Bustedka Bustedka komentáře u knih

Hon na mrtvého Hon na mrtvého Tim Weaver

Moje první Weaverovka a asi ne poslední. Thriller, který vůbec nebyl špatný. Chvílemi dost děsivý. Při popisu toho, jak trhají zuby v puse, jsem si musela dát pauzu. Je tam pár zvratů, možná trochu přitažených za uši, ale v celkovém kontextu to vůbec nevadí.

11.01.2024 4 z 5

Josefíně všichni lžou Josefíně všichni lžou Kateřina Pantovič

Trochu slabší, než Kdo se postará o Annu, ale stále dobré. Vadilo mi především to povídání si se čtenářem ("nebudu předbíhat a povím vám to později"). Drama jedné rodiny podané s lehkostí a vtipem. Ta hořkost některých osudů vás ale nemine. Vykreslení postav super.

Pistolník Pistolník Stephen King

Po Pistolníkovi jsem sáhla jen kvůli výzvě. Není to můj šálek kávy a nikdy asi nebude. Vždycky radši sáhnu po příbězích ze skutečného světa, než z toho dystopického. Pistolníka proto nejsem schopna asi úplně zhodnotit, protože to bylo takové čtení na sílu. Takový podivný příběh, celou knihu jeden pronásleduje druhého a po přečtení prvního dílu vlastně moc věcí nevíte.

Pierot / Na krev Pierot / Na krev Petr Sagitarius

Narazit na Sagitaria v třinecké knihovně je velký majstrštyk. Důkaz toho, že to čtení za to fakt stojí. Trujkunt je pro mě velká oddechovka. Major Roman Saran mi přirostl k srdci a číst si klasické detektivky z míst, které znám, prostě neomrzí.

10.01.2024 5 z 5

Jelení vršek Jelení vršek Hana Marie Körnerová (p)

čteno v rámci výzvy
Historické romány mě nikdy nelákaly, ale tady to bylo celkem milé překvapení. Detektivka s románem dohromady, čtivá, cekem předvídatelná, ale díky tomu milá a nenáročná.

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Nikdy jsem nebyla fanynkou romantismu, obzvlášt ruského (potažmo ukrajinského) a povinné četbě z tohoto období jsem se vyhýbala. Revizor je ale celkem krátké dílo, satirické, a tak trochu atypické. Navíc ve formě divadelní hry. Příběh sám o sobě není špatný, děj ubíhá, autor jasně poukazuje na vlastnosti některých lidí, ale můj šálek kávy to prostě není.

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Marketingová instagramová kráska. Titulka, co táhne.
Asi bude hodně záležet na tom, v jakém rozpoložení ji budete zrovna číst. Pokud se budete nacházet na nějaké životní křižovatce, může vás to doslova vtáhnout. Já jsem zároven sledovala seriál Loki, kde se taktéž cestuje časem a mezi paralelními světy, a tak jsem o všem přemýšlela zase z jiné perspektivy.
Závěr není překvapivý, ale občas je třeba si připomínat ty životní pravdy a moudra, aby na ně člověk nezapomněl.

Marťan Marťan Andy Weir

(čteno v rámci výzvy) Pokud jste viděli film, nic na příběhu vás nepřekvapí. Já měla jen tu výhodu, že jsem už zapomněla, jak to všechno dopadlo. Na druhou stranu mě text samotný už ničím neoslovil. A protože neholduju zrovna scifi ani vesmírné tématice, znovu bych po něčem podobném nesáhla. Film je podle mě lépe uchopitelná, Matt Damon v hlavní roli naprosto skvělý.

Kopretiny pro zámeckou paní Kopretiny pro zámeckou paní Stanislav Rudolf

Knihy od Stanislava Rudolfa jsem nikdy nečetla (vždycky jsem byla spíš tým Lancové). Vzhledem k tomu, že už nějakou dobu nejsem cílovka, se to hodně špatně hodnotí. Věřím, že mé náctileté já by bylo nadšené, ale je mi o 20 let víc a to už tak super prostě není.

