ClariceL. ClariceL. komentáře u knih

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Zjistila jsem,že u této knihy musíte vědět,jestli chcete přistoupit na určitý druh hry.Několik prvních stránek jsem měla trošku problém.Myslela jsem,že se autor snaží být jen vtipný po své první knize a bude to přehnané,protože některé postřehy Elsy jsou na její věk až moc vyspělé.Ale je na vás,jestli chcete vstoupit do Miamasu.Bez něj by byl příběh chudší.Prolínání světa fantazie a snových hrdinů s realitou dospěláckého světa vytváří příběh zajímavý,trochu smutný,místy humorný,chvílemi i dost napínavý,ale celkově dává pěknou souhru a dokáže promlouvat jinou řečí k těm,kteří jí chtějí naslouchat.No a já jsem nakonec chtěla.

19.01.2016 4 z 5

Hodně si pamatuju - Perličky v duši Raoula Schránila Hodně si pamatuju - Perličky v duši Raoula Schránila Ladislav Tunys

I přes role,ve kterých se jen míhá a není hlavní postavou,vyniká svým zjevem a galantností.Život měl velmi bohatý přes divadlo vesnické,Národní,Divadlo Anny Sedláčkové,v Ostravě a dokonce i cirkus.
Povídání působí nenuceně,pravdivě,nejen o filmu,také o válečných létech,ale i pár soukromých perliček a názorů osobních.Jako by jste s ním seděli u kávičky každý den.Víte co byla Raoulovna a jak to dopadlo s vařením protekčních ledvinek?
No a i tohle je Raoul:
Láska?Vážky kmit v zrcadle lesní tůně,
odkudsi závan libý opojných květů vůně...
Přelétne,zavoní,
oko ti zaroní,
žalem i radostí,
rozkazem,žádostí.

08.01.2016 4 z 5

Dcery Marie Terezie Dcery Marie Terezie Friedrich Weissensteiner

Líbí se mi forma,jakou autor píše,jednoduše a srozumitelně popisuje životy císařských dcer.Kromě známého osudu Marie Antonie mě zaujala výchova matky od dětských let až po dospělost a životní příběh Isabelly Parmské.

08.01.2016 4 z 5

Volání Cthulhu 2 Volání Cthulhu 2 Howard Phillips Lovecraft

Dočetla jsem případ Charlese Warda,který je pokračováním třetích spisů a je asi nejzajímavější.Chvílemi jsem myslela,že bude podobný ostatním povídkám,ale závěr byl překvapením,protože byl jiný.To je docela dobře,protože jsem měla pocit,že mám přelovecraftováno.Z první části mě ještě zaujala krátká povídka Chladný vzduch.

12.12.2015 4 z 5

Mozart: Člověk a génius Mozart: Člověk a génius David Weiss

Chválím velmi autora,za opravdu krásně popsaný Mozartův život od prvních kroků až po poslední vydechnutí.Podrobně sledujeme lásku k hudbě,rodině,hlavně pak k otci Leopoldovi,který někdy až vtíravě představuje své geniální dítě všem a všude.Bez něj by tento roztomilý chlapec nenavštívil všechna krásná místa,nepoznal spoustu osobností,které měly vliv na jejich další spolupráci.Jejich vztah se samozřejmě formuje a s věkem mění.Celkově na mě působí krásně všechna místa Salcburk,Vídeň,Praha,známá jména dalších umělců v pozadí vlády Marie Terezie a jejích rozhodnutí,kde je událostem věnován taky prostor.Nejsou to ale jen výhry,také prohry,jak v životě uměleckém,tak i rodinném.Krásně napsané.

09.12.2015 5 z 5

Průšvihy Zdeňky Baldové Průšvihy Zdeňky Baldové Michaela Košťálová

...Má úcta,Živná...Pane profesore z měšťanky ho vyhodili,na řemesla se nehodí,aspoň tu madurídu kdyby udělal...
Národní umělkyně,ženská komička,Baldinka.Na divadle tyto herce už nezastihneme,zůstávají nám aspoň ve filmu.Za životní roli je vzpomínána zlá Paní Dulská,ale mně se líbí hlavně v komediích,kdy přicupitá a brebentí,se svým typickým projevem.Také to neměla v životě lehké,ale byla sluníčkem a obětavou manželkou doktora Hilara.
,,Pane,Vy jste epidemie!Vy jste všude...Vy jste mor!!!

05.12.2015 4 z 5

Příběhy pařížské kokoty Příběhy pařížské kokoty Guy de Maupassant

Hraběnka de Mauregard si nechá platit za své služby,touží po bohatství a velmi ji to baví.Pornografický text,bez zvláštní myšlenky a děje.Opakující se,detailně popsané scény na každé stránce.
Když jsem knihu objevila,myslela jsem,že jde o Miláčka v ženské podobě.Nejsem puritán,nevadí mi erotické ani tvrdší popisy,ale tyto dialogy a praktiky se mi v tomto podání teda moc nelíbily.

04.12.2015 2 z 5

Maskovaná milenka Maskovaná milenka Honoré de Balzac

Přiznám se,povídku jsem četla kvůli porovnání s Vávrovým filmem z roku 1940.Je to takové ploché.Leon de Préval má svatou trpělivost.Vdova Elinor de Roselis odmítá muže a lásku s ohledem na špatnou zkušenost,ale kdyby si takhle každá hrála s mužem a ještě kladla rozmarné podmínky asi bych ji poslala někam.Ale láska mocná čarodějka.

