Bránolog Bránolog komentáře u knih

Příběh opravdového člověka Příběh opravdového člověka Boris Polevoj

Povinná četba, ale...První část, mrazivá zimní anabáze, pro dětskou duši strhující. Druhá část, pobyt v nemocnici, zoufale nudná. A ta třetí, akční, plná vzdušných soubojů, opět super. Možná (podvědomě) iniciační proces mého zájmu o letecké boje WWII.

07.02.2012 3 z 5

E=mc2, lásko moje E=mc2, lásko moje Patrick Cauvin

Byl jsem o něco málo starší, než oba protagonisté, když mi tahle knížka velmi zpříjemnila nudnou část prázdnin s nudnými rodiči.

Klukovská hra Klukovská hra Johan Fabricius

Knížka o zpovykancích, kteří - snad ani nevědí jak - sklouznou na cestu zločinu.

Plavčíci kapitána Bontekoea Plavčíci kapitána Bontekoea Johan Fabricius

Dobrodružné vyprávění o mladých (klucích) pro mladé (kluky). Má to spád a napětí.

Římské aféry II Římské aféry II Massimo Felisatti

Dvojice vydařených detektivních povídek, připomínajících trochu stylem i náladou anglo-americkou drsnou školu.

Martínkova čítanka Martínkova čítanka Eduard Petiška

Další z knížek, která mne provázela raným dětstvím. Dosud je v šuplíku na chatě v nočním stolku.

České hrady České hrady Vladimír Peša

Podle mého moc dobře zpracovaný průvodce po známých ale i méně známých hradech a zříceninách severní poloviny republiky, doplněných kvalitními ilustracemi. Jedinou vadu to má, že nejsou další díly.

V uniformě RAF V uniformě RAF Petr Radosta

Vzpomínky, které na sklonku života vyprávěli autorovi čeští letci, sloužící za války v RAF. Ale nemá to šťávu, na rozdíl od jiných knih s podobnou tématikou mě to moc nebavilo.

07.02.2012 3 z 5

Krvavý román Krvavý román Josef Váchal

Poprvé jsem tohle dílo potkal na jedné chalupě v Jizerkách pár let před revolucí a v rámci "společného čtení" se do něho zamiloval. Hned, jak po převratu vyšlo, jsem si ho opatřil. Škoda, že ten film byl taková blbost, ale ono to asi natočit nejde.

07.02.2012 5 z 5

Kopa veselých havraních pohádek a pět tuctů říkadel k tomu Kopa veselých havraních pohádek a pět tuctů říkadel k tomu Jan Vladislav

Moje nejmilejší kniha pohádek. Jsou psané veselou, současnou řečí a docela jsem se u nich nasmál. Dovoluji si připojit úryvek jedné básničky: "Na pasece v lese, běda přeběda, liška počůrala kmotra medvěda."

Čarodějův učeň Čarodějův učeň Otfried Preussler

Temný, strašidelný příběh o síle přátelství a lásky, která dokáže zlomit černokněžnou moc. Luxusně zfilmováno. V druhém plánu se čtenář dozví i mnohé o práci ve starobylých mlýnech.

Vodníček Vodníček Otfried Preussler

Milá knížka, kterou mi před spaním čítávala babička. Neřekl bych, že stejný autor dokáže napsat takový horor, jako Čarodějova učně.

Pahorek z písku Pahorek z písku Ray Rigby

Drží to při sobě trochu míň, než pahorek, ale furt dobrý.

06.02.2012 4 z 5

Pahorek Pahorek Ray Rigby

Zfilmovaná klasika. Víc se k tomu nedá dodat.

Žraloci a malé ryby Žraloci a malé ryby Wolfgang Ott

Válka z pohledu německých námořníků. Brutální i veselá, jaká asi opravdu byla. Některé momenty z paměti jen tak nevymizí. Kruté moře z druhé strany...

Zpět k pramenům Zpět k pramenům Bedřich Ludvík

Cestovatelská příručka pro ty, co je zajímá, kterou řeku zrovna přešli. Jako poutník krajinou, bývalý filmař a trochu taky publicista jsem byl touto knihou osloven.

Panovníci českých zemí Panovníci českých zemí Petr Čornej

Výborná věc, zejména pro školáky a studenty nižších ročníků. Nedlouhé, výstižné medailonky a kvalitní obrazové libreto.

06.02.2012 4 z 5

Mikulášovy patálie Mikulášovy patálie René Goscinny

Dětská knížka pro dospělé, kteří nezapomněli...

Rozhovory s útěkem Rozhovory s útěkem Bára Basiková

Tak trochu se nad tím vznáší prvoplánová snaha zaujmout a šokovat.

06.02.2012 3 z 5

Tajný denník Adriana Mola Tajný denník Adriana Mola Sue Townsend

No tak aspoň vím, co si za dva roky budou myslet moje děti. To už je můj osud!