borsalino_csfd borsalino_csfd komentáře u knih

Možné násilí Možné násilí Dror Mišani

Druhé setkání s detektivem Avrahamem Avrahamem, trochu přímější než prvotina Případ pohřešovaného, ale i to mě bavilo, včetně soukromých problémů a policejních struktur. Jsem zvědavý na další knížku.

13.08.2018 5 z 5

Případ pohřešovaného Případ pohřešovaného Dror Mišani

Poněkud netypická detektivka, ve které si hlavní vyšetřovatel není sám jist tím, co dělá a seká jednu chybu za druhou. Přehlcen detektivkami se supermazaným nebo geniálním detektivem a z druhé strany nekonečně chytrým a prohnaným zločincem, je Mišanovo dílko takový návrat k normálu, protože se domnívám, že zejména začátek každého případu je do určité tápání ve tmě. Mě to bavilo.

13.08.2018 4 z 5

Budiž voda: Izraelská inspirace pro svět ohrožený nedostatkem vody Budiž voda: Izraelská inspirace pro svět ohrožený nedostatkem vody Seth M. Siegel

Jsme na to zvyklí - otočíme kohoutkem a voda teče. Jenže klima se zásadně mění, ale my stále strkáme hlavu do písku ve víře, že to tak bude navěky. V Izraeli si takový luxus jednoduše dovolit nemohli, už proto, že začínali budovat svou zemi na hromadě písku. Brzy si však uvědomili, že vrtání hlubších a hlubších studní prostě nikam nepovede a voda je příliš cenná, než aby podléhala různým výkyvům politiky. Takže byla voda označena za národní strategickou komoditu, zřízen nezávislý úřad a podniklo se mnoho kroků, aby vody bylo dost k pití, mytí, zavlažování zemědělských plodin a ještě zbylo na export. Z druhé strany snížili náročnost plodin na vodu, zavedli cílené kapkové zavlažování a začali čistit a zejména využívat splaškovou vodu v zemědělství, aby bylo možné šetřit pitnou vodu. Těch opatření, technologických inovací a reálných kroků je celá řada, která v celku přináší neuvěřitelný výsledek - Izrael, jako polopouštní země je, co se vody týče, plně soběstačná nejen dnes, ale také zítra. Prostě si uvědomili, že strategickou komoditou 21. století není ropa, ale voda. Jenže v ČR jsme zvyklí, že otočíme kohoutkem a voda teče. Jenže jak dlouho? Opravdu musíme dojít až tak daleko, že jednoho dne otočíme kohoutkem a voda nepoteče? Opravdu musíme?

29.06.2018 5 z 5

Limassol Limassol Jišaj Sarid

Daleko více než thriller z prostředí tajných služeb jde o osobní drama vyšetřovale, jehož sežrala jeho vlastní práce. Rozhodně jsem ocenil, že chybí potoky krve, super mazaný lotr nebo policajt s nadpozemskou intuicí. Spíše je příběh o vlastních pochybnostech i nekončícím sporu mezi Izraelci a Araby, napsaný svěže a přesto zajímavě.

29.06.2018 4 z 5

Záhada Wallenberg: Zmizel zachránce maďarských Židů v sovětském gulagu? Záhada Wallenberg: Zmizel zachránce maďarských Židů v sovětském gulagu? Rudolf Ströbinger

Na případu Raoula Wallenberga je zřejmé, že pro Ruskáky nemá lidský život valnou cenu, nedá se jim věřit a když už je u něčeho chytí za ruku, tak i tak zatloukají. Svět byl závěrem války definitivně v rozvratu, čehož využilo NKVD a SMERŠ vedené vrahouny jako Abakumov či Berija a unášelo lidi jako na běžícím pásu do Ruska do nejhrubších lágrů. Co na tom, že šlo o vyslance nebo legační rady. Stačilo Wallenberga obvinit ze špionáže kvůli kontaktům s velením nacistů, maďarských nacistů, Horthym, zástupci západních zemí, USA... Co na tom, že tyto účelové kontakty Wallenberg udržoval proto, aby mohl zachránit tisíce lidí od holocaustu.
První dvě kapitoly jsou poměrně dost zajímavé, včetně stálých ruských variací na téma, kde je/byl Wallenberg, ať už v Kremlu seděl kdokoli. Poslední připomíná přehlídku různých konspirací, a to mě moc nebavilo. Třeba se jednou pootevřou ruské archivy a dozvíme se pravdu, ale snad ne zase tu ruskou...

14.05.2018 3 z 5

Plavání Plavání Terry Laughlin

Učím se plavat, proto čerpám informace jako houba, a tato knížka mi jich dodala docela dost. Zásadní je vůbec význam slova "plavání", které neznamená lítý souboj s vodou, bitvu o přežití s vypětím všech sil, cachtání v aquaparku, debatní krkolamy alá paní Radová či získání pocitu vítězství, že jsem se dostal na druhou stranu bazénu a neutopil se. Nicméně aplikace písmenek v bazénu je trochu těžší disciplína.

