carcassonna carcassonna komentáře u knih

Zasvěcená Zasvěcená Amanda Yates Garcia

Dávam jednu hviezdu za obálku, inak to bola totálna skomolenina. Už od prvej stránky bolo jasné, že autorka nevie písať, alebo možno vie, ale podla mňa tlačila príliš na pílu. Ďalšia vec, chýba tomu určitý naratív. Témy, čas, postavy, alebo dej tu skákali z jedného miesta a času na druhý, že mi to nedávalo zmysel. Všetko bolo akoby vytrhnuté z kontextu, neprepojené, neviete, či to čo opisuje sú jej predstavy, alegórie alebo tomu naozaj verí, že sa to stalo. Tá magická stránka, ktorá má byť hlavnou témou, tu je na okraji, a preto mám problém veriť tomu, čo tu popisuje. Je to hlavne o jej traumách, autorka má s veľkou pravdepodobnosťou aj nejaký mentálny problém a možno by jej pomohla terapia (?), čo je v poriadku, ak by od začiatku bolo jasné, že to bude o tom. Kniha však názvom láka na niečo iné, než o čom to v skutočnosti je, a bohužial to zlyháva ako v podobe memoáru, tak v podobe spirituálnej knihy, lebo sa snaží spojiť v jej prípade dve odlišné veci a vo výsledku Vám tak ani jedno nič nedá. Myslím si, že dovod, prečo bola táto kniha vybraná a preložená, napriek tomu, že existujú lepšie, je ten, že to má všetky populárne témy ako anti-patriarchát, feminizmus, LGBT, trauma a na každej stránke je to nasilu pretláčané. Ak hladáte zaujímavé "počtení" o živote modernej čarodejky, toto to nie je.

25.02.2024 1 z 5

Imunita - Cesta dovnútra záhadného systému, ktorý vás drží nažive Imunita - Cesta dovnútra záhadného systému, ktorý vás drží nažive Philipp Dettmer

Parádna kniha, krásne ilustrácie (od tvorcov Kurzgesagt videí). Odporúčam všetkými desiatimi :-)

16.02.2024 5 z 5

Náhradník Náhradník Princ Harry (p)

Títo dvaja - Harry a jeho žena - sú samá dráma. A navyše častokrát kompletne vymyslená dráma. Čítala som Pomstu od Toma Bowera, ktorý krásne vykreslil osobnosť Harryho ženy - jej manipulácie, to ako sa za každú cenu snažila dostať do pozornosti médií, aké taktiky používala (a stále používa)... Takže po prečítaní tejto knihy mi ostala iba pachuť rozmaznaného, zmäteného, mentálne nestabilného chlapa, ktorý nie je dosť inteligentný na to, aby pochopil, že je manipulovaný a neschopný prevziať zodpovednosť za svoje činy (on aj jeho showgirl iba obviňujú každého, kto neskáče, ako chcú a kto ich prekukne). Zážitky tu opisované sa zdajú byť prekrútené tak, aby sedeli "autorovým" motívom. Chcel súkromie, nebol šťastný, vypadol, fajn, ale nech už radšej nič nepíše, lebo je to iba samé fňukanie. A štýl, akým je to celé písané, tomu tiež nepomohol.

07.02.2024 odpad!

Pouť k branám Orientu Pouť k branám Orientu Nicolette Havlová

Bolo to OK, ale nebolo to nič prevratné. Dalo sa to čítať, ale chýbalo mi viac vizuálnych podnetov na to množstvo textu, ktorý zas nebol natoľko zaujímavý, aby ma "držal". Keď som zistila, že má holka instagram a tam dáva fotky z cesty, prestala som čítať, kukla fotky a príspevky pod nimi a to mi stačilo.

29.01.2024 3 z 5

Střevo není tabu Střevo není tabu Giulia Enders

Nesedel mi štýl, akým to je písané. Na jednej strane nudné, základné informácie, na druhej strane je to plné infantilných metafor, ktoré mi väčšinou liezli na nervy. Nič prevratné som sa nedozvedela (čítala som na podobnú tému iné knihy, tak asi preto). Toto je taký základ, zoznámenie sa s problematikou - lepšie by to "vypálilo" ako článok, nie kniha.

