Hostina smutku

Jako otrok, který bude brzy prodán v Římě, má Thrasius jen málo nadějí na světlou budoucnost. Má však jednu velkou vášeň: jídlo. Když proslulý gurmán Marcus Gavius Apicius dorazí na aukci, kde hledá kuchařku, Thrasius jej přesvědčí, že tím pravým je právě on. Text je založený na skutečném životě římského patricije Marcuse Gavia Apicia, o němž se předpokládá, že vytvořil nejstarší kuchařskou knihu na světě s názvem O umění kuchařském. Román samotný nabízí spoustu přísad jako jsou intriky, prostopášnost, vraždy, otravy i vylíčení slavných osobností a chodu domácnosti Caesara. Kniha obsahuje i vybrané recepty z nejstarší kuchařské knihy, které jsou upraveny tak, aby šly připravit z dnes dostupných surovin....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/373977/hostina-smutku-ecN-373977.jpg 3.85

Feast of Sorrow: A Novel of Ancient Rome (2017)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, XYZ

IYv

tak já nevím, hned na stránce 56 mě zahalily pochybnosti - Thrasius se napřed narodil matce, která ho hned prodala jako otroka, pže se nemohla o dítě starat a o pár stránek dál se narodil z dvojčat (sestra) a matka zemřela při porodu...
dám tomu ještě šanci, ale je to nějaké klopotné.
Update - nic moc čtenářský zážitek.
Přišlo mi to jako slabý odvar Gravesova Já, Claudius.

braunerova

M.G.Apicius byl nesmírně bohatý římský patricij, milovník luxusu a gurmán, o kterém nevíme prakticky nic. Dochovalo se jen několik zmínek a historek v knihách Senecy, Tacita, Plinia a dalších autorů a dále množství receptů, které byly napsány o několik století později a byly označené jako Apiciovy.
Jeho příběh, plný krásy, bohatství, bolesti, smutku, šílenství a receptů, mě opravdu hodně překvapil. Autorka je nejen výborná vypravěčka, ale i kulinářský nadšenec s láskou k římským dějinám. Autentickou atmosféru navozuje spousta historických událostí a klepů z doby panování Augusta a Tiberia.

"Nacpi plchy nádivkou z vepřového masa a také masem z plcha stlučeného s pepřem, piniovými oříšky, silphiem a rybí omáčkou. Zašij je a dej je do pece nebo je uvař v zakrytém hrnci."

starověký Řím kuchařské recepty otroci

Autor knihy