29.04.2018 4 z 5

Stalo se v Adventu Stalo se v Adventu Rudolf Ströbinger

Čtivě podaný příběh, který je zasazený mezi roky 1948 až 1968, v průběhu kterých se dělnická třída rozhodla vypořádat s katolickou církví a nahradit ji novou komunistickou ideologií. Příběh začíná převzetím moci, Číhošťským zázrakem a vraždou Josefa Toufara, přes propagandu, obviňováním duchovenstva a nucení ke spolupráci, až po Pražské jaro a následnou okupaci ruskými tanky. Nejde o dokument, ale o příběh, využívající historické události.

29.04.2018 4 z 5

Jako bychom dnes zemřít měli Jako bychom dnes zemřít měli Miloš Doležal

V podstatě nevím, co bych dodal. Politický režim plný vrahů z obavy před ideologickou konkurencí začne úředně i fyzicky likvidovat své oponenty - katolickou církev. A i když všichni znají pravdu (lež) tak ji z faráře hodlají vytlouct a taky ji z něj po gestapackych metodách vymlati. A i když ten brutalitě podlehne, systém běží dál. Vraždy jsou na denním pořádku a lidé je postupně přijímají jako ranne brambory na pultech. Že Mácha a jiní vrazi unikli je jednoznačnou slabinou demokracie. Aspoň Zavodsky visel. Ale tvrdý trest by zasloužila celá parta, která případ realizovala. Doležal odvedl hodně dobrou práci. Jen me je na bliti.

24.04.2018 5 z 5

Start-Up Nation: Příběh izraelského hospodářského zázraku Start-Up Nation: Příběh izraelského hospodářského zázraku Dan Senor

Napsat komentář k této knize je dost obtížné, neboť se ve mě "mele" mnoho úhlů a pohledů, od celkové vize Izraele položené Ben Gurionem, Šimonem Peresem a dalšími, skutečné motivace izraelců ubránit si své území proti komukoli, přes významnou snahu prosadit se a uspět, zdravou drzost, co nejrychlejší nasazování výsledků výzkumu do praxe, ať již se jedná o zemědělství, informační technologie či obranné systémy, získávání praktických zkušeností v armádě (IOS) a přenos získaných dovedností a schopností do podnikatelské sféry, hyperelitářství v oblasti vzdělávání s okamžitým přenosem znalostí do praxe, až po významnou kapitálovou podporu, vedoucí k dalším inovacím v různých odvětvích s okamžitou aplikací v reálném životě, ať již na území Izraele nebo jinde ve světě.
Fakt, že v Izraeli má svá výzkumná centra mnoho významných firem jako Microsoft, Google aj. je v podstatě výsledkem toho, jací izraelci jsou a jak se staví ke svěřeným úkolům. Nečekají, až se něco stane, nebojí se s šéfem diskustovat, že je v něčem chyba. Firmy tak pouze nevstupují na nový trh, na který je naláká vláda formou různých dotačních či daňových pobídek, na kterém pak firmy mohou šířit své produkty do doby, než jim jiná vláda nabídne lepší podmínky, ale nové produkty vyvíjí, propojuje je, navazuje, čímž přirozeně vznikají tzv. klastry.
Kniha předkládá na reálných příkladech úspěšné projekty, jichž Izrael dosáhl a rozhodně nejsou malé. Na druhou stranu je kniha lehce jednostranná a různé údaje a informovace porovnává s takovými údaji, aby výsledek byl hodně zajímavý. Není to špatně, ale je to třeba brát trochu s rezervou. Ocenil jsem, že si Izrael stále uvědomuje svou zranitelnost v souvislosti se světovými změnami, závislosti na globální ekonomice a vzhledem ke své velikosti i závislosti na výkyvech zahraničních trhů. Ale již dnes Izrael kouká, co přinese budoucnost a nečeká, až budocnost dorazí, ale aktivně ji vytváří, protože jen tak může tato továrna na inovace s reálným dopadem do praxe fungovat i nadále a Izrael to moc dobře ví.
Je to ostrý kontrast například s ČR. Ruku na srdce - máme nějakou reálnou národní vizi, kromě slov na papíře, máme skutečnou motivaci, jsme nastaveni na změny, inovace a opravdovou spolupráci nebo o tom všem pořád dokola jen mluvíme? Odpověď si doplňte sami...

30.12.2017 5 z 5

Mossad - Izraelské tajné války Mossad - Izraelské tajné války Ian Black

Patrně jedna z nejucelenějších knih na toto téma, obsahující nejen úspěšné operace, ale i ty neúspěšné, včetně selhání tajné služby například před Jomkipurskou válkou. Události a místa jsou často zasazeny do hlubokých politických či zeměpisných souvislostí, takže jsem během čtení velmi často dohledával v mapě a v dalších zdrojích, abych pořádně pochopil dané souvislosti. V tomto směru je kniha daleko více vypovídající, než-li díla M.B. Zohara "Mosad: Nejslavnější operace izraelské tajné služby" nebo ještě slabší "Žádná mise není nemožná: Nejslavnější vojenské operace". Takže pokud se opravdu chcete něco dozvědět o Izraelských IOS a tajných službách, neboť nejde jen o Mossad, ale i Aman a Šin bet, pak je tato kniha nejlepší volbou.