22.01.2024 2 z 5

NeuroKmene NeuroKmene Steve Silberman

Silberman venoval výzkumu 15 rokov a v tejto knihe krásne a komplexne zhrnul históriu, profily osobností ako Henry Cavendish, Leo Kanner alebo Hugo Gernsback, ako Lorna Wing prišla s názvom spektrum - lebo jej to pripomínalo dúhu, že autizmus je niečo individuálne, multidimenzionálne a rozmanité, že ľudia s týmto postihnutím potrebujú celoživotnú podporu a nie snahy o vyliečenie/napravenie . Je smutné, že v knihe je popísané, že s individuálnym prístupom prišli lekári, už keď sa diagnóza objavila prvý krát, ale rokmi sa to zvrátilo, prekrútilo a pristupuje sa k autizmu s definitívnou nálepkou niečoho, čo sa nedá vylepšiť, čomu sa nedá pomoct. Odporúčam hlavne rodičom, aby si knihu prečítali, aby pochopili, skôr než pôjdu za "odborníkmi".

08.01.2024 5 z 5

Dávné světy: Výpravy do zaniklých ekosystémů Země Dávné světy: Výpravy do zaniklých ekosystémů Země Thomas Halliday

Pre niekoho, kto sa rád niečo nové dozvie, kto bol v mladosti fascinovaný (a ešte stále je) dávnymi svetmi, je toto odmena. Samozrejme sa to nečíta úplne lahko, ale dá sa to zvládnuť. Odporúčam!

07.01.2024 5 z 5

Mary Mary Anne Eekhout

Ďalšia škoda papiera. Mary Shelley mala zaujímavý, neľahký život, mnoho námetov na spracovanie. Táto autorka sa rozhodla, že to vezme z toho najnudnejšieho, nasilu napísaného konca, popridáva tam veci, čo tam nemali čo robiť, spletie realitu s víziami, dá nám Mary, ktorá nám tu stále niečo opisuje a vysvetľuje, ale stále o ničom. A my sa na konci máme tváriť, ako krásne a snovo to bolo napísané. Silne neodporúčam.
PS: Knihy si zásadne iba požičiavam z knihovny, lebo sa mi zdá, že v poslednej dobe je už riziko si ich kupovať !

31.12.2023 1 z 5

Tíha Tíha Jeanette Winterson

Ó Zeus, čo za odpad je toto? Škoda papiera.

30.12.2023 odpad!

Eleonora Akvitánská. Vláda lvů Eleonora Akvitánská. Vláda lvů Mireille Calmel

Nečítalo sa to dobre. Mala to byť historická fikcia - aspoň podľa názvu, ale bola to zmeska fantasy, romantiky a na pozadí sa odohrávali nejaké historické udalosti, ale boli len kulisou, vrátane Eleanory. Celé to bolo hrozne povrchné.

30.12.2023 1 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Moja chyba, že som od tohto mala iné očakávanie. Už som mala čo to načítané o bohyniach z iných kníh (do väčších detailov spracovaných), ktoré na túto tému vyšli, preto to pre mňa nebolo nič nové. Tu som čakala, že to bude jednoduchý príbeh z pohľadu jednej z nich, o živote na Kopaniciach, o bohyňovaní, že sa tu bude autorka držať jednej témy...Tu bolo z každého rožku trošku, zbytočne prekombinované: tu náckovia, tam LGBT problémy, hentam ŠTB, archívne vsuvky, a čo sa Dory a jej problémov týkalo, tá ma nezaujímala ani v najmenšom. Autorka obetovala dosť času na zhromažďovanie materiálu a asi tu chcela ukázať všetko, čo našla, ale za mňa nešťastná volba prezentácie. Dalo sa to uchopiť aj menej povrchne. Ak by sa chcel niekto dozvedieť viac o žítkovkých bohyniach, toto by bol ten najposlednejší zdroj, po ktorom by mal siahnuť.

17.11.2023 2 z 5

Aspergerův syndrom Aspergerův syndrom Tony Attwood

Kniha bola napísaná v roku 1998 a je to vidieť. Názory su zastaralé, majú poväčšinou negatívny podtón, všetko sa musí napraviť, zmeniť, maskovať - nápad, že by mali navštevovať hodiny herectva, aby sa naučili lepšie maskovať a tým pádom lahšie zapadnúť do "normálu" - tak neviem, či ma to malo rozosmiať alebo rozplakať. A viac takýchto nezmyslov tam bolo.
Ak sa chcete dozvedieť nejaké základné informácie, tak si to prečítajte, ale pre hlbšie pochopenie tu radu nehladajte.
Čo sa autizmu týka, ja osobne čítam hlavne knihy písane posledných max. 10 rokov, staršie nie - výzkum tak rýchlo napreduje v tomto, že možno už aj tých 10 rokov je veľa. Odporúčam celkom dobrú knihu Neurokmene aleno Jedineční lidé, z tých novších, preložených.
PS: Tony Attwood po 35 rokov netušil, že jeho syn má Aspergerov syndróm.

