, to šlo podle mě zvládnout trochu elegantněji.

31.07.2015 4 z 5

Vlčice Vlčice Zdeněk Žemlička

Velmi příjemné překvapení. Čekal jsem málo a dostalo se mi hodně. Vlčice je rozhodně velmi kvalitní fantasy. Poklona patří autorovi, který má historické reálie opravdu velmi podrobně nastudované. Těším se na další díly.

03.06.2015 4 z 5

Jack, Pán stínů Jack, Pán stínů Roger Zelazny

Přečtení této knihy vám nezabere ani týden, takže si ji klidně přečtěte, přestože já vám ji doporučit nemůžu. Prakticky celou knihu sledujeme hlavního hrdinu, jak někam jde a něco dělá. Bohužel, v podstatě nikdy se nedozvíme, kam jde a proč to vlastně dělá, protože buď tam nakonec kdovíproč nedojde, nebo pasáž, kdy tam konečně došel, autor přeskočí.
Z tohoto důvodu hlavního hrdinu zpočátku vůbec nechápete, pak ho začnete nesnášet a nakonec zjistíte, že hlavní záporák, Pán netopýrů, byl mnohem sympatičtější než Pán stínů a že vůbec ve výsledku nechápete, čím byl vlastně záporný.

16.04.2015 2 z 5

Masky apokalypsy Masky apokalypsy Robert R. McCammon

(SPOILER) Nějak se stalo, že jsem četl již druhou postapokalyptickou knihu v řadě v době, kdy tento žánr začal zase zajímat všechny. Aneb zatímco jsem sledoval barevný a černohumorný seriál Fallout v televizi, četl jsem temné a depresivní Masky apokalypsy. Asi aby se to vyrovnalo.
Z počátku jsem nebyl z knihy zvlášť nadšený. Původní bezcílné putování bylo jen velmi vzácně oživeno vstupy "Rudookého muže". Naši hrdinové procházejí krajinou, ve které, odpusťte mi to srovnání, oproti Falloutu chybí roboti, brahminí karavany a padesátková rádia. Jakmile se naši hrdinové sešli v Mary's Rest a začali něco budovat (tj. konečně někam došli), uvažoval jsem krátce nad udělením i čtvrté hvězdičky. Bohužel samotné finále bylo nepřesvědčivé, a mé úvahy o vyšším hodnocení brzy ukončilo.
Na jednu stranu strašidelné, až hororové a místy vážně nechutné, na druhou nadějeplné, silné a velmi, velmi atmosférické. Nicméně podruhé už to asi číst nebudu.

08.05.2024 3 z 5

Kalimdor Kalimdor Sean Copeland

Úvodem si povzdechnu, že nemáme čtvrtý díl WoW kroniky. Dále si povzdechnu, že jsem si k Vánocům 2023 moc přál třetí Putování Azerothem - Northrend, neb jej z podstaty věci znám nejméně.
Kalimdor je můj oblíbenější ze dvou "hlavních" kontinentů, protože je to ten "Horďácký" a jsou na něm zajimavější lokace než jen další pohromou zničený lesík (které zabírají cca polovinu Východních království). Ruku v ruce s tím, že jsem v Kalimdoru strávil více času, mi kniha dala méně, než předchozí díl. A byť oceňuji dvoustránkovou kresbu Thunder Bluffu, ilustrace taky byly hezčí.
Dejte mi čtvrtou kroniku!

14.04.2024 3 z 5

Poslední smrtelné pouto Poslední smrtelné pouto Brian Staveley

(SPOILER) Konečně jsem dočetl tuto sérii a nyní ji mohl zhodnotit jako celek (byť je to komentář jen k třetí knize, pak finále série je vždy jen tak dobré, jak série sama).
Budu stručný. První díl je jedna z nejlepších fantasy, které jsem kdy četl, a z obou pokračování jsem tak zklamaný, jako už dlouho ne. Nemám pocit, že by se něco vyřešilo, natož pak zajímavě. Finální konfrontace se smrskla na boj s Urghuly, kteří byly celou dobu prezentováni jako podružný problém. Hlavní, donekončna plánující záporák poražen naprosto pitomým způsobem. Kladně hodnotím jen Rassambur.
Obrovská, srdce-lámající škoda.

