Cheynn Cheynn komentáře u knih

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Knihu jsem přečetla během jednoho dne, osud Liny jsem hltala od začátku až do konce, naprosto mě dostala. Příběh je trochu jiný než ostatní o životě v koncentrácích, popisuje zase trochu jiné utrpení; ale stejně jako po každé přečtené knize na toto téma jsem v duchu obdivovala lidi, kteří se nevzdali a přežili. Silné čtení.

05.07.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Životní příběh Maji je plný beznaděje a zoufalství, a to vlastně až do konce. Lenčin příběh mi přišel smutný na začátku, vytrhnutí čtyřletého dítěte z rodiny a jeho následné umístění do ústavu musí být příšerné. Ale jak je krmená kecy o socialistické budoucnosti, sama tomu věří a myslím, že ve svém životě ve lži byla víceméně spokojená. Trochu jsem ke konci doufala, že se ještě její příběh bude rozvíjet a uvědomí si, jak žila a příběh se stočí ke změně, třeba útěku za hranice a lepšímu životu.
Místy jsem musela přeskakovat líčení okolí, ale jinak jsem se od ní nemohla odtrhnout. Je to poutavé, ale smutné čtení a donutí člověka přemýšlet nad tím, jak můžeme být rádi, že se historie vyvíjela jinak než v knize.

05.07.2022 4 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

Knihu jsem přečetla za ani ne dva dny, absolutně napínavý příběh. Velmi oceňuji, že příběhy nejsou v každé knize jako "přes kopírák", každý díl série je originální.

13.06.2022 5 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Děj je zezačátku nečitelný, spletitý, zhruba v půlce knihy přijde zlom a jde to ráz na ráz, že se od knihy nejde odtrhnout. Zásadní průlom ve vyšetřování přišel znenadání, až do poslední chvíle mě nenapadlo, jak by to mohlo dopadnout.

11.06.2022 5 z 5

Nočný lov Nočný lov Robert Bryndza

(SPOILER) Příběh plyne podobně jako předchozí kniha, ale je stejně chytlavý. Chybí mi trochu víc osobní linie postav, trochu jsem doufala, že po puse od Petersona se jejich pracovní vztah bude měnit, to stejné s náznakem toho, že Marsh má problémy s ženou. Jinak ale znovu perfektní detektivka, která se čte jedním dechem.

28.05.2022 4 z 5

Dobrodružství komára Igora Dobrodružství komára Igora Iva Mušálková

Milá knížka, kterou s rodiči můžou číst i děti díky obrázkům vloženým do textu. Hezký příběh, trochu mě jen zarazilo, jak je v textu omílané, že lidé v Africe mají barvu kůže jako čokoláda :-)) Ale jinak hezké, čteme se synem už popáté :-)

28.05.2022 4 z 5

Poslední léto Poslední léto Judith Kinghorn

Tuhle knížku jsem dlouho odkládala, trochu mě děsila její tloušťka, ale nakonec jsem ji přelouskala za pár dní. Četla se moc dobře, obsahově mě ale trochu zklamala. Příběh barvitě popisuje místa, myšlenky, vzpomínky, ale zbytečně prodlužuje to, co jsem stejně tušila už na začátku - že se nakonec jejich cesty zase sejdou.

28.05.2022 3 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Musím dát 5 *, protože mě tato kniha úplně uchvátila. Příběh se rozjede hned na začátku, je zamotaný a do skoro posledních stran mě ani nenapadlo, jak by to mohlo dopadnout. Hlavní vyšetřovatelka je sympaťačka a těším se na další díl!

22.05.2022 5 z 5

Katova dcera a prokletí moru Katova dcera a prokletí moru Oliver Pötzsch

Opět mě autor nezklamal, trochu mě mrzelo, že v příběhu víc nefigurovala Barbara, ale jinak za mě top.

15.05.2022 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Od knihy jsem očekávala něco jiného, sice je místy velmi poutavá a zajímavá, ale nebavilo mě, že příběh není jednotný a je rozdělený do povídek. Ke konci už jsem hodně přeskakovala a další knihu už nemám v plánu.

