BroDan BroDan komentáře u knih

Měsíční močál Měsíční močál Howard Phillips Lovecraft

Mnoho poviedok bolo naozaj desivých a mal som z nich parádny zážitok, cez mnohé som sa však musel znova prehrýzť... Lovecraftova tvorba sa však jednoznačne posunula, avšak na viac ako 3* to nevidím.

20.12.2018 3 z 5

Star Wars: Trojitá nula Star Wars: Trojitá nula Karen Traviss

Som veľký fanúšik sveta Star Wars, napriek tomu však musím zanechať nie moc kladné hodnotenie. Pre mňa osobne boli najväčšími problémami tejto časti prostredie, ale aj samotná neatraktívna zápletka. Coruscant mi nepríde moc zaujímavý a odhaľovanie teroristickej organizácie s jedným pár minútovým "bojom" na konci knihy je oproti prvej časti niečo neporovnateľné. Technicky bola kniha super, príbeh bol však slabý. Autorka tentoraz síce pekne opísala "otcovský" vzťah Kala a jeho chlapcov, no miestami mi to už začalo liezť krkom, pretože to pchala do každej jednej možnej situácie. Dosť ma ale zaujala situácia okolo Etain a som zvedavý, ako sa vyvinie jej budúcnosť. Píše sa mi to ťažko, no dávam 2*.

20.11.2018 2 z 5

Jeden z nás: Príbeh o Nórsku Jeden z nás: Príbeh o Nórsku Åsne Seierstad

Bravúrne spísaný prierez Breivikovým životom (ale aj životom a úspechmi niekoľkých jeho obetí), jeho chorým zmýšľaním, dlhých príprav k atentátu, ale aj samotným útokom na ostrove Utoya, z ktorého až behá mráz po chrbte. Prvýkrát sa mi stalo, že som musel pri čítaní knihy odvrátiť zrak, knihu odložiť a nachvíľu sa venovať iným myšlienkam.

29.10.2018 5 z 5

Rudá Sonja 2 - Démoni noci Rudá Sonja 2 - Démoni noci David C. Smith

Tak ako sa človek trmáca vlastným životom a prediera všetkými nástrahami a nešťastiami, ktoré mu prídu do cesty, sa aj ja predieram knihami a vždy čakám, či príde ešte väčšia hlúposť, ktorú dočítať je skutočný boj.

Prejdem ale k podstate. Táto "kniha" je ten najväčší odpad, aký som kedy čítal. Každý kúsok textu je pretkaný nezmyselnými, neprirodzenými a nudnými dialógmi, ktoré dej nikam neposúvajú a postavy sa v nich 10x opakujú. Autori sa nevyhli úplne nezmyselným chybám, ako bolo napríklad to, že počas jednej scény bolo počasie slnečné a počas ďalšej (ktorá sa ale odohrávala v ten istý čas len pár metrov ďalej) bolo počasie zase sychravé. Najviac ma pobavila veta "Světlá pochodní na chodbě mizeli v temnote." Vysvetli mi niekto, ako je možné že svetlo mizne v temnote? (nejde o žiadnu mágiu, proste obyčajné svetlo a obyčajná tma). Tiamu, ktorá prvýkrát ani nevedela udržať meč v ruke, sa naučila šermovať za jeden deň? Vau, to je talent!

A hlavná postava? Rudá Sonja? Ak mám byť úprimný, je to uškriekaná, sprostá a primitívna puritánka, ktorá vo vás len spení krv. Najviac ma pobavilo, keď ju niekto oslovil "ó múdra Sonja" :D

Ale to už stačí, nechcem znieť ako ufňukané decko a sťažovať sa na každý detail (je ich ešte neúrekom)...preto to zhrniem. Odpad, ktorý nemá právo nazývať sa knihou. Tejto druhej časti som nakoniec dal nádej, ale pochybil som. Tretej sa už ani len nedotknem.

