Chemiczka Chemiczka komentáře u knih

Vizita Vizita Adolf Branald

Knížka byla jasnou volbou, ptž je předlohou filmů K. Kachyni (ty jsou jedny z mých nejoblíbenějších v české kinematografii). Výborné čtení, ale trochu mi vadilo přeskakování mezi jednotlivými postavami, jejichž osudy spolu buď nesouvisejí vůbec a nebo se střetnout jen na malý okamžik, aniž by si do dalších osudů zasáhly - to je, ale pouze můj subjektivní problém.

13.05.2013 3 z 5

Gump & Co. Gump & Co. Winston Groom

Pokud jsem si říkala, že nic horšího než knižní podobu Forresta Gumpa už si nepřečtu, tak jsem se vážně mýlila - přišla totiž dvojka F. Gumpa. (Jak jsem si jen mohla myslet, že to bude lepší jak jednička, to vážně nechápu).

13.05.2013 3 z 5

Marie Valérie - Deník nejmilejší dcery císařovny Alžběty Rakouské Marie Valérie - Deník nejmilejší dcery císařovny Alžběty Rakouské Martha Schad

Tenhle výběr zajímavých zápisu z deníku arcivévodkyně Marie Valerie (logicky nelze publikovat celé deníky a je nutné je přepast do řeči dnešních čtenářů a navíc nezajímavé pasáže zkrátit nebo odstranit) pro mne byl celkem milé a oddechové čtení. Navíc udává rozdílný pohled na císařskou rodinu - především císařovnu Alžbětu. Marie Valérie, prostě byla rozmazlená maminčina holčička.
To, že byla nejmilovanějším dítětem Sisi je už celkem rozšířený fakt, ale stejně mne pořád udivuje jak tohle své dítě protěžovala na úkor ostatních (ze zápisku je jasně patrné jak na ní korunní princ Rudolf žárlil, právě kvůli matčině lásce, která mu už od dětství chyběla) císařských dětí.
Na doplnění znalostí a faktů o rodině předposledního císaře Rakouska-Uherska je kniha ideální.

13.05.2013 4 z 5

Světlo a stín Světlo a stín Wladyslaw Kluz

Nádherně napsaná kniha - četla jsem jí spíše proto, abych zjistila podrobnější informaci o pateru M.M. Kolbem (před touto knihou jsem věděla pouze o jeho statečném činu v koncentračním táboře). Bezesporu velká osobnost katolické církve - a to nejen proto, že se obětoval za záchranu jiného, ale především proto, že ještě před válkou založil "Rytířstvo Neposkvrněné" a během své práce se dostal na misie až do dalekých asijských zemí.
Srovnání s životní linkou velitele koncentračního tábora je výborným napadem (nejspíše proto také označení knihy Světlo a stín) - šokovalo mne, že i Hösse se "toužil" stát kněžím (nad touto kapitolou jsem dlouho přemýšlela a vlastně stále přemyšlím, jak člověk toužící sloužit Bohu a Kristu může změnit své postoje a názory tak moc, že se odkloní od základní morálky člověka a přikázání - Nezabiješ).
Nádherná kniha jak pro věřící (především inspirace k lásce a pochopení Panny Marie) i nevěřící nadšence historie (okolnosti smrti P. Kolbeho a další osudy velitele Hösse).

13.05.2013 5 z 5

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

Pro mne snad jediná knížka, která je horší než její filmové zpracování - což asi pro všechny tady. Přečíst jsem si jí chtěla hlavně proto, že jsem očekávala ještě vyšší kvalitu než u filmu (což je skoro nemožné), ale za co mě Bůh trestal to vážně nevím. Dějová linka s filmem má společného pramálo - a poetičnost postrádá úplně.
Vážně jsem neměla odvahu pustit se do nějakého pokračování (dočíst toto pro mne bylo lehké utrpení, srovnatelné s dokopáváním se začít učit na zkoušku).
Tohle vážně doporučit nemůžu (ačkoliv dávám tři hvězdy - což je můj standard u né moc dobrých knih).

10.04.2013 3 z 5

Deník: Leden - Duben 1943 Deník: Leden - Duben 1943 Ruth Laskier

U téhle útlé knížky jsem byla v rozpacích (očekávala jsem nejspíše mnohem víc), i když nejspíš to je moje chyba, ptž podobných knih jsem přečetla již hodně. Doporučila bych ji asi starším dětem, jako doplněk k hodinám dějepisu a dějinám II. sv. války - pro to je to ideální materiál.

10.04.2013 3 z 5

Rady zkušeného ďábla Rady zkušeného ďábla Clive Staples Lewis

Tuto knihu jsem četla několikrát, nejsilnější zážitek pro mne byla četba v průběhu mojí konverze. A moc dobře si pamatuji jak jsem se v některých kapitolách našla (a zjistila, že se vlastně chová v některých situacích přesně jak si "Ďábel" představuje) - takže z velké části to bylo dobré i pro zamyšlení sama nad sebou (především co se týče témat sobeckosti a pýchy sama na sebe). Vřele doporučuji, je to zábavné a poučné.