15.05.2022 3 z 5

Katova dcera a hra se smrtí Katova dcera a hra se smrtí Oliver Pötzsch

Další ze série, která nezklamala. S každou další knihou jsou příběhy napínavější a napínavější. Jak to dopadne, jsem (na rozdíl od předchozích dílů) absolutně nečekala.

28.04.2022 5 z 5

Katova dcera a Rada dvanácti Katova dcera a Rada dvanácti Oliver Pötzsch

Nejlepší díl, má to drive, děj je napínavý od samého začátku až do konce.

28.04.2022 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Za mě průměrná detektivka, čekala jsem asi víc. Některé části, hlavně zezačátku, jsem musela přeskakovat, ale jakmile děj eskaluje, je to chytlavější. Charakter Harryho Holea mě nezaujal, není to kniha, která by mě naprosto vtáhla do děje a nepustila.

16.04.2022 3 z 5

Denník moderného fotra Denník moderného fotra Dominik Landsman

Život s dítětem je popsán jako jedna velká série hrozných situací. Až moc přehnané a vtipnost tlačena na sílu, sem tam jsem se zasmála, ale jinak nic moc. Další knihy mě už nelákají.

16.04.2022 2 z 5

Katova dcera a ďábel z Bamberku Katova dcera a ďábel z Bamberku Oliver Pötzsch

Moje druhá kniha z této série a byla snad ještě o kousek lepší, než díl "Katova dcera a černý mnich". Tentokrát jsem už vývoj děje nepředvídala, až do poslední chvíle jsem byla napjatá, jak to celé skončí. Trochu mě akorát rozčilovalo Kuislovo napětí s jeho bratrem a nevyřešené věci z minulosti - měli si to vyříkat hned :)) Ale jinak znovu naprostá pecka, hodně mě to nutilo přemýšlet o tom, jaký bychom vedli život my v 17. století.

Katova dcera a černý mnich Katova dcera a černý mnich Oliver Pötzsch

Naprosto dechberoucí příběh, který jsem přelouskala za dva dny. Vykreslení 17. století a života kata a jeho rodiny, jak žili, jak se léčili, co zažívali - super. "Honba" za pokladem templářů má spád, někde jsem až tajila dech, co se stane dál s Magdalenou. Ke konci jsem už tušila, jak to dopadne, ale to mi na zážitku z knihy nic neubralo.

Svědectví Svědectví Margaret Atwood

Napsané daleko lépe, než Příběh služebnice, přesto mám problém v porovnávání se seriálem, který je podle mého názoru pojat prostě 100x lépe, než obě knihy dohromady (ačkoli seriálový děj se zatím nedostal do děje Svědectví). Když si ale odmyslím seriál, kniha se čte moc dobře, člověk si celou dobu říká, jak je možné, že se toto mohlo stát (nestalo, já vím :-)), jak mohli dopustit takovou hrůzu, kterou ženy prožívají.

16.04.2022 4 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

(SPOILER) Zezačátku mě kniha moc nebavila, přeskakovala jsem nějaké části - pak jsem musela přeskakovat i pohádku, kterou psala Sagina babička, ta mě nebavila vůbec. Ale zbytek hodnotím velmi kladně, naprosto mě dostalo vyprávění babičky o jejím životě v KT, to samé vyprávění Josefa. Co mě zklamalo, že nakonec Sage Josefovi ke smrti pomohla, přestože věděla, co je to za zrůdu - už byl tak blízko zatčení.

16.04.2022 3 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Toto byla první kniha od A. Mornštajnové, kterou jsem četla, a musím říct, že byla naprosto skvělá. Četla se jedním dechem, měla jsem ji za dva dny přečtenou. Příběh se střídá vyprávěním dcery s vyprávěním "vypravěče" o jedné rodině a je úplně strhující.

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Kdo viděl seriál, bude pravděpodobně z knihy zklamán. Já kdybych ho neviděla, tak vůbec netuším, co se v knižním ději odehrává, skoro nic není vysvětleno, nedořešený konec... Nicméně, protože jsem seriál viděla a dala jsem si věci do souvislostí, dávám 2 *.

29.03.2022 2 z 5