Budiž voda: Izraelská inspirace pro svět ohrožený nedostatkem vody

Podle prognóz americké vlády bude čtyřicet z padesáti států USA, společně s 60 procenty celého povrchu zeměkoule, brzy čelit alarmujícím rozdílům mezi množstvím dostupné vody a rostoucí poptávkou po ní. Pokud nezačneme problém řešit, čeká nás zvyšování cen potravin a zpomalení ekonomického růstu, což pravděpodobně povede i k větší politické nestabilitě. Kniha Budiž voda ukazuje, v čem může Izrael sloužit jako příklad dalším zemím při předcházení nejhorším krizovým scénářům. Přestože šedesát procent izraelského území tvoří poušť, tato země nejenže dokázala vyřešit vlastní problémy s vodou; má jí dokonce nadbytek. Izrael dodává vodu sousedním zemím – každodenně jí zásobuje palestinská území a Jordánsko. Izrael stal absolutní špičkou v oblasti vodohospodářství a ve vývoji potřebných technologií. Poutavě napsaná kniha Budiž voda je inspirativním vyprávěním popisujícím vize a oběti státu a národa, který zajištění dostatku vody odedávna považuje za jednu ze svých základních priorit. Navzdory velmi omezeným zdrojům vody, rychle rostoucí populaci i ekonomice a mnohdy nepřátelsky naladěným sousedním zemím si Izrael dlouhodobě udržuje náskok v oblasti vodohospodářských inovací, s cílem zajistit svůj vlastní dynamický budoucí rozvoj. Seznámit se s izraelskými zkušenostmi a poučit se, jak lze překonat náročné výzvy a změnit se z vyprahlé země ve skutečnou velmoc, pokud jde o hospodaření s vodou, může být přínosem pro každé město, každý stát – i pro každého jednotlivého čtenáře....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/320668/big_budiz-voda-izraelska-inspirace-pro--t9W-320668.jpg 4.537
Literatura naučná, Ekologie, živ. prostředí

Vydáno: , Aligier

Let There Be Water, 2015

Kniha Budiž voda: Izraelská inspirace pro svět ohrožený nedostatkem vody

TeraBla

Výborná kniha o izraelské strategii v boji o vodu, její zužitkování, zpracování, recyklaci a využití, včetně odborne rady a spolupráce s dalšími státy. Psáno srozumitelně a poutavě. Co dodat, Izrael je v oblasti vodohospodářství inspirací pro celý svět.

rabor
29.05.2020

Izrael je obdivuhodná inovativní země a proto je dost škoda, že se alespoň některými nápady nenecháme inspirovat a mnohdy jdeme zcela opačným směrem. Naše situace s vodou není zatím až tak kritická a dospěli jsme rovněž k obdivuhodným inovacím v boji se suchem, například tím že jsme schopni vyrobit pivo co je levnější než voda. Kam se hrabe Izrael s odsolováním mořské vody, že? Ale jsou situace kdy je voda nenahraditelná. Už jste někdy napouštěli zahradní jezírko pivem? Slejzaj se tam žáby, a rozdováděný krkaj a prozpěvují tak, že by to přehlušilo i cikánskou svatbu. Přitom se prostě nevyspíte. Proto je nutné vážit si každé kapky a každý kdo to nechápe by měl být na den vysazen někam do pouště nebo se suchou dásní a dvackou v ruce bloumat kolem zahrádek na staromáku.

Bambejsek
26.01.2020

Kniha na více než aktuální téma, kvalitní pitná voda z kohoutku není samozřejmostí, je luxusem.

Kuzzie
21.01.2020

Takovýhle knihy já prostě miluju!Když nějakej národ žije tak, aby i jeho děti měly co do pusy,když pochopí,že nestačí jen nadávat, ale uskromní se,zatne zuby a za pár let vidí,že to přineslo ovoce. Židi určitě nikdy nebyli hloupí,ale že mají před téměř celým světem náskok 80 let,alespoň co se zacházení s vodou týče,to je mazec.

SAnthony
30.10.2019

Téma práce s vodou, zachytávání, čištění, odsolování a veškeré následné použití je velmi zajímavé. Jediné co mne na knize vadilo, bylo neustálé opakování pasáží a jmen. Jinak doporučuji k přečtení, k zamyšlení jak používáme vodu a plýtváme tímto drahocenným zdrojem.

tetulka
05.08.2018

Každý by se měl inspirovat kreativitou a chutí riskovat od tohoto zajímavého státu. Přináší to ovoce:)

LukasKudlacek
20.07.2018

Je to skvělá kniha. Je to poučná kniha. Je to kniha, kterou by si měl přečíst každý, protože všichni máme, či budeme mít nedostatek kvalitní čisté vody. Lidé mají tendenci věci, které se jich přímo nedotýkají, bagatelizovat a zlehčovat. Až jim jednoho dne nepoteče voda z kohoutku a přistaví tam cisternu s terminálem na kreditku, pak se budou teprve divit, jak to?

Přitom je to tak snadné, každý může začít šetřit s vodou a tato kniha přesně říká jak na to. Na ministerstvech by to měla být povinná četba. Naše země má hodně vody a je krásně zelená, ale podle oficiálních statistik hydrometeoroligického úřadu z roku 2017 naše země již trpí vysycháním spodních vod ve velkém měřítku. A nová se nezadržuje, protože chybí na polích remízky, protože prší málo a nárazovitě, protože se země otepluje, atd. Důvodů je mnoho, je potřeba proti tomu něco dělat, třeba šetřit s vodou :)

borsalino_csfd
29.06.2018

Jsme na to zvyklí - otočíme kohoutkem a voda teče. Jenže klima se zásadně mění, ale my stále strkáme hlavu do písku ve víře, že to tak bude navěky. V Izraeli si takový luxus jednoduše dovolit nemohli, už proto, že začínali budovat svou zemi na hromadě písku. Brzy si však uvědomili, že vrtání hlubších a hlubších studní prostě nikam nepovede a voda je příliš cenná, než aby podléhala různým výkyvům politiky. Takže byla voda označena za národní strategickou komoditu, zřízen nezávislý úřad a podniklo se mnoho kroků, aby vody bylo dost k pití, mytí, zavlažování zemědělských plodin a ještě zbylo na export. Z druhé strany snížili náročnost plodin na vodu, zavedli cílené kapkové zavlažování a začali čistit a zejména využívat splaškovou vodu v zemědělství, aby bylo možné šetřit pitnou vodu. Těch opatření, technologických inovací a reálných kroků je celá řada, která v celku přináší neuvěřitelný výsledek - Izrael, jako polopouštní země je, co se vody týče, plně soběstačná nejen dnes, ale také zítra. Prostě si uvědomili, že strategickou komoditou 21. století není ropa, ale voda. Jenže v ČR jsme zvyklí, že otočíme kohoutkem a voda teče. Jenže jak dlouho? Opravdu musíme dojít až tak daleko, že jednoho dne otočíme kohoutkem a voda nepoteče? Opravdu musíme?