Aby bol ale môj komentár plnohodnotný, knihu som dočítal do konca a toto utrpenie dobojoval dokonca. Kto vie? Možno že bude posledných 10 strán tak dobrých, že zmením názor. Bohužiaľ sa tam nachádzali len ďalšie nezmyselné a otrasné dialógy protivných postáv. Hrôza! Hodnotenie 0*, teda odpad!

01.09.2017 odpad!

Conan a stíny Hyrthu Conan a stíny Hyrthu George Callahan (p)

Veľmi príjemný počin a veľmi dobre napísaný príbeh o Conanovi. Darmo, bolo vidieť, že knihu napísal talentovaný autor Juraj Červenák, aj keď to bolo vzhľadom na češtinu a neslovanské prostredie menej vidieť. Kvalita textu však bola očividne na oveľa vyššom leveli ako pri predošlých knihách o Conanovi, ktoré som čítal. Príbeh sa mi páčil a aj napriek kratšiemu rozsahu bol dostatočne napínavý (pristihol som sa aj ako očkom pokukujem po texte ďalej, aby som sa uistil, že všetko dopadne tak ako chcem :D). Super, 5*!

Jediná vec, nad ktorou som sa pozastavil (to ale s autorom nemá nič spoločné) je obálka. Scéna, ktorú zobrazuje, mi do príbehu vôbec nesedí. Nevyzerala by obálka lepšie, keby na nej bol zobrazený nejaký temný chrám a mnísi v červených plášťoch? :D

30.08.2017 5 z 5

Oceľové žezlo Oceľové žezlo Juraj Červenák

Červenák opäť nesklamal a svojim čitateľom priniesol epické dielo plné bojov, povestí, íntrig, krvi a krutosti. Postavy boli veľmi sympatické a bola radosť čítať a sledovať ich cesty. Trochu ma však prekvapil koniec, ktorý mi prišiel ako neukončený. Viem, že pokračovanie bude pravdepodobne v ďalších častiach, no napriek tomu som na konci ešte čakal nejaké záverečné stretnutie a slová Iľju s kniežaťom, Dinarou a podobne. Nič to však na hodnotení nemení, len sa vďaka tomu ešte viac teším na ďalšie časti. 5*

27.08.2017 5 z 5

Po kolena v mrtvých Po kolena v mrtvých Dafydd ab Hugh

Kniha vo mne vyvolávala obrovskú nostalgiu z hrania prvých Doomov, napriek tomu ma však nijako neprekvapila. Technicky bola kniha zvládnutá, jej obsah bol však veľmi jednoliaty, dostať sa tam, zabiť monštra, dostať sa hentam, zabiť monštrá. Pre fanúšikov celkom príjemná oddychovka, nič prehnane dobré som nečakal. Priemer za 3* :) Na poličke ma čakajú aj ďalšie časti, rozhodne im dám šancu :)

19.07.2017 3 z 5

Vorpalový meč Vorpalový meč John Ringo

Tak a ďalšia časť zo série Zrcadlo je za mnou. Kniha bola o čosi slabšia ako jej predchodca, no napriek tomu ma pobavila a s chuťou som ju zhltol. Napriek tomu bola prvá polovica trochu nudná (alebo skôr zdlhavá a príliš odborná), obsahovala najmä vysvetľovanie rôznych fyzikalných javov, s ktorými sa hrdinovia počas letu vo vesmíre stretli. Kľudne by som knihu odporučil ako učebnicu fyziky pre študentov prírodovedeckej fakulty :D No po tom, ako sa "prehryziete" odbornou prvou polovicou knihy, čaká na vás nadupaná akcia, ktorá nepoľavuje a stupňuje sa až do poslednej stránky knihy. Vytkol by som možno ešte príliš veľa postáv (najmä mariňákov...každý z nich mal meno a aj týmovu prezývku a časom sa to začalo naozaj pliecť...teda až na hlavných protagonistov). A takmer som zabudol na tie alternatívne nadávky, ktoré autor používal. Maulk, zgrappovaný...nejak mi neliezlo do hlavy, prečo vlastne a časom mi už začali liezť na nervy :-D Ak to zhrniem, knihe dávam 4*, no sú to oveľa slabšie 4* ako boli pri predošlom dieli. Som zvedavý na ďalšie časti :)

