Brace Brace komentáře u knih

Jednoduchý plán Jednoduchý plán Scott Smith

Objeveno v knihobudce a hle: knižní překvapení letošního roku.
Zápletka příběhu sice v poslední třetině lehce sundala nohu z plynu a začala se vyvíjet krapet jiným směrem, než bych si přál ke své plné spokojenosti, ale i tak je to thriller jako řemen.
Kniha by si zajisté zaloužila více pozornosti, než se jí dostalo (soudě podle počtu hodnocení) a čtenář může jedině litovat, že Scott Smith dosud napsal pouhé dvě knihy.

19.05.2023 4 z 5

Labyrint Labyrint Henry Denker

Příběh bohužel dostane spád až soudním procesem, kdy už je polovina knihy za námi, proto jen to průměrné hodnocení. Co je ovšem zajímavější, že se jedná o zcela totožný příběh (pouze s jinou obětí) s knihou Williama Diehla - Primární strach (zfilmováno jako Prvotní strach). To nemůže být náhoda, ale jelikož byly obě knihy shodně napsány v roce 1994, nedá se s jistotou říct, kdo od koho opisoval :-) Nebo to možná byla dohoda mezi oběma autory, kdo se k tématu postaví čtivěji, ale tuto informaci se mi nikde na internetu nepodařilo dohledat.

08.10.2021 3 z 5

Hostina smutku Hostina smutku Crystal King

Podle počtu hodnocení tady na Databázi je vidět, že se knize nedostalo tolik čtenářské pozornosti, kolik by si zasloužila - což je bohužel škoda. V dnešní době je těžké přijít s neotřelým literárním tématem a autorce se to poměrně slušně zadařilo. Trošku jsem se děsil, že kniha bude jenom o jídle, ale nebylo tomu tak. Byla o lidech, politice, pletichaření, pomstách a emocích - a i když se těchto témat příběh nedotýkal příliš do hloubky, výsledný koktejl byl přesto velice zajímavý a čtivý.
Crystal King napsala již druhou knihu podobného zaměření, ale těžko říct, zda se jí někdy dočkáme v českém překladu, když prvotina patrně nebyla zásah do černého v podobě čtenářova vkusu. Můžu jenom doufat.

27.08.2021 4 z 5

Crazy Heart / Bláznivé srdce Crazy Heart / Bláznivé srdce Thomas Cobb

Kniha, které se bohužel nedostalo tolik pozornosti, kolik by si zasloužila. Skvělý příběh stárnoucího country hudebníka, kterému se stal Jack Daniels největším kamarádem. Pokud si chcete ušetřit čtení, určitě jukněte aspoň na filmovou verzi, která se věrně drží knižní předlohy a ve které exceluje v hlavní roli Jeff Bridges. Za mě jasných 5 hvězd, protože je to kniha, která mě donutila vyhledat si a poslechnout několik skvělých country desek.

06.06.2020 5 z 5

Nenávist Nenávist Chris Carter

Lucien Folter podruhé a tentokrát je to jen slabý odvar jeho prvního vystoupení. Už jsem to tu komentoval několikrát, knihy Chrise Cartera jedou jako přes kopírák a ne vždy je to taková zábava, jako u prvních třech dílů. Mou rostoucí skepsi k autorovi nakopla až parádní Zloba, takže jsem se na Nenávist těšil jako malé děcko. Bohužel zážitek byl poloviční, tomu také odpovídá mé hodnocení. A opět vyzývám zacykleného autora, ať uloží Roberta Huntera na chvíli k ledu a zkusí přijít s novou hlavní literární postavou.

18.05.2020 3 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Po hromadě pod/průměrných knih, co jsem poslední dobu četl, byla tahle jako balzám na duši. Ano, byla tam příměs kýče a někdy se až moc vykalkulovaně tlačilo s emocemi na pilu, ale jako celek hodně dobré. A slovo Saukerl už pravděpodobně nikdy nezapomenu :-)

18.05.2020 5 z 5

Poslední Poslední Alexandra Oliva

Viděl jsem tady tucty nespokojených komentářů, přesto jsem si odvážně řekl: já to zkusím, třeba se mi to zrovna bude líbit. Chyba lávky, lidi, měli jste pravdu - je to fakt děs. O samotném ději (jakém?) se tu rozepisovat nechci, už to udělali jiní. Pobavilo mě závěrečné dvoustránkové poděkování, kde autorka děkovala desítkám lidí slovy, že bez nich by kniha nebyla taková jaká ve finále je. A já se ptám: proboha, co jsou ty lidi zač? :-)