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Saturnina bud milujete, nebo ne. Ve výzvě mi chyběla kniha, kterou budete znovu číst. To já většinou nedělám, tak jsem nakonec zvolila audioknihu v podání Oldřicha Víznera. Bylo to milé scény z filmu mi naskakovaly před očima. Jen si myslím, že tady bude film vždycky o drobátek lepší - teta Kateřina v podání Jany Synkové totiž nemá konkurenci.

Krysta Krysta Petr Sagitarius

Sagitariovka opět skvělá. Detektivky z Jablunkovska jsou moje srdcovka. Tentokrát pátrá Roman Saran po spolužačce své přítelkyně. Dostaname se do Těšína, Třince, Mostů, ale třeba i do Řecka.
Doporučuju všemi 10 a už se moc těším na další díl.

Sokolník Sokolník Isabella Maldonado

Isabella Maldonado je sázka na jistotu. Příběh celkem odsýpá, je to čtivé, velmi propracované a trochu děsivé. V hlavní roli opět psychopat s úchylkou.

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Docela mě zaujalo, jak je tu hned několikrát napsáno "na prvotinu dobré". Nevím jak vy, ale já už mockrát narazila na autory, kdy právě ta první kniha, na které často autoři pracovali déle, byla ta nejlepší ze série. Ale to jen tak na okraj.

Mám moc ráda detektivky, kde je rozehráno hned několik příběhů, potenciálních motivů, postav a postupně se všechno splétá a zase rozplétá. To Klevisová evidentně umí. Po těch všech severských detektivkách mě hodně potěšilo i to české prostředí, české reálie. Postavy jsou fantasticky vykreslené. Jasně jsem si je dokázala představit a paradoxně mi mnohdy připomínali i někoho známého.

Moc dobré, moc doporučuji.

10.04.2023 5 z 5

Mlčící pacientka Mlčící pacientka Alex Michaelides

V recenzích se hodně opakuje naprosto nepředvídatelný závěr. Netvrdím, že byl předvídatelný, ale na zadek jsem si z toho nesedla. Detektivka bez strhujícího závěru prostě není dobrá detektivka.

Velmi oceňuji prostředí psychiatrické léčebny, to já ráda. Příběh je docela dobře rozepsán, vystavěn. Jsem moc zvědavá, zda bude poutavý Michaelides i v Pannách :-)

Matematika zločinu Matematika zločinu Magdaléna Sodomková

V první řadě bych se chtěla vyhradit k tomu, aby kniha byla označovaná jako detektivka. Tohle prostě není detektivka, ale reportážní literatura typu Jaroslava Kmenty. Pokud se podíváte na povedenou titulku knihy, chtě nechtě si budete myslet, že budete číst klasickou detektivku z prostředí české justice. Tak bacha na to.

Podcast jsem nikdy neslyšela a kupodivu ho ani neznala. Pro mě tedy úplná novinka, která byla tématem jistě zajímavá, dobře napsaná. Určitě stojí za další diskuzi a další vyšetření. Napsané je to čtivě, je to celkem krátké.

I tak mám ale z té knihy trochu rozporuplné pocity. Velmi špatně napsaný konec. Jak kdyby autorka přestala psát v polovině reportáže. Chápu, že se vyšetřování žádného závěru jen tak nedočká, ale aspoň nějakého krátkého shrnutí se knize dostát mohlo. Působilo to na mě, jak kdyby bylo nejdůležitější knihu co nejrychleji vydat, dokud je podcast v kurzu (mimochodem na motivy knihy byl natočen už i seriál). Co mi ale paradoxně vadilo nejvíc bylo to, že autorka v poděkování nepoděkovala Brit Jensen, se kterou celou tu reportáž, podcast a vyšetřování tvořila.

10.04.2023 4 z 5

Ani na to nemyslete: Proč náš mozek ignoruje změnu klimatu Ani na to nemyslete: Proč náš mozek ignoruje změnu klimatu George Marshall

O tom, že je životní prostředí problém, se ví. I o tom, že je potřeba něco dělat. No a tak se ví o tom, že se s tím vlastně nic moc nedělá. A ti co všechno toto popírají, tu knihu číst ani nebudou.