02.03.2017 4 z 5

Conan a Dračí studna Conan a Dračí studna Christopher Blanc (p)

Hodnotenie tejto knihy rozdelím do dvoch častí.
Ako prvé zhodnotím samotnú prácu autora. Dej mal dosť rýchly spád, udalosti sa odsypali jedna po druhej. Na mňa osobne to bolo až veľmi uponáhľané a stručné. Oproti knihe Conan a horští obři, ktorú som čítal predtým, aj keď je vlastne pokračovaním tejto knihy, sa mi to zdalo slabšie. Taktiež som tam postrehol viac nezvládnutých detailov (možno som bol len tentoraz viac všímavý), no napríklad nejeden krát tam autor spomenul, že Conan bojuje čestne a neznáša zabíjanie odzadu, pritom to neskôr robil tiež. Tak isto to bolo aj s lukom. Taktiež nerozumiem názvu knihy, Dračí studna, pritom sa ten drak a studňa objavili v knihe len na pár stranách a boli úplne nepodstatné, hlavný dej sa točil okolo niečoho úplne iného. Toľko k samotnému autorovi a jeho dielu, kniha ma pobavila, aj keď som veľakrát krútil hlavou. Dávam 3*.

Teraz ale prejdem k druhej časti hodnotenia, a to k práci vydavateľa. Podľa môjho názoru to maximálne nezvládli, respektíve dobabrali. Chýb bolo v texte ako aj v predošlej časti, ktorú som čítal, habadej. Nezmyselne podávané úvodzovky, tam kde ani nemajú čo robiť, preklepy a pod. Čo sa týka anotácie... NEČÍTAJTE JU! Vážne, prezradí vám úplne, ale že úplne celý dej. Nevidím v tom zmysel, ktorý tým chcel vydavateľ dosiahnuť. Pochopil by som vysvetlenie začiatku deja, ale nie ak tam napíšu ešte aj koľko ľudí zo skupiny prežije, čo spraví s kráľom a podobne. Ďalej... ako som už spomínal vyššie, názov knihy absolútne nesedí s príbehom. Asi som na niečo zabudol, no spomeniem poslednú vec. Po dočítaní knihy som zistil, že na KONCI sa nachádza mapa. Keď som si ju ale prezrel, zistil som, že som o nič neprišiel, pretože názvy kráľovstiev, ktoré sa v knihe vyskytujú som tam ani nenašiel. Skôr by som teda privítal mapu na začiatku knihy, aby som o nej aj vedel, a s nejakým detailnejším zameraním na konkrétnu oblasť, v ktorej sa príbeh odohráva.

Príbeh fajn, ale spracovanie knihy maximálne odfláknuté a čím ďalej, tým mám väčší pocit, že na značke Conan sa ryžujú peniaze bez akejkoľvek snahy o kvalitu.

V hlave mi vrtá ešte jedna vec, ktorá už ale s knihou veľmi nesúvisí. Ide teda o zahraničného autora, alebo ide o českého autora so pseudonymom? Pretože tri knihy z tejto série sú pridelené Christopherovi Blancovi, a ostatné Břetislavovi Čendovi. Pri jednom je napísané, že je to americký spisovateľ, pri druhou, že je to čech s pseudonymom Christopher Blanc. Pri tom v knihe je že z originálu BLA BLA preložil Břetislav Čenda. Tak isto na konci knihy je o autorovi Christopherovi Blancovi napísaný krátky medailón, a že sa narodil a študoval v New Yorku. Tak ako to teda je? Nemám šajnu.