18.05.2020 2 z 5

Průlom Průlom Myke Cole

Série, která by si zajisté zasloužila mnohem více pozornosti, než se jí patrně dostalo. Neotřelý námět magie a armády vás udrží ve zvědavém pokračování četby i přes méně záživné pasáže, které se tu a tam objeví. Jakmile se dostanete přes nejslabší první díl (Britton), čeká vás parádní dvojka (Bookbinder) a prima trojka (Harlekýn) s uspokojivým závěrem. Každý díl vypráví příběh nové postavy, kdy hrdinové předchozích knih přebírají vedlejší role, což vnímám jako pozitivum. Určitě celou sérii doporučuji, svými krásnými obálkami vám ozdobí knihovničku.

14.03.2020 4 z 5

Text Text Dmitry Glukhovsky

Má jediná dosavadní zkušenost s DG byla v knize Metro 2033, která mi úplně neučarovala (proto se nějak nemohu dokopat k zbylým dvěma pokračováním), ale Text mi zase sedl do čtenářského vkusu. Ano, místy bylo konání hlavního hrdiny přitaženo za vlasy, ale příběh byl aspoň originální a neotřelý. Od Dmitryho mám doma ještě knihu Budoucnost, kde se definitovně rozhodne, zda s tímto autorem navážu bližší styk a poohlédnu se po jeho dalších dílech.

02.05.2019 4 z 5

Nekonečný příběh Nekonečný příběh Michael Ende

Nebudu se lišit od názoru ostatních čtenářů. První část knihy, kterou všichni známe z filmu, je jasných 5 hvězd. Ale od připojení Bastiena do říše Fantázie to jde s příběhem krutě z kopce, až jsem se strachoval, zda vůbec skončím své hodnocení aspoň na třech hvězdách. Nakonec ano, ale bylo to o chloupek z Falcova kožichu.

02.05.2019 3 z 5

Skleník Skleník Brian Wilson Aldiss

Teprve má druhá kniha, kterou hodnotím jako odpad. Vím, že se neshoduji s průměrným hodnocením díla, ale já skutečně celou dobu netušil o čem to vlastně čtu. Teď ihned po dočtení knihy nejsem schopen zopakovat dění jediné kapitoly. Co asi autor kouřil za rostliny, když o jiných v příběhu psal? Ještě mám v zásobě knihu Nostop; pokud se ponese v podobném duchu, Aldiss rozhodně nebude má krevní skupina.

02.05.2019 odpad!

V objetí smrti V objetí smrti Miroslav Žamboch

Kvalitnější četba než průměrný první díl a rozhodně nejlepší Žambochova kniha za posledních 10 let (což může být jen můj osobní názor). K mé nemalé radosti dávám vyšší hodnocení a jak rád.

17.04.2019 4 z 5

Mise Saturn Mise Saturn John Sandford (p)

680 stran uteklo jako voda. Kniha neskončila zrovna podle mých představ, také vykreslení dobří Američané vs špatní Číňané mi přišlo jako téma trošku provařené, ale, kruci, je to pořád Sandford jak ho známe a máme rádi. Doufám, že díky této knize se více čtenářů zaměří i na jeho "životní dílo" o Lucasovi Davenportovi - geniální thrillery, které mi přijdou přehlížené masami, přitom jsou více než nadprůměrnými díly.

17.08.2018 4 z 5

Impérium Impérium Roman Bureš

Na začátek se musím (nemusím, ale chci) omluvit Romanovi Burešovi: v komentáři k druhému dílu Císařovna, který mě oproti originální prvotině už moc nenadchnul, jsem napsal něco v duchu, že nevěřím, že autor přijde v závěrečné třetí části s něčím, co by trilogii ještě osvěžilo. No chyba lávky, velice rád si sypu popel na hlavu. Kniha Impérium je prostě bomba. Neříkám, že všech cca 560 stran bylo dokonalých, ale jako celek působí příběh hodně dobře. Jsem tomu jedině rád, protože většinou mají trilogie přesně opačný výsledek, třetí kniha už bývá většinou bída. Zde tomu tak není. Roman se už vypsal v pravého profesionála a trilogie Propast času je určitě něco, co česká sci-fi literatura potřebovala jako sůl.

