Caa Caa komentáře u knih

Válka s běsy Válka s běsy Juraj Červenák

Nemám ráda povídky, tyhle mě ale velmi příjemně překvapily. Zavzpomínala jsem si při nich na povídky o Zaklínačovi, kterým se podobaly především kvalitou příběhů. Knihu zařazuji do své knihovny, určitě se k ní časem vrátím.

31.01.2018 5 z 5

Noteka 2015 Noteka 2015 Konrad T. Lewandowski

Povídky s originálními zápletkami, které se odehrávají v Polsku v blíže neurčené budoucnosti. Společnost je přetechnizovaná, sešněrovaná nařízeními Unie a lidé zhloupli. Tedy až na výjimky, jakou je například novinář Tomaszewski.
Českému čtenáři je blízké jak prostředí, tak i mentalita postav.

30.12.2017 5 z 5

Byly jsme tam taky Byly jsme tam taky Dagmar Šimková

Povinná četba pro všechny, kteří nezažili komunismus na vlastní kůži. A dost možná i pro ty, kteří už stihli zapomenout.

04.12.2017 5 z 5

(M)Učednice (M)Učednice Ali Land

Pěkný námět, bohužel zpracování trochu pokulhává. Autorka se nesoustředí na detaily, které si často odporují. Nebo to byl záměr, který měl vykreslit psychopatické myšlení hlavní postavy? Každopádně mě ty nelogické maličkosti rušily. Hlavní postava byla roztříštěná a nekonzistentní a konec celkem předvídatelný. Navíc je závěr knihy nuceně prodlužovaný a napětí uměle stupňované až do nebeských výšin, což na mě působilo poněkud amatérsky. Méně je někdy více.

04.12.2017 2 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

První dvě třetiny knihy mě bavily i přesto, že mi Rachel byla dost nesympatická a štvalo mě její nelogické chování. Pak už to bohužel za moc nestálo a pointa příběhu mě vyloženě zklamala.

30.11.2017 2 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Celkem dost mě to bavilo, ale pointa příběhu mě hrozně zklamala.

30.11.2017 3 z 5

Muž v hnědém obleku Muž v hnědém obleku Agatha Christie

První kniha Agathy Cristie, která vyšla v češtině.
Postavy jsou hodně schématické, mlčenlivý a silný muž, rozervaný a ztrápený mladík, krásná a obletovaná žena. Všichni se přetahují o přízeň hlavní hrdinky, bystré, pohledné, odvážné a nezkušené Anne.
Knihu bych doporučila především mladším čtenářům.

30.11.2017 3 z 5

Narodili se, aby přežili Narodili se, aby přežili Wendy Holden

Knize zoufale chybí úplný přehled členů rodiny a přátel každé ženy. Vzhledem k tomu, jak byly jejich osudy podobné, se člověk neustále ztrácí v tom, kdo je kdo. Také mi vadilo, že autorka není schopná zachovat si od událostí odstup a její líčení není objektivní. I přes tyto nedostatky je výpovědní hodnota knihy velká.

07.11.2017 4 z 5

Fanny Hill - paměti rozkošnice Fanny Hill - paměti rozkošnice John Cleland

Pro mě naprosto zásadní kniha. Četla jsem ji totiž ve čtrnácti letech, takže mi hodně rozšířila obzory :D.

24.10.2017 4 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Vztah hlavních hrdinů opravdu nebyl pořádně rozvinutý, ale myslím, že to byl záměr autora. Není to klasická lovestory, spíš kniha o umírání a o smrti. A smrt se neptá, jestli "už může". Oba hlavní hrdinové jsou velmi výjimeční - upřímní až cyničtí, s jedinečným smyslem pro humor, opravdu až přemoudřelí. Myslím, že je takhle změnila přímá hrozba vlastní smrti. Donutila je rychleji dospět, víc nad vším přemýšlet, zvážit každou vteřinu svého života. Jen díky ní jsou schopni tvořit ty nádherné věty a myšlenky.
"Člověk si nemůže vybírat, jestli ho svět zraní nebo ne, ale může si aspoň vybrat, kdo ho zraní." "Čas je vážně děvka, protože položí každého." "Nevěřím, že všichni mají nárok mít oči, nebýt nemocní a tak, ale každý by měl mít opravdovou lásku a ta by měla trvat aspoň tak dlouho jako jeho život."