21.02.2017 3 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Zaklínača som vnímal už veľmi dlho, najmä vďaka hrám, no k tomuto skvostu som sa dokopal až teraz. Neľutujem to však, bola to perfektná kniha perfektných poviedok. Páčil sa mi spôsob, akým boli dlhšie a krátke poviedky (Hlas rozumu) striedané, čo pôsobilo ako také malé osvieženie. Napriek tomu, že som čakal oveľa viac akcie (bolo tam dosť veľa vysvetľovačiek cez dialógy a podobne) som si knihu obľúbil a rozhodne nezostanem len pri tomto prvom dieli. Postavy boli perfektne vykreslené, obľúbil som si ich a náramne som sa pobavil na ich hláškach. Veľakrát som sa s chuťou zasmial, až som na pár sekúnd prestal čítať. Čítal som veľa názorov, že český preklad je oveľa lepší ako ten slovenský, a aj keď som slovenský nečítal, myslím si, že je to pravda. Prízvuky a nárečia, sa tam perfektne hodili a obzvláštnilo to text. Odporúčam, ani veľmi nemám čo vytknúť. 5*

15.02.2017 5 z 5

Hrobka Hrobka Howard Phillips Lovecraft

Ako tu už bolo spomínané, poviedky v tejto knihe sú všelijaké. Niektoré sa mi páčili veľmi, niektoré mi prišli priemerné a niektoré boli pre mňa hrozné. Posledná štvrtina knihy mi prišla najzaujímavejšia. Vôbec ma nebavili tie snové kúsky, kde popisuje imaginárne mesto zo sna a podobne. Napriek tomuto všetkému ma čítanie knihy bavilo, oboznámil som sa so začiatkami Lovecrafta a verím, že v ostatných zbierkach to bude len a len lepšie. Veľké plus má u mňa aj krátka esej na konci. Najprv som si myslel, že ju vynechám, pretože to bude nuda, no prekvapila ma. Bola ľahko čitateľná, zábavná a zaujímavá. Oboznamuje čitateľov o Lovecraftovi, jeho talente či nedostatkoch nie len vo tvorbe, ale aj v osobnom živote. Celkovo však knihu hodnotím na 3*.

05.01.2017 3 z 5

Čo všetko chcem vedieť Čo všetko chcem vedieť kolektiv autorů

Nad touto knihou som ako dieťa strávil hodiny a hodiny, nezabudnuteľná kniha.

03.01.2017 5 z 5

Rudá Sonja 1 - Ikribův Prsten Rudá Sonja 1 - Ikribův Prsten David C. Smith

Od tejto knihy som neočakával nič výnimočné. Kniha však bola pre mňa výrazne podpriemerná. Asi najväčším problémom tejto knihy boli dialógy. Neprirodzené, nelogické a naivné. A keď počas súboja Sonja vysloví 4 vety, ktoré sú však rovnaké: "Proklínam tě..." tak už som sa len chytal za hlavu a pýtal sa, či je jej slovná zásoba až tak obmedzená. Keď už sme pri Sonji, hlavnej postave, zatiaľ to bola asi najnesympatickejšia hlavná postava, s akou som sa stretol. Jej nelogické výbuchy zlosti a plno nezmyslov ma len privádzali do agónie. S úplnou vážnosťou. Sonja je pre mňa zároveň aj najmenej sympatická postava tejto knihy. Keby už autor aspoň využil jej vzhľad, ničoho takého sa však nedočkáte, pretože je to hrozná puritánka a nie je tam ani náznak erotiky. Lord Olin bol v pohode, no asi jediná postava, ktorá mi nevadila bol Pelides, proti ktorému však boli všetky ostatné postavy :D Dej tiež nestál za veľa, no čo už mám povedať. Stále to bolo lepšie ako nedávno čítaná Studna Ghulu, tá však neobsahovala zle napísané dialógy, bola iba nudná. Táto kniha je iný prípad. Hľadám motiváciu na čítanie aj ďalších dielov, ktoré už mám kúpené. Skúsim im dať šancu, možno sa autor polepšil. Počas čítania tohto dielu moje hodnotenie neustále kolísalo medzi 2* a 3*. Záverečná časť však zhodila hodnotenie na 2* a neprišlo už nič, čo by hodnotenie zdvihlo.