23.04.2018 5 z 5

Paříž: Katakomby Paříž: Katakomby Jeremy Bates

Batesovi férově uznám, že umí používat svůj jednoduchý styl psaní, který některé čtenáře může oslovit (mě moc ne, ale jsem schopen knihu dočíst do konce), ale použít nemlich stejnou zápletku (padouchy, apod.) a jen ji vložit do jiného prostředí, to už je vyložená provokace. A něco mi napovídá, že se to stane i v příští v knize. No, Jeremy, pokud se tak nestane, a ty příjemně překvapíš, omluvím se ti v komentáři k nové knize :-)

01.04.2018 2 z 5

Zázrak v plechovce Zázrak v plechovce C. D. Payne

Pan Payne už čtenářům dokázal jednou zlomit srdce svými Americkými kráskami (což je dosud jediná kniha, kterou jsem od něho nedokázal dočíst) a Zázrakem v plechovce zanechal další výrazný šrám. Naivně si říkám, že jsem pochopil autorovo poselství, že není důležité to, za čím se ženeme, ale to, co při té honbě zažíváme, ale vůbec netuším jestli to bylo Paynovým záměrem nebo skutečně jen celý román mlátil prázdnou slámu. Hlavní hrdina Wilder nikdy hrdě nepohlédne do očí Nicku Twispovi, Heleně, Brendě či Colmovi a neřekne: jsem stejně dobrej jako vy! Povídka o Henrym měla prima nápad, ale kvalitní ukončení a pointa zase nikde. Takže s odřenýma ušima za dvě hvězdy.

01.04.2018 2 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Své prvotní hodnocení 4 hvězdy po několika hodinách měním na hodnocení nejvyšší. Protože, i když je kniha oproti jiným kingovkám hodně jednoduchá, pořád je to debut jako hrom. Po masakrálně rozsáhlém TO (taktéž skvělém) jsem potřeboval něco útlejšího a Carrie se mi přesně trefila do vkusu. Styl psaní na prvotinu nevídaný (články, rozhovory), ale geniální. O to více překvapí známá informace, že King dlouho nemohl svou knihu udat nakladatelství. Svět před 45 lety ještě nebyl připraven na texty podobného formátu. I v roce 2018 vás dokáže kniha pořádně zamrazit.

23.01.2018 5 z 5

To To Stephen King

20 let jsem kolem knihy To chodil po špičkách, děsil mě její úctyhodný počet stran. Film z roku 1990 jsem viděl nesčetněkrát a říkal jsem si, že To mi musí stačit. Nakonec převážila zvědavost (plus vidina delšího volna mezi vánočními svátky), já si knihu půjčil a pustil se do ní. Po 14ti dnech To mám za sebou a už vím, že se k ní víckrát nevrátím. Ano, byla samozřejmě skvělá a chápu, proč se příběh stal kultem. Ale i tak To bylo velice náročné čtení, které určitě nesedne úplně každému, což je vidět i v ostatních komentářích. Musela být kniha takhle obsáhlá? Nemyslím si. Naopak některé kapitoly mi přišly úplně zbytečné (např. Eddieho ošklivá zlomenina), spousta textu bylo mlácení prázdné slámy, přesto jsem nakonec dospěl k Tomu, že jsem udělal jedině dobře, že jsem si To přečetl. Navíc jsem si díky knize potvrdil, že již zmiňovaný 27 let starý (náhoda? nemyslím si To) film je mnohem lepší, než se jeho hodnocení zdá a dělá na mě větší dojem, než novinka z roku 2017 (která se stala nejvýdělečnějším hororem na světě).

05.01.2018 4 z 5

Colorado Kid Colorado Kid Stephen King

A já budu pes, dám jednu hvězdu. Po kultovním Osvícení, které jsem přečetl dva týdny zpět, je Colorado Kid jako úder na solar plexus. King v doslovu vysvětluje, co ho vedlo k napsání takovéto knihy, ale na to mu kašlu. Tohle je prostě šlápnutí vedle. V uších slyším srdceryvný pláč stromů, které padly za oběť papíru, na který byla tato šaškárna vytištěna.

26.08.2017 1 z 5

Pomníky zimy Pomníky zimy Jan Hlávka

Od poslední knihy, která vyšla před několika lety, jsem si trochu hůře vybavoval předchozí příběhy, ale postupem četby se to podařilo. Sága si udržuje stále nadstandardní kvalitu. Bilancuji si v hlavě, kdy naposledy jsem se tak skvěle pobavil u české sci-fi. Už to mám, jsou to tři roky a ta kniha se jmenovala Tenký led :-)

06.07.2017 5 z 5