30.12.2017 5 z 5

Nikdo není vinen? Nikdo není vinen? Eduard Fiker

Dramatický životní pád Ivana Kuska, který jej dovede až na úplné dno společnosti, kde najednou zjišťuje, že zde lidé žijí a přežívají úplně jinak. Plíživě a účelově živená nenávist vůči svému švagrovi jej postupně zaboří až po kolena do bahna, a která vyvrcholí pokusem o krádež. Jenže během toho dojde také k vraždě, což v Ivanovi probudí zbytky dobra a postupně se začne odpoutávat ode dna. Na straně zákona nemohl být nikdo jiný, než inspektor Čadek (13. Revír). Knížku jsem přečetl na dva zátahy :)

20.08.2017 5 z 5

Zlatá čtyřka Zlatá čtyřka Eduard Fiker

Další příjemné shledání s duem Kalaš - Karlíček, tentokrát při rozplétání špionážních piklů. Kniha si udržuje velmi vysoké napětí, K&K se chytají každé stopy a teorie, která by je mohla posunout dál a přitom často zabředávají do bezvýznamných epizod a prohřešků. Postupně se klubičko začne rozmotávat až do závěrečného, byť trochu překvapivého odhalení.

20.08.2017 5 z 5

Kilometr devatenáct Kilometr devatenáct Eduard Fiker

Jediným společným jmenovatelem s filmem Petra Schulhoffa byl strach - strach z prozrazení, strach ze syna, strach z minulosti... a pár jmen, jinak šlo o docela jiný příběh, daleko více špionážní, než jej nabízí film, ale taky trochu jinak. Občas se v knize projevuje zápach socialismu, ale naštěstí kniha neobsahuje zneužitá slova té doby (revanšismus, reakce, reakcionáři, buržoasie aj.), takže je čitelná i v 21. století.

02.08.2017 4 z 5

Skládačka Skládačka Ed McBain

Další dobrý McBain, byť podle podobného schématu jako Prachy. Nicméně příběh i podání má stále velmi slušnou kvalitu.

20.07.2017 4 z 5

Paní z Šedivého domu Paní z Šedivého domu Eduard Fiker

Tak to mě příliš neoslovilo, ale když o tom tak přemýšlím, tak spíše forma než obsah. Příběh sám je dobrý a v celku věrohodný, postavy uvěřitelné a detektivové vyvozující v celku logické závěry (i když bych je rád viděl osm a půl hodiny na pramičce...), ale nějak mi to nesedlo.

16.07.2017 3 z 5

Dej mládencům ruku jako lopatu Dej mládencům ruku jako lopatu Ed McBain

Hodně realistická detektivka - příběh, vyšetřování i dosti překvapivý závěr. Líbí se mi tempo s jakým McBain příběh graduje, je úplně cítit propojování informací a závěrů, opakované návštěvy až z nich bolí nohy, naléhavost výslechů až do finálního rozuzlení.

16.07.2017 4 z 5

Brokovnice Brokovnice Ed McBain

Mé další setkání s McBainem, ale Prachy mě asi bavily víc. Začátek byl dobrý, ale průběh i závěr mi připadl trochu příliš. Nicméně knížka stojí za přečtení.

16.07.2017 3 z 5

Prachy Prachy Ed McBain

Mé první setkání s McBainem a musím přiznat, že mě styl zaujal. Příběhy nejsou překombinované, ale spíše realistické, jako právě v této, kde jde, jak jinak, o prachy. Přesně v duchu hesla, že o prachy jde až na prvním místě, se rozjíždí zamotaný příběh pro detektivy Carellu a Hawese lemovaný vraždami, protože shrábnout celý bank, je příliš lákavé. Velmi příjemné čtení.

16.07.2017 4 z 5

Série C-L Série C-L Eduard Fiker

Film znám celkem dobře, proto mě překvapila literární předloha, kterou filmaři využili asi jen ze dvou třetin a zejména docela jiným závěrem, který mě opravdu překvapil. Major Kalaš už od poloviny zvyšuje tempo vyšetřování a čím je blíže odhalení, tím více nachází mrtvých kompliců vlakové loupeže. V závěru knihy děj kulminuje s tandemem Kalaš a bystrozraký Karlíček.

16.07.2017 5 z 5

Zinková cesta Zinková cesta Eduard Fiker

Velmi čtivý a propletený kriminální příběh o tvrdohlavém detektivovi Čadkovi, který trpělivě, až skoro úporně rozmotává zločin vraždy. První dvě třetiny knihy příběh stále více zamotávají, vášnivá Fróny vodí Čadka za nos a pražská galerka se také nepřetrhne. V závěrečné části Čadek přebírá iniciativu a kniha rázem nabírá závratné tempo, které nedovolí knížku ani na chvilku odložit. Závěrečné odhalení zločinu je strhující. Film "13. revír" je hodně věrný literární předloze.

16.07.2017 5 z 5