George Marshall se ve své knize snaží přijít na to, proč. Proč spousta lidí klimatickou krizi ignoruje, nebo sice přiznává, ale nic nedělá. Daří se mu to? Já vlastně nevím.

Ta kniha je bezesporu zajímavá, plná myšlenek, já si výpisků udělala spoustu, ale... Přišlo mi, že se točil v kruhu, nemělo to nějaký ucelený koncept, jasnou osnovu, podle které by postupoval. Postupně se vše začalo opakovat, spousta názorů byla vyslovena znovu jen trochu jinými slovy. Popírače to ještě víc utvrdí, podporovatele možná víc vyburcuje, ale spíš to s vámi neudělá vůbec nic.

10.04.2023 4 z 5

Slečna Marplová: Dvanáct nových případů Slečna Marplová: Dvanáct nových případů Agatha Christie

12 nových povídek z per 12 autorů kriminálních příběhů.

Já byla vždycky spíš tým Hercule Poirot. To vědomí, že se obyčejná ženská připlete za život k tolika vraždám je dost děsivé. Marplovou jsem tedy nečetla, což nejspíš umocnilo ten zážitek z téhle knihy, protože jsem s tou originální slečnou Marplovou neměla žádné srovnání.

Ale povídky jsou super, některé lepší, některé horší, některé kratší, jiné zas trochu delší. Kdo má rád styl Agathy Christie ale zklamán nebude. Jako bonus má tahle kniha navíc tu nejkrásnější titulku, kterou jsem za poslední dobu viděla.

Hrobník Hrobník Oliver Pötzsch

Vídeň, konec 19. století a pár zavražděných služek v Prátru.

Jako malá holka jsem zbožňovala seriál Dobrodružství kriminalistiky a staré metody vyšetřování. Tahle detektivka pojednává právě o jednom takové detektivovi, který chce nové metody u vídeňské policie prosadit. Velkou pomoc a podporu najde kupodivu u hrobníka ohromného vídeňského hřbitova, který přesně ví, jak se taková mrtvola chová.

Mně se to líbilo moc, možná bych trochu ocenila větší zapojení těch kriminalistických metod, ale pro začátek dobré.

Sex v pěti dílech světa Sex v pěti dílech světa Miloslav Stingl

Pokud vás nebaví moc číst, zajímá vás sex, drby a fun facts, tohle bude kniha pro vás.

Je útlá, čte se snadno a v rámci těch 120 stran projedete cel svět od Polynésie, přes Čínu, africké muslimy až po indiány.

Já se do toho pustila ze studijních důvodů, v rámci četby antropologické knihy do jednoho předmětu. Byl to bizár, chvílemi mi bylo doslova zle (zvlášť když jsem si dělala výpisky z ženské obřízky a zasvěcovacích rituálů žen do sexuálního života). Na druhou stranu informací a zajímavostí se dočtete víc než dost.

Je to opravdu populárně naučná kniha, trochu to klouže po povrchu, chybí tomu ucelenější koncept, není výjimkou ani přeskakování témat, ale svůj základní účel to plní.

Najdete tam fakt všechno, od pohádky o náčelníkovi s vlnícím se pyjem, který najde každou ženu v chýši, přes doporučení taoistů pro muže souložit za noc s 10 ženami bez ejakulace, aby byla nastolena rovnováha mezi jing a jang až po indiánské chlapce, kteří se kvůli snům stanou ženami a začnou uspokojovat mužovi choutky.

Hezké čtení přeju. Já si jdu dát něco konzervativnějšího.

Finlay na zabití Finlay na zabití Elle Cosimano

Finlay na zabití je knížka, ke které jsem přistupovala lehce v rozpacích. Humorná detektivka je sice krásná věc, ale málokdo ji umí. Obálka (která mimochodem nemá moc s příběhem nic moc společného) také nic moc.

Zprvu extrémně nesympatická hlavní hrdinka (byť dle recenzí vzbuzovala spíše soucit) si mě začala získávat až postupně. Jako oddechová knížka naprosto postačila, příběh lehce gradoval, mělo to celkem spád a po dočtení ve vás zbudou celkem příjemné pocity. Možná.

09.04.2023 4 z 5