Stalo se v Adventu

Již několik let se stupňovalo pronásledování římskokatolické církve komunistickým režimem. V předvečer roku, v němž měl začít jeden z největších církevních procesů byl státní bezpečností inscenován na Českomoravské vysočině tzv. Číhošťský zázrak.

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/38031/stalo-se-v-adventu.jpg 3.618
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Vyšehrad

Kniha Stalo se v Adventu

borsalino_csfd
29.04.2018

Čtivě podaný příběh, který je zasazený mezi roky 1948 až 1968, v průběhu kterých se dělnická třída rozhodla vypořádat s katolickou církví a nahradit ji novou komunistickou ideologií. Příběh začíná převzetím moci, Číhošťským zázrakem a vraždou Josefa Toufara, přes propagandu, obviňováním duchovenstva a nucení ke spolupráci, až po Pražské jaro a následnou okupaci ruskými tanky. Nejde o dokument, ale o příběh, využívající historické události.

medlovice
23.11.2017

Tato kniha to u mě všechno odstartovala . Moji posedlost a velký zájem o Cihoštský zázrak. Tenkrát mi bylo dvacet a internet byl pro mě neznámý pojem . Proto každý rok jak se blíží advent zase myslím na tuto událost a táhne mě to přečíst znovu tuhle knížečku. I když se více věnuje komunistum a policistum a o Troufarovi je tu jen pár stránek, neškodí mít jiný uhel pohledu

milamarus
31.03.2017

Čtení, u kterého jsem si připadala jako moucha…. Rozhodně nadprůměrné! A mající atmosféru. Zvlášť bych zmínila první stránky kapitoly VÝSLECH, která v kontrastu s těmi popisnými pasážemi vesnického a stranického života ukazuje přímou konfrontaci a boj dobra a zla. Ne! Správnější je napsat zla s dobrem, kde útočníka představuje Ladislav Mácha a oběť číhošťský farář Josef Toufar. Rozmýšlet nad tím, nakolik je to věrné skutečnosti, nehodlám. Pamatuju si jen, jak male, slabě a bezmocně jsem si připadala…prostě jako moucha.

Rade
05.02.2016

Vedle výborné knihy Miloše Doležala "Jako bychom dnes zemřít měli" (2012), která zpracovává tragický osud P. Josefa Toufara, je tohle z dnešního pohledu docela nepovedené psaní. Omluvou je snad to, že byla sepsána narychlo těsně po listopadu 89 a že to autoři mysleli jistě dobře.

frigorn
29.07.2011

Pěkná knížka pojednávající o číhošťském zázraku, jen málo se tu jednalo o Toufara a většina pozornosti se věnovala Procházkovi/92%