certchlup certchlup komentáře u knih

Čechosabáky: Ve stínu legií Čechosabáky: Ve stínu legií Jan Michl

Opravdu zvláštní, že některé čtenáře překvapuje v detektivce z legionářského prostředí zvýšený výskyt lidí s legionářskou minulostí se zločineckými sklony. Když se v detektivce z dostihového prostředí vyskytují vrazi z řad žokejů a sázkařů, tak se nikdo nepohoršuje nad tím, že autor všechny žokeje označuje za vrahy a podvodníky. Já si z knihy pamatuji docela dost "klaďasů" z řad ruských legionářů - napadá mě jednoruký Culek nebo ten chudák (na jméno si už nevzpomínám) nezaměstnaný či onen válečný invalida o kterého se stará Culek také nemůže být osočen z toho, že se jedná o vraha a zloděje. V každé skupině se nacházejí lidé všech možných charakterových odstínů, jen v detektivce bude více těch problematických a špatných, v romantických více těch zamilovaných a žárlivých a v mysteriózních víc těch divnejch a spirituálních a ezoterických.

25.07.2022 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Za tohle Státní cena za literaturu? Zřejmě ji dostává ta kniha, o které se nejvíc mluví, nikoliv ta nejlepší.

25.10.2022 2 z 5

Pavouk Pavouk Lars Kepler

(SPOILER) Opravdu nevím, co knize vytknout dřív. Nechutné popisy mrtvol, duševně nemocný vrah/vražedkyně, zdlouhavé a rádoby napínavé honičky a prohledávání budov a prostorů, kde ale nemůže být čtenář napnutý a jen přeskočí na konec kapitoly, jestli se něco skutečně stane nebo jde jen o další nastavovanou kaši. Asi nejhorší je absence napětí, protože vrah je jasný už zhruba od poloviny knihy. Dalších 200 stran je pak jen o tom, kdo všechno bude ještě zavražděn a jestli to vražedkyně/vrah přežije. Škoda papíru a mého času.

13.08.2023 odpad!

Země Pána Boha Země Pána Boha Tomasz Duszyński

Ještě lepší než první díl. Klein už je uvěřitelnější a Koschella je ještě o něco sympatičtější. Má to větší spád, než přechozí díl. Jen bych upozornil na skutečnost, že slovo "workoholik" se tehdy nemohlo objevovat v přímé řeči. Rovněž- těžko mohl ve městě Glatz existovat tým policejních techniků. Možná, že neexistoval nikde v celém Německu. Ty se postupně vytvářely až mnohem později. Beletrie je to ovšem skvělá.

14.04.2023 5 z 5

Prostě dobré. Člověk nemůže uvěřit, že to autor nezažil.

04.11.2022 5 z 5

Čechoslováci ve válečné službě vojenských sil a letectva Svobodné Francie v letech 1940-1945 Čechoslováci ve válečné službě vojenských sil a letectva Svobodné Francie v letech 1940-1945 Miloslav Pajer

Už se to nějak stává pravidlem, že o tématu knihy je zhruba jen asi 10 % textu. Jinak samé obecné a všeobecně známé informace, které byly už xkrát publikovány. Zvlášť nepochopitelné je 30 stran o Saint-Exupérym. Žádné nové fotografie. Autor zcela nepochopitelně ignoruje prameny ve francouzském jazyce, ani si nezajel do vojenského archivu v Paříži. Pak je zcela vedlejší, že to není ani dobře napsané.

25.06.2023 2 z 5

Václav Havel - životopis Václav Havel - životopis Eda Kriseová

Neskutečná hagiografie. Kult osobnosti jak vyšitý. To si Havel nezaslouží. To je horší než pomluvy v Rudém právu.

04.04.2023 1 z 5

Stíhači nad Kanálem Stíhači nad Kanálem Jiří Rajlich

Na svou dobu přelomové dílo.

05.01.2023 5 z 5

Pan Mareš si zvykl, že zločinci obvykle bývají docela primitivní, a proto tak přistupuje úplně ke všem. Tedy jako k pitomcům a on jediný všemu rozumí. Evidentně nepochopil princip detektivního žánru, který nemá se skutečností mnoho společnéhoé. Skutečnost je totiž nudná, bez napětí a nemá spád. Snaha o maximálně realistické detektivky tu byl za socialismu a dnes k tomuto pochybnému ideálu opět míříme. Psát detektivku o případech, které si ještě všichni pamatují nemá smysl, postrádá to napětí.

22.11.2022 1 z 5

Glatz Glatz Tomasz Duszyński

Zpočátku působí postavy W. Kleina a slečny Agnes jako nepříliš uvěřitelné, ale nakonec vysvětlení zápletky na konci vše osvětlí. Z historického hlediska je těžko uvěřitelné, že už v roce 1920 někteří Němci celkem konkrétně věděli, co se stane za 15 či 20 let. Tady to trochu skřípe, ale jinak docela slušně napsané.