04.12.2015 3 z 5

Nic vážného Nic vážného Justine Lévy

Velmi tlustý chorobopis.Každý má nějaký problém,Louisa má všechna F. Snad i tenhle,místy i souvislý,vodopád pomohl skrýt její dočasný neklid.

01.12.2015 2 z 5

Adam Adam Kamila Holásková

Kniha není psaná dojemně,se spoustou omáčky.Jako bych četla dlouhý článek v novinách.Reálný zápis o chlapci z nefunkční rodiny.Adamova prababička se snažila,dle svých možností,ukázat mu,co je dětství.Rodiče na facku.Je to smutné.V dospělosti je Adam samozřejmě ovlivněn tím,jak vyrůstal.Zajímavé,že v těch sedmdesátých letech neskončil v dětském domově.

27.11.2015 3 z 5

Vládce stínů Vládce stínů Cody McFadyen

Skvělý psychologický thriller,který jsem si dlouho chtěla přečíst.Navodil mi správnou atmosféru,kdy jsem se nemohla od knihy odtrhnout.Má v sobě témeř vše.Sériového šílence,který je navíc chytrý,zvýšenou dávku brutality,promyšlený scénář,poznamenanou agentku a všechny ty stíny,stíny...
Čtu a trošku mi běží před očima příběh podobný,vraha jsem tušila brzy,ikdyž ne na sto procent.Není lehké napsat takovou knihu,vždycky se budou podobat a přesto i tato je jedinečná zase v něčem jiném a určitě jedna z nejlepších,které jsem četla.

24.11.2015 5 z 5

Naše srdce Naše srdce Guy de Maupassant

Vyprávět tak dlouho o pocitech,dlouze popisovat každé místo,kde se zrovna se svými pocity nacházíme,bez potřeby zápletky a dynamického děje,to si skutečně může dovolit tento Francouz.

23.11.2015 4 z 5

Dunwichská hrůza Dunwichská hrůza Howard Phillips Lovecraft

V tomhle žánru nejlepší z povídek,které jsem od Lovecrafta četla.Ilustrace doplňují pocit hrůzy a strachu z něčeho,co nemáme právo povolávat.

18.11.2015 5 z 5

Gustav Nezval ...Oči spíše sympatické Gustav Nezval ...Oči spíše sympatické Pavlína Vajčnerová

Netoužil po tom,aby se o něm psalo.Přesto myslím,že se autorce podařilo zachytit spoustu hezkých vzpomínek.A to hlavně divadelních,kde byla spousta hezkých rolí.Závěr patří vzpomínkám syna Jiřího.
Můj nejoblíbenější je hned první Nezvalův film Jarčin profesor.Konečně ne tak přísný, jako lesní Perner.Ale vždycky se budu zlobit na nadporučíka Vargu za to,že nechtěl.Asi jako v životě.

14.11.2015 4 z 5

I slunce vychází I slunce vychází Ernest Hemingway

Z knihy je cítit lehkost a volnost.Večírek,který trvá několik dní.Čas,který dovoluje zapomenout a snít.Ale vždycky se musíte probudit.

12.11.2015 4 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Jo Nesbø

Nesbo s úsměvem na rtu,obrací kartu.

09.11.2015 3 z 5

Útěky – Lída Baarová Útěky – Lída Baarová Josef Škvorecký

Černobílý den jsem věnovala této knize a můj pocit asi takhle:
Baarová nebyla žádná Madla z cihelny a svůj život si Za tichých nocí představovala určitě daleko jednodušší.Prožila nejedno Ohnivé léto a třebaže byla nějakou dobu Maskovaná milenka a neměla Na růžích ustláno,našel si ji ve zralém věku Její lékař a mohla si zase říct,že Život je krásný.
Škvorecký sepsal její vyprávění a na mě puůsobí moc hezky.Už jsem některé četla a přestože se vedou diskuze o pravdě,o lži,o vztahu s Goebbelsem,každý at´si udělá svůj názor a hodnocení.
Pro mě zůstává dál,jako nejkrásnější Dívka v modrém.

07.11.2015 5 z 5

Měsíční močál Měsíční močál Howard Phillips Lovecraft

Za mě jednoznačně Číhající děs.Další povídky,které se mi líbily nejvíc: Krysy ve zdech,Vyvrženec a Hudba Ericha Zanna.Ovšem i krátká Ex oblivione(Z říše zapomnění)je zajímavá.Vypravěč vstoupí přímo do vás.Pěkné,mrazivé počtení.

05.11.2015 5 z 5

Hraje František Smolík Hraje František Smolík František Černý

Vedle starosty Buzka,poustevníka Školastyka či vrcholného profesora Málka,ztvárnil Smolík množství rolí především v Městském divadle na Královských Vinohradech a v Národním divadle.Sám si tvořil masky,detailně zpracovával text a měl smysl pro zušlechtění každé postavy.Jako sám byl člověkem slušným a noblesním.Kniha se moc hezky čte,větší část je věnována právě divadlu a plynule přechází k filmu a rozhlasovým hrám.

31.10.2015 4 z 5

Ještě než umřu Ještě než umřu Jenny Downham

Musím přiznat,že ten smutek,který ve mně kniha vyvolává,je především z toho,jak reálně autorka zachytila postup nemoci jak po fyzické,tak i po psychické stránce.Jsou různé názory na Tessu,stejně tak na otce i matku.Můžeme být sebevíc empatičtí,ale pokud nezažijeme něco podobného,nikdy úplně nepochopíme chování,sny a jakou sílu může mít takový seznam.

31.10.2015 5 z 5