14.04.2024 2 z 5

Stopa černého draka Stopa černého draka Chris Pierson

Do náruče prvního dílu trilogie Taladas mě vehnala pandemie a tento mě s nulovými očekáváními překvapil, ba dokonce navnadil na další pokračování. Což byla zřejmě chyba, neb ke Stopě černého draka jsem přistupoval s nějakými očekáváními, a ta nebyla naplněna.
Ona to není vysloveně špatná kniha. Má mnoho dobrých myšlenek, jako je celý koncept království, ve kterém lidé spolužijí s minotauri, nicméně nevládnou lidé, ale právě minotauři. Hezká byla i až hororová sněžná pasáž, a oceňuji i partyzánské půlčíky.
To, co srazilo mé hodnocení až na dvě hvězdičky, bylo provedení. Kniha je k uzoufání nudná, nezajímavá, plná berliček a oslých můstků. Působí to na mě tak, že hlavouni stojící za celým DragonLance hodili autorovi nápady, co tam má a může použít, a autor rutinér prostě vzal skupinu hrdinů a těmito motivy je bez hlubšího zájmu provedl až do nezáživného finále.
Závěr je tak nějak klasicky špatný. Máme zde záporáka, jehož moc je neustále zdůrazňována, a rovněž je zdůrazňováno, jak nedává smysl, aby naši hrdinové na něj vyzráli. No a ano, naši hrdinové na něj v rámci možností skutečně vyzrají (to není spoiler, že ne, má to přece třetí díl), a ne, nedává to smysl.
Nu což, když už jsem se dostal v Taladasu takto daleko, byla by škoda nezařadit se do elitního klubu 5 lidí, co to tady na databázi vůbec četli celé. Tedy tak do roka mohou všichni fanoušci očekávat (zřejmě rovněž první a jediný) komentář k závěrečnému dílu této zapomenuté série.

31.12.2023 2 z 5

Pušky Avalonu Pušky Avalonu Roger Zelazny

Před pěti lety jsem na této databázi v komentáři k prvnímu dílu zmínil, že si možná někdy, v "daleké budoucnosti", přečtu další díly. Tehdy jsem skutečně netušil, že mě do náruče druhého dílu v daleké budoucnosti roku 2020 vženou pandemií uzavřené knihovny.
Každopádně vlivem této "prodlevy" jsem si toho z prvního dílu mnoho nepamatoval. Naštěstí to moc nevadilo, stačí všeobecné povědomí o tom, co je Amber a o co se Corwin vlastně snaží. Prvnímu dílu se to ostatně ani moc nepodobá, Corwin cestuje těmi víceméně "středověkými" stíny, čímž se tento díl nese spíše v duchu klasičtější fantasy. Závěr je divný, ale vzbuzuje zvědavost, co bude dál. Možná zase někdy v daleké budoucnosti?

13.11.2020 3 z 5

Den draka Den draka Richard A. Knaak

Od Dne draka dostanete přesně to, co asi čekáte. Postavy zajímavé, propracované, byť samozřejmě do jisté míry archetypální. Působivý a rozmanitý svět Azerothu, který hraje v příběhu nemalou roli. A samozřejmě samotný příběh, místy předvídatelný, ale dostatečně epický, aby v žádné části nezklamal. Bonusem samozřejmě je, že knížka doplňuje střípek historie vesmíru WarCraftu.
Jedině bych vytkl poměrně obvyklou chybu. Podle mě by Vereesa neměla být pro trpaslíky přitažlivá - jejich ideál krásy by měly být malé, podsadité trpaslice, o nichž přímo v knize padne zmínka, že si nechávají narůst vousy; a ne vysoká, štíhlá (a samozřejmě zcela bezvousá) elfka plavných pohybů.

17.06.2020 4 z 5

Tommy Taylor a falešná identita Tommy Taylor a falešná identita Mike Carey

No nic moc. Nedalo to skoro žádné odpovědi, žádnou návnadu na další díly. Příběh pořád ukazuje totéž. Tom Taylor může a nemusí být literární postava. Literární postavy možná nějak prosakují do normálního světa. A to je vše. O co postavám v komiksu jde, to se tak nějak nedozvíme.
Komiks je ve více pasážích zbytečně brutální a explicitní násilí se do tohoto příběhu vůbec nehodilo. Navíc kresba sama o sobě není moc hezká. A celkově to kazí chyby v sazbě písem. Když už komiks používá pět různých fontů, měli by si sazeči ohlídat, aby jim ta jednotlivá písma seděla, ale bohužel, ani to se nepovedlo. Tuhle sérii už ne.