27.12.2016 2 z 5

Prízraky na Devíne Prízraky na Devíne Juraj Červenák

Čierny Rogan opäť nesklamal. Tato kniha, hoci kratšieho rozsahu (čo mne vôbec neprekáža, skôr vyhovuje), bola plná perfektnej akcie, zvratov, vladárskych intríg a Goryvladových satirických poznámok. Držala ma po celý čas a zhltol som ju dalo by sa povedať na jeden dych. Skvelá oddychovka, dávam 5*.

18.12.2016 5 z 5

Conan: Studna ghúlů Conan: Studna ghúlů Leonard Medek

Táto kniha bola mojou asi najdlhšie čítanou knihou. Mal som toho veľa na srdci, no kým som ju dočítal, aj som zabudol, čo všetko som chcel spomenúť. Mnohým sa páči, no u mňa vôbec nezabodovala. Ničím ma neoslovila, postavy sa mi časom plietli, prostredie bolo maximálne nezáživné, dej nudný. Predtým som čítal Conana od zahraničného autora, Horští obři, a tá sa mi páčilo teda oveľa oveľa viac, aj napriek tomu, že má tuším horšie hodnotenie ako táto. Taktiež sa mi zdal nejaký čudný aj Conan, nezdá sa mi, že by drsňák ako on používal slová štýlu "sluníčko". Takže u mňa 1*, nudný dej, nudné prostredie, akčné scény nestáli za veľa, maximálne dávam hviezdičku za posledné dve kapitoly. U mňa teda veľké sklamanie. Chápem, že sa to niekomu páči, tak isto sa niekomu nepáčia knihy, ktoré sa páčia mne. Takže ak niekto nesúhlasí, alebo rozmýšľa, či sa do tejto knihy pustiť, toto je len môj subjektívny názor, nenechajte sa odradiť.

13.12.2016 1 z 5

Za zrcadlem Za zrcadlem John Ringo

Knihu som si kupoval viacmenej naslepo, zaujala ma hlavne obálka, no kúpu vôbec neľutujem. Knihu som zhltol za pár dní, čo je u mňa anomáliou. Téma ma neskutočne zaujala, boje s mimozemskými bytosťami boli vždy mojou šálkou kávy, a celkový námet bol skvelý. Kniha bola aj napriek odborným pasážam ľahko čitateľná a vtipných hlášok bolo taktiež dostatok. Občas mi však prekážala príliš častá zmena tempa, keď po nadupanej akčnej časti, kedy chcete aby sa dej ešte viac vyhrotil, príde 50 stranové opisovanie a obkecávanie. Taktiež sa mi nepáčili časti, keď autor podľa mňa zbytočne vysvetľoval na 4 stranách, prečo má úplne nedôležitá vedľajšia postava, ktorá sa v knihe objavila len na chvíľu, prezývku "bombarďák" a pod. Tieto veci sú jediným dôvodom, prečo hodnoteniu uberiem 1 hviezdičku. Ale uvažoval som nad tým veľmi dlho a nevedel som sa rozhodnúť, či dať 5 alebo 4 hviezdičky, no ak by sa dalo, dal by som 4,5. Možno aj 4,7 ak by sa dalo hodnotiť ešte presnejšie :D Inak to bolo skvelé, a teším sa na čítanie ďalších častí. Všetky ma už čakajú na políčke.

03.05.2016 4 z 5

Conan a horští obři Conan a horští obři Břetislav Čenda

Knihu som si prečítal a musím uznať, že mne sa páčila. Nesúhlasím s názorom nižšie, že je iba pre zarytých fanúšikov. Bola to moja prvá Conanovka a mne sa veľmi páčila. Zase ale súhlasím, že kniha pôsobila skôr ako viac samostatných dejových línii a celkovo mi na konci chýbalo nejaké objasnenie, čo sa stalo s Naranom. A taktiež vzhľadom na to, že kniha sa volá Horští obři, tak ich tam bolo dosť málo :D Kniha bola inak pútavá, držala ma a zhltol som ju na moje tempo čítania pomerne rýchlo, nechýbala akcia, hajzli, sexy ženy (poprípade jedna). Ako som spomínal bola to moja prvá Conanovka, ale rozhodne nie posledná :) Jednu hviezdu strhávam ani nie za príbeh, ale za technické prevedenie, pretože tam bola chyba na chybe, preklep za preklepom. Neviem, akou korektúrou to prešlo, no asi sa šetrilo. Dávam 4*

