Bránolog Bránolog komentáře u knih

Lužnice: Putování s řekou Lužnice: Putování s řekou Zdeněk Šmíd

Moc hezky napsaný průvodce po toku krásné řeky. Šmíd si dovedl vyhrát s tím, aby popisy míst nebyly suché. Kdybych to kolem Lužnice neznal, přiměl by mne vyrazit.

Nové povídky Nové povídky Zdeněk Svěrák

O něco méně laskavé než Povídky a taky proto se mi to líbilo víc.

Povídky Povídky Zdeněk Svěrák

Tak milé, tak laskavé...no, bez ironie je to pěkné čtení, ale pod kůží mi nezůstane. Ale to nejspíš ani není autorovým cílem.

Mořeplavci a objevitelé Mořeplavci a objevitelé František Běhounek

Další z dětských lásek. Zejména kapitolu o bitvě o dosažení jižního pólu jsem hltal bez dechu a prožíval mrazivou smrt s členy Scottovy skupiny.

Kletba zlata Kletba zlata František Běhounek

Několik kratších příběhů s tématikou "zlatých horeček" v různých částech světa.

Fregata pluje kolem světa Fregata pluje kolem světa František Běhounek

Tohle byla asi moje nejoblíbenější dětská knížka. Vůbec mi navadilo, že je tak tlustá a tahal jsem jí s sebou všude možně.

Nebeská stavidla se otevřela... Nebeská stavidla se otevřela... Otomar Dvořák

Docela drsné líčení boje člověka s rozběsněnou přírodou. Navíc se týká míst (Hýskov, Beroun, Srbsko...), která dobře znám, takže si leccos z popisovaného dokážu docela dobře představit.

Patnáctiletý kapitán Patnáctiletý kapitán Jules Verne

Verneovky jsem míval rád, ale tahle se mi nelíbila, stejně jako Výprava Barsacova a Pět neděl v balóně.

10.10.2012 2 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Klasika, ale podle mého poněkud přeceňovaná.

10.10.2012 3 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Já vím, že jsem barbar, ale mě to prostě nebavilo ani jako dítě, ani jako adolescenta a jako dospělý jsem to nezkoušel. Takže sorry, Antoine.

10.10.2012 2 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Né, že bych nějak extra Kaplického žral, ale tohle byl tak dokonalý popis esenciálního zla, že jsem to dočítal s přemáháním a přitom se nemohl odtrhnout. Působivé je, jak jsou ty hrůzy popisované věcným, nezúčastněným způsobem.

10.10.2012 4 z 5

Růže z pražských trhů Růže z pražských trhů Karolina Světlá (p)

Milé vyprávění...možná až moc milé. Ale napsala to babička mojí kamarádky, tak budu shovívavý.

Darda Darda Irena Dousková

I jako chlap jsem vypravěčce docela rozuměl. Přidávám se k těm, které z trilogie nejvíc oslovil Oněgin. Ale scéna s přednáškou ve škole mě pobavila hodně a výměnu názorů při divadelní zkoušce jsem zase četl dost bez dechu.

Oněgin byl Rusák Oněgin byl Rusák Irena Dousková

Chytlo mě to ještě víc, než Budžes. Asi proto, že jsem byl na střední zhruba ve stejnou dobu. Dostávaj mě ty sekvence s křečkama.

27.06.2012 5 z 5

Hrdina Nik Hrdina Nik Eduard Štorch

jak mám Štorcha rád, tak tohle jsem nedokázal přečíst.

03.04.2012 2 z 5

Slabikář návštěvníků památek Slabikář návštěvníků památek Jaroslav Herout

Taky píšu o historických památkách a bez této knihy bych se těžko obešel.

Zbylo nás devět Zbylo nás devět Jiří Osolsobě

Spolu s Bufkovým "Bombardérem" asi nejlepší kniha, která byla o čs. válečných letcích napsána.

Střevíce z lýčí Střevíce z lýčí František Nepil

V Nepilově rodné vsi máme chatu, do Stradonic, kde chalupařil, chodím na pivo, takže jiné hodnocení nepadá do úvahy.

Havran (dvojjazyčná kniha) Havran (dvojjazyčná kniha) Edgar Allan Poe

Na gymplu jsem se to naučil nazpaměť (překlad V. Nezvala) a některé pasáže mám v hlavě doteďka.

03.04.2012

Báječná léta pod psa Báječná léta pod psa Michal Viewegh

Nejspíš jediná knížka, kterou si od "fabriky na literaturu" Viewegha kdy přečtu (už se stalo).

03.04.2012 4 z 5