26.09.2017 4 z 5

Kolibřík Kolibřík Kati Hiekkapelto

Jako detektivka je to špatné, ale líbilo se mi to jako jakýsi vhled do života Finů. Všichni chlastají, běhají a všichni mají větší či menší problém s přistěhovalci. Téma imigrantů je v knížce velmi dobře zpracované a je mnohem zajímavější než detektivní zápletka.

18.09.2017 2 z 5

Pán ledové zahrady 4 Pán ledové zahrady 4 Jarosław Grzędowicz

Kniha se četla trochu hůř než předchozí tři díly, ale konec byl famózní. Líbilo se mi, že se autor více soustředil na líčení bojů, mimořádně povedené jsou hlavně bitva v Amitraji a obléhání Ledové zahrady. Je pravda, že událostí a vyústění bylo až moc a neškodilo by trochu zvolnit, ale i tak čtyřka jako důstojný závěr celé série funguje dobře.

13.07.2017 4 z 5

Dobrodruzi hlavního proudu Dobrodruzi hlavního proudu Jiří Hájíček

Tuhle knihu jsem nechtěla pustit z ruky. Hrozně se mi líbí styl, jakým Hájíček píše o svých postavách i jeho barvitý popis doby těsně po sametové revoluci. Postavy mi přišly trochu archetypální, ale přesto uvěřitelné. Vyučená prodavačka, která po revoluci, kdy konečně může vycestovat za svými prarodiči do Francie, začne šprtat francouzštinu a díky tomu se vypracuje. Vědec zlákaný možnostmi doby, který se vrhne do podnikání a je jím absolutně pohlcen, nýmand, který umí využít svých přátel a s buldočí odhodlaností jde za svým, i alternativec idealista, který zcestuje celý svět a snaží se žít ekologicky, udržitelně a hlavně po svém. Těm všem by se za dob komunismu o takovém způsobu života nemohlo ani zdát. Vidím v tom autorův úmysl ukázat čtenářům, že i lidé vychovaní za dob komunismu byli po revoluci schopní nalézt si nové odvážné sny a cíle, jít za nimi a stát se výjimečnými, přestože mnozí jiní jen pokračovali ve svých stereotypních "socialistických" životech.

07.07.2017 5 z 5

Želary Želary Květa Legátová (p)

Nádherná venkovská próza, zdánlivě samostatné povídky jsou umně provázané do jednoho celku, který se spojí dohromady až po přečtení. Postavy i události jsou velmi pečlivě a věrohodně vykreslené a má to spád. Líbilo se mi to tak, že jsem si to hned po dočtení přečetla ještě jednou.

08.06.2017 5 z 5

Pán ledové zahrady 3 Pán ledové zahrady 3 Jarosław Grzędowicz

V tomto díle Vuko doputuje až do Ledové zahrady a pokouší se jejího pána přesvědčit, aby se s ním spojil proti van Dykenovi, který se stal hrozbou pro celý Midgaard. Terkej se během pouti vstříc svému osudu nechá zajmout Medvědími lidmi a stane se otrokem Smildrun Třpytící se rosou. Po různých peripetiích se obě hlavní postavy konečně setkají a společně odhalí osud Passionarii Callo a Ulrike Freihoff. Protože k setkání dojde ve Vukově kapitole, Terkej je logicky upozaděn. Přesto věřím, že ve čtvrté knize dostane stejně prostoru jako v předchozích dílech.

