Stalo se v Adventu

Již několik let se stupňovalo pronásledování římskokatolické církve komunistickým režimem. V předvečer roku, v němž měl začít jeden z největších církevních procesů byl státní bezpečností inscenován na Českomoravské vysočině tzv. Číhošťský zázrak.

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38031/stalo-se-v-adventu.jpg 3.719
Literatura naučná, Biografie a memoáry, Historie
Vydáno, Vyšehrad

Kniha Stalo se v Adventu

ŠtěpánMaria

Také jsem tuto knihu četl jako jednu z prvních o Čihosti a tehdy mě velmi zaujala. Nyní vím, že je v ní mnoho nedokonalostí, největší asi ta, že autor zastává tezi, že zázrak byl zinscenován STB. Já jsem ovšem četl ještě za komunísmu její první vydání, exilové, které vyšlo česky ve Švýcarsku.

borsalino_csfd
29.04.2018

Čtivě podaný příběh, který je zasazený mezi roky 1948 až 1968, v průběhu kterých se dělnická třída rozhodla vypořádat s katolickou církví a nahradit ji novou komunistickou ideologií. Příběh začíná převzetím moci, Číhošťským zázrakem a vraždou Josefa Toufara, přes propagandu, obviňováním duchovenstva a nucení ke spolupráci, až po Pražské jaro a následnou okupaci ruskými tanky. Nejde o dokument, ale o příběh, využívající historické události.

medlovice
23.11.2017

Tato kniha to u mě všechno odstartovala . Moji posedlost a velký zájem o Čihoštský zázrak. Tenkrát mi bylo dvacet a internet byl pro mě neznámý pojem . Proto každý rok jak se blíží advent zase myslím na tuto událost a táhne mě to přečíst znovu tuhle knížečku. I když se více věnuje komunistum a policistum a o Troufarovi je tu jen pár stránek, neškodí mít jiný uhel pohledu

milamarus
31.03.2017

Čtení, u kterého jsem si připadala jako moucha…. Rozhodně nadprůměrné! A mající atmosféru. Zvlášť bych zmínila první stránky kapitoly VÝSLECH, která v kontrastu s těmi popisnými pasážemi vesnického a stranického života ukazuje přímou konfrontaci a boj dobra a zla. Ne! Správnější je napsat zla s dobrem, kde útočníka představuje Ladislav Mácha a oběť číhošťský farář Josef Toufar. Rozmýšlet nad tím, nakolik je to věrné skutečnosti, nehodlám. Pamatuju si jen, jak male, slabě a bezmocně jsem si připadala…prostě jako moucha.

Rade
05.02.2016

Vedle výborné knihy Miloše Doležala "Jako bychom dnes zemřít měli" (2012), která zpracovává tragický osud P. Josefa Toufara, je tohle z dnešního pohledu docela nepovedené psaní. Omluvou je snad to, že byla sepsána narychlo těsně po listopadu 89 a že to autoři mysleli jistě dobře.

frigorn
29.07.2011

Pěkná knížka pojednávající o číhošťském zázraku, jen málo se tu jednalo o Toufara a většina pozornosti se věnovala Procházkovi/92%