10.04.2013 5 z 5

Přervaný život - Deníky z let 1941–1943 Přervaný život - Deníky z let 1941–1943 Etty Hillesum

Moje "milovaná" Etty - zapisky jsem četla zprvu především proto, že mne Šoa a osud Židů v Evropě hodně zajímal. Až později mi došlo, jak moc je ta kniha "jiná" než ostatní tohoto druhu.
V první části, kdy Etty ani její rodina není ještě internována ve Westerbroku, je více kladen důraz na filozofii bytí, života a víry (fascinující jak se v neustále narůstajícím tlaku od okupantů lze zabývat právě těmito "nadlidskými" tématy - ve chvíli, kdy nemáte co jíst, nevíte co bude zítra a zda vůbec přežijete, je rozhodně těžké myslet na víru, a zabývat se tím co vlastně je mým posláním v životě).
Ráda se k této knížce vracím......Etty mne pořád učí co vlastně znamená žít.

08.04.2013 5 z 5

Cesty osudu Cesty osudu Martin Reichl

Obsáhlá publikace s životopisy všech členů výsadků z Anglie. Kniha je to beze sporu zajímavá, takhle ucelený souhrn všech výsadků jsem myslím ještě nečetla. Jako vždy jsem se více věnovala těm osudům již známějších paragánů (Anthropoid, Silver A, Out Distance) - a těm se více věnoval i autor (to je na jednu stranu pochopitelné, na druhou mne mrzí, že není více popisován osud dalších skupin). Doporučuji pro všechny ty, které tato problematika zajímá, naleznete, zde spoustu doplňujících informací.

08.04.2013 3 z 5

Ležáky - obyčejná vesnice, SILVER A a pardubické gestapo v zrcadle heydrichiády Ležáky - obyčejná vesnice, SILVER A a pardubické gestapo v zrcadle heydrichiády Vojtěch Kyncl

Pokud se pamatuji tak kniha byla základem disertační práce autora - takže se předpokládalo nějaké vědecké bádání s tím spojené - což je výborné v tom, že je zde spousta nových poznatků, hlavně výslechových protokolů z doby poválečné - to jsem ocenila.
Jinak je souhrnem všech událostí spojených s desantem Silver A a jeho působením na Pardubicku. Určitě doporučuji pro každého koho zajímá období II. světové války a protinacistického odboje u nás.

07.04.2013 4 z 5

Diamantový trůn Diamantový trůn David Eddings

Pro mne velký objev dalšího výborně propracovaného fantasy světa a taky dobrého spisovatele. Kniha se čte velmi dobře - fantasy svět je přehledný, nenašla jsem místo, ve kterém bych se ztrácela ve změti postav a míst. Vřele doporučuji.

07.04.2013 4 z 5

Vražda se zárukou Vražda se zárukou Josef Škvorecký

Výborná oddechová detektivka z období první republiky. Oceňuju u těchto knih jednu věc a to, že vlastně po celou knihu mám pocit, že Dr. Pivoňka na všechno přijde vlastně náhodou (většinou s Boženčinou pomocí - bez ní je to prostě hrozný intelektuálský trouba, co postrádá selský rozum a logiku), což je pro mě podstata dobré detektivky - rozuzlení je jednoduché a všechny předchozí složité konspirace jsou úplně k ničemu. Navíc je jasně cítit spolupráce Zábrany se Škvoreckým - nezaměnitelný Škvoreckého smysl pro humor.

07.04.2013 5 z 5

Osudové ženy korunního prince Rudolfa: Od císařovny Alžběty k Mary Vetserové Osudové ženy korunního prince Rudolfa: Od císařovny Alžběty k Mary Vetserové Friedrich Weissensteiner

Další z řady knih rozebírající osud korunního prince Rudolfa Habsburského. Pro mne nic moc objevného - jen shrnutí obecně známých informacích o vztahu Rudolfa s matkou, babičkou, sestrami (zde mne zaujal rozdílných vztah s Giselou a velice chladné chování a žárlivost na Marii Valerii), samozřejmě s manželkou a v poslední fázi jeho života s baronesou Mary Vetsera.
Pro milovníky historie, a ty co chtějí nahlédnout do života vládnoucí šlechty (pro nás již téměř nepochopitelné vzdělávání velice malých dětí, u chlapců pak až otřesná vojenská služba hraničící s týráním).

12.03.2013 5 z 5

Pasáčci z Fatimy Pasáčci z Fatimy Manuel Fernando Silva

Velice zajímavá kniha, podávající přesné informace o všech životních cestách třech vizionářů z Fatimy. Většina dokumentů je omezena pouzena na tzv. Sluneční zázrak. Zde se dozvíte informace o rodinách pasáčků (jak pro ně bylo lehké/těžké/nemožné přijmout fakt o zjevení Panny Marie), vizionářech samotných (především jejich lásku k Bohu, Ježíši Kristu a Naší Paní), podrobný popis všech zjevení Panny Marie včetně Tajemství, která zjevila, a také pozdější život (brzká smrt) pasáčků.Kniha je dobře koncipovaná, jediné co mi vadilo je množství poznámek, které odkazují na dokumenty, které s mi nepodařilo sehnat (většina dokumentů souvisí s vyšetřováním Zjevení v té době, vatikánské dokumenty k beatifikaci). Dobré je číst s Biblí v ruce, zvláště v první části knihy jsou uváděny biblické texty, které s textem souvisí a můžeme se nad nimi zamýšlet.Kniha je vhodná pro všechny, kdo se zajímají o Fátimu, duchovno.