06.06.2017 5 z 5

Pán ledové zahrady 2 Pán ledové zahrady 2 Jarosław Grzędowicz

V tomto díle Vuko vymýšlí, jakým způsobem porazit van Dykena, a Ardžuk se svým ochráncem Brusem prchá z Amitraje a z dosahu Rudých kněží.
Upřímně se nemůžu rozhodnout, která z obou nezávislých dějových linií je lepší. Vždycky když končí Vukova kapitola, je mi to líto, protože o něm chci číst dál. Vždycky když končí Ardžukova kapitola, je mi to líto, protože o něm chci číst dál. Už se těším, až se ti dva potkají.

31.05.2017 5 z 5

Pán ledové zahrady Pán ledové zahrady Jarosław Grzędowicz

Velmi nápadité fantasy založené na scifi základech. Hlavní zápletka trochu připomíná Almuric od Howarda, ačkoliv Grzedowiczův hrdina Vuko Drakainnen do světa v jiné galaxii neprchá, ale letí na záchrannou misi.
Ve světě, kde se schyluje k válce bohů a magie se s lidmi ani trochu nemazlí, Vuko přežívá jen díky svým hightech vylepšeným smyslům a především díky Čítači, který má zabudovaný v mozku. Ten v případě ohrožení produkuje do jeho krevního řečistě hyperadrenalin, který mu umožňuje reagovat s nelidskou rychlostí a přesností.
Nad podobné knihy příběh vyniká rozmanitostí a detailní propracovaností jiného světa, jeho obyvatelé a zvířata jsou pozemským pouze podobná a magií stvořená krvelačná monstra nejsou podobná vůbec ničemu. Jednotlivé dílčí zápletky jsou velmi originální a rozuzlení jsou předem neodhadnutelná a přesto velmi logická.

09.05.2017 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Částečně vesnická próza a částečně detektivka. Bylo to napínavé čtení, vždycky když Dora něco zjistila, objevily se další otázky, na které bylo třeba vypátrat odpovědi. Ani o dějové zvraty nebyla nouze. Kvůli množství dokumentů (protokolů, korespondence, záznamů výslechů atd.) se kniha místy špatně četla, ale zase díky nim vznikl zajímavý mix reality a fikce, kdy si čtenář nemůže být jist, co je vlastně co. Trochu jsem se ztrácela ve jménech a přízviscích bohyň, kterých bylo prostě moc, a třeba u Janigeny jsem měla pocit, že se v ději vynořila odnikud, ale jinak se mi to moc líbilo.

24.04.2017 5 z 5

Z prachu zrození Z prachu zrození Ray Bradbury (p)

Před osmnácti lety jsem četla výběr Bradburyho povídek, z nichž jedna nebo dvě byly o Ellitových. Vyprávění o podivné rodině, která není ani živá ani mrtvá a která se schází v tajemném Domě, aby společně oslavila Halloween, mi natolik učarovalo, že jsem si o této rodině chtěla přečíst víc. Bohužel nebylo co, protože kniha Z prachu zrození v té době u nás ještě nebyla vydána. Ta myšlenka se mi ale čas od času sama připomněla, až jsem si knihu konečně našla a přečetla. Nezklamala mě ani v nejmenším. Jde o poetické vyprávění o strašidlech, upírech, mumiích a dalších tvorech, kteří žijí v těsné blízkosti lidí. Ke svému životu potřebují, aby na ně lidé věřili a báli se jich, ale nesmí věřit a bát se moc, protože pak by se chtěli svému strachu postavit a přišli by Dům a všechny jeho obyvatele zničit.

18.04.2017 5 z 5

Dokonalý obchod Dokonalý obchod Alex Drescher

Krásná čistá fantasy, takový kříženec mezi Žambochovými povídkami o Koniášovi a Sapkowského povídkami o Zaklínači. Kniha má celkem dost menších stylistických chyb, ale moc se mi líbila.

11.04.2017 5 z 5