24.04.2016 4 z 5

Válečnice z Lesbanu Válečnice z Lesbanu Jean-Pierre Garen (p)

Chápem, že mnoho ľudí, ktorí túto knihu hodnotili, sú fanúšici. Avšak nedá mi nevyjadriť sa, ako toto dielo vidím ja. Spočiatku som bol celkom spokojný, bolo to to čo som od takéhoto krátkeho diela očakával. Rýchly priebeh a spád udalostí a jednoduchý priamočiari dej. Avšak neskôr mi niektoré veci začali prekážať. Je síce prirodzené, že priebeh deja bol rýchly, no bolo to napísané tak po lopate, jedna veta vravela, že urobil to, ďalšia, že o dve hodiny spravil to a ďalšia že o tri hodiny si ľahol spať. Okrem Marka a Raya mi všetky postavy prišli, akoby nemali žiaden charakter. Ako schizofrenici, ktorí neustále menia nálady a povahy. Napr. tie vedúce amazonky, najprv je niektorá z nich krutá a sú jej ostatní ľahostajní, potom zase naopak, alebo taká Amanda...najprv je totálna naivná krava, potom zase úplne normálna baba a zrazu jej prepne a zase je nepríjemná. Niektoré dialógy mi prišli maximálne neprirodzené, a napr. aj keď som fanúšikom erotických scén, tieto mi prišli doslova smiešne, ako dve postavy dospeli k sexu. Jednoducho mi to celé prišlo, akoby to bol počin od nejakého amatérskeho spisovateľa na Wattpade. Nechcem tým očierňovať autora, bola to moja prvá kniha od neho, možno sa mýlim. Len jednoducho hovorím, aké dojmy vo mne zanechalo toto dielo. Napriek všetkému bola to príjemná oddychová jednohubka, aj keď ma trocha sklamala a čakal som od toho viac. Dávam 3*

01.04.2016 3 z 5

Oživovateľ Oživovateľ Seth Patrick

Práve včera som knihu dočítal, a bola skvelá. Začiatok bol podľa mňa trošku chaotický, no to sa týka len pár prvých strán, potom sa dej rozbehne. Niekto tu píše, že trvalo dlho, kým sa niečo začne diať, no podľa môjho názoru plynulosť deja tejto knihe nechýbala. Mala skvelé napätie, pri niektorých scénach mi nabehávala husia koža, pri istej scéne som sa dokonca pristihol, že sa bojím, hlavne ak to čítate o druhej v noci :D Takže o hororové prvky núdza nie je, aj keď neskôr je to z väčšej časti kriminálka. Autorom je vývojár hier v SEGA, a toto je jeho debutová kniha. A podľa mňa sa Seth Patrick nemá vôbec za čo hanbiť. Táto kniha bola proste dobrá. Jediná vec, ktorá mi prekážala (a za to Seth Patrick nemôže), bola tá, že tam bolo veľmi veľa chýb. Doteraz som si to v knihách viacmenej nevšímal, no v tejto to bolo aj na mňa veľa. Neviem ako dôkladne korektori čítali tento preklad, ale veľmi sa teda nesnažili. Ale ako som vravel, za to Seth Patrick nemôže. Dávam 4 hviezdičky.

31.03.2016 4 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Aj napriek odborným vysvetľovačkám (ktoré človeka len obohatia), sa kniha číta ľahko, je to naozaj nevídaný a zaujímavý príbeh prežitia v úplne inom prostredí ako na opustenom ostrove. Kniha oplývala aj vtipnými hláškami, pri ktorých som sa doslova smial, nie len vyfukoval z nosa. Skvelá kniha. 5*

15.02.2016 5 z 5