30.12.2019 2 z 5

Výstrahy zvědavcům (25 povídek) Výstrahy zvědavcům (25 povídek) Montague Rhodes James

"... před veškerou starodávností má přednost prostředí natolik soudobé, aby běžný čtenář dokázal sám posoudit jeho věrohodnost. ... aby se čtenář mohl ztotožnit s postiženou osobou, zatímco v příbězích z dávnověku je čtenář téměř nevyhnutelně odsouzen do role pouhého diváka."
Jsem rád, že poté, co mě tato sbírka vytrvale přesvědčovala o tom, že pan James je odborník na slovo vzatý a rozumí tomu více než já, nemusím svou kritiku postavit jen na svém špatném vkusu. Samotný autor představil pravidla pro dobrou strašidelnou povídku a je v tomto duchu citován v rámci závěrečné statě "Kamenný škleb ďábelské zloby". Ze slov, které jsem si rovněž dovolil citovat na úvod tohoto komentáře, jasně vyplývá, že i dle jeho názoru je nutná jistá soudobost strašidelné povídky, aby se mohla nazývat strašidelnou. Tím se dostáváme k největší slabině sbírky - ve 21. století se s gentlemany pobývajícími na zámcích anglického venkova 19. století dokáže ztotožnit jen málokdo. Čtenář je tedy, dle slov autora, odsouzen do role pouhého diváka, jeden z autorem představených pilířů dobré strašidelné povídky tím padne a v autorem precizně poskládané mozaice začne něco chybět.
Kniha tedy můžou sloužit jako náhled do doby minulé, a i někdy vyvolá ono příjemné mrazení, ale přestože jistě byla ve své době špičkovým čtením, dnes už poněkud zestárla.

24.01.2019 3 z 5

Já, robot: Chránit Já, robot: Chránit Mickey Zucker Reichert

Velké překvapení. K této knize jsem přistupoval velice opatrně, převážně kvůli vlažnému hodnocení zde. Navíc jsem byl všemi Asimovovými knihami, které jsem četl, poměrně zklamán. Možná i díky tomu se mi kniha velice líbila, jelikož se Asimovově stylu příliš nepodobá. Tohle totiž není ani tak o robotech, jako o psychologii jako takové.
Inteligentní a sympatická hlavní postava, sonda do zajímavého prostředí dětské psychiatrie a nemalý prostor pro úvahy okolo robotiky mě zcela pohltily. Pouze ten akční závěr se do knihy moc nehodil a působil až rušivě. V každém případě si v brzké době přečtu druhý díl.

24.08.2018 5 z 5

World of Warcraft: Kronika 1 World of Warcraft: Kronika 1 Chris Metzen

Krásná a obsáhlá kniha s nádhernými ilustracemi. Bohužel není příliš otevřená nováčkům a rozhodně ne lidem, kteří se s WarCraftem setkávají poprvé. Svět WarCraftu je natolik obrovský, obsáhlý a plný příběhů, že většina událostí je jen letmo popsána a člověk si pak musí některé informace dohledat, nebo se v tom rychle začne ztrácet. Kvůli občasné nepřehlednosti jsem byl nucen hvězdičku strhnout. Doufám, že další svazky kroniky, které se budou zabývat menšími časovými úseky, budou historii popisovat trochu podrobněji a srozumitelněji. Druhý svazek mám již ve svém vlastnictví a jsem zvědavý, kolik jich nakonec vznikne.

21.09.2017 4 z 5

Duše démona Duše démona Richard A. Knaak

Přes slabší začátek se kniha v polovině velmi slušně rozjela. Bojové scény byly až na výjimky povedené, vzrůstající napětí mezi Malfurionem a Illidanem fungovalo, Neltharionovo šílenství bylo uvěřitelné. Jsem zvědavý na to, co přinese poslední díl.

11.09.2017 3 z 5

Přineste mi hlavu poslíčka Willyho! Přineste mi hlavu poslíčka Willyho! Scott Adams

Asi bych pro správné pochopení této knihy měl být osamělý třicátník věnující se nudné práci a všeobecné depresi. Protože humor této knihy mě až na výjimky nijak neoslovil. Bohužel, toto zřejmě nebyly stripy určené pro mě.

27.07.2017 2 z 5