02.05.2023 2 z 5

Rozvíjení sociálních dovedností lidí s poruchami autistického spektra Rozvíjení sociálních dovedností lidí s poruchami autistického spektra Nancy J. Patrick

Súhlasím s predchádzajúcim komentárom, že kniha je v podstate k ničomu a nepomôže. Sú tam základné informácie a situácie, s ktorými sa môže človek s Aspergerovým syndrómom stretnúť, ale je to celé také akademické, "poučkoidné", že sa to až nedalo čítať - zvlášť práve tá časť s riešeniami.

08.04.2023 2 z 5

Prevence a účinné řešení šikany Prevence a účinné řešení šikany Lenka Bittmannová

Toto bola najsmutnejšia kniha, akú som kedy čítala - skoro na každej stránke je kazuistika, ktorá láme srdce.

18.12.2022 5 z 5

Tajemství přirozené výchovy: Co nás tradiční kultury učí o výchově šťastných dětí Tajemství přirozené výchovy: Co nás tradiční kultury učí o výchově šťastných dětí Michaeleen Doucleff

Začalo to sľubne a zaujímavo, ale čím ďalej čítate, tým viac je to len "snůška keců"...

13.11.2022 1 z 5

Něžná je noc Něžná je noc Francis Scott Fitzgerald

Táto kniha je ukážkou, ako premrhať talent a potenciál. Nielenže tak činili snáď všetky postavy v príbehu, ale aj autor s knihou samotnou.

21.08.2022 2 z 5

Deník mladého přírodovědce Deník mladého přírodovědce Dara McAnulty

Som nadšená, že sa táto kniha dostala aj na náš trh (mám ju anglicky a teraz už aj česky - obe knihy majú super obálky, ale chcela som hlavne autora podporiť). Nielenže je to od chlapca na autistickom spektre, ale je to žáner, ktorý ma v poslednej dobe dosť baví - o pozorovaní prírody, o vzťahu ľudí s prírodou a o tom, ako nám to môže pomôcť s duševným zdravím - pre mňa sú to dve dominantné témy (autizmus a vzťah k prírode, a práve tým, že je to takto špecifické, tak to asi nebude pre každého).
Za mňa je to magické, poetické, jeho napojenie na prírodu je inšpiratívne, jeho vášeň a znalosti prírody sú neuveriteľné, ... Dala by som aj desať hviezd :-)

20.06.2022 5 z 5

No a já No a já Delphine de Vigan

Nedočítala som to. Kniha ma rozčulovala a zároveň nudila. Jedna s tých pseudo-intelektuálnych výplachov vedomia, kedy namiesto toho, aby postavy niečo robili, tak Vám to autorka len tak medzi rečou spomenie. Ako príklad: Lou je génius, IQ 160, nič v knihe tomu nenasvedčovalo, možno práve preto, že autorka sama nie je génius, takže nevie, ako také decko funguje, premýšla; sú to len klišé typu : Mám rada experimenty, o všetkom veľa premýšľam a nikto sa so mnou nebaví. Čakala som niečo hlbšie vzhľadom na pochvalné hodnotenie a zaujímavý námet, ale toto je podpriemerný román o ničom.

03.10.2021 1 z 5

Kapka kámen vyhloubí Kapka kámen vyhloubí Hana Kulasová

Fantastická kniha! Musela som si šetriť strany, aby som ju nemala rýchlo prečítanú. Viac takýchto, ale určite určite nie je pre každého, skôr asi pre ľudí, ktorí si niečím podobným prešli/prechádzajú. Dala by som aj desať hviezd.

13.09.2021 5 z 5

Převorství u pomerančovníku Převorství u pomerančovníku Samantha Shannon

Jedna hviezda za obálku a za dve či tri zmienky o drakoch. Inak to bola veľmi dlhá kniha, ktorá sa na povrchu tvári, že je o niečom, ale pri hlbšom zamyslení sa, je vlastne o ničom.
Štítky "draci" a "pro dívky" pri tejto knihe sú zavádzajúce.

18.05.2021 1 z 5