12.03.2013 5 z 5

Bratři Himmlerové Bratři Himmlerové Katrin Himmler

Důvod pro sepsání této knihy bylo autorčino hledání materiálů o její rodině. Předpokládám, že pro ni muselo být velice bolestné zjištění, že je součástí rodiny, která stála v popředí nacistické strany a stala se katem nejen židovského národa. Obdivuji ji tedy nejen pro to, že rozhodla jít do pátrání o těchto lidech, ale především proto,že se rozhodla všechny informace publikovat bez obalu. Vystoupit na veřejnost a říci, že její prarodiče a prastrýc zavraždily miliony lidí (bez ohledu na pohlaví, věk, společenské postavení).
Paradoxem je, že ona sama si vzala za manžela Žida, potomka přeživších z koncentračního tábora.

Pro milovníky historie, a ty které zajímá II. sv. válka a holocaust je kniha přínosem nových informací a zajímavých skutečností.

11.03.2013 4 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Krásně zpracovaný příběh probíhající od úspěšné první republiky až po úpadek za Protektorátu. Mne vždy připomene nádhernou krajinu okolo Berounky, a donutí se do podívat opět k řece a do restaurace "U Rozvědčíka".
Prostá kniha o životě jedné židovské rodiny v průběhu několika let - krásná pocta Leo Popperovi od jeho syna.

Den, kdy zemřel Kristus Den, kdy zemřel Kristus James Alonzo Bishop

Románové zpracování posledních hodin Našeho Pána - takové malé románové evangelium. Ocenila jsem opravdu podrobný popis života lidí v Jeruzalémě, obecně v Izreali (podkladem byla historicky doložená fakta - žádné výmysly z hlavy autora). Velmi silně na mne zapůsobila část z Getsemanské zahrady (ta je obecně velmi emotivní, ale Bishopovi se ji podařilo nádherně podchytit a z každého písmenka na mne dýchalo Kristova utrpení, bolest a strach z nadcházejících hodin).
Doporučuji nejen věřícím a duchovně založeným, kniha je vhodná pro každého vnímavého člověka - alespoň jako zdroj informací např. proč slavíme Velikonoce nebo světíme neděli.

Habsburkové a nadpřirozeno Habsburkové a nadpřirozeno Gabriele Praschl-Bichler

Zajímavá publikace o rodě Habsburském a jeho vnímání nadpřirozena. Pro mne nové informace o tom, jak poslední generace rodu vnímala duchovno a nadpřirozeno. Pro mne zcela nový poznatek, že lidé z rigidní katolické rodiny pořádali seance s médii, vyvolávali duchy a účástnili různých magických rituálů.
Sama bych oželela poslední část knihy - parapsychologický rozbor mi přišel zbytečný. Jako oddychová kniha se zajímavými poznatky z života šlechty je výborná.

11.03.2013 4 z 5

Sisi a její rodina Sisi a její rodina Sigrid-Maria Größing

Pro mne další kniha z řady o Habsburcích. Biografie nejen známé císařovny a jejích čtyř dětí (nejvíce mne zaujal příběh Gisely - stále mám pocit, že byla členy rodiny (především matkou Alžbětou) zanedbávána - a i přesto prožila spokojený rodinný život po boku milovaného manžela a kupy dětí). Osud Rudolfa je hodně známý, hlavně kvůli jeho dobrovolnému odchodu ze života (velký skandál pro katolický vládnoucí rod) a rozmazlená Marie Valerie, které si mohla dělat co jen chtěla a vždy byla matkou podporována a ustupovalo se jí ve všem (i v relativně nerovném svazku manželském). Z osudu sourozenců Sisi a jejich dětí, pro mne byl nejsilnějším příběh o Sisině neteři hraběnce Marii Larischové, která seznámila Rudolfa s Mary Vetserovou a nepřímo tak zavinila jejich sebevraždu (o tom jak byla "vyhnána" ode dvora a pro Sissi se stala trnem v oku).
Kniha je zajímavě napsaná, i když se v ní opakují stále stejné informace. Pro Ty, kdo již mají povědomí o Habsburcích, zvláště pak o posledních generací, neposkytuje kniha nové informace. Doporučuji jako oddechové čtení, nebo začátečníky v tématu o Sissi.

O ztracené lásce O ztracené lásce Eva Hudečková

Knihu jsem četla až po shlédnutí stejnojmenného seriálu, ale byla pro mne stejně okouzlující. Nádherný pohádkový příběh s zamyšlením pro dnešní svět. Ocenila jsem přítomnost duchovních hodnot, které z příběhu přímo čiší (o nezbytné nutnosti lásky v lidském bytí). Jedním slovem Kouzlo.