28.10.2022 4 z 5

Chlorid sodný Chlorid sodný Jussi Adler-Olsen

(SPOILER) Dobře a vtipně napsané. Zápletka nepříliš nápaditá - duševně nemocný pachatel. Škoda, v případě blázna je dost obtížné vydedukovat motiv.

12.08.2022 4 z 5

Zapomenutá stíhací esa: Osudy osmi spojeneckých stíhačů druhé světové války Zapomenutá stíhací esa: Osudy osmi spojeneckých stíhačů druhé světové války Marek Brzkovský

Dvě hvězdy za to, že jsou zde popisováná méně provařená stíhací esa. Medailonky jsou však napsány způsobem, že čtenář na konci každé kapitoly neví o mnoho více než na začátku. Každý se narodil, prošel výcvikem, něco sestřelil, každý měl někdy namále. Nebýt fotografií, tak by všichni splývali v jednu šedivou nevýraznou masu. Je to tedy určené spíše pro začátečníky a laiky. Nutno ocenit, že je to vytištěné na kvalitním papíře a obal je hezký. Čekal bych však od takové knihy mnohem víc, škoda.

05.08.2022 2 z 5

Žebrákova pomsta Žebrákova pomsta Pavel Hrdlička

"Čekám tady na tebe už půl hodiny"...přesně takhle spolu lidé hovořili na přelomu 14. a 15. století. Když už někdo zasadí děj do takhle vzdálené doby, tak toho musí vědět mnohem víc, než jen, co vyčte z dobové mapy. Zmatené, trapné, nepovedená nápodoba Vondrušky, který je sám o sobě už tak dost hrozný.

04.03.2022 odpad!

Vojenské řešení Pražského jara. I., Invaze armád Varšavské smlouvy Vojenské řešení Pražského jara. I., Invaze armád Varšavské smlouvy Daniel Povolný

Až na to, že se to nedá číst. Spíš statistik než vypravěč

30.12.2021 1 z 5

Černý démant Černý démant Martin Walker

S detektivkou toho opravdu kniha nemá mnoho společného. Spíš se jedná o kulinářské fantazie Angličana, jak si představuje francouzský styl života.

02.03.2024 2 z 5

Smršť Smršť Tomasz Duszyński

Nepříliš uvěřitelný příběh, hodně přitažené za vlasy, ale opět dobře řemeslně napsané.

12.12.2023 3 z 5

Finští sokoli 1: Zimní válka 1939–1940 Finští sokoli 1: Zimní válka 1939–1940 Emmerich Hakvoort

Nevím jaké národnosti je jadran, podle délky komentářů by zřejmě sám rád někdy něco napsal, ale zjevně na to nemá. Překladové knihy vydávané v Českém cestovateli si sice neberou servítky a někdy je to až za hranou, ale Hakvoort toho už tolik napsal a témata knih jsou tak rozmanité a mnohdy nemají mezi sebou žádnou návaznost, že v případě knihy Finští sokoli znalý čtenář až žasne, jak toho mohl tolik zjistit. Původ zdrojů a pramenů není možné zjistit, protože žádný poznámkový aparát v knize není. Trochu mi vadí ilustrace vytvořené přes počítačovou hru Il-2 Šturmovik nebo ve stylu této hry. Dávám přednost autentickým fotografiím.

08.12.2023 4 z 5

Svědectví letových zápisníků - Ze života rotmistra polního pilota letce Eduarda Šimka (1903-1957) Svědectví letových zápisníků - Ze života rotmistra polního pilota letce Eduarda Šimka (1903-1957) David Majtenyi

Mělo to zůstat zajímavou studií (článkem), na knihu je to málo a je to dost násilně natahováno různými ilustrativními fotografiemi a exkurzemi do obecných dějin. Samotného textu k tématu je tak málo, že se to dá v klidu přečíst za půl hodiny.

25.10.2023 2 z 5

Vlastenci a hrdinovia - Slováci v prvom odboji Vlastenci a hrdinovia - Slováci v prvom odboji Ferdinand Vrábel

Možná by neškodilo trochu více kritického přístupu. Čekal jsem nestranný věcný přístup k tématu a dočkal jsem se jen další hagiografie. Proč témata a postavy v čs. dějinách mají buď vyloženě kladné nebo vyloženě negativní hodnocení? Dějiny nejsou černobílé a lidé se nedělí na zlé a dobré. Je bohužel znát, že autor studoval v 60. letech.

05.08.2023 2 z 5

Výsadkové vojsko v letech 1947-1969 Výsadkové vojsko v letech 1947-1969 David Jirásek

Autorovi nelze upřít pracovitost a pečlivost, rovněž kvalita fotografií je bonusem knihy. Jen škoda, že knihu nerealizoval ve spolupráci s někým, kdo umí psát a vyprávět. Zcela převzal komunisticko-lampasáckou dobovou terminologii, včetně hrozné stylistiky zaplevelené všemožnými zkratkami. Místy to vypadá, že text přímo opisoval z dokumentů a zapomněl tam dát uvozovky. Opravdu mě z toho bolely oči. Škoda, ale alespoň někdo toto téma zpracoval.

